14 důvodů, proč si (ne)pořizovat krajtu královskou

Nepříliš dlouhý, silný, ladný had s ušlechtilou hlavou a zajímavou kresbou – to je krajta královská. Mnoho odpůrců hadů šíří nepravdy o tom, že tato zvířata jsou slizká, kousavá a zákeřná. Ten, kdo někdy sebral odvahu a na hada si sáhnul, většinou změní názor. Minimálně co se ,,slizkosti´´ hada týče. Jejich kůže je velmi jemná, suchá a sametově hebká. Samozřejmě existují i aktivní a vzrušivější druhy, které při sebemenším vyrušení mohou zaútočit, ale k těm opravdu krajta královská nepatří. Pojďme si tohoto hadího pecivála představit.

SEDM důvodů, proč si pořizovat krajtu královskou

  • Krajta královská je neagresivní druh hada. Ve skutečnosti je spíše plachá a není velmi aktivní. Je to ten typ ,”mouchy snězte si mě”, takže ani nečekaný pohyb v teráriu krajtu obvykle ke kousnutí nevyprovokuje.
  • Z tohoto důvodu je krajta královská velmi vhodná i pro začátečníky nebo děti. Svou mírnou povahou se skvěle hodí i pro člověka bez zkušeností v manipulaci s hady
  • Krajta královská nepatří k hadím obrům. Její průměrná délka je okolo jednoho metru. I když nepatří k jedovatým hadům, nemůže být životu nebezpečná ani jako škrtič.
  • Původní ,”divoké” zbarvení krajty královské je zajímavé samo o sobě. Chovatelům se však podařilo vyšlechtit mnoho barevných odchylek krajt. Máte tedy na výběr z mnoha barev. Některé naleznete zde.
  • S krajtou královskou se výborně manipuluje. Jak už jsme psali výše, je tento druh krajty spíše pecivál a zřídka bývá kousavá. Nehrozí vám tedy, že by krajta královská utíkala z terária, nebo že byste ji museli dlouhe honit po ubikaci.
  • Krajta královská je, co se týče prostoru, poměrně nenáročná. Hodí se tedy i do menšího bytu.
  • Tento druh hada nepodléhá registraci CITES, proto se nemusíte při jejím pořízení a chovu bát zdlouhavé administrativy.

SEDM důvodů, proč si nepořizovat krajtu královskou 

  • Krajta královská je spíše noční živočich a z úkrytu většinou vylézá až večer. Pokud se těšíte na akčního plaza čile rejdícího po teráriu od slunka do slunka, zklameme vás. Tím tento druh hada rozhodně není.
  • Mají vskutku královské chutě. Začínajícího chovatele by mohl překvapit fakt, že dospělá krajta několik měsíců klidně nepřijímá žádnou potravu. Mnohé odmítají i určité druhy hlodavců. Prostě aristokratka každou šupinou. Uspokojit krajtu královskou co se týče jídelníčku může být občas problém.
  • Krajta nebo ,”krajťák”? To se u krajty královské pozná velmi těžko. Pohlavní dimorfismus nemají vyjádřený, a i když se traduje, že samičky mají kratší a silnější ocásek než samci, spoléhat na to nelze. Jediná spolehlivá metoda je palpování nebo sonda, kterou do kloaky zavede zkušený veterinář, a tajemství, jestli je to holka nebo kluk, spolehlivě odhalí.
  • Pokud si obstaráte krajtu královskou z volné přírody, hrozí riziko, že se u vás dlouho neohřeje. Taková zvířata často trpí jak parazity vnějšími, tak vnitřními. Bez veterináře se zkušeností s hady se v tomto případě neobejdete.
  • Bohužel, sehnat krajtu královskou z českého odchovu je poměrně oříšek. Na trhu stále převládají zvířata z dovozu.
  • Chovatelství je nádherný koníček. Pokud se rozhodnete, že své krajtě královské pořídíte vhodný protějšek a budete mít malá háďátka, pravděpodobně se vám to nepovede. Rozmnožit krajtu královskou je mnohdy sisyfovský úkol i pro zkušené herpetology. 
  • Krajta královská je had lenoch. I když přes den odpočívá, ani v noci není její aktivita nikterak závratná. Pokud zrovna neshání potravu, většinou se její aktivita omezuje na přelezení z jednoho úkrytu do druhého.Co se týče aktivity, není to rozhodně atraktivní druh.

Shrnutí 

Tento šupinatý sympaťák si získá srdce všech, kterým vyhovuje spíše klidné zvíře. Je ideální jako první ,,velký´´ had i pro nezkušeného chovatele, co se manipulace týče. S rozmnožováním a krmením to tyto krajty mají poměrně složitější. Avšak pokud si pořídíte mladého hada z českého chovu, mohlo by se vám podařit i úspěšné odchování malých krajt královských. Krajtu královskou lze koupit v různých barevných varietách i obměnách vzoru, takže pokud nechcete přírodní ,,klasiku´´ jistě si vyberete.

Chov krajty královské 

Odchov krajty královské není právě jednoduchou záležitostí. Pakliže se vám napoprvé podaří vybrat vhodné jedince opačného pohlaví ( i veterinář se může splést), cesta k malým krajtičkám tím teprve začíná.  Krajta královská dospívá kolem dvou let věku. Pro úspěšné rozmnožování potřebuje především ubikaci, ve které se bude cítit jako doma. Je to tak trochu stresař, takže čím přirozenější a příjemnější prostředí, tím je šance na mláďata vyšší. K úspěšnému rozmnožení je třeba v teráriu simulovat co nejvíce přirozené prostředí. Od března do listopadu by v teráriu měla být 85 – 95% vlhkost, která simuluje období dešťů. To znamená v teráriu snížit odvětrávání, denně rosit, substrát by měl být trvale vlhký. Po zbytek roku naopak vládne období sucha, kdy opět více větráme, vodu mají pouze k pití a celkově udržujeme krajty v suchu. K páření dochází v září až listopadu a po 3-4 měsíční březosti snese samice 6-10 poměrně velkých kožovitých vajec. V teráriu prakticky nelze odchovat mláďata pouze samicí, proto se snůška odebírá a umisťuje do inkubátoru. Tam se, za zhruba 70 dní při teplotě 29 – 33 st. a vlhkosti 95 – 100%, vylíhnou 23 – 43 cm dlouhá mláďata.(zdroj)

Před pořízením krajty je nutné připravit jí vhodné zázemí. Minimální rozměr terária pro jednu dospělou krajtu královskou je 100(d) x 60(š) x 60(v) cm. Krajta pochází z Afriky, kde se vyskytuje v lesích s přechodem do savany i v kulturních krajinách.  Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 26 – 32 st. s tím, že u vodního zdroje je ideál 23 st. a pod žárovkou 35 st. Je možné využít jako zdroj tepla i topný kámen. Relativní vlhkost je celoročně mezi 74 – 94%.

V teráriu by pak neměla chybět:

  • miska na vodu (ideálně poměrně nízká a dostatečně široká, aby se do ní mohl had vejít)
  • zdroj tepla a světla (žárovka, topný kámen)
  • úkryt ( ideálně, aby v něm had byl ,,na těsno´´)
  • substrát
  • silná větev na lezení
  • regulovatelné větrací otvory 
  • teploměr
  • vlhkoměr

Inspiraci, jak zařídit skvělé bydlení pro krajty najdete například zde.

Na dno terária lze použít lignocel, rašelinný substrát, dubové štěpky nebo jiné druhy terarijních substrátů. Velmi vhodné je přidat i kořen či několik větších kamenů, které krajtě pomohou při svlékání.

Mladé krajty po vylíhnutí se krmí poměrně často. Ideální jsou k tomuto účelu malá osrstěná myšata po odstavu – takzvané skákavky. Pokud by byly malé krajty příliš drobné, lze zkusit i myší holátka. Jak se zvětšuje krajta, zvětšuje se i její kořist. A snižuje intenzita krmení. Krajty do šesti měsíců krmíme asi 1x za deset dní skákavkami, později dospělými myšmi nebo mladými potkany v intervalu 1 – 3 týdny..Dospělá krajta se krmí jednou za měsíc až měsíc a půl potkany. I když krajty královské obecně nepřijímají nic, kromě hlodavců, je možné zkusit zpestřit stravu i jednodenními kuřátky. Čím pestřejší stravu bude váš mazlíček mít, tím léípe. Můžete zkusit krmit i křečky, malá morčata nebo pískomily. Velmi oblíbené jsou u krajt královských mastomyši. Pakliže krajta odmítá potravu a viditelně hubne a není v dobré kondici, zkušení chovatelé krmí sondou do žaludku směsí mixovaného hovězího masa, vejce a vitamínů. Krajty přijímají poměrně hodně vody, je tedy třeba dbát na její pravidelnou výměnu a čistotu napájecí a koupací misky.

Důležité informace o krajtě královské

Délka:1,2 – 1,5 metru
Původ:Afrika
Vhodná ubikace: terárium, akvaterárium
Cena:dle barevné mutace a původu od 100 Kč do 5000 Kč
Délka života:okolo 30 let
Aktivita: v noci

Specifika krajty královské

V porovnání s jinými druhy hadů, je krajta královská poměrně líné a plaché zvířátko. Pokud prahnete po akci a efektním lovu, , doporučujeme akčnější druhy, například některé užovky. Pokud jste začínající chovatel, ani v oblasti rozmnožování to s krajtou královskou nebudete mít právě jednoduché. Pokud jí však vytvoříte ideální podmínky, není odchov mláďat nemožný.

Tyto krajty jsou poměrně snášenlivé a dají se chovat v jednom teráriu i s jinými vhodnými druhy krajt. Ideální je chov několika samic bez samce. Dva samci mají v období páření snahu spolu bojovat. Ideální je dávat dohromady mladá zvířata, která si tak na sebe lépe zvyknou. Trvalé obývání jednoho terária samcem dohromady se samicí může mít za následek přílišné vyčerpání samce.

Přesto, že se jedná a hada plachého s tendencí se ukrývat, není vhodné terárium úkryty nevybavit. Krajta se tak může dostat do stresu a trpí. Mohou se u ní vyvinou poruchy příjmu potravy, nespavost, agresivita atd… Lze však vymyslet takové úkryty, kde můžete svou krajtu pozorovat,a přesto tím nebude trpět její přirozenost. 

Úkryty krajtě pomohou i při svlékání staré kůže. Mladá zvířata se svlékají poměrně často, starší, která už tolik nerostou, mnohem méně. Toto období trvá několik dní. Krajta se stává matnou a jakoby našedlou, nejvýrazněji poznáte krajdu před svlekem na očích. Hadi nemají víčka a jejich oči jsou kryté jednou průhlednou vypouklou šupinou. Ta během svlékání zmatní a stává se mléčnou.

Při pravidelné jemné manipulaci krajta časem ztrácí svou plachost a může se stát velmi příjemným domácím mazlíčkem, který ocení vaše tělesné teplo a rád se na vás bude vyhřívat. Více o chovu krajt královských se dozvíte zde.

Jak a kde si koupit krajtu královskou?

Krajtu královskou můžete sehnat jak z volné přírody, tak od chovatele. Spousta chovatelů jezdí na ,,výlety´´ za účelem povoleného odchytu hadů a získání tak nových jedinců do svých chovů. Tento způsob je však poněkud riskantní, zejména co se týče zdravotního stavu a napadení parazity takto získaných zvířat. Mnohem jednodušší a bezpečnější je získat krajtu na specializovaných teraristických burzách nebo přímo od chovatele z jeho vlastního odchovu.  Další možností je koupení hada ve specializovaných zooprodejnách. Ve všech případech chtějte po prodejci nebo chovateli komplexní informace o věku, původu a péči o krajtu. Cena krajty královské se odvíjí od jejího věku, délky, pohlaví a barevné mutace. Pohybuje se v rozmezí 1000 – 5000 korun.

V ideálním případě získáte zvířátko s uceleným ,,návodem na použití´´, rozkrmené tak, že nebude mít v novém domově problémy přijímat potravu. Při nákupu dbejte na to, z jakého prostředí zvíře pochází ( čistota prostředí – zápach, zbytky trusu, plíseň v substrátu atd..) a jestli se krajta jeví jako zdravá (výtok z tlamky, ztížené dýchání, výtoky z kloaky, změny na kůži – špatně svlečená kůže, plísně, parazité, které nejsou známkou svlékání).

Kontakty na chovatele krajt královských a spolky, zabývající se terarijními zvířaty, naleznete zde.

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu