15 důvodů, proč si (ne)pořizovat anglického buldoka

Zavalité tělo, splácnutý čumák a chrochtání. To jsou typické znaky buldoka, zároveň je to také veselý pes, který se na vás směje svým typickým úsměvem od ucha k uchu. Pokud nehledáte psího sportovce, ale zábavného parťáka na gauč a máte rádi spláclé čumáky, je buldok skvělá volba. Pojďme ale přeci jen zjistit o tomto mimořádném plemeni trochu více.

OSM důvodů, proč si pořizovat anglického buldoka 

  • Je prostě jedinečný. Jedni ho milují, druhým se tento pes nelíbí. Tak či tak je to pes, který vzbudí pozornost. 
  • Vzhledem připomíná psího gladiátora, ale pravda je taková, že buldok je milovník, ne bojovník. 
  • Buldok je přátelský a bezstarostný, dokáže vycházet opravdu s každým. 
  • Buldoci neštěkají a pokud ano, tak jen minimálně. 
  • Jsou sice kamarádští, ale už jen jejich vzhled odradí případné vetřelce. Takže zvládne plnit i funkci hlídače. 
  • Buldok není velký sportovec, naopak je často problém je dostat na procházku. Pokud tedy chcete psího parťáka, ale nechcete denně trávit hodiny venku, je buldok skvělou volbou právě pro vás. 
  • Je to skvělý rodinný pes. Miluje své blízké a je vhodný i dětem, s kterými si rád hraje.
  • S jinými psy vychází dobře, neútočí na ně, ale v případě potřeby se dokáže bránit. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat anglického buldoka

  • Kvůli svému typickému brachycefalickému čumáku špatně snáší vysoké teploty. Je důležité to mít na mysli a v létě svému buldokovi dopřát ochlazení. 
  • Rozhodně to není venkovní pes. Zahradu sice ohlídá, ale v boudě by byl nešťastný.
  • I přes svoji přátelskou náturu jsou dost teritoriální a je potřeba tuto jejich vlastnost mít na paměti.
  • Buldok hodně slintá a chrápe. Někomu to přijde roztomilé, ale na druhou stranu je potřeba se smířit s tím, že o tom, že s vámi žije buldok budete vědět, ikdyž ho zrovna neuvidíte.
  • Jsou to velcí jedlíci a často se u nich vyskytuje nadváha. Proto je důležité jejich krmnou dávku ohlídat. 
  • Celkově mají problémy s dýcháním a zejména pokud je potřeba anestezie, je u nich vyšší riziko, než u jiných plemen. Je proto důležité si najít dobrého veterináře se zkušenostmi. 
  • Ač dokáže být buldok překvapivě temperamentní, není to plemeno vhodné k nějaké větší aktivitě, rychle se zadýchají a celkově na to nejsou stavění. 

Shrnutí 

Anglický buldok je zejména v Anglii velice oblíbený, ale i u nás má svoje příznivce. Miluje lidi a gauč, ale díky svému vzhledu budí i respekt. Není to velký sportovec, už jen kvůli jejich stavbě těla a hlavy, protože při větší zátěži nebo vysokých teplotách mají problémy s dýcháním. Daleko raději než jít na procházku si dopřejí něco na zub a nezáleží zda je to vaše zapomenutá svačina, odpadkový koš nebo jeho granule. Je natolik tvrdohlavý, že se k jídlu prostě dostane. Díky tomu má sklony k nadváze a tak je potřeba buldokovi nejen hlídat krmnou dávku, ale snažit se ho alespoň trochu rozhýbat. 

Fotografie anglického buldoka

Obecná charakteristika anglického buldoka

Rádi byste si pořídili rodinného společníka, ale představa každodenních dlouhých procházek vás děsí? Buldok by s vámi souhlasil. Jsou to psi, kteří si s vámi rádi pohrají na zahradě, ale nejraději si hoví na gauči. Mají rádi lidi všeho věku a velikosti. Ale dokáží si také postavit hlavu, pokud se buldok rozhodne, že se mu na procházku nechce, prostě nikam nejde. 

Povaha 

Jistě jste někdy slyšeli, že je někdo jako buldok- tvrdohlavý a neústupný. Buldok opravdu dokáže tvrdošíjně stát za svým rozhodnutím. Nicméně na druhou stranu je to milovník jídla a díky tomu se s nimi dá domluvit. Jinak jsou to ale veselá a přátelská zvířata, která vyhledávají přítomnost svého pána. Ač jejich vzhled vypovídá o opaku, buldoci jsou milující psi a rozhodně nevyhledávají konflikty. Někdy se o nich říká, že nepatří zrovna mezi nejinteligentnější plemena. Pravdou je, že nikdy nebudou pracanti jako ovčáci nebo kolie, na druhou stranu, pokud se něco naučí, nikdy to nezapomenou. 

Vzhled 

Na výšku buldok nijak nevyniká, nicméně by vás mohla překvapit jeho váha, průměrně má buldok v kohoutku pouze 38 cm, ale může vážit až 25 kg. Jejich tělo je typické pro toto plemeno, zavalité s větším množstvím kůže než by bylo potřeba a velice široká hlava s krátkým čumákem a velkýma očima. To vše dělá buldoka tak jedinečným a nezaměnitelným plemenem. 

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům 

Buldok je překvapivě opravdu skvělý rodinný pes. Dokáže pochopit rozdíl mezi batoletem a větším dítětem a podle toho se k nim chová, rád si s dětmi hraje a pokud je potřeba, bude je i chránit. Ale ani u buldoka bychom neměli zapomínat, že je to pořád pes a dodržovat určitá pravidla při soužití dětí a psa. Psovi dopřejte klidné místo, kde bude moci odpočívat a dětem vysvětlete, jak si se psem správně hrát. 

K jiným psům bývá buldok tolerantní a většinou ho nerozhodí ani štěkající menší psi. Pokud přeci jen dojde ke konfliktu, dokáže být buldok překvapivě rychlý a mrštný. K jiným zvířatům bývá zpravidla také milý a ohleduplný a tak většinou není problém soužití více zvířat v jedné domácnosti. 

Zdraví a péče 

Co se zdraví týče, je buldok, stejně jako ostatní brachycefalická plemena, náchylný k určitým nemocem spojeným s jejich ojedinělým vzhledem. Pokud se pro toto plemeno rozhodnete, důkladně vybírejte štěně z ověřených chovatelských stanic, můžete se tak vyhnout spoustě zdravotních problémů. 

Velmi časté jsou nemoci srdce, dále problémy s dýcháním, nemoci očí a ušní infekce, brachycephalický syndrom, kožní alergie, rakovina, dysplazie kyčelního kloubu nebo luxace pately. Většina porodů je prováděna císařským řezem, protože velká hlava štěňat a krátké porodní cesty znemožňují přirozený porod. Anglický buldok je velmi citlivý na teplo. Kvůli krátkému čenichu má problémy s termoregulací organismu a je velmi náchylný k přehřátí. Zvláště v létě by tomu měla být věnována pozornost a psovi zajištěno ochlazení a stín. 

Výchova a výcvik

Pokud hledáte psího sportovce nebo psa, který bude dělat co vám na očích vidí, budete se muset porozhlédnout po jiném plemeni. Buldok není pes pro pokročilý výcvik, ale i u něj je důležitá výchova a socializace. Také nějaké základy poslušnosti musí zvládat i buldok. S výcvikem je dobré začít od štěněte a vždy se snažit psa motivovat například na pamlsky. Pokud budete důslední a trpěliví, budete mít ve výsledku milého psa, který zvládne přijít na zavolání, sednout, lehnout a zůstat na místě. A to je přesně to, co stačí k spokojenému soužití s buldokem. 

Náročnost

Cena štěněte s PP je o něco vyšší než u jiných plemen. Chov tohoto plemene je totiž poměrně náročná záležitost a štěňátek také nebývá ve vrhu mnoho, cena štěněte s PP se pohybuje od 25 000,- výše. Ale na štěněti rozhodně není moudré šetřit, je to plemeno zatěžkané poměrně velkým množstvím chorob a uchovnění jedinci mají důležitá zdravotní vyšetření, která v případě vrhu bez PP chybí. Nemocný buldok se totiž dokáže na veterině opravdu prodražit.

Historie 

Prapředkem anglického buldoka jsou pravděpodobně starověcí molosoidní psi z Asie, zejména tibetská doga a babylonský válečný pes, která žila. Je to skutečně staré plemeno, z kterého šlechtěním vzniklo mnoho dalších plemen (např. americký buldok a další). Již ve 12. století se začali používat psy na zápasy s býky a tato původně lidová kratochvíle se později rozšířila i na šlechtické dvory. Stávala se také víc a víc krutou a od 16. století vznikla potřeba vyšlechtit plemeno, které by bylo schopné se do býka pořádně zakousnout a nedat se setřást. Předkus dolní čelisti a dozadu posunutý nos byl proto ideálním uzpůsobením. Když však byly býčí zápasy v roce 1835 v Anglii zakázány, neměl náhle anglický buldok žádné využití a plemeno málem zaniklo. Protože však byli oblíbenou rasou mezi prostým lidem, začali je lidé chovat jako společenské plemeno, což vyžadovalo změnit jejich bojovou povahu. Toho se dosáhlo změnou stavby těla z původní štíhlé na zavalitou, robustní postavu s krátkými nohami. Anglický buldok se stal v Anglii národním plemenem, několik jich vlastnil i Winston Churchill.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:22-25 kg 
Výška v kohoutku:38-40 cm
Typický znak:brachycefalická hlava, silný krk
Požadavky na trenink: 20-40 minut denně
Energie: nízká
Délka života:8-10 let
Sklony ke slintání: vysoké
Sklony ke chrápánívysoké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: průměrná
Původní využití: zápasnický pes
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná 
Barva srsti:červená, plavá, bílá, žíhaná, s bílými znaky nebo bez 
Potřebná péče o srst: nízká

Kde koupit anglického buldoka?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro buldoka dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata buldoka na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.8/5 - (18 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu