10 nejoblíbenějších plemen psů, jež moc neštěkají

Štěkot je přirozený způsob, jakým pes komunikuje se svým okolím, ale některá plemena mají tendenci být tišší než jiná. Psí štěkot může mít mnoho důvodů, někteří slyší jiné psy či potencionální hrozbu z venku, jiní se nudí, chtějí vaší pozornost nebo trpí separační úzkostí. Před výběrem vhodného plemene bychom si měli dobře prostudovat typickou charakteristiku, protože už to by nám mohlo napovědět, s jakými problémy se můžeme v budoucnu setkat. Také je potřeba zhodnotit způsob bydlení a našeho životního stylu a porovnat, jestli se bude ona charakteristika slučovat s námi.

Aktivní rodina žijící na samotě na venkově bude mít na psa jistě jiné nároky než člověk trávící půl dne v zaměstnání, žijící v panelovém bytě. Nevhodným výběrem plemene si můžeme zadělat na spoustu zbytečných problémů a i jen díky tomu psi mnohdy skončí zničení v útulcích. Některá plemena jsou prostě hlasitější než jiná, některá toy plemena a lovecká plemena jsou známá svou hlasitostí, navíc ta lovecká ještě vyžadují denně několikakilometrové procházky. Výcvikem můžete štěně naučit, kdy je vhodné se ozvat a kdy by mělo zůstat v klidu. Ale výběr plemene, u kterého je méně pravděpodobné, že bude na každý podnět vyštěkávat, vám může také přinést úspěch.

Zde jsou některá z nejtišších psích plemen, která obecně nejméně štěkají.

1) Basenji

Toto africké plemeno je doslova známé jako „neštěkající pes“, přestože vydává málo hluku, není zcela němý. Namísto štěkotu vydávají tito psi zvláštní zvuky, které znějí podobně jako jódlování, není to však příliš časté. Je to lovecký pes s tajemným původem, jemu podobní psi jsou vyobrazeni již v egyptských hrobkách. 

2) Bernský salašnický pes

Starobylé plemeno, původem ze Švýcarska, cvičené k hlídání stád a tahání vozíků na farmách ve švýcarských Alpách, je dobře vycvičitelné k poslušnosti a úspěšné na výstavách. Tito mírní obři se raději choulí u vašich nohou u krbu, než aby štěkali venku. Přesto se příliš nehodí do bytu, vzhledem k jejich velikosti a původnímu účelu vyšlechtění být venku. 

3) Bulldog

Navzdory svému lehce zastrašujícímu vzhledu by lidé jen těžko hledali psa s milejší a láskyplnější povahou. Tito psi nebudou příliš často hluční, protože jsou naprosto spokojeni s tím, že mohou podřimovat na pohovce. Buldoci jsou v podstatě národním symbolem Británie a díky své odvaze a odhodlání byli za druhé světové války často přirovnáváni k Winstonu Churchillovi.

4) Cavalier King Charles Spaniel

Vlastnosti tohoto plemene se k městskému životu přesně hodí. Jsou klidní, přátelští a naprosto rozkošní. Jen málokdy vydají hlásku. Tento ideální psí společník si za nevlídného počasí rád schoulený užije odpočinek na pohovce, stejně tak za pěkného počasí vyrazí nadšeně na aktivní procházku. 

5) Francouzský buldoček

Vyšlechtěn z anglického buldoka a burgoského psa v 19. století, používán k lovu škůdců v Paříži. Ve vyšší společnosti se rychle stali velmi oblíbenými jako věrní společníci, kteří jsou tišší. Uznaným plemenem se stal až v USA.  

6) Italský chrtík

Italský chrt je mírné a temperamentní plemeno, které je oblíbené v aktivních rodinách díky své poslušnosti, kráse a možnému sportovnímu využití. Je to plemeno vyšlechtěné před tisíciletími jako společník faraonů, vládců a králů. Má plachou, uzavřenou a klidnou povahou a je velmi tichý. Má také rád své pohodlí. 

7) Shiba Inu

Nejstarší a nejoblíbenější společenský pes v Japonsku a jeho historie sahá až do pravěku. Jsou to klidní psi, ideální pro bydlení v bytě. Ačkoli mohou štěkat, stává se to jen zřídkakdy, pouze, když to považují za nutné nebo když jsou obzvlášť šťastní. Přednost dávají spíše velice zvláštnímu vytí. 

8) Shih Tzu

Přestože mají malá plemena pověst uštěkanců, není to univerzální pravda. Příkladem je toto tibetské plemeno, které mělo roli společníka královské rodiny a proto se neslušelo, aby byli příliš hluční a to jim zůstalo dodnes. Štěkají jen, když je to opravdu nutné a vetřelec vnikne na jejich teritorium, do doby než ho rozpoznají. 

9) Šarpej

Čínský potomek mastifa a špice má nezaměnitelný vrásčitý vzhled, původem hlídač, nyní společník. Je velmi nezávislý a věrný své rodině, ale k ostatním je nedůvěřivý. Šarpeje obvykle štěkají pouze na upozornění na přítomnost skutečného, bezprostředního nebezpečí.

10) Whippet

Potomek loveckých teriéru křížených s chrty, původem z Velké Británie, populární při honech a psích závodech. Vipeti jsou jemní, láskyplní psi, kteří potřebují dostatek volného pohybu, ale doma nepohrdnou pohodlnou pohovkou. Přestože štěkají jen zřídka, tak při vzrušení během hry se mohou stát hlasitými. 

Jak zastavit psí štěkání:

Prvním krokem je pochopit, proč váš pes vlastně štěká. Když zjistíte, důvod proč váš pes štěká nebo co od štěkání očekává, můžete mu snadněji ukázat, že může získat to, co chce, když se bude chovat klidněji a tišeji. Možná uvidíte také možnost změn, které mu pomohou přestat štěkat, např. odstraněním toho, co ho dráždí. 

  1. Nenadávejte mu ani ho netrestejte

Přestože je jejich štěkání frustrující, zůstaňte klidní. Tresty či nadávky by mohly situaci ještě zhoršit, zvláště pokud se jedná o štěkání ze strachu. Můžete v něm prohloubit ještě větší strach či vyvolat úzkost. V opačném případě by si mohl pes také myslet, že se k němu svým křikem přidáváte a vlastně ho podporujete. V obou případech by mohl dokonce začít štěkat ještě více. 

  1. Vyhýbejte se spouštěčům štěkání

Pokud váš pes štěká, protože se bojí, snažte se tyto věci co nejvíce omezit. Pokud štěká na předmět, který se mu nezdá, odstraňte ho, pokud se jedná o kolemjdoucí přes okno, zakryjte ho a zabraňte mu výhledu. Pokud štěká, když zůstane sám, protože se bojí, snažte se co nejvíce vyhýbat tomu, aby zůstával doma sám, dokud ho nenaučíte, že je v pořádku. Někdy pomůže i přítomnost druhého psa. Postupně s ním trénujte a pokuste se strach odstranit. Můžete se obrátit o pomoc i na odborníka. 

  1. Naučte svého psa klidné komunikaci 

Pokud váš pes štěká kvůli něčemu konkrétnímu, například aby donutil jiného psa odejít, je užitečné ho naučit, že když udělá něco tiššího a bezpečnějšího, dosáhne stejného výsledku. Váš pes například nemůže současně štěkat a čichat. Proto může být velmi účinné odvést jeho pozornost na podlahu, aby místo štěkání očichal pamlsek. Když to budete dělat důsledně, naučíte ho, že klidné ignorování něčeho namísto štěkání má dobrý výsledek.

  1. Dostatek aktivity

Mnoho psů projevuje nežádoucí chování zkrátka proto, že se nudí nebo chce získat vaši pozornost. Jedním z takových projevů může být i štěkání a pokud na něj reagujete, pro psa je to signál, že to funguje. Ujistěte se, že váš pes má každý den dostatek fyzické i psychické aktivity a je něčím zaměstnán. Navíc to pro oba může být velká zábava. U většiny psů platí zlaté pravidlo: “unavený pes = hodný pes“. 

  1. Neodměňujte svého psa za štěkání

Například pokud váš pes štěká v době jídla, nevšímejte si ho, nedávejte mu jídlo od stolu, aby ztichl a ani ho nekrmte. Nejprve počkejte, až přestane, a teprve potom ho nakrmte. Nedávejte mu ale nikdy jídlo od stolu. Naplánujte si to dopředu a odveďte jeho pozornost tím, že mu dáte hračku, když víte, že mu budete připravovat krmení. Pokud váš pes štěká, abyste si s ním hráli, ignorujte ho. Až když se zklidní, vezměte hračku a začněte si s ním hrát. Brzy pochopí, že když se uklidnil, přišla odměna. 

Jak nejlépe unavit svého psa:

  1. Psí kamarád – Nejúčinnějším způsobem je nechat ho hrát na bezpečném místě se psy podobné velikosti a temperamentu. Váš pejsek tak může naplno vypustit veškerou svou energii a vy u toho nebudete muset vypotit stejné množství. 
  2. Procházky – Procházky a výlety má rád snad každý pes. Vždy ale dbejte na to v jaké je váš pes kondici a jaké je počasí. Určitě bude vzdálenost a tempo vypadat jinak s mladým výmarským ohařem v příjemných 20°C a jinak se starým krátkonosým mopsem v 30°C. Přesto je to nádherná společná aktivita, díky které se udržujete aktivní společně s vaším psem. 
  3. Psí sport – Po zhodnocení dispozic vašeho psa se můžete dát na některý psí sport. Na výběr je jich velká řada, od výcviku poslušnosti, po agility, flyball či speciální bullsporty. Dokonce si můžete na zahradě postavit své vlastní psí hřiště
  4. Aportování a přetahování – Pokud nepropadnete žádnému psímu sportu nebo jsou jen dny, kdy zrovna netrénujete, můžete doplnit vaše společné aktivity o základní hry aportu, aportu do vody nebo přetahování. Pomůcek je nepřeberné množství, v nabídce naleznete téměř cokoliv pro jakoukoliv velikost psa. Pro mini plemena míčky, micro puller pro více variant her nebo látková přetahovadla. Pro vášnivé aportéry se vyrábějí hračky na provázku,  vrhače míčků, které mohou být i automatické nebo frisbee (kromě tvrdého plastu). I na milovníky vody je myšleno třeba s plovoucími míčky nebo svítící balonky před spaním. Pro ničitele jsou v nabídce hračky od firmy Kong Extreme, včetně balonku nebo pronásledovací Boomer ball a samozřejmě pešky

Nejčastější otázky:

Jaký pes je nejtišší?

Basenji. (Zdroj)

Co znamená, když pes štěká?

Pes může štěkat jako varování, výzvu, volání v nouzi nebo jen proto, že je šťastný. Důvodů štěkání je mnoho, ale vždy to znamená, že vám pes něco sděluje. Pokud je váš pes v tísni nebo se bojí, může se ozývat opakovaným vysokým tónem. (Zdroj)

Lze psy naučit, aby neštěkali?

Když štěkají, měli byste na ně mluvit pouze klidně a důrazně. Dále je třeba vybrat slovo, které je naučíte a které jim řekne, aby přestali štěkat. Doporučujeme používat slovo „ticho“. Jakmile váš pes začne štěkat, řekněte „ticho“ pevným a klidným hlasem. (Zdroj)

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu