100 nejhezčích japonských jmen (nejen) pro zvířata

Za život se setkáme s tisíci různých jmen. Některá se nám vryjí do paměti, některá se nám z paměti naopak vytratí mrknutím oka a další bychom nejraději sami zapomněli. V dnešním článku vám však představíme jména, která jste zřejmě ještě neslyšeli – tedy pokud nemáte slabost pro rozkvetlé sakury, jedinečnou kulturu a nebo pro typickou, výraznou kuchyni. Tu si ve zdejší zemi mimochodem nejlépe vychutnáte s párem tradičních hůlek. Už víte? Dnes vás vezmeme objevovat ta nejkrásnější jména do exotického Japonska. A nebyli bychom to my, kdyby jsme se nezaměřili na naše chlupaté, bezsrsté, šupinaté nebo opeřené přátele. Zkrátka se můžete těšit na pořádnou kupu jmen pro naše zvířecí miláčky. A vlastně ne jen pro ně. Těšíte se? V tom případě Yōkoso! – tedy vítejte. Jdeme na to. 

Jak to funguje v Japonsku 

Než se však půjdeme podívat na ta nejkrásnější zvířecí jména ze země vycházejícího slunce, pojďme nejdříve prozkoumat ta, která nosí zdejší lidští obyvatelé. Systém, jež se ve zdejší krajině pro pojmenovávání používá, je totiž velmi odlišný od toho, na který jsme zvyklí u nás a je plný zajímavých odlišností. A zajímavostí není přece nikdy dost! 

  • Příjmení má přednost – prvním zásadním rozdílem je, že se příjmení (rodinné jméno) uvádí před jménem křestním, tedy osobním. V textech psaných v českém jazyce je však zvykem, že se pořadí zapisuje po našem. Mezi nejčastější příjmení v Japonsku patří Suzuki, Sató a Takahaši. 
  • Znaky ve jménech – často se můžeme setkat s tím, že je Japonské jméno zapsáno tradičně znaky Kanji. Obvykle je jméno tvořeno dvěma znaky. Každý znak má svůj význam, který může představovat například místo, řeku nebo vlastnost.

Kanji pochází z čínských znaků a dělí se na dvě slabikové abecedy – hiraganu a katakanu. Rozpoznání těchto znaků je však naprosté většině z nás zapovězeno – jeden znak může mít totiž několik významů nebo výslovností. 

  • Význam koncovek – u jmen z krajiny vycházejícího slunce si můžete všimnout opakujících se koncovek, tedy několika posledních písmen jména (např. Ichiro, Kenta, Keiko, Yumi apod.). Pokud tušíte, že i ony mají ve jménech význam, nemýlíte se. U mužských jmen se můžeme setkat například s koncovkami – ró (syn/světlý) , – shi, – ta (skvělý, silný) , – ichi/kazu (první syn). Ženská jména bývají zakončena mimo jiné koncovkami – ka (vůně, květ, parfém) – ko (dítě),  – mi (krása), – na (jabloň, zelená). 

Oblíbená jména v Japonsku 

Ženská jména 

Jméno Význam Znak Kanji
HimariKrásná Topolovka (druh květiny – pozn. redakce) 陽葵
HinaDobrá zelenina, jedlá zelenina 陽菜
YuaZavazující láska a náklonnost 結愛
SakuraTřešňové květy 咲良
IchikaTisíc květin 一千花 
AkariČervená hrušeň丹梨
SaraŽivý květ 冴咲
YuiNápomocná fontána 佑泉
AoiDůvěra v třešňové květy 亜桜依
NikoDvě jezera 二湖

Mužská jména:

Jméno Význam Znak Kanji
RenLotos 
HirotoDlouhý let 大翔
HarutoDobrý let陽翔
MinatoChráněný přístav 
YumaKlidná pravda 悠真
RikuMoudré nebe 俐空
KaitoMezi hrušněmi介 杜
AsahiRanní slunce 旦陽
SoraLetní obloha 夏空
ReoNa vrcholu hory嶺臣

30 nejkrásnějších japonských jmen pro psy

 Asi vás to překvapí, ale potkat v psím parku chlupáče s japonským jménem, není v této době nic extra výjimečného. Tím, jak u nás roste popularita plemen pocházejících právě z Japonských ostrovů, zvyšuje se i pravděpodobnost, že nějakého mazlíka se zajímavým jménem potkáte. Chovatelské stanice totiž často ctí kořeny svých chovanců tak, že pojmenovávají štěňata jmény typickými pro jejich vzdálenou domovinu. Setkat se s tím můžeme například u japonských Akit, u psů plemene Shiba Inu nebo u Tosa Inu. Není ale samozřejmě pravidlem, že jméno japonského původu mohou nosit jen psi,  jejichž předci pobíhali po boku samurajů. Toužíte- li po tom, aby měl váš mazlíček originální jméno obohacené zvláštním významem, hledáte inspiraci na správné adrese. 

Jméno Význam 
KibaTesák
TadeoVěrný 
Kenzo Moudrý 
UmiMoře/oceán 
HačikóVěrný pes
TsukiMěsíc 
HakuriZářící slunce 
YoshiHodně štěstí 
ToshioGeniální vůdce 
KiskeiZázrak 
KimiUšlechtilý 
Akio Hrdina 
KentoŠtěstí 
TadaakiVěrné světlo 
KaitoLétající oceán 
RinaJasmín 
NamiVlna
AsamuRanní kráska 
YumiKrásná 
AikaMilostná píseň 
MomoBroskev 
MaiPíseň 
SatomiKrásná a moudrá 
MakiOpravdová naděje 
ManaLáska 
KentaVelká, silná, zdravá 
IsamuOdvaha 
KatsumiVítězná kráska 
AkiraInteligentní 
AmayaNoční déšť 

30 nejkrásnějších jmen pro kočky 

Nebojte, ani naše kočičí miláčky nenecháme zkrátka a poradíme vám pro ně spoustu zajímavých, nevšedních jmen. Možná jste měli za to, že je v Japonsku kočka oblíbená spíš jako pokrm, než jako přítulný vrnící společník. Velký omyl – kočka je v zde uctívána už odedávna! Koneckonců v Japonsku mají pro kočky speciální místo nejen v srdcích, ale mají pro ně dokonce vlastní ostrov, kde je přísně zakázáno zkřivit kočičkám byť jen vousek. I pro nás jsou tyto vrnící bytosti unikátní, tudíž jsme si dali velmi záležet na výběru jmen – aby byla libozvučná jako kočičí předení a přitom měla význam hluboký, jako pohled těchto malých šelem. 

Jméno Význam 
KenjiInteligentní vládce 
FujiUnikátní 
Kiyoshi Čistota 
FukuŠtěstí 
MizukiKrásný měsíc 
NyokoDrahokam /poklad 
YasuMír/sníh 
ZenSen
Tomomi Krásný přítel 
SatoruRozbřesk
ArisuVznešený 
RyuuDrak
SachiPožehnaný
SukiMilovaný 
TamayoGenerační klenot 
Jméno Význam 
Jin Něžná 
Hisoka Tajemství 
AyiaKrásné hedvábí 
HotaruSvětluška
KuyomiČistá krása 
ManamiMilující kráska 
MiwaKrásná harmonie, klid 
HayamiVzácná a neobvyklá krása
SayuriMalá lilie 
EichiMoudrost 
IcukiNezávislost 
ShinjuPerla 
KeikoZbožňovaná
SatomeNádhera 
WakanaHarmonie 

Další jména pro mazlíčky

Všechna japonská jména do jednoho článku bohužel nevtěsnáme, ale připravili jsme pro vás ještě pár univerzálnějších jmen, která můžete použít pro různé druhy domácích mazlíčků. Vybrat si můžete ze jmen inspirovaných přírodou, barevným spektrem, či z těch, která jsme vyhodnotili jako extrémně roztomilá. Máme však na výběr i pro ty z vás, kteří hledají ve jménech hlubší smysl. Račte si vybrat. 

Jména inspirovaná přírodou 

Jméno Význam 
TaiyoSlunce 
YuriLilie
MiyukiSníh  
KumoMrak
TakiVodopád 

Roztomilá jména 

Jméno Význam 
KakashiStrašidlo 
AmaiSladká 
FuwafuwaChlupáč
SuzuZvonek 
PikachuPikachu (pokémon) 

Jména podle barev 

Jméno Význam 
AoiModrá 
AkiSvětlý 
Midori Zelená 
PinkuRůžová 
AkakoČervená

Oduševnělá jména 

Jméno Význam 
SoraNebe
EmiPožehnání 
KisekiZázrak 
SenseiUčitel/mistr 
MasaoSvatý 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu