Bulvovka Heudelotova: 11 tipů pro pěstování – charakteristika

Bulvovka Heudelotova je vodní rostlina oblíbená v akvaterapii pro svůj jemný vzhled a přizpůsobivost. Vyžaduje mírné osvětlení a substrát bohatý na živiny. Roste pomalu a nejlépe se chová s mírumilovnými rybami.

Tipy pro pěstování Bulvovky Heudelotovy

  1. Protože je bulvovka velká rostlina, není vhodná do malých a nano nádrží. Místo toho bude skvělou rostlinou v popředí středních nádrží nebo příjemným akcentem ve velkých nádržích.
  2. Teplota vody by se měla pohybovat v rozmezí 22-28 stupňů Celsia a v mírně zásadité vodě s pH mezi 5,0-7 a tvrdostí v rozmezí 5-10 kH.
  3. Bulvovka není rostlina, kterou stačí zapíchnout do písku nebo štěrku a sledovat, jak roste. Místo toho musí být přichycena (pokud se nepřichytí sama) ke kusu naplaveného dřeva nebo porézní hornině.
  4. Údržba této rostliny je poměrně snadná, i když její růst je velmi pomalý. Potřebuje substrát bohatý na živiny a týdenní hnojení, pokud ryby neprodukují dostatek odpadu, který by jí poskytl potřebné živiny. Doplňky CO2 urychlí rychlost růstu, zejména po usazení v nádrži.
  5. Bulvovka vyžaduje ke správnému růstu silné osvětlení, ale musíte dávat pozor na řasy, protože mohou být tvrdými konkurenty v boji o potravu a zároveň brání rostlině v dostatku světla.
  6. Této rostlině se bude nejlépe dařit v prostoru nádrže s proudy nebo středním pohybem vody. Nesnáší sůl, takže by se měla pěstovat pouze ve sladkovodních nádržích.
  7. Vždy odstraňujte odumřelé nebo nezdravě vypadající listy a části, aby rostlina mohla využívat energii pouze pro zdravé segmenty. Odumřelé části rostlin hnijí a kazí vodu, což vede k dalším zdravotním problémům v celé nádrži.
  8. Tuto rostlinu nelze pěstovat v akváriu s řasožravými rybami. Krevetky jsou mnohem lepší volbou.
  9. Za předpokladu, že do akvária umístíte vhodné ryby, které se na ní nebudou snažit pást, vytvoří bulvovka svými širokými listy skvělý úkryt pro malé rybky, které potřebují soukromí nebo se snaží utéct před obtěžujícími rybami.
  10. Vzhledem k tomu, že je tato rostlina náročná na pěstování a vyžaduje poměrně velkou pozornost, nedoporučuje se pro začátečníky.
  11. Rostlinu je možné pěstovat emerzně, v zahradním jezírku však růst nemůže.

Základní informace

  • Český název: Bulvovka Heudelotova (Bolbitis konžský, Kapradina Heuldetova)
  • Latinský název: Bolbitis heudelotii
  • Typ: Akvarijní rostlina
  • Původ: Etiopie až jižní Afrika
  • Čeleď: Polypodiaceae (Osladičovité)
  • Výška: Až 20 cm
  • Vhodná teplota: 22-28 °C
  • Osvětlení: 30 W/100 l
  • Doporučené PH: 5-7
  • Doporučená tvrdost vody: 2-12°dGH

Charakteristika

Tato rostlina je středně náročná na pěstování a nedoporučuje se pro začátečníky. Nesadí se do substrátu, ale přichycuje se k akvarijní dekoraci. Listy bulvovky jsou až 35 cm dlouhé, tmavě zelené, tuhé a také trochu křehké. Bulvovka roste velice pomalu. Má plazivý bulvový oddenek. V akváriu ocení proudící vodu.

Rozmnožování

S množením může pomoci dělení oddenků pomocí velmi ostrých nůžek nebo žiletky. Novou rostlinu pak lze připevnit na požadované místo a bude tvořit pěkný kontrast se staršími rostlinami, protože mladé rostliny jsou obvykle jasně zelené, na rozdíl od dospělých, které vykazují tmavě zelené zbarvení.

Často kladené dotazy

❓Potřebuje bulvovka CO2?

Vstřikování CO2 rostlině zajistí mnohem lepší a rychlejší růst, není však nutný.

❓Může bulvovka vyrůst z vody?

Ano, bulvovka může růst i mimo vodu. Tato vodní rostlina snáší nasycené nebo bažinaté podmínky, a dokonce se jí daří i v zaplaveném prostředí. Dává přednost pobytu pod vodou, ale dokáže přežít i ve vlhké půdě, pokud je zajištěna dostatečná vlhkost a částečné zastínění. (Zdroj)

❓Potřebuje bulvovka substrát?

Rostlina nemusí růst v substrátu. Bulvovka nepotřebuje zvláštní substrát a neměla by být vysazena příliš hluboko. Oddenek by měl být uvázán u povrchu, kde budou pohřbeny pouze mělké kořeny. Při epifytickém pěstování se rostlina přilepí k povrchu a zůstane zcela odkrytá.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu