Nejlepší protištěkací obojky 2024 - recenze, zkušenosti & jak vybrat

Strávili jsme více než 100 hodin průzkumem protištěkacích obojků. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2024.

Výběr redakce

TOP 1

Dogtrace D-mute

Mezi hlavní přednosti obojku patří voděodolnost, možnost nastavení intenzity impulsů a dobrá výdrž baterie. Dogtrace D-mute je skvělý, výkonný obojek s příjemnou cenovkou a českým servisem.

TOP 2

SportDog NoBark SBC-R-E

Pozitiva SportDog NoBark SBC-R-E jsou 3 tréninkové programy s 10 stupni intenzity impulsů, nastavitelný řemínek obojku do délky až 70cm a výrobcem zaručená vodotěsnost až do hloubky 7,5 metrů.

TOP 3

PetSafe PBC19-10765

Nastavitelný řemínek obojku, kvalitní zpracování přijímače a vodotěsnost patří mezi klady protištěkacího obojku. Uživatelé také vyzdvyhují výdrž baterie a nízkou cenu.

Jak vybrat protištěkací obojek?

Pomocí tohoto článku se vám pokusíme usnadnit výběr správného protištěkacího obojku pro různé psí temperamenty. V textu naleznete obecné informace o protištěkacích obojcích, jejich druhy a funkce i různá specifika konkrétních typů protištěkacích obojků.

Psi jsou velmi inteligentní zvířata a velmi rychle si spojí nežádoucí a nepříjemné účinky jejich štěkání. Z tohoto důvodu jsou protištěkací obojky velmi efektivní.

V čem vám pomůže protištěkací obojek?

  • Zamezí nežádoucímu štěkaní a vytí psa.
  • Pomáhá zpět budovat důvěru mezi majitelem a psem, pokud selžou běžné výcvikové metody.
  • Přispívají k uklidnění situace mezi sousedy, které štěkání obtěžovalo.

Je užívání protištěkacích obojků nevhodné? Jedná se o týraní?

Ne, nejedná se o týrání. Protištěkací obojky musí splňovat nejrůznější bezpečnosti kritéria a parametry, tak aby byla zaručena naprostá bezpečnost psa i majitele. Samozřejmě musíme dodržovat doporučené váhové rozpětí u konkrétního protištěkacího obojku. Existuje i Mezinárodní asociace výrobců elektronických obojků (ECMA), která sdružuje výrobce respektující šetrné zacházení se zvířaty.

1) Velikost psa 

Doporučujeme si zakládat na pečlivému výběru váhové kategorie protištěkacího obojku pro vašeho psa. Malým plemenům by mohl protištěkací obojek určený na velká plemena ublížit.

2) Adekvátní typ protištěkacího obojku.

Pro citlivé psy by mohl být stejně účinný i obojek sprejový nebo vibrační.

3) Cena

I u protištěkacích obojků platí, že šetřit se nevyplácí. Kvalitní a dražší obojky mají širší spektrum možné personalizace a lépe se  přizpůsobí psu.

4) Napájení protištěkacího obojku.

Buď můžeme pořídit s nabíjecím akumulátorem, který má slabší a kratší výdrž nebo koupit protištěkací obojek na lithiovou baterii, která vydrží až 6 měsíců, ale je nutné ji opakovaně kupovat ve specializovaných prodejnách.

5) Doplňkové možnosti nastavení

Dopředu zvažte, jestli dáte přednost zcela automatickému chodu protištěkacího obojku nebo si připlatíte za možnost nastavení citlivosti na štěkot, vodotěsnost či nastavení síly impulsu.

  1. Protištěkací obojky s elektrostatickým impulsem – Jsou nejvíce efektivní formou na trhu. V okamžiku kdy pes štěká, dostává výboje přímo do citlivého místa na krku. Tyto vyboje se většinou dají nastavit nebo upravit jejich intenzita. Zároveň se nedoporučují pro citlivé psy a někteří lidé jejich užívání odsuzují.
  2. Protištěkací obojky sprejové – Druhé nejčastější a nejefektivnější obojky. Při štěkání je psovi do čumáku vstříknut sprej, který sice nepůsobí žádnou bolest, ale je silně nepříjemný.
  3. Vibrační protištěkací obojky – Fungují pouze na bázi vibrací, nejsou vhodné pro všechny psí povahy. Efektivní bývají u malých a citlivých plemen psů.
  4. Ultrazvukové protištěkací obojky – Jsou nejméně efektivní formou protištěkacích obojků. Při štěkání psa vysílají ultrazvuk, který je psovi nepříjemný.
  5. Protištěkací obojky zvukové – Jak už název napovídá, korekce psa je pouze zvukového charakteru. 

Je nutné si uvědomit, že pes pomocí štěkání komunikuje se svým okolím a je proto štěkot nedílnou součástí života se psem. Avšak pokud pes štěká nebo vyje bez zjevného důvodu, je třeba ho usměrnit, jinak se z této činnosti stane zlozvyk. Pokud u psa selžou běžné formy, jakými je okřiknutí lze přistoupit na variantu použití protištěkacího obojku.

Odborníci uvádí, že bezpečné a vhodné použití protištěkacího obojku na krku psa je od 6 měsíců věku.

Psi nejčastěji štěkají nebo vyjí, především pokud jsou sami doma i my nemáme možnost je napomínat. Proto je protištěkací obojek efektivním způsobem korekce.

Trh nabízí různé způsoby snímání štěkání a vytí:

  • Záznam pomocí vibrací hlasivek – Obojek snímá hlasivky psa a v okamžiku, kdy je zvíře uvede k činnosti začnou vibrovat. U tohoto snímání musíme mít obojek pevně utažený, aby se nepovoloval z krku psa. 
  • Záznam pomocí zvuku – Zabudovaný mikrofon v přijímači protištěkacího obojku reaguje na štěkot a dle toho vysílá impulsy. 
  • Kombinace vibrací a záznamu zvuku – Díky inteligentní technologii přijímač reaguje zároveň na vibrace hlasivek a mikrofon snímá zvuk. Tato forma se zdá nejlepší variantou pro psi, kteří zároveň štěkají i vyjí.

Pokud padlo rozhodnutí o pořízení protištěkacího obojku, doporučujeme striktně pořizovat obojky pro konkrétní váhovou kategorii psa s přihlédnutím k jeho temperamentu a citlivosti. Pokud bychom použili na středního psa protištěkací obojek pro velké plemeno, mohla by být síla elektrostatických výbojů příliš velká. A naopak obojek vhodný pro malá plemena by postrádal účinnosti na krku 50 kilo vážící dogy.

Odolnost proti vodě: Téměř každý protištěkací obojek má základní voděodolnou ochranu, která zajistí odolnost například proti ranní rose. Pokud pes štěká a je nejvíce na zahradě, doporučujeme se poohlédnou po protištěkacím obojku, který je minimálně vodotěsný a nejlépe i ponorný. Můžeme tak být v klidu, pokud přijde velký liják nebo bude sněžit. Díky ponornosti se pes může i koupat.

Nastavení citlivosti na snímání štěkotu: Pomocí této možnosti nastavení se lépe přizpůsobíte hranici, která je dle vašeho uvážení už nesnesitelná. Například pokud nastavíte vysokou citlivost na štěkání, bude obojek korigovat psa i při sebetišším zvukovém projevu.

Nastavení úrovní a síly impulsu: U univerzálních protištěkacích obojků, které se hodí pro většinu plemen najdeme možnost nastavení síly impulsu. Ten přizpůsobíme konkrétnímu temperamentu psa a protištěkací obojek se tak stane více efektivním.

Vypnutí některých funkcí protištěkacího obojku: Pokud se již pes zvyklí na nošení protištěkacího obojku, některé modely nabízí možnost vypnutí například impulsů, kdy psovi stačí už jen slyšet zvuk.

Automatický protištěkací obojek: Někteří výrobci prodávají univerzální modely, u kterých pouze stačí nasadit na krk psa a není třeba se o nic starat. Protištěkací obojek sám vyhodnotí a upraví svůj chod.

Výrobci protištěkacích obojků na našem trhu nabízí dvě formy napájení přijímačů obojků. 

A to jsou: 

  • Pomocí lithiové baterie – Baterie, které je nutno vyměňovat a ve spoustě případů jsou k dostání pouze ve specializovaných obchodech s chovatelskými potřebami. Velkou výhodou bývá vysoká výdrž, která se pohybuje kolem 6 měsíců. 
  • Nabíjecí akumulátor – Nabíjení nejčastěji probíhá přes USB port, nejme tak odkázání na opakované dokupování baterií avšak vydrž těchto článků bývá v řádech dní a závisí na míře používání.

Bohužel se mezi protištěkacími obojky často objevují různé neduhy.

Mezi hlavní a nejvíce zásadní potíže patří falešná aktivace korekcí, která se velmi často objevuje u protištěkacích obojků, které mají buď pouze vibrační snímání nebo naopak jen mikrofon.

Přijímače, které snímají vibrace hlasivek psa se stává, že reagují i na běžné projevy mezi které patří kašlání nebo případně zvracení. Což může být pro psa velmi stresující.
Záznam zvuku pomocí zabudovaného mikrofonu zase reaguje na štěkot jiných psů a vysílá elektrostatické impulsi nositeli protištěkacího obojku.
Jako nejbezpečnější protištěkací obojky se zdají ty, co štěkot či vytí snímají oběmi metodami.

  • PetTrainer – Jsou dostupné protištěkací obojky pro střední a velké psy.
  • Patpet – Levné protištěkací obojky pro domácí použití.
  • PetSafe – Uživatelsky velmi oblíbené obojky americké výroby se snadným nastavením.
  • SportDog – Kvalitní protištěkací obojky s vodotěsností.
  • Dogtra – Pokrokové obojky s elektrodami z vodivého plastu.
  • E-collar technologies – Pokrokové protištěkací obojky s vysokou úrovní variability.
  • Pet at school – Levné protištěkací obojky s automatickým chodem.
  • Garmin – Robustní protištěkací obojky s technologií záznamu množství štěkání.
  • Goodlife – Obojky pro malé a citlivé psy.
  • Canicalm – Sprejové obojky pro malé psy.

Shrnutí 

Protištěkací obojky jsou snadným a efektivním způsobem odstranění nebo omezení nežádoucího štěkání a vytí u psů. Štěkání může značně narušit klidné soužití se sousedy například v panelovém domě. Ústřední komise pro ochranu zvířat potvrzuje, že používání protištěkacích obojků je naprosto bezpečné pro psa i jeho majitele. Jejich technologie značně pokročilá z doby, kdy se jednalo o zdraví ohrožující zařízení s nulovou možností nastavení. Při výběru je nutné dbát na velikost a citlivost psa s přihlédnutím k temperamentu. Náš trh nabízí velké množství druhů protištěkacích obojků – ultrazvukové, sprejové nebo nejběžnější elektrostatické. Pokud chcete používat protištěkací obojek i ve venkovních podmínkách, doporučujeme se zaměřit na ty, které mají zvýšenou ochranu proti vodě.

Nejlepší protištěkací obojky v poměru ceny k výkonu

V tomto výběru naleznete protištěkací obojky, jež nabízejí dobrý kompromis mezi cenu a kvalitním provedením.

Poměr cena/výkon č.1

Petrainer PET852

Petrainer PET852 s ergonomicky tvarovaným obojkem a nízkou váhou přijímače se dobře hodí i pro malá plemena psů s obvodem krku nad 5 centimetrů. Petrainer PET852 nabízí reakci na zvuk s nastavením citlivosti, běžně sehnatelné baterie a automaticky se stupňujicí korekce.

Poměr cena/výkon č.2

Patpet 772S

Lehký a snadno nastavitelný protištěkací obojek Patpet 772S. Je vhodný pro velká, střední i menší plemena díky nastavitelnému, nylonového obojku s celkovou váhou 70g.

Poměr cena/výkon č.3

Pet At School Bark Pulse

Protištěkací obojek s automatickým chodem, kdy stačí pouze nasadit na krk psa a není třeba se o nic starat. Reaguje pouze na vibrace hlasivek psa, nemůže se tedy stát, že by se aktivoval pomocí štěkotu jiného psa.

Nejlepší protištěkací obojky pro malé psy

Vybrali jsme dle nás nejlepší elektronické obojky, jež jsou vhodné i pro malé psy.

Pro malé psy č.1

DogTrace d-mute Small

D-mute small od firmy DogTrace je stálicí na našem trhu, nabízí dobrý výkon s přijatelnou cenovkou a kvalitní servis produktů. Protištěkací obojek je navržený pro malá až střední plemena psů.

Pro malé psy č.2

Dogtra iQ No Bark

Dogtra iQ No Bark je nejmenší protištěkací obojek na našem trhu, který má zároveň kontaktní body z vodivého plastu. Pozitivy jsou dvojí rozpoznání štěkání a vytí, vodotěsnost a délka obojku od 10 do 55 centimetrů. 

Pro malé psy č.3

Canicalm Small

Canicalm Small je jeden z nejmenších protištěkacích obojků na našem trhu. Vhodný pro plemena psů do 6kg mezi které patří čivavy, bišonci, krysaříci a další. Váha obojku s přijímačem je 17 gramů a nezatěžuje tak krk psa.

Nejlepší vibrační protištěkací obojky

Vybrali jsme dle nás nejlepší vibrační protištěkací obojky, jež jsou vhodné pro menší či citlivější psy.

Vibrační obojek č.1

Bentech 655V

Bentech 655V je protištěkací obojek vhodný pro malá a citlivá plemena psů do 5 kilogramů váhy. Reaguje na vibrace hlasivek a nemusíme se tedy bát, že našeho psa bude ovlivňovat štěkot jiných psů.

Vibrační obojek č.2

PetSafe VBC-10

Protištěkací, vibrační obojek PetSafe VBC-10 je vhodný pro všechna psí plemena nad 3,5 kg. Lehký a ergonomický obojek s přijímačem vážící pouhých 72 gramů nezatěžuje krk psa. Vibrační obojek je výbornou alternativou pro citlivé a vnímavé psí povahy.

Nejlepší obojky proti vytí

Vybrali jsme dle nás nejlepší protištěkací obojky, jež spolehlivě zabrání vytí.

Obojek na vytí č.1

Canicalm Excel

Canicalm Excel je protištěkací obojek, který je plně automatický. Zároveň je vodotěsný a ponořitelný, takže ho lze bezpečně používat i venku v jakémkoli počasí. Pozitiva Canicalm Excel jsou dobrá výdrž baterií, možnost nastavení pouze zvukových korekcí a reaguje na vibrace hlasivek.

Obojek na vytí č.2

Patpet 258S

Protištěkací obojek Patpet 258S je snadným a efektivním způsobem pro odstranění štěkání u malých a středních plemen. Disponuje zvukovým a elektrostatickým upozorněním v několika úrovních a pomocí nastavení citlivosti přijímače, se dobře přizpůsobí konkrétnímu psu.

Kde koupit?

Nejlepší ultrazvukový & sprejový protištěkací obojek

Vybrali jsme dle nás nejlepší ultrazvukový & sprejový protištěkací obojek, jež jsou vhodné pro menší či citlivější psy.

Ultrazvukový obojek č.1

Canicalm Sonic

Canicalm Sonic je kvalitní protištěkací obojek, který je díky využívání vibrací či ultrazvukových signálů ideální pro plemena menší velikosti, případně pro citlivější bojácnější psy. Jeho výrobce, francouzská firma NUM’AXES, úzce spolupracuje s veterináři a cvičiteli psů a koček, aby zajistila spokojenost a ochranu zdraví mazlíčků.

 

Sprejový obojek č.1

Canicalm Spray

Canicalm Spray je unikátní formou protištěkacího obojku na trhu. Místo elektrostatického výboje používá ke korekci psa stříknutí spreje přímo do čumáku. Tento sprej lze samostatně dokoupit a je k dostání ve variantách bez vůně, nebo s vůní citronela či levandule.

Další oblíbené protištěkací obojky

Následující sekci jsme věnovali protištěkacím obojkům, jež patří mezi ty nejoblíbenější a nevešly se do našeho výběru.

Petrainer PET850

Obojek Petrainer PET850 je lehce nastavitelný; lze upravit jeho délka, úroveň intenzity impulzů ale i citlivost na štěkot. Impulzy se také při neustávájícím štěkání stupňují, při dosažení nejvyšší úrovně se však vrátí na původní úroveň,což zamezuje ublížení psovi.

Petrainer PET853

Jedná se o vcelku spolehlivý obojek, který se řadí mezi jedny z nejprodávanějších obojků vůbec. Lidé jej mají rádi pro jeho velikost a váhu, velkou výdrž baterie a také snadné ovládání. Přijímač s rozměry 6,6x3x3,5 cm a váhou 50 gramů patří mezi ty nejmenší.

PetSafe Citronella

PetSafe Citronella je protištěkací obojek, který nevysílá žádné elektrostatické výboje, ale ke korekci používá stříknutí spreje do nosu psa. Hodí se pro citlivé a vnímavé psy.

DogTrace D-mute Small Light

Protištěkací obojek DogTrace D-mute Small Light je navržen pro plemena psů s váhou od 3,5 kilogramů, mezi které se řadí například jezevčíci, bišonci nebo jorkšíři. Impulsy jsou slabší a váha obojku s přijímačem bez baterie je pouhých 50 gramů. 

DogTrace D-mute light

DogTrace D-mute light je protištěkací obojek pro střední a velká plemena psů jakými jsou například němečtí ovčáci, retrívři nebo setři. Protištěkací obojek má dobrou výdrž baterií, která činí až 12 měsíců a je voděodolný. Dalšími pozitivy je možnost nastavení citlivosti na štěkot, několik úrovní impulzů a snímání štěkání pomocí vibrací hlasivek.

Bentech 772

Protištěkací obojek Bentech 772 je snadným a efektivním způsobem odstranění nežádoucího štěkání a vytí psa. Stačí obojek nasadit zvolit ideální citlivost a režim chodu, ten se pak postará o včasné a cílené impulsy.

Dogtra YS300

 Dogtra YS300 je vhodný pro malá až střední plemena psů s obvodem krku od 20 do 70 centimetrů. Nabízí zajímavý výkon, díky inteligentní technologii, která rozezná běžné činnosti psa od štěkání a vytí.

Kde koupit?

SportDog NoBark 18

SportDog NoBark 18 je protištěkací obojek s duální detekcí snímání štěkotu – pomocí vibrací hlasivek a mikrofonu. Zabraňuje to falešnému spouštění a chrání tak psa před zbytečnými korekcemi.

iTrainer BT-2

iTrainer BT-2 je opravdu levný protištěkací obojek se zabudovaným mikrofonem a hodí se i pro odstranění nežádoucího vytí. Díky délce až 60cm a váze 77 gramů se hodí pro střední a větší plemena psů kterými například jsou pudlové, ohaři nebo dalmatini.

Máte s protištěkacími obojky zkušenost a pomohly vám s výcvikem vašeho psa? Napište do komentářů 🙂 

4.3/5 - (27 votes)