Nejlepší plašiče ptáků 2024 - recenze, zkušenosti & Jak vybrat?

Strávili jsme více než 50 hodin průzkumem plašičů ptáků. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2024.

Nejlepší plašiče ptáků

Nevíte, jak si poradit s nechtěnými návštěvami opeřenců? V dnešní době je na trhu mnoho různých výrobků, které šetrným způsobem zabraňují sedání a hnízdění ptáků na vašich zahradách, balkónech, terasách, parapetech apod. Stačí se rozhodnout pro některý z nich. Jde o mechanické, elektrické a chemické prostředky, které brání usedání ptáků na plochách, které chceme udržet čisté od škodlivých ptačích výtrusů, peříček a jiného biologického materiálu.

TOP 1

Solární ultrazvukový odpuzovač ptáků

Kvalitní odpuzovač ptáků schopný pokrýt plochu až 200m².

Orientační cena: 4 000Kč

Kde koupit?

TOP 2

Deramax Bird

Kvalitní plašič ptáků české značky Deramax.

Orientační cena: 1 000Kč

Kde koupit?

TOP 3

Solární ultrazvukový plašič ptáků GARDIGO 360°

Plašič ptáků od renomovaného německého výrobce Gardigo s pokrytím plochy až 150m².

Orientační cena: 1 700Kč

Kde koupit?

TIP: Elektrická páska proti ptákům - Shock Tape

Páska je díky flexibilitě materiálu vhodná na většinu povrchů, snadno se přizpůsobí textuře i nerovnostem. Je odolná vůči dlouhodobému vystavení nepříznivým podmínkám, ať už déšť, sníh či UV záření. Výhodou oproti jiným druhům plašičů ptactva je to že páska nevyužívá žádný zvukový signál, nebude tak rušit vás ani žádné domácí mazlíčky.

Orientační cena: 6 900Kč

Jak vybrat plašič ptáků

Je hned několik důvodů, proč vám může vadit přítomnost ptáků na vaší zahradě. Své o tom nejčastěji vědí ti, kteří jejich vinou přišli o celou úrodu – nejčastěji kvůli špačkům. Ptáci jsou přirozenou součástí přírody a je potřeba je respektovat, občas je ale zkrátka nutné bezpečně určitý prostor ohraničit. K tomu slouží různé druhy plašičů ptáků a tento článek stručně a přehledně poradí, jak vybrat ten správný.

Vyplašit ptáky můžete zkusit hned několika způsoby, a to aniž by jim bylo ublíženo. Ten správný typ plašiče pro vás vybírejte mimo jiné podle toho, jakých druhů ptáků se snažíte zbavit. Na ty větší mohou posloužit hroty či ochranné sítě. Klasikou, kterou lze často vyrobit i doma, jsou různé druhy maket dravců či vizuálního odstrašení. Mezi propracovanější technologie pak patří akustické plašiče imitující zvuk dravců, takže fungují hlavně na jejich potencionální kořist a nakonec elektronické plašiče využívající ultrazvuk.

Při výběru vhodného plašiče je třeba dopředu vědět, kam bude umístěn a jaké konkrétní místo má chránit. Správné umístění je stěžejní hlavně u ultrazvukových zařízení, které musí mířit do prostoru a nebýt nijak blokovány. Hroty lze využít na střechách či římsách. Jinak odolné plašiče bude potřeba pořídit do interiéru, jinak venku v exteriéru – tam musí vydržet nepřízeň počasí. 

Jak již bylo zmíněno, např. hroty budou fungovat jen na větší ptáky, protože ti menší budou bez problémů sedět mezi nimi. Vědět, jaké druhy bude potřeba plašit, je důležité i u ostatních druhů plašičů. Zvláště ultrazvukové a akustické plašiče jsou různě nastavitelné na konkrétní kmitočet a jelikož každý druh opeřence je jinak citlivý, vyplatí se cíleně ho nastavit tak, aby zafungoval co nejkonkrétněji. 

Před pořízením plašiče je dobré si odpovědět na otázku, jak moc se chci plašičem po instalaci zabývat. Makety a vizuální plašiče jsou zcela bezúdržbové, hroty je dobré čas od času čistit, protože ptáci se mimo jiné bojí také lesku. U těch složitějších odpuzovačů je kromě občasného zkontrolování potřeba vzít v úvahu hlavně napájení – na výběr je klasická baterie, síťový adaptér a solární napájení. Každá z těchto možností bude jinak náročná jak na umístění, tak pravidelnou údržbu. 

Plašiče ptáků jsou cenově hodně široce rozptýlené – nejlevnější variantu lze v podstatě vyrobit doma na koleni (nejčastěji pak vidíte v oknech visící CD). Dražší zařízení může být i za více než tisíc korun. Pokud potřebujete ochránit větší pozemek (například sad nebo vinici), může se cena vyšplhat poměrně vysoko. Na druhou stranu se ne vždy vyplatí šetřit, levná zařízení nebývají tak spolehlivá. 

Akustické plašiče mohou rušit nejen ptáky, ale i vás. Některé jiné plašiče zase nemusí být příjemné vizuálně. U ultrazvukových zařízení je zase nutné brát ohled na jiná domácí zvířata – některé plašiče upozorňují, že mohou mazlíčky ovlivnit. 

Různé makety, strašáky a nálepky vyrábí řada firem. Složitější zařízení už jsou doménou jen několika výrobců. Tento seznam uvádí několik z nich: 

  • Deramax – české elektronické plašiče škůdců od roku 2001
  • Weitech – odpuzovače speciálně vyvinuté proti určitým druhům zvířat
  • Kemo – univerzální i specializované odpuzovače se zvukem nebo ultrazvukem
  • Hutterman – elektronika pro dům i zahradu nabízející mimo jiné i plašič

Shrnutí 

Plašiče ptáků mohou být užitečnou pomocí jak pro majitele sadů a vinic, tak i na běžných zahradách či balkonech – pro všechny se najde vhodný typ. Dobré je pamatovat na to, že nesmějí ptáky ohrožovat, pouze je vyplašit a zamezit jim přístup. Při výběru můžete volit mezi ultrazvukovým plašičem, akustickým plašičem, maketami a siluetami, hroty, sítěmi a několika dalšími méně používanými variantami (např. spreje). U těch sofistikovanějších, které potřebují napájení, vyberte dle vaší situace co nejpraktičtější, na výběr totiž máte baterii, zapojení do sítě i solární napájení. Správný typ plašiče volte podle druhu ptáka, kterého potřebujete vyplašit, podle umístění a také podle rozpočtu s ohledem na rozlohu plochy, kterou chcete hlídat. Dejte pozor na to, aby plašič někomu neškodil – ať už domácím mazlíčkům v případě ultrazvuku nebo obtěžujícím hlukem sousedům. Také počítejte s tím, že velice pravděpodobně vyženete i ostatní ptáky, ne jen jeden cílený druh, což může být v některých případech velká škoda. 

Další oblíbené plašiče ptáků

Oblíbený plašič ptáků

Akustický plašič ptáků

Plašič se dvěma režimy plašení a soumrakovým spínačem.

Orientační cena: 1 600Kč

Kde koupit?

Oblíbený plašič ptáků

Elektronický odpuzovač ptáků Weitech WK 0020

Cenově dostupný elektronický odpuzovač ptáků renomované značky Weitech.

Orientační cena: 450Kč

Kde koupit?

Slovo závěrem

Máte s plašičemi ptáků zkušenost? S jakými a jaké? Napište do komentářů 🙂 

3.6/5 - (99 votes)