32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa

Chybí vám ve všem životě věrný přítel, který vás bude všude nadšeně doprovázet a vždy vás nadšeně přivítá, když přijdete domů? Pokud jste na předešlou otázku odpověděli kladně, možná je čas popřemýšlet nad pořízením psího kamaráda, který by dozajista zaujal roli nejlepšího přítele a také by s hrdostí plnil funkci vrchního vítače. To ale samozřejmě není všechno – pes vám toho může nabídnout daleko víc!

V následujících řádcích se společně podíváme na spoustou důvodů, proč se stát, nebo naopak nestát majitelem tak báječného tvora, jakým pes bezesporu je. Ne nadarmo se totiž říká, že je pes jediné štěstí, které se dá koupit za peníze.

ŠESTNÁCT důvodů, proč si pořizovat psa

 • Osamění a špatné náladě můžete dát s pořízením psa sbohem. Psi jsou totiž přeborníci v zahánění chmurů a dokáží člověka báječně rozveselit.
 • Jaké jiné zvíře svého pána miluje natolik, že by za ním šlo až na konec světa? Psi jsou výjimeční svou věrnou povahou a bezmeznou láskou k lidem. 
 • Pro mnohé z nás není zrovna jednoduché zvednout se z gauče a přimět své tělo ke sportu – s chlupatým společníkem to jde však mnohem lépe! Ze společného pohybu budete mít radost vy, i pes. Zkuste třeba psí sporty!
 • Ačkoli byli psi ke hlídání využíváni především dříve, tuto funkci plní většina z nich na jedničku také v současnosti. Pokud však vybíráte ideálního hlídače, určitě zvolte plemeno, které při prvním podezřelém zvuku nezaleze pod postel.
 • Čtyřnohý kolega je někdy vážně k nezaplacení – pro mnohá povolání je dokonce přímo nezbytnou součástí týmu! Pokud máte povolání, kde byste uplatnili pomocnou tlapku, určitě tuto možnost využijte.
 • Věděli jste, že pes dokáže léčit tělo i duši? Kromě své přirozené schopnosti člověka rozveselit, také dokáže pomáhat lidem při tzv. Canisterapii. Ta je velmi přínosná nejen pro fyzicky,či mentálně postižené, ale i pro seniory, či děti. 
 • Znáte pravidlo pěti vteřin? Pokud máte psa, automaticky pro vás tento zákon zaniká – pejsek totiž často sezobne veškeré padající dobroty už v letu a podlaha tedy zůstává čistá. 
 • Snad každý pejskař vám potvrdí, že se psem zažijete obrovskou hromadu legrace. Život se psem je autorem nespočtu neuvěřitelných historek.
 • Seznamování nikdy nebylo snazší! Pejskaři se rádi setkávají na veřejných prostranstvích a vzájemnou konverzací si krátí chvíli, když jejich psí přátelé dovádějí. 
 • Kromě nových lidí můžete poznat i spoustu nových míst, protože cestování se psem může být skvělým zážitkem!
 • Existuje tolik plemen různých velikostí s tolika vlastnostmi a povahami! Zde si přijde na své opravdu každý a vyberte si pejska přesně pro sebe.
 • Názor, že pes patří pouze na zahradu, je již dávno přežitkem. Některá plemena se skvěle hodí i do malého panelákového bytu. Příjemnou výhodou je také fakt, že psi narozdíl od koček zanechávají své výměšky venku a jejich přítomnost není doma cítit. 
 • Pes je skvělým společníkem nejen pro lidi, ale ve spoustě případů je to skvělý kamarád pro jiné domácí mazlíčky. Některá plemena jsou dokonce přímo určena pro práci s hospodářskými zvířaty.
 • Pokud si pořídíte pejska s průkazem původu, můžete přispět k rozšíření řad plemene. Splní-li pejsek podmínky k uchovnění, nic nestojí v cestě za malými chlupatými mrňousky.
 • Některá psí plemena jsou neuvěřitelně nenáročná. Denní kartáčování a neustálé koupání určitě není pro každého. Naopak se najdou pejsci, kteří si vystačí s minimální údržbou srsti.
 • Pořízením psa můžete udělat dobrý skutek – pokud nechcete určité plemeno s průkazem původu, určitě se zajděte kouknout do útulku, kde na nový domov toužebně čeká spoustu krásných pejsků. Prosíme, nepodporujte psí utrpení v množírnách.

ŠESTNÁCT důvodů, proč si nepořizovat psa

 • Pes je tvor, který vám může dělat společnost velmi dlouho. Tuto skutečnost si musí uvědomit každý, kdo o jeho pořízení byť jen trochu uvažuje. Za pejskův život máte plnou odpovědnost od chvíle, co si jej pořídíte.
 • Finanční zajištěnost páníčka je velmi důležitá. Nemusíte mít na zahradě zakopanou zlatou truhlu, ale rozhodně je třeba počítat s výdaji za kvalitní krmení a veterináře. V případě nemoci, či zranění pejska mohou jít účty za veterinu do desetitisíců korun. Také pořizovací cena pejsků nebývá malá, pokud investujete do „papíráka“. Pokud za pejska nechcete dát celou výplatu, určitě zkuste zapátrat po útulcích. 
 • Mnoho psích plemen má takový typ chlupů, které drží lépe na všem ostatním, než na samotném psovi. Pokud si nechcete pořídit „hambatého“ pejska, či některé plemeno bez podsady, pořiďte si předem kvalitní vysavač a odchlupovací váleček na oblečení.
 • Výchova je základem u každého psa – i čivava by měla zvládat základní poslušnost, zejména pokud chodí bez vodítka. Správnou výchovou svého psa ulehčíte život sobě, i lidem okolo. Špatně vychovaný pes může být v krajním případě nebezpečný pro své okolí.
 • Alergie na psa může být pro čerstvé majitele nepěkným překvapením. Ačkoli se s ní dá v mnoha případech po boku psího kamaráda vcelku normálně žít, určitě se to neobejde bez určitých opatření. (zdroj)
 • Dětská hřiště, obchodní centra, či nemocnice – to jsou místa, která jsou psím návštěvníkům často zapovězena. Takových míst je však mnohem víc, a každý majitel musí s tímto faktem počítat. S některými plemeny můžete mít problém při cestování mimo republiku, protože jsou v určitých zemích označena jako nebezpečná a jejich dovoz je buď omezen, nebo dokonce zakázán. To se týká především plemen, která jsou v médiích s oblibou označována jako bojová.
 • I když je venku pod psa a je zima jako když praští, nemůžete svému chlupáči upřít právo na vykonání potřeby a trochu pohybu na čerstvém vzduchu. Venčit se zkrátka musí, i kdyby trakaře padaly.
 • Závislost na psech přichází pomalu a nenápadně, ale mívá na na život své oběti značný dopad. Z jednoho psa je najednou psů pět a místo za oblečení utrácíte velké peníze za hračky, pamlsky a obojky. Hoodně obojků.
 • Štěněčí zoubky mohou zanechat spoustu škod, než se jejich nositel naučí, co se sluší a patří. Rozhodně je důležité dbát na bezpečnost štěněte a odstranit z jeho dosahu veškeré předměty, o které by si mohlo ublížit. 
 • Domek se zahradou je pro spoustu psů ráj na zemi. Pokud si však pořídíte pejska s dobrodružnou povahou, určitě bude třeba řádně zabezpečit pozemek vhodným oplocením. Někteří chlupáči jsou vskutku vynalézaví útěkáři a může být velmi náročné zajistit jim bezpečný výběh.
 • Správný pejskař má kapsy plné sáčků, a je vždy připraven vydat se do trávy pro smradlavý poklad. Že vám tohle info nevoní? Dávejte si pozor – zapomenutá nadílka vás může stát pěknou pokutu.
 • Ne každý s vámi bude sdílet nadšení z pořízení nového pejska. Pokud nebydlíte na samotě, dost možná se v okolí najde pár sousedů, kteří vám svými stížnostmi na vašeho hafana dokáží pěkně zvednout mandle. Ještě hůř může psího nájemníka přijmout majitel bytu, kde páníček bydlí – a že takové spory s bytným dokáží pěkně ztrpčit život. 
 • Psa má v této době kdekdo, ale zodpovědných páníčků už tolik není. Naopak se budete jistojistě potkávat s lidmi, kteří by měli psa vyměnit za prášky na hlavu – mírně řečeno. Nezvladatelný, či přímo agresivní pes bez vodítka je dnes asi nový trend.
 • Někteří hafani prostě nemají v lásce jiné mazlíky – ať už ty psí, nebo pro jistotu úplně všechny. Ačkoli se dá tento problém v mnoha případech nějak řešit, někdy prostě nezbývá než si zvyknout, že budete ostatní psy obcházet obloukem. 
 • Ne každý může vzít svého čtyřnohého parťáka s sebou, když odjíždí pryč. Proto je dobré zvážit, zda máte pro pejska potencionální hlídání ještě dřív, než si jej pořídíte. 
 • Když přijde čas loučení, nic nezažene ten hořký žal, který po odchodu psího přítele zůstane. Zbydou jen krásné vzpomínky na společné chvilky, které se vám do srdce zapíší navždy.

Shrnutí 

Pes je věrný přítel do nepohody, který se postará o spoustu zábavných zážitků a úžasných chvil, které si budete pamatovat už napořád. Tato stvoření toho pro nás dělají již dlouhá léta opravdu mnoho, přesto, že toho sami příliš nežádají. V nynější době je na světě tak obrovské množství nejrůznějších psích plemen, že si dle svých požadavků vybere opravdu každý, kdo o pořízení čtyřnohého parťáka uvažuje. Přesto je třeba důkladně zvážit, zda bude vaším vyvoleným mazlíčkem právě pes – život s ním totiž obnáší víc, než jen krmení, nebo venčení spojené se sbíráním bobků. Lidé často zapomínají, že je pes závazkem na dlouhá léta a často se jej zbavují při prvním problému, či při zjištění, jaká omezení jim přináší. 

Pokud jste však rozhodnuti přivést do svého života tohoto báječného tvora, věříme, že vám bude tím nejlepším přítelem, který vám bude dělat radost mnoho let.

Nejoblíbenější psí plemena v ČR

Češi jsou bezepsporu jedním z nejvíce zapálených národů do pejskaření. To nás přimělo zapátrat do plemenné knihy Českomoravské kynologické unie, která nám odhaluje, jaká čistokrevná plemena si lidé pořizují. Začneme desátým nejoblíbenějším…

10. Belgický ovčák – Malinois

Belgický ovčák je skvělé plemeno pro aktivní a zkušené pejskaře. Ve správných rukou je to pes pro všechno a často se umisťuje na stupních vítězů ve spoustě kynologických sportech. Na druhou stranu je to pes, který potřebuje hodně pohybu a práce. Belgičák, který nebude mít možnost svoji mentální i fyzickou energii pravidelně ventilovat, je totiž jako časovaná bomba. Předem tedy zvažte, zda mu dokážete dopřát dostatek aktivity. Vyskytuje se ve 4 různých variantách a tak si každý může vybrat, který je jeho srdci nejblíže.

9. Německý špic

Malý a trpasličí špic zažívají v posledních letech neobvyklou popularitu. Jsou skladní, roztomilí, ideální společníci. Škoda jen, že ostatní špicové mají svůj boom už dávno za sebou. Skvělé vlastnosti špice mají ovšem všechny velikosti tohoto plemene. Německý špic je skvělý společník, výborný hlídač, inteligentní sportovec i hebký mazlík, který se rád přitulí. S dětmi je jedna ruka ( nebo tlapka?) a při jeho temperamentu a hravosti jim je rovnocenným partnerem. Díky své ,,vesnické´´ minulosti psa ze statku výborně vychází se všemi ostatními zvířaty a nemá ani tendence lovit zvěř.   

8. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je skvělý rodinný pes, kterého zvládne i začátečník. Svoji rodinu miluje ale před jeho pořízením je důležité uvážit, kolik času mohu psovi věnovat, protože pokud bude celý den sám doma, nebude šťastný. Milují vodu a pro míček udělají téměř vše. S radostí vám budou parťáky ve všech aktivitách, které si vymyslíte. Mohou mít sklony k obezitě a s tím i související problémy s klouby. Je proto důležité zlaťákovi dopřát kvalitní krmivo a dostatek pohybu.

7. Border kolie

Border kolie je bezpochyby pes, který nás osloví nejen svým vzhledem, ale i celkovým vystupováním. Dokáže nás rozesmát, ohromit nebo dokonale zabavit. I border kolie má ovšem své plusy a minusy, rozhodně se nehodí pro každého. Nejvhodnější páníček pro border kolii je velmi akční člověk se spoustou času a trochou zkušeností. Člověk, který ví, co dělá a nechybí mu sebejistota nebo rozhodnost. Hledá životního parťáka – ne občasnou společnost a vždy si vyhradí dostatek zlaťáků na svojí borderku. Když ještě přidá pozitivní přístup a lásku, budou oba spokojeni.

6. Stafordširský bulteriér

Vhodný páníček pro staforda s ním tráví většinu svého času – stane se jeho celoživotním parťákem. Rád si hraje, sportuje, ale i cestuje. Jestliže čas od času zvolí odpočinkový den, staford ho spokojeně stráví s ním. Může bydlet klidně v bytě. V minulosti už měl psa, který mu dal pár zkušeností. Tenhle člověk se chová mile, láskyplně a zároveň důsledně.

5. Jorkšírský teriér

Ačkoli je jork jedno z nejmenších plemen, častokrát s přehledem zvládne vše, co dokáže velký pes – odvaha a kupa energie mu k tomu rozhodně nechybí! Tito maličcí, inteligentní krasavci naopak rádi využijí každou možnost protáhnout si nožky. Je to ideální společník pro lidi, kteří rádi tráví svůj čas aktivně, ale nemají k dispozici venkovskou haciendu – garsoniéra jorkovi při dostatku pohybu bohatě postačí. Na druhou stranu se však nemusíte bát, že by tento malý teriér neocenil zahradu. Naopak se rád postará o funkci hlídače, který vám svým štěkotem jistojistě ohlásí každý podezřelý pohyb za plotem a o každé návštěvě budete vědět dřív, než stihne stisknout zvonek u dveří.

4. Čivava

Ať tak či onak je skvělý parťák do bytu nebo rodinného domu. Je to skvělý hlídač, který má talent podezírat špatné situace. Není časově náročná, ale nemůžete jí dlouho nechat samotnou. Je skvělý závodník, který ovládá různé soutěže. Nehodí se k malým dětem, ale dokáže velmi svědomitě bránit své pány. Je to akční pes, nedá se lehce unavit.

3. Labradorský retrívr

Labrador je přátelské plemeno, které miluje svoji rodinu. Jsou to psi do nepohody, vždy dobře naladění a plní energie. Ne nadarmo se využívají jako asistenční psi, labrador je jedno z nejchytřejších plemen a navíc s lidmi rád spolupracuje. Voda je jejich živel a jedna z neřestí, která k nim patří, je až příliš velká chuť k jídlu. Jsou skvělými psy k dětem, ale nehodí se jako hlídači na zahradu. Jejich hlavními neduhy jsou problémy s klouby. 

2. Jezevčík

Jezevčík je malý temperamentní pes, který je vhodný jak do bytu tak do domu se zahradou. Chová se v několika variantách a může mít sklony k nadváze. A kvůli délce těla je náchylný k poraněním páteře. Je také velice bystrý a má výborný čich. Je důležité nepodcenit výchovu a výcvik. Správně vychovaný jezevčík bude skvělým rodinným společníkem.

1. Německý ovčák

Německý ovčák je skvělým přítelem pro ty, kteří mu dopřejí dostatek pohybu, dobrou výchovu a kupu lásky, kterou ovčák odměňuje svou věrností a ochranářstvím. Přátelskost a oddanost k lidem (zejména k dětem) z něho dělá skvělého psa pro aktivní rodinný život. Díky jeho odvaze a odhodlanosti je to neocenitelný parťák i v náročných a nebezpečných povoláních, nebo spolehlivý pomocník pro handicapované. Vůči cizím lidem může být ale velmi nedůvěřivý, díky své obranářské povaze, kterou se vyznačuje. Je bohužel znám i díky problémům s displasií kyčlí, proto je třeba vybírat štěně po vyšetřených rodičích.

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu