Mokřanka vzpřímená: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Mokřanka vzpřímená je nenáročná rostlina, která přežije i minimální péči. Naopak při dobré péči se odmění krásnými květy.

Tipy pro pěstování mokřanky vzpřímené

 1. Péče o tuto rostlinu je snadná, i když ji budete muset často zastřihávat, protože roste neuvěřitelně rychle.
 2. Mokřanka je vhodná pro většinu akvárií, ale nejlépe se jí daří ve větších akváriích. Daří se jí jak při ponoření do vody, tak i při růstu a vynořování nad vodní hladinu, kde může mít fialové listy.
 3. Tato rostlina absorbuje dusičnany a amoniak, čímž udržuje tyto parametry pod kontrolou pro ryby ve vaší nádrži. To má také za následek minimalizaci růstu řas.
 4. Nepotřebujete k jejich udržení v dobrém stavu žádnou náročnou technologii. I když však může dobře růst i při mírném osvětlení, upřednostňuje jasnější světlo.
 5. Vzhledem k tomu, že se tato akvarijní rostlina rozrůstá poměrně do široka, je nejvhodnější pro střední až velká akvária, přičemž nejmenší doporučená velikost je alespoň 38 litrů nebo více. Větší je však lepší, jinak by mohla zabírat příliš mnoho místa.
 6. Nejlépe roste v teplotách mezi 22 a 28 stupni Celsia a v mírně kyselé vodě s pH mezi 6,5 a 7,5.
 7. Pro tuto rostlinu jsou ideální jemné štěrkové nebo pískové substráty, které jí umožňují silné zakořenění a čerpání živin pro přežití.
 8. Jakmile rostlina vyroste, zejména pokud se vynoří z vody, může dokonce i vykvést. K tomu jí však musíte pomoct těmi nejlepšími možnými podmínkami.
 9. Aby si mokřanka udržela zdravé výrazné zelené odstíny, budete muset do nádrže také často přidávat tekuté hnojivo. Není to však nutné.
 10. Tato rostlina nejvíce prospívá v zadní části nádrže. Ve velké nádrži může být zasazena i uprostřed.
 11. Mokřanka má více forem, rostliny se však liší hlavně tvarem listů. Všechny rostliny lze pěstovat emerzně.

Základní informace

 • Český název: Mokřanka vzpřímená 
 • Latinský název: Hygrophila corymbosa (Nomaphila stricta)
 • Původ: Jihovýchodní Asie
 • Čeleď: Acanthaceae (Paznehtníkovité)
 • Vhodná teplota: 22-28
 • Osvětlení: 0,5 W/l
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 2-15

Charakteristika

Rostlina do pozadí nádrží vynikne ve skupině 3-4 rostlin. Není náročná na pěstování, chutná plžům a růst může pod i nad hladinou. Pod vodou má silné zelené stonky a široce kopinaté listy. Nad vodou listy okrouhlé, přecházející až do fialova. Květy jsou modré a voní. Vhodný substrát pro tuto rostlinu je štěrk nebo písek. Nejlépe jí bude uprostřed, nebo vzadu nádrže.

Rozmnožování

Rozmnožování se dělá řízkováním, řízky by měly být dlouhé zhruba 15 cm.

Často kladené dotazy

❓Musí být mokřanka vysazena?

Nemusí. Mokřanka je v akvaterapeutických kruzích oblíbeným epifytem, protože může dobře růst i bez zasazení do substrátu – snadno se přichytí na kameny a dřevo a její načervenalé zbarvení a jedinečný tvar listů dobře kontrastuje se zelenými rostlinami.

❓Potřebuje mokřanka CO2?

Rychlost růstu je podobná jako u většiny ostatních druhů rodu hygrophila, ale kvůli nízkému umístění v akváriu je obvykle nižší hladina světla, a proto je růst pomalejší. Protože se jedná o rostlinu střední kategorie, obvykle vyžaduje vstřikování CO2 a středně silné až silné osvětlení, aby se jí dařilo.

❓Může mokřanka růst při slabém osvětlení?

Ačkoli je běžně uváděna mezi akvarijními rostlinami s nízkým osvětlením, mokřance se nejlépe daří při středním až vysokém osvětlení. Zda je vhodná pro vaši nádrž se slabým osvětlením záleží pouze na vašich preferencích: její růstový vzorec se liší v závislosti na světelných podmínkách.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu