16 důvodů, proč si (ne)pořizovat basenjiho

Dnes si představíme plemeno, které je téměř úplným opakem většiny plemen,basenjiho! Atletická postava, zvídavý výraz a ocas stočený na zádech jsou spolu s faktem že neštěkají, nejtypičtějšími znaky tohoto zvláštního plemene. Jak se s basenjim žije a s kým si toto plemeno rozumí? To vše se dozvíte v dnešním článku!

OSM důvodů, proč si pořizovat basenjiho

  • Toto jedinečné plemeno je nejznámější tím, že neštěká. Neumí to, místo toho vydává zvuky podobné jódlování.
  • V světě psů nejspíš nenajdete čistotnější plemeno. Basenji o sebe opravdu dbá a denně tráví spoustu času čištěním své srsti jak kočka. 
  • Jsou tak trochu nóbl. Když je potkáte na ulici, řeknete si, že se nesou jako hvězdy na červeném koberci. A prostě se musíte na chvíli zastavit a jen se s obdivem dívat.
  • Péče o srst je u nich také minimální, nemusíte se ani bát, že by se váš basenji ušpinil v bahně, tito elegáni nemají rádi vlhko a většinou se všemu, co by je mohlo zašpinit vyhýbají.
  • Má africké kořeny a tak mu vyhovují letní teplé dny, které mu nedělají žádné problémy. Přes zimu raději tráví většinu času doma se svým pánem. 
  • Rádi si hrají a baví se. Nejraději bude něco chytat a honit. 
  • Mají ideální velikost. Nejsou ani moc malý, ani moc velcí. Často se také stává, že lidé nezůstanou jen u jednoho exempláře. 
  • Dokáží být velice akční, chodit po túrách, překonávat různé překážky. Ale pokud na to dojde v klidu s páníčkem proleží den na gauči. 

OSM důvodů, proč si nepořizovat basenjiho

  • Basenji nepatří mezi plemena, která vynikají v poslušnosti nebo psích sportech. Nejsou ovšem hloupí, ale mají svůj rozum a podle něj se rozhodují. 
  • Basenji vás naučí uklízet si svoje věci. Na co dosáhnou berou jako svůj majetek, čímž se mimochodem neliší od koček, s kterými si jsou až nápadně podobní. Pár rozkousaných bot a nabíječek vás donutí si dávat na věci pozor. 
  • Neočekávejte od něj absolutní poslušnost. Basenji se všemu naučí rychle, ale nikdy z něj nebudete mít psa, který poslechne jakýkoli povel v jakékoli situaci. Basenji je velká osobnost s svým vlastním mozkem. A to vám bude dávat denně najevo. 
  • Lov. To je pro basenjiho vášeň, kterou nepřekoná i ten nejvoňavější pamlsek. Vodítko je u nich tedy nezbytnost
  • Jsou mistry útěku. Pokud jde o lovení čehokoli, dokáží překonat sebevyšší plot. 
  • Basenji není žádný otužilec. V zimě budete mít problém je dostat přes práh domu. Za zvážení stojí i pořízení kvalitní funkční bundy. 
  • Basenji není pes na dvůr. Jednak by nezvládal nízké teploty v zimě, ale hlavně potřebuje kontakt se svým pánem.
  • Nehodí se do domácnosti s malými zvířaty. Basenji je bude brát jako kořist. 

Shrnutí

Basenji je unikátní plemeno s řadou zvláštností. Není to pes pro každého a nový majitel musí vědět, že z něj nikdy nebude mít klasického psa. Pokud se vám ovšem líbí vznešenost, čistotnost a jistá odměřenost koček a zároveň toužíte po parťákovi na výlety, někom kdo vás bude milovat a neignorovat, je basenji správnou volbou. Spojuje totiž to nejlepší z koček a psů. Ne náhodou je označován za kočkopsa. 

Obecná charakteristika basenjiho

Menší pes s bohatou historií a svéhlavou povahou. Je jasné, že basenji nebude plemenem pro všechny. Pokud ale netoužíte po sportovních úspěších, máte notnou dávku trpělivosti a místo na gauči, mohl by být basenji správná volba. Pojďme si ale tohle neobvyklé plemeno představit ještě trochu víc!

I.Povaha 

Basenji je pes jednoho pána. Není to tak, že by zbytek rodiny ignoroval, ale vybírá si jednoho člena rodiny, pro kterého se rozhodne žít zbytek života. A když píši, že si vybírá pes, tak je to přesně tak. Často se stává, že si basenjiho pořídí jeden člen rodiny, ale pes se rozhodne, že jeho pánem bude někdo jiný z rodiny. Zároveň dokáží být mistry v ignoraci. Pokud jim z nějakého důvodu nepřijde důležité poslechnout, prostě se na to vykašlou. Jsou to ale také velice veselí a mazliví psi. Vydrží se válet se svým pánem na gauči celé hodiny. K cizím lidem jsou ale spíše odměření. 

II. Vzhled

Basenji je středně velký atletický pes s lehkou stavbou těla. Nohy jsou v poměru ke zbytku těla delší. Hlava je středně velká s úzkým čenichem. Uši jsou špičaté a pokud jsou vztyčené, tvoří se na tvářích vrásky. Tmavé oči mandlového tvaru jsou široce posazené. Krk je výrazně klenutý a podporuje hrdé držení hlavy. Hřbet je kratší, rovný. Ocas je vysoko posazený a bývá nesen stočený nad hřbetem nebo v blízkosti stehna. Hruď a nohy jsou vždy bílé, ale zbytek těla může mít černou, červenou, tříslovou nebo žíhanou barvu srsti. Srst je hustá, krátká a velmi jemná. Plemeno má kohoutkovou výšku 40-43 cm a v dospělosti dosahuje váhy 9,5-11 kg

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Basenji nepatří k plemenům, která by byla vhodná k dětem. Vzhledem k tomu, že mají svoje manýry by mohlo soužití s malými dětmi být stresující jak pro psa, tak pro vás. Nicméně k větším dětem, které se dokáží ke psům chovat, je basenji dobrou volbou. V tomto vztahu však platí rovnováha, i basenjiho musíte od štěněte vézt k tomu, aby děti toleroval a děti zase musí chápat, že ne vždy má pes náladu na hraní. 

S jinými zvířaty je to u basenjiho také komplikované. Jsou to lovci každou částí svého těla a tak se nehodí k malým zvířatům nebo třeba na venkov k hospodářství. Králík nebo slepice pro něj budou vždy jen kořist. S jinými psy mají problém zejména samci, kteří čast dělají na jiné psy ramena a nechají se lehce vyprovokovat. Důkladná socializace je tedy opravdu důležitá. 

https://www.youtube.com/watch?v=_xT8OiXPIDs

IV. Výchova a výcvik 

Pro výcvik basenjiho potřebujete tři věci: trpělivost, čas a pamlsky. Basenji se učí rychle a často ho učení se nových cviků baví. Ovšem se také často stává, že v půlce tréninku se rozhodne pro jinou činnost a tím pro něj výcvik končí. V takových chvílích je důležité nepodlehnout a neuchýlit se k fyzickému či psychickému nátlaku. Tím byste si totiž úplně pohřbili důvěru, kterou ve vás basenji má.  Pokud o vás basenji ztratil zájem, je potřeba použít těžší kalibr ve formě odměny. Nezabírá piškot? Použijte něco lepšího. A výcvik si rozdělte na více částí, aby se pes nezačal během tréninku nudit. 

Ikdyž budete při výcviku důkladní, z basenjiho nikdy nebude mistr poslušnosti. To ale neznamená, že by v něčem nevynikal. Takový coursing je pro basenjiho jako dělaný. Také agility by mohlo být pro toto plemeno dobrou

V. Zdraví a péče 

Basenji není žádné přešlechtěné plemeno, takže netrpí komplikovanými nemocemi. Výjimku tvoří takzvaný Fanconi syndrom, což je smrtelné onemocnění ledvin. U basenji se naštěstí provádí genetický test ze slin a podle toho se pak musí tvořit chovný pár. Takže že pouze u basenji s průkazem původu, kteří jsou v ČR povinně testování na Fanconiho, tak nemůže dojít k onemocnění.

Péče o srst je u basenjiho hračka. Jejich srst je krátká a navíc si ji basenji denně čistí sám. Také to není žádné čuně a dobrovolně se prostě nezašpiní. Tím pádem se nemusíte bát, že se z procházky vrátíte se psem, který se vylepšil nějakou super přírodní “voňavkou” ve formě hnoje nebo mrtvé ryby. 

VI. Náročnost

Basenji není plemeno, které byste denně viděli na každém kroku. Naopak je u nás stále spíše vzácností. nicméně v České republice se dá štěně basenjiho sehnat od 15 000,- , ceny však mohou být i mnohonásobně vyšší. Z hlediska veterinární péče nebývá s basenjim problém, pokud si štěně vezmete od chovatele, který své chovné jedince testuje. Krmení vás vzhledem k jeho 10 kg také nezruinuje. 

Basenji je ale náročný na výcvik a socializace. Počítejte s tím, že pokud chcete mít vyrovnaného a v rámci možností poslušného basenjiho, bude v prvním roce a půl života každou volnou chvíli zaplňovat právě práce se psem. Ať už samotný výcvik, socializace nebo učení samostatnosti. 

VII. Historie  

Během 19.století byli Basenji objeveni v samém srdci černého kontinentu mnoha cestovateli. Tyto psy nalézali buď u Pygmejů, nejstaršího afrického etnika, nebo u domorodých kmenů, živících se spíš lovem než pastevectvím. Při lovu byli psi na volno a na krku měli uvázány dřevěné zvonce, aby lovec věděl, kde se jeho pes nachází. Právě jejich nezávislá povaha a schopnost samostatného rozhodování z nich činila výborné pomocníky při lovu a umožnila jim tak přežít tisíce let.

Do Evropy (Velké Británie) se první Basenji dostali v roce 1880 a v roce 1895 byli poprvé vystaveni na Crufts pod názvem Kongo teriér nebo také Africký pes z pralesa. Bohužel tyto první importy zemřely krátce po příjezdu na psinku, na kterou v té době nebylo žádné očkování. V roce 1923 dovezla do Anglie lady Hellen Nutting 6 psů, všichni opět zemřeli krátce po příjezdu, tentokrát po vakcinaci proti psince.K úspěšnému dovozu do Anglie došlo až v roce 1930 a krátce poté byli psi úspěšně dovezeni i do Ameriky. U nás se Basenji chová od roku 1974.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:8-11 kg 
Výška v kohoutku:Psi: 43 cm kg Feny: 40 cm
Typický znak:přirozeně vztyčené uši, stočený ocas
Požadavky na trénink: více jak 40 minut denně
Energie: vysoká
Délka života:12-14 let
Sklony ke slintání: nízké
Sklony ke chrápánínízké
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké
Potřeba pozornosti: nízké 
Původní využití: lov
Délka srsti: krátká
Typ srsti: hladká a jemná
Barva srsti:červenobílá, černobílá, trikolorní a žíhaná
Potřebná péče o srst: nízká

Kde pořídit basenjiho?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro basenjiho dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata basenjiho na prodej.

Chovatelské stanice v ČR:

Chovatelské stanice na Slovensku:

4.7/5 - (38 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu