15 důvodů, proč si (ne)pořizovat australského honáckého psa

V tomto článku s představíme další z řady jedinečných a nepříliš známých plemen. Australský honácký pes patří mezi ty psy, kteří zaujmou svým vzhledem a překvapí svou povahou. Ke komu je ale tento loajální, pracovitý, neunavitelný pes vhodný? Jakou má povahu a kde se vlastně vzala jeho specifická barva srsti? Pojďte to zjistit! 

OSM důvodů, proč si pořizovat australského honáckého psa

 • S “plesnivým” psem si na ulici vysloužíte spoustu pozornosti. Jiné takové plemeno v říši psů prostě nenajdete. 
 • Toto plemeno vyniká svou inteligencí. Není nic co by se honák nenanučil. 
 • Do domu nebo na zahradu se přes honáka žádný nezvaný host nedostane. Majetek a svoji rodinu ohlídá s přehledem. 
 • Jste nadšenec do sportu a většinu času trávíte venku? Honák vám bude skvělým parťákem. Zkuste si toto plemeno unavit! 
 • Vzhledem k jejich původu nemají problémy s vysokými teplotami, zvládají ale i naše zimy. Tenhle pes je zkrátka odolný ve všech směrech.
 • Jeho oddanost je až neuvěřitelná. Za svoji rodinu by bezváhání položil život. 
 • Na rozdíl od jiných pracovních plemen je australský honák samostatný a dokáže jednat i na vlastní pěst. 
 • Australský honák se stane vašim stínem. Pokud si jej pořídíte, už nikdy nebudete sami. 

SEDM důvodů, proč si nepořizovat australského honáckého psa

 • Štípání a jemné kousání do nohou mají vrozené. Od štěněte musíte svého psa vychovávat a vést k tomu aby to nedělal.
 • Máte několik hodin denně čas? Pokud ne, raději si vyberte klidnější plemeno. Honák potřebuje spoustu aktivit. A pokud je nemá, začne si vybíjet energii na vašich věcech.  
 • Stejně jako štípání i shánění do stáda všeho živého k nim patří. S tímto je nutné se smířit a případně svému parťákovi dopřát jinou aktivitu.
 • Honák potřebuje prostor. Zvládne sice i byt, ale není to pro něj nejvhodnější prostředí. 
 • Po většinu času je honák poslušný a oddaný, sem tam si ale může postavit hlavu a dělat věci po svém. V nahánění dobytka to nebylo na škodu, dnes to ale spíš představuje zkoušku trpělivosti jeho majitele. 
 • Je to plemeno pevné a silné ale nikdy by neměl být obézní. Někteří jedinci, zejména pokud nemají příliš velké vyžití, však tendence k nadváze mají.
 • Tento pes nepatří do rukou nezkušeným lidem. Jejich neskutečná energie, občasná tvrdohlavost a silně zakořeněná snaha pást jsou vlastnosti se kterými by si začátečník nemusel vědět rady. 

Shrnutí

Australský honácký pes je plemeno s jedinečným zbarvením, překypují energií a je nutné jim denně vybít baterky. Jsou skvělými pracovními psy a dokáží téměř cokoliv. Vynikají v agility, ale i v obedience. Ke své rodině jsou přátelští a chrání ji. Kontaktu s cizími lidmi se vyhýbají. Není vhodný do bytu, naopak zahrada je pro něj to pravé, pokud budou mít dostatek kontaktu s páníčkem. 

Obecná charakteristika australského honáckého psa

Tento australský klenot s typickým zbarvením a tvrdou povahou není pes pro každého. Pokud ale máte spoustu energie, času a máte rádi výzvy, mohl by pro vás být tím pravým psem. 

I. Povaha 

Australský honácký pes je oddaný a má silně zakořeněné ochranářské pudy. K cizím lidem bývá odměřený, ale agrese je vada, která jedince vyřadí z chovu. Na svého pána se upnou natolik, že se do něj vcítí a chová se stejně. Pokud se vám někdo nelíbí, honák se od něj bude držet dál, naopak s lidmi, s kterými je vám příjemně, si bude skvěle rozumět. Toto plemeno je doslova odrazem svého majitele. 

II. Vzhled

Australští honáčtí psi se vyskytují ve dvou základních barevných variantách: modrá a červená. V obou případech není zbarvení jednotné. Zřetelné zbarvení australského honáckého psa je výsledkem bílých a šedých chlupů důkladně roztroušených mezi červenými a černými chlupy. V přísadě do primárního zbarvení australského honáckého psa se také ukazují místa s jednotnou nebo téměř jednotnou barvou, většinou znatelná u jednoho nebo obou očí. Červená je geneticky dominantní barvou australského honáka a je složena z mixu červených a bílých chlupů, což vede k zázvorovému zbarvení. Štěňata se rodí bílá a teprve postupem času tmavnou.

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Australský honácký pes je plemeno, které se k dětem obecně hodí. Jsou veselí a hraví, zároveň i ochranářští. Nicméně jsou to honáci a mají tendenci všechno živé shánět do stáda a to i děti. Někteří jedinci při shánění i štípou do nohou. Proto je důležité již od štěněte psa naučit, že nesmí nikoho štípat do nohou a u malých dětí být opatrný.

S jinými zvířaty nemá problém vycházet, pokud je na ně zvyklý od štěněte, bere je jako další členy domácnosti. Naopak se je snaží pást, což, stejně jako u dětí může být problém. S ostatními psi můžou mít problém, jelikož mají tendence být majetničtí a žárlí. Proto je důležité u tohoto plemene nepodcenit socializaci.

IV. Výchova a výcvik 

Australský honácký pes je plemeno velice inteligentní a bystré. Učí se rychle a výcvik je baví. Při výcviku je důležité být důsledný ale neuchylovat se k nátlaku a násilí. V dnešní době je honák využívaný spíše ve psích sportech. Vynikají v agility, dogdancing, dogfrisbee, ale i v dalších sportech. Je to plemeno všestranné a cokoliv s ním budete dělat, bude dělat s nadšením. Důležité je ho zabavit a unavit.

V. Zdraví a péče 

Australský honácký pes patří k plemenům obecně zdravím. Ani jim se však nevyhýbají některá onemocnění. Může se u nich vyskytnou dědičné onemocnění očí (PRA), dysplazie kyčelních kloubů a hluchota. PRA a hluchota je dědičná a tak se jim můžete vyhnout pořízením štěněte od prověřeného chovatele. 

Péče o srst honáckého psa je jednoduchá. Stačí jej jednou týdně vyčesat a v případě potřeby vykoupat psím šamponem. 

VI. Náročnost

Australský honácký pes s PP stojí okolo 15 000,-. Pořízením štěněte však výdaje teprve začínají. Honáci jsou obecně vcelku zdraví, ale s výdaji (minimálně za prevenci) u veterináře je potřeba také počítat. Také kvalitní krmivo je velice důležité, ale vzhledem k střední velikosti plemena vás to nezruinuje.

Daleko náročnější je ale plemeno na čas. Je velice aktivní a potřebuje denně zaměstnat jak fyzicky tak psychicky. Zvažte tedy dobře, zda budete schopni tomuto plemeni věnovat denně dostatek času. 

VII. Historie  

Australský honácký pes je plemeno cíleně vyšlechtěné australskými honáky dobytka. Angličtí pastevečtí psi, kteří se do Austrálie dostávali spolu s osadníky, totiž nezvládali práci v drsném klimatu australského vnitrozemí, a proto bylo nutné vyšlechtit psa, který by byl houževnatější, ale přitom si zachoval výborné vlastnosti svých předků. Australský honácký pes vznikl koncem 18. století křížením kolie, která byla použita pro svoji ovladatelnost, pracovitost a vazbu na člověka, dinga, který dodal silnou stavbu a odolnost, bulteriéra, pro jeho odvahu a dalmatina, pro jeho vytrvalost. U nás je toto plemeno málo rozšířené, ale nachází čím dál více příznivců. 

https://www.youtube.com/watch?v=koq1G5eDDEE

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:16-25 kg 
Výška v kohoutku:43-51 cm
Typický znak:přirozeně vzpřímené uši
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:10-13 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: střední 
Původní využití: pasení dobytku
Délka srsti: krátká
Typ srsti: rovná
Barva srsti:modrá a červená
Potřebná péče o srst: průměrná

Kde pořídit českého australského honáckého psa?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro honáckého psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata honáckých psů na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku

4.6/5 - (32 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu