17 důvodů, proč si (ne)pořizovat bostonského teriéra

Toužíte po příteli do nepohody, který se nezalekne dlouhé horské túry a přesto vám nezabere půl garsonky? “Bostoňák” je ideální volbou pro váš aktivní volný čas i pro mazlení na gaučil! Tento malý sportovec s uhrančivýma očima si vás omotá kolem tlapy.

DEVĚT důvodů, proč si pořizovat bostonského teriéra

 • Tito malí sportovci vás překvapí svým obřím množstvím energie a vytrvalostí, kterou se mnohdy vyrovnají velkým psům.
 • Bostoňáci jsou malí tělem, ale velcí srdcem – nezaberou moc prostoru a jako bonus naplní celý domov láskou.
 • Jako rodinní pejsci jsou bostonští teriéři ideální! Budou skvělými přáteli také dětem.
 • Ani v inteligenci nezaostávají za vetšími plemeny. Jsou to velmi inteligentní pejsci, kteří se rychle učí.
 • Bostoni se velmi rádi přátelí s novými lidmi, i s ostatními chlupáči. Vlastně se přátelí téměř s každým.
 • Jsou to ideální pejsci pro začínající pejskaře – dobře se cvičí a jsou velmi dobře ovladatelní.
 • Bostoňák není pes, u kterého budete dlouhé hodiny sedět s kartáčem. Jeho srst nepotřebuje zvláštní péči v podobě denního vyčesávání.
 • Krmení bostonského teriéra vás finančně nezrujnuje – potřebuje sice kvalitní krmení, ale nesní toho denně tolik, co německá doga (pokud ho tedy včas odtrhnete od misky).
 • Tito pejsci nemají tendenci příliš štěkat, takže při ranní procházce nevzbudíte půlku města.

OSM důvodů, proč si nepořizovat bostonského teriéra

 • Bostonský teriér je díky krátkému čumáčku náchylný na přehřátí – je na to třeba myslet a přizpůsobit se jeho potřebám a venkovní teplotě.
 • Velké oči nemusí být vždy výhodou – díky svému vyboulení se snáze poraní a postihují je vředy rohovky.
 • Krátký kožíšek bostona před zimou příliš neubrání, proto je nutné dávat pozor, aby vám v zimě neprochladnul.
 • Krmení je třeba pečlivě vybírat. Tito pejsci mají velmi citlivé zažívání a mohou trpět na plynatost. A to je na prd!
 • Krátký čumáček je jejich hudební nástroj: chrochtání, chrčení a chrápání budou jen zlomkem symfonií, které vám bostonský teriér předvede.
 • Chov bostonů není snadný. Kombinace velké hlavy a úzké pánve těchto krasavců znamená pro fenky často komplikovaný porod. Císařský řez nebývá ojedinělý.
 • Bostoňští teriéři jsou náruživí jedlíci. Je tedy třeba krmit je kvalitně a hlídat jejich kondici, aby se neprojedli až k nadváze.
 • U bostonků s tresty nepochodíte. Mají tendenci být tvrdohlaví a jakmile pocítí nátlak, mají tendenci se “šprajcnout”.

Shrnutí

Tito malí, sportovně založení pohodáři se skvěle hodí do každé rodiny. Život uprostřed betonové džungle není žádnou překážkou ke spokojenému životu vašeho bostona – je ale třeba myslet i na dostatek pohybu, který potřebuje. Nic se však nemá přehánět, a u bostonského teriéra to platí dvojnásob, kvůli jeho náchylnosti k přehřátí. Náročné sportovní disciplíny tedy raději nechte pejskům s delším čumákem a v horkých letních dnech zajistěte pro svého psího kamaráda chladnější místo, kde mu bude dobře.

Bostoňáčci jsou všeobecně velmi přátelští k lidem a nemívají problém zapadnout ani mezi partu jiných mazlíčků. To ale záleží také na výchově a výcviku, který u bostonského teriéra nebývá nijak náročný, stejně jako samotná péče o něj. Pokud tedy bostonovi dopřejete přiměřený pohyb, ochranu před nastydnutím či přehřátím a budete udržovat jeho citlivé zažívání v dobré kondici, určitě z vás budou nerozluční přátelé.

Obecná charakteristika bostonského teriéra

Bostonek je ideální pro lidi, kteří hledají milou společnost na dlouhé procházky nebo společné chvíle s rodinou, kterou si tento okatý pejsek velmi rychle zamiluje. Je to ale ideální pejsek i pro vás? To se dozvíte, pokud budete číst dál.

I. Povaha

Povaha bostonských teriérů je velmi přátelská, hravá a zvídavá. Jsou to chytří pejsci, kteří se pod dobrým vedením rádi a velmi rychle učí novým věcem. Milují společnost lidí – nejraději jsou ve společnosti svého pána a jeho přítomnost opouští opravdu neradi. Rádi jej doprovodí i na delší výlet, který díky své vytrvalosti hravě zvládnou. Nepohrdnou ale ani teplému místečku v posteli a pořádnému pomazlení.

II. Vzhled

Malý, větší, největší? Ano! Bostoňští teriéři se dělí na tři váhové kategorie, ze kterých si můžete vybrat svého šampiona:

 • Lehký typ = pod 6,8 kg,
 • Střední typ = 6,8 až 9 kg
 • Těžší typ = 9 až 11,35 kg.

Všechny váhové kategorie mají ale společné elegantní,statné tělo s delším hřbetem a krátkým ocasem – to vše na poměrně vysokých nožkách.

Hlava bostonka má několik typických znaků, dle kterých ho bezpečně poznáte: uhrančivé hnědé oči, velké “netopýří” uši a spláclý čumáček, který k němu neodmyslitelně patří. Bostonští teriéři nosí krátkou hustou srst, která bývá žíhaná, bílá,”seal&white”, nebo černobílá.

III. Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Je jedno, jestli máte kupu dětí, psí smečku či třeba chronickou slabost pro želvy. Boston je extrémně přátelské plemeno, které se nejen vejde všude, ale také všude zapadne.

Problém může ale nastat v případě, že se v teritoriu vašeho bostonského teriéra objeví cizí pes – zejména mezi psími kluky to pak může pořádně skřípat. V každém případě musíme vzít vždy v potaz individuální povahu pejska a samozřejmě i to, na co je zvyklý. Nikdy nenechávajte psa s dítětem bez dozoru.

IV. Zdraví a péče

Zdraví bostonských teriérů skrývá bohužel některá úskalí, se kterými musí každý potencionální majitel počítat. Bostoni patří mezi brachycephalická plemena psů – tedy plemena s plochým čumákem. Ten jim mimo chrápání a přehřívání způsobuje i závažnější zdravotní potíže, které se někdy musí řešit operativně.

Problémům se nevyhýbají ani oči bostonských teriérů, ba naopak jsou oční nemoci jejich nejčastějším zdravotním trápením . Díky své velikosti jsou náchylnější na mechanická poranění, ale mohou je postihnout i vředy rohovky, glaukomy, či šedý zákal (zdroj). Z dalších zdravotních problémů se často objevuje hluchota, luxace pately, alergie či nádory. Porody u těchto pejsků nejdou vždy jako po másle. A to zejména kvůli celkem objemné hlavičce bostonků, která mívá problém projít úzkou pánví fenky. Císařský řez není v jejich případě nic výjimečného.

Jinak se péče o bostona moc neliší od ostatních nenáročných plemen – srst nemá tendenci zapáchat a ani si nežádá denní kartáčování či časté koupání. Vystačíte si tedy s občasným vyčesáním, kterým odstraníte odumřelé chlupy. Je důležité pravidelně kontrolovat délku drápků, aby nepřerostly a nezatrhly se. Čas od času by se měl kontrolovat také stav chrupu i celé tlamy.(zdroj)

V. Výchova a výcvik

S výchovou se u bostoňáčků moc nezapotíte – zejména díky tomu, že to těmto krasavcům skvěle myslí a jsou přirozeně zvídaví. Pokud si dáte práci s důkladnou socializací, budete si moct být jisti, že vašeho pejska nerozhází žádná z nástrah běžného života a vyroste z něj neohrožený pes.

Výcvik i výchova by se měly u tohoto plemene vést pozitivně, bez nátlaku či trestů – v opačném případě by se mohl váš čtyřnohý přítel rozhodnout, že pro něj další spolupráce nemá smysl a neuděláte s tím nic, i kdybyste se na hlavu stavěli. Když ale zachováte chladnou hlavu a pozitivní přístup, boston vám to mnohokrát vrátí jako skvěle vychovaný, spolehlivý společník, či jako výborný parťák v některé z kynologických disciplín.

VI. Náročnost

Bostoni nepatří mezi náročná plemena psů, která musíte drilovat tvrdou výchovou, či se nimi půl dne prohánět venku. Důkladná socializace ale není na škodu, stejně jako zvládnutá základní poslušnost. Pořízení bostonského teriéra vás finančně nezrujnuje ani v případě, že investujete do štěňátka s PP – jehož cena se pohybuje okolo deseti až patnácti tisíc (zdroj). Připlatit si za štěně s PP se zde rozhodně vyplatí, zejména kvůli dědičným chorobám, na které se v chovných stanicích provádí testy.

Dále je potřeba počítat s náklady za klasické veterinární výlohy a základní potřeby jako obojek s vodítkem, pelech a samozřejmě krmení. Krmivo pro bostonského teriéra musí být kvalitní a nejlépe ohleduplné k citlivému zažívání – bostoňáci často trpí na plynatost.

VII. Historie

Původ bostonských teriérů sahá až za “velkou louži”, konkrétně až do Bostonu, jak název plemene napovídá. Plemeno vzniklo v devatenáctém století křížením anglického buldoga a bílého anglického teriéra – později byl přidán také  gen francouzského buldočka.

Bostoňák byl dá se říct celkem nepovedeným podnikatelským záměrem amerických dělníků, kteří se snažili vymyslet “recept” na psa ideálního pro tehdejší psí zápasy. Po chvilce bylo ale jasné, že s bostonským teriérem v psích arénách neuspějí a raději byl nahrazen jinými plemeny. Jasno ale dlouho nebylo o oficiálním názvu plemene a střídaly se u něj různá jména: používalo se označení roundheads, americký teriér, bostonský buldok, či americký bull teriér. Svůj dnešní název získal bostonský teriér v roce 1891 a o dva roky později bylo plemeno uznáno americkou organizací AKC.

I přes to, že je bostonský teriér považován za národního psa USA, je pro svou bezproblémovou a veselou povahu rozšířen po celém světě.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 6,8-11,3 kg Feny: 4,5-9,1kg
Výška v kohoutku:Psi: 43,18 cm kg Feny: 40,64cm
Typický znak:“přimáčklý” čumák, vzpřímené uši
Požadavky na výcvik:průměrné
Energie:mírná
Délka života:10-14 let
Sklony ke slintání:nízké
Sklony ke chrápáníVysoké
Sklony ke štěkánímírné
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti:mírné
Původní využití:krysař,společník
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká
Barva srsti:černobílá, žíhaná a bílá, seal & white
Potřebná péče o srst:Občasné vyčesávání

Kde pořídit bostonského teriéra?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro bostonského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata bostona na prodej.

Chovné stanice v ČR:

Chovné stanice na Slovensku:

4.6/5 - (137 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu