18 důvodů, proč si (ne)pořizovat welsh corgi pembroke

Pro toto plemeno se klasická pohádka, kdy se chudý ovčáček stal králem, stala realitou. Roztomilý, robustní, krátkonohý psík s velkýma ušima a hlavou lišky, pronikl až do Buckinghamského paláce. Tam, spolu s královnou Alžbětou, už ,,kraluje´´ několik desítek let. Představujeme vám plemeno welsh corgi pembroke. Pojďme zjistit, jestli se tento mazlíček hodí i pro vás.

DVANÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT welsh corgi pembroke

  • Je skladný. Malý corgi nezabere mnoho místa a nejspíš nebudete mít problém se s roztomilým pejskem ubytovat ani na dovolené.
  • Agillity, flyball, hoopers, dogdance, pasení, obedience, ale i všestranné zkoušky – tam všude může corgi uplatnit svou mrštnost, hbitost a inteligenci. Corgi je sportovec.
  • Corgi sice nikdy nebyl vyloženě hlídací pes, ale nezvané návštěvy spolehlivě ohlásí.
  • S dětmi si rozumí. Svou veselou a hravou povahou do jejich kolektivu zapadne. Pokud corgiho budete na děti zvykat od štěněte, budou nerozluční přátelé.
  • S ostatními psy a domácími zvířaty corgi vychází většinou bez problémů.
  • Corgi miluje pohyb a zábavu, ale zvládne i odpočívat po boku svého pána.
  • Tento pejsek je velmi inteligentní a poměrně lehce cvičitelný. 
  • Zvládne ho i začátečník. S laskavou a důslednou výchovou a základním výcvikem si u corgiho v pohodě vystačíte.
  • Díky husté podsadě zvládne welsh corgi pembroke i celoroční pobyt venku.
  • Corgi nemá toulavé boty. Původním zaměřením se jedná o ovčácké plemeno a to své ,,stádečko´´´neopouští.
  • Je veselý, hravý, roztomilý a velmi fixovaný na svého pána.
  • Nemusíte se bát, že vás corgi brzy opustí. Svého nového kamaráda si užijete v průměru  13 – 15 let.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT welsh corgi pembroke

  • Corgi, stejně jako jezevčík nebo baset, má poměrně dlouhá záda. Přílišná chůze do a ze schodů nedělá jeho zdraví vůbec dobře. Byt ve čtvrtém patře bez výtahu pro něj nebude právě vhodný.
  • I když se dá tento neduh poměrně dobře korigovat výcvikem, není corgi právě tichý mazlíček. 
  • Corgi je další z plemen, které ocení milovníci luxování a kartáčování, zejména na jaře a na podzim, kdy pes mění srst. Pakliže nechcete mít ,,o chlup´´ lepší život, není corgi ideální společník
  • Je to mazlík – doslova. Vyžaduje poměrně hodně pozornosti a při nedůsledné výchově se z lidského pohledu může stát až žárlivým.
  • Vloha pro pasení, kterou každý corgi v různé míře má, je vlastně modifikovaný lovecký pud. V tomto případě platí to, co u ,,žárlení´´. Bez důsledné výchovy může být z corgiho zdatný lovec.
  • Věříme, že odolat roztomilému pohledu liščí hlavičky, může být pro mnohé problém.  Corgi má sklony k tloustnutí a obezita neprospívá ani pejskům.

Shrnutí

Welsh corgi pembroke je opravdu nezaměnitelný. Ačkoliv není právě rozšířený, díky jeho popularitě na dvoře královny Alžběty, nikdo nezůstane na pochybách o tom, jakého že si to vedete pejska. I když je postavou jako stvořený k bydlení v bytě, díky jeho odolnosti a kvalitní srsti může být celoročně venku. Bohužel, hustota jeho kožíšku se minimálně 2x ročně projeví mohutným línáním. Ani se štěkotem na tom corgi není právě nejlépe, i když vhodným výcvikem a dostatečným unavením psa před odchodem, se i této jeho zálibě dá předejít. 

Obecná charakteristika welsh corgi pembroke

S corgim se rozhodně nudit nebudete. Rozhodně ne tehdy, bude-li se nudit corgi. Tento inteligentní chasník potřebuje dostatečně zaměstnat svou liščí hlavičku. Bude-li růst jako dříví v lese, stane se z ,,dobrého sluhy zlý pán´´.  I když samozřejmě dokáže i odpočívat, rád si venku pořádně provětrá své krátké nožky. Pokud bude mít dostatek pohybu a zábavy, můžeme corgiho směle doporučit i aktivnějším seniorům. Kde však bude corgi v sedmém nebi, to je kynologické cvičiště nebo při výcviku pasení. I přes jeho občasnou tvrdohlavost se s ním skvěle pracuje, a je velmi ochotný plnit( se správnou motivací ) přání svého majitele. Jistě by našel, pomineme-li různé pohybové disciplíny, uplatnění i ve všestranném výcviku a záchranařině. V minulosti složil corgi i zkoušky nejvyšší (zdroj).

I. Povaha

Povahově je Pembroke typickým ovčákem – tedy temperamentní, aktivní, ale nikdy agresivní, spíše veselý. K cizím lidem zpočátku nedůvěřivý, ale ne nepřátelský. Soužití s ostatními psy, domácími zvířaty ani s dětmi mu při správném vedení nedělá potíže. Problémy může způsobovat jeho sebevědomí, které je jistě potřeba při práci se stádem, ale dokáže potrápit nezkušeného páníčka. Pembroke má zvláštní smysl pro černý humor, může se dokonce zdát, že zkouší, co všechno majitel vydrží a jestli se umí sám sobě zasmát. Může se jevit až jako škodolibý. Je však snadno motivovatelný pamlskem, takže se jeho ,,žravost´´ dá výborně využít při pozitivním tréninku( zdroj  ).

II. Vzhled

Pembroke je nízký, robustní pes, který působí dojmem mohutnosti v malém formátu. Standard určuje výšku 25 – 30 cm v kohoutku a váhu od 9 do 12 kg. V podstatě se jedná o středně velkého psa na krátkých nožkách, který by svým vzhledem měl připomínat lišku. Přispívá k tomu i jeho typické zbarvení, červené s bílými znaky. Další přípustné barvy u pembroka jsou sobolí a trikolorní, černá s pálením je povolena, ale v současné době raritní. Kromě povolených barev odlišuje Pembroka od příbuzného Cardigana hlavně menší velikost, poněkud jemnější stavba těla a výraz v obličeji, tvar uší a v některých případech i chybějící ocas. Ten je v ideálním případě přirozeně krátký, převážná většina štěňat se však rodí s dlouhým ocáskem. V minulosti byly dlouhé ocasy kráceny, dnes se dává přednost ocasu ponechanému v přirozeném stavu. Srst Pembroka je dokonale přizpůsobena celoročnímu pobytu venku, odolá dešti i sněhu a sama se čistí. Podsada je velmi hustá, proto z něj v období línání vyčešete poměrně veliké množství odumřelých chlupů. Vyskytují se také Pembroci s nestandardním, dlouhým (tzv. fluffy) osrstěním, které tak dobře neodolává vlivům počasí a vyžaduje zvýšenou péči.(zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Tato „ušatá liška“ se hodí do jakkoliv velké rodiny, avšak za předpokladu, že si i na něj rodina udělá dost času a nebude ho mnohdy nechávat doma samotného. Sporný je názor, zda je velškorgi vhodný k dětem. Chovatelé či majitelé corgiů mají na otázku dětí rozdílné názory. Jedni ho k dětem vřele doporučují, jiní ho u malých dětí nevidí zrovna rádi. Důvodem může být i strach prodávat svá štěňata do rodin k dětem, aby tito roztomilí psíci nebyli pouhou hračkou pro děti, nebo také možnost, že při opomenutí vhodného seznámení velškorgiho s dětmi v období socializace pes nemusí být z dětí zrovna nadšen.

Díky ovčácké minulosti tohoto pejska obvykle, při správném seznámení v mladém věku, nemívají corgi s ostatními zvířaty v domácnosti problém. Zejména je třeba mu hned v zárodku zarazit jakékoliv lovecké výpravy na vlastní pěst.  Samci mohou být v dospělosti k ostatním samcům poněkud nerudnější. Ale opět platí – Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

IV. Výchova a výcvik

Jeho výchova je jednoduchá a je vhodný i pro začátečníky. Jen je důležité dodržovat důslednost a uvědomovat si učenlivost, kterou rád využije i ke svému prospěchu. Každopádně i corgi potřebuje správnou a bohatou socializaci, která z něj dělá bezproblémového společníka. Nevyhnutelná je i důsledná výchova, jako ostatně u každého jiného plemene. Nevychovaný pes obtěžuje své okolí  a je špatnou vizitkou svého majitele.

Má rád pohyb, hry a zaměstnání. Corgi bude velmi rád spolupracovat, sportovat či pracovat. A možností je u tohoto psa mnoho. Je učenlivý, sportovní a rád plave. Chce a potřebuje jakkoli vybít přebytečnou energii. Je hravý, do všeho se hrne, oplývá vynalézavostí a je překvapivě energický ( zdroj ).

V. Zdraví a péče

Péče o corgiho není nijak náročná. Hustou krátkou srst mimo období línání stačí jednou týdně pročesat. Nemá sklon k plstnatění, tudíž tento úkon nezabere příliš mnoho času. Pravidelná kontrola uší, očí, zubů a drápů by měla být stejná, jako u kteréhokoliv jiného plemene.

Corgi není plemeno, které by bylo nějak zásadně zatíženo genetickými nemocemi.  Na druhou stranu je třeba sledovat výskyt dědičných chorob, které mohou toto plemeno postihovat. Jde o dysplazii kyčelního a loketního kloubu, degenerativní myelopatii, von Willebrandovu chorobu a dědičné oční vady. V současnosti čeští chovatelé začínají s testováním svých chovných jedinců na tyto choroby. Pembroke netrpí na luxaci patel jako jiná malá plemena, ani není tolik náchylný na problémy s meziobratlovými ploténkami jako jiná plemena s dlouhými zády. Přesto se v době vývoje štěněte doporučuje opatrnost při zdolávání schodů a vynechání častých skoků, např. při tréninku agility. Pembroke se v průměru dožívá 12 – 14 let.(zdroj).

VI. Náročnost

Corgiho náročnost spatřujeme v potřebě dostatečného zaměstnání jak pohybem, tak výcvikem nebo učením nových triků a dovedností. Co se týče péče o tělo, ta je v podstatě u tohoto plemene minimální. Díky chovatelské práci  a testování chovných párů, jsou návštěvy veteriny spíše preventivního charakteru. Ani na množství kvalitního krmiva není corgi nijak, vzhledem ke své velikosti a váze, náročný.

Pořizovací cena welsh corgi pembroke s PP se pohybuje okolo 1200€ (cca 30000 Kč). Rozhodně doporučujeme zaopatřit si štěňátko z prověřené chovatelské stanice.  Nežli si zaopatřit corgiho od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou.

VII. Historie

Zatímco historie původnějšího cardigana nás zavede až k dávným keltům, původ pembroka sahá nejspíše do r. 1107, kdy do Británie přišli vlámští tkalci. Ti se usadili v oblasti jihozápadního Walesu, kde používali psy k práci kolem zemědělských usedlostí. Pembroke má tedy blízko k dnešní šiperce a jiným evropským ovčáckým psům. Ke sblížení obou plemen došlo zřejmě v 1. pol. 19. stol., kdy byla na jih, do hrabství pembroke, prodávána štěňata psů z hrabství cardigan. Teprve v r. 1927 byla plemena welsh corgi pembroke a welsh corgi cardigan poprvé vystavována samostatně na londýnské výstavě Cruft’s. Anglický The Kennel Club je uznal jako oddělená plemena v r. 1934.

Počátky chovu pembroků u nás byly strastiplné, a to především proto, že se odehrávaly za železnou oponou. Když se zakladateli chovu PhDr. Vladimíru Mojžíšovi konečně v roce 1973 podařilo získat ze SRN fenku Ynghariad-i-Weichsel, zdaleka nebylo vyhráno. V jeho chovatelské stanici Moravia Mefistofeles se v září 1974 narodil první vrh pembroků u nás. Díky práci Vladimíra Mojžíše a jeho přátel a známých bylo během 70. a 80. let dovezeno několik jedinců ze „západu“ a chov se nadále rozvíjel. Čeští Pembroci byli prvními představiteli svého plemene ve střední a východní Evropě. .(zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi: 10 – 12 kgFeny: 9 – 11 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 25 – 30 cm
Typický znak:dlouhé tělo, krátké nohy, vzpřímené uši
Požadavky na výcvik:střední
Energie:vysoká
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:vysoké
Sklony k hrabání:střední
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:ovčácký pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:hladká s podsadou
Barva srsti:červená, sobolí, trikolorní – s bílými znaky, černá  spálením
Potřebná péče o srst:střední

Kde koupit welsh corgi pembroke?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro corgiho dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata welsh corgi pembroke na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamem chovatelských stanic uvádíme kontakty na organizace zabývající se záchranou corgi.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky a depozita

4.7/5 - (23 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu