14 důvodů, proč si (ne)pořizovat čínského chocholatého psa

Hafan s ,,hárem´´ metalového bubeníka. Mnohé jeho holá kůže láká k pohlazení, a jsou i tací, které naopak odpuzuje. Existuje i varianta osrstěná s dlouhou, jemnou, splývavou srstí. Řeč je o čínském chocholatém psu, lidově nazývaném čínský naháč. Extravagantní zjev tohoto psíka přitahuje pohled všude, kde se s ním objevíte. Pojďme si ho tedy blíže představit.

DESET důvodů, proč si POŘIZOVAT čínského chocholatého psa

  • Moderní čínský chocholatý pes je plemeno ryze společenské. Svou jemnou a klidnou povahu si vás okamžitě získá.
  • Vzhledem k typu srsti u labutěnek, nebo její téměř úplné absenci u nahých pejsků, odpadá neustálé luxování a sbírání chlupů. Číňánci nelínají jako většina jiných plemen, ale jejich srst se obnovuje postupně jako lidské vlasy.
  • Na srst tohoto plemene se váže i jiná výhoda – pokud jste alergičtí na prach a roztoče ze psí srsti, je pro vás čínský chocholatý pes vhodným kamarádem. Přesto je jistější nechat se pro jistotu otestovat – stále ještě jsou alergeny, které se srstí nesouvisí.
  • Čínský chocholatý pes je stále více využíván pro různé psí sporty. Přestože se jedná zdánlivě o malé křehké zvířátko, je to sportovec tělem i duší. 
  • Bude dokonalým společníkem i seniorům. Je velmi mazlivý a přizpůsobivý. Zvláštností nahatého tělíčka je vyšší pocitová teplota. Číňánek opravdu působí jako živá elektrická dečka.
  • S ohledem na jeho mazlivost, klid a empatii, se využívá i jako canisterapeutický pes.
  • Čínský chocholatý pes s majitelem výborně spolupracuje a lze ho lehce vycvičit. Tvrdohlavost je mu cizí.
  • S dětmi vychází velmi dobře a kamarádí se i s jinými domácími mazlíčky.
  • I když k cizím lidem může být poněkud nedůvěřivý, svému majiteli je velmi oddaný.
  • Čínský chocholatý pes není příliš zatížen genetickými nemocemi. Plemeno je obecně zdravé a poměrně dlouhověké. 

ČTYŘI důvody, proč si NEPOŘIZOVAT čínského chocholatého psa

  • Chcete-li pejska chovat většinu času nebo celoročně venku, vyberte jiné plemeno. Čínský chocholatý pes se k takovému typu držení nehodí jak fyzicky, tak ani pro svou povahu.
  • Pokud vás zaujme dlouhosrstá varieta tohoto plemene, počítejte s pravidelnou péčí o srst pejska. Koupání ani nákupu kvalitní kosmetiky se nevyhnete. Jednou za čas je nutné, pokud si sami netroufáte, vzít labutěnku do salonu a nechat jí srst upravit profesionálně.
  • U bezsrstého pejska se salonu také nevyhnete. ,,Čistý´´ typ, kterému roste opravdu jen chocholka, vlajka na ocase a srst na nožkách se vyskytuje poměrně vzácně. Většina naháčů jsou takzvané mezytypy. Těm se musí nežádoucí srst vyholovat. Také v létě je velmi vhodné nechráněnou kůži natírat hydratačním  a opalovacím krémem.
  • Naopak v zimě nebo při nepřízni počasí je na dlouhé procházce důležité vašeho pejska obléknout. Vzhledem k několika vycházkám denně je praktické mít takové garderoby vždy více kusů. 

Shrnutí

Čínský chocholatý pes svým neotřelým vzhledem budí pozornost všude tam, kam vstoupí jeho tlapka. Milovníci módy se mohou na jeho šatníku vyřádit. A to i u dlouhosrsté variety. Splývavá srst v zimě na sebe nabaluje sníh a v teplejším období zase větvičky, bláto a jiné nečistoty. Toto plemeno bude nadšené z každé zábavy, kterou mu nabídnete. Svou úlohu společníka všech věkových kategorií ovládá na jedničku. Plemeno je poměrně zdravé, pomineme-li preventivní prohlídky a očkování, nejsou čínští chocholatí psi častými návštěvníky veterinárních ordinací.  

Obecná charakteristika čínského chocholatého psa

 Čínský chocholatý pes bude dokonalým společníkem sportovně založeným lidem, dětem i seniorům. Díky své inteligenci se neztratí na soutěžích v poslušnosti, dogdancingu a jsou i číňánci stopaři. Kdo sám holduje pohybu, najde v něm i skvělého sportovce. Hodně čínských chocholatých psů běhá coursing a určitě bude i skvělým partnerem při kondičním běhu. Pokud nemáte sportovní ambice, nevadí. 

Čínský chocholatý pes, milující těsný kontakt se svým majitelem, je připraveno dělat  vám společnost i při sledování sportu v televizi. Díky své klidné povaze se skvěle hodí i k úloze psa – canisterapeuta.

I. Povaha

Čínský chocholatý pes je pravý společník. Oceníte u něj jeho milou, klidnou a laskavou povahu. Velmi lpí na svém člověku a má tendence být takovou roztomilou nálepkou. Nejspokojenější bude ve vaší těsné blízkosti. I díky tomu je tento pejsek často využíván v canisterapii. K cizím lidem není tolik otevřený, ale v rukou laskavého a důsledného majitele lze i jeho vrozenou nedůvěřivost lehce překonat. Díky jeho navázanosti na pána lze toto plemeno velmi lehce cvičit. Mají velkou touhu se zavděčit. K dětem, cizím psům i ostatním domácím mazlíčkům jsou také velmi přátelští, a obvykle mezi nimi nedochází k neshodám. Jedná se o společenské plemeno, nemusíte se však bát, že by číňánek nezvládl ohlásit nepatřičnou návštěvu. Navzdory své malé velikosti  disponuje poměrně hlubokým štěkotem, avšak uštěkanost je mu cizí. Pokud už se slušně vychovaný čínský chocholatý pes ozve, je k tomu opravdu důvod. 

V žádném případě nepatří do kotce bez častého kontaktu s člověkem. Čínský chocholatý pes bez dostatku lidského kontaktu je pouhou polovinou psa – tou fyzickou. Nepodporovaná citlivá stránka jeho povahy v sebeobraně organismu zakrní a jinak třeba krásném psu zůstanou jen matné oči bez výrazu, jakoby zasněný pohled od dálky a chování založené na základním principu -přežít. 

II. Vzhled

Čínský chocholatý pes je malý, aktivní, půvabný a elegantní pes střední až jemné kostry, s hladkým, bezsrstým tělem, osrstěný jen na tlapkách, hlavě a ocasu, nebo osrstěný jemným závojem srsti. V tomto plemeni se rozlišují dva typy: „deer type“ s jemnou kostrou a „cobby type“ s těžší kostrou a silnější stavbou těla. Velikost se pohybuje u psů v rozmezí 28 – 33 cm v kohoutku, u fen 23 – 30 cm v kohoutku. 

Hlava je hladká s dobře přiléhající kůží bez zbytečných vrásek, elegantního vzhledu a s pozorným výrazem.Oči jsou co nejtmavší, bělmo téměř není vidět. Barva nosu může být různá, jakákoliv barva je přijatelná. Uši jsou vždy vysoko nasazené, velké a vztyčené. Mohou být osrstěné i bez srsti. U variety powder puff (labutěnka ) se toleruje ucho klopené. Dlouhý štíhlý elegantní krk přechází do silných plecí. V pohybu je nesen vysoko a mírně klenutý.

Tělo je střední až dlouhé, pružné s pevnými bedry a dobře zaoblenou, osvalenou zádí. Poměrně široký a hluboký ( nikoli sudovitý) hrudník, bez vystupující hrudní kosti, dosahuje k loktům. Břicho je mírně vtažené. Hrudní končetiny jsou dlouhé, štíhlé, dobře postavené pod trupem. Pánevní končetiny jsou postaveny do šířky. Zaúhlení musí být takové, aby hřbetní linie byla rovná. Tzv. zaječí tlapky jsoou chráněny drápy střední délky a jakékoliv barvy. Chod e dlouhý, plynulý a elegantní s dostatečným posunem. 

Vysoko nasazený, dlouhý, zužující se ocas je v pohybu nesen vzhůru nebo do strany. V klidu je přirozeně spadající. Chochol, který ho pokrývá do dvou třetin délky, je dlouhý a splývající. Na těle nesmí být větší osrstěné plochy. Dlouhý a vlající chochol je preferován ale řídký je přípustný. Ideálně začíná na stopu a pokračuje dále po krku. U labutěnek („Powder Puff“) srst sestává z podsady a lehkého závoje dlouhé srsti – tato závojovitá srst je typická. Jsou povoleny všechny barvy a jejich kombinace.

Za vyřazující vadu se považuje agresivita nebo přílišná bázlivost. Jakýkoliv pes jasně vykazující fyzické nebo povahové abnormality by měl být diskvalifikován. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Čínský chocholatý psík je něžná duše a laskavost sama. Díky své nezáludnosti a vstřícné povaze j skvělým společníkem jak dospělých, tak seniorů a dětí. Mějte však na paměti, že se jedná o zvířátko poněkud jemné konstituce, a zejména u štěňat je nutný opatrný přístup. Toto plemeno si kontakt a hry s dětmi vysloveně užívá a jistě bude rovnocenným partnerem při každé lumpárně vašich ratolestí.

Kdo si pořídí jednoho číňánka, zpravidla mu brzy zaopatří kamaráda. Čínský chocholatý pes nevyhledává spory jak s ostatními psy, tak s jinými domácími mazlíčky. Máte-li doma ,,malou ZOO´´ nebo i jen kočičku nebo králíčka, číňánek s nimi bude rád sdílet společnou domácnost.

IV. Výchova a výcvik

Majitel čínského chocholatého psa by měl patřit k lidem s otevřeným srdcem. Měl by být schopen porozumět duši zvířete, měl by ho umět ocenit a vážit si ho jako živého tvora. Jako vůdce „smečky“ by měl být spravedlivý, ale i důsledný při jednání se psem, nikdy by se neměl uchýlit k bezdůvodnému trestu či nekontrolovanému ventilování vlastní zloby. Číňánci potřebují stejným dílem pána s přirozenou autoritou a stejným dílem parťáka do nepohody. Všechno dobré dokáží vrátit trojnásob. Dobře socializovaní jedinci jsou bezproblémovými členy rodin. Naopak méně odvážný psík potřebuje trpělivého a tolerantního majitele, který ho provede nástrahami života s pochopením pro poněkud křehkou dušičku. Přestože ho atlasy plemen psů někdy řadí dokonce mezi trpasličí společenská plemena vypadá jako skutečný pes a je možné se ním účastnit různých kynologických aktivit (flyball, agility, základní výcvik, coursing, canisterapie atd.)   (zdroj)

V. Zdraví a péče

Bezsrstá varieta čínského chocholatého psa svádí k tomu myslet si, že toto plemeno je bezúdržbové. Avšak i o ,,plešaté´´ tělesné části číňánka je třeba se vhodně starat. Kůže je sice silnější, než u ostatních plemen, ale stejně jako ta naše, lidská, se může spálit na ostrém slunci nebo trpět chladem na dlouhé procházce v zimě. Tehdy je důležité pokožku ošetřit přípravkem k hydrataci a proti opálení a v zimě pejskovi nahradit chlupy vhodným funkčním oblečkem. V nečase ocení kvalitní obleček i labutěnka, vzhledem k délce a struktuře srsti. Obě variety se upravují ,,střihem´´. Mezitypy naháčů se doholují na místech, kde je srst nežádoucí, labutěnkám se vyholuje tlamička a oblast pod krkem do písmene U nebo V. U labutěnek je důležité používat i kvalitní kosmetiku při koupeli.

Čínský chocholatý pes je obecně velmi zdravé plemeno. Povinné genetické testy jsou v ČR na oční vadu PRA, která způsobuje oslepnutí. Mnoho zodpovědných chovatelů preventivně sleduje i jiné oční vady (PLL) a luxaci patell, která často postihuje malá plemena. (zdroj

VI. Náročnost

Čínský chocholatý pes obecně není příliš náročný společník. Díky své velikosti nespotřebuje příliš mnoho krmiva, a i granule, konzervy či maso opravdu vysoké kvality vás finančně nezruinují. Co se však ,,prodražit´´ může, je odborná péče o srst v psím salonu, nebo kosmetické přípravky, budete-li si pejska koupat a upravovat sami. A oblečky – spousta oblečků. Čínská chocholatý pes si rád protáhne tělo, avšak nevyžaduje žádné extrémní vycházky, běh u kola nebo koloběžky apod. Dá se říci, že se velmi ochotně přizpůsobí majiteli i co se týče v nárocích na pohyb. Díky přirozené odolnosti a zdraví ani veterinární péče není nijak nákladná. 

Pořizovací cena čínského chocholatého psa (naháče) s PP se pohybuje v rozmezí 10.000 – 15000  Kč a labutěnky s PP v rozmezí 5.000 – 13.000 (zdroj). 

Pokud se nechcete účastnit výstav nebo aktivně chovat, můžete se u chovatele informovat, zda nemá štěňátko v pet kvalitě nebo nestandardního jedince nevhodného do chovu. Zkušený chovatel už u velmi malých štěňátek může poznat, zda jsou vhodná spíše na mazlíčka(pet kvalita – celková stavba těla…) nebo mají drobnou vývojovou vadu vyřazující z chovu ( špatný skus, nesestouplá varlata, zálomek na ocásku atp…). Taková štěňátka bývají výrazně levnější, než zvíře, které má naději prosadit se na výstavách nebo v chovu. Nežli si zaopatřit čínského chocholatého psa od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou. 

VII. Historie

Kdy a kde se poprvé bezsrstí psi vyskytli, není známo. Historie a původ jsou dosud málo probádané a ve velké míře neznámé. Předpokládají se dvě lokality vzniku, Jižní Amerika a Čína. Zda čínský chocholatý pes skutečně pochází z Číny, ale není jisté a ani prokázané, i když narážky na jejich existenci samozřejmě nechybí. Nejstarší dochované zápisy se datují zhruba do doby před 1 200 lety. Dřevěné a bronzové figury z tohoto období zobrazují psy, kteří se dnešním čínským chocholatým psům velmi podobají.

Naháči se údajně vyskytovali ve dvou velikostech. Jeden byl „svatyňový“ pes, malý s měkkou kůží, chocholkou chlupů na hlavě, ocase a nohách, a těšil se velké vážnosti. Byli chováni buddhistickými mnichy, kteří si všimli, jak teplá pokožka působí blahodárně na tělo i na duši. Proto byli využíváni k léčbě revmatismu a psychicky nevyrovnaných jedinců. Zároveň sloužili k předpovídání budoucnosti. Vyšší společenská vrstva si těchto psíků velmi považovala a vydržovala je jako luxusní společníky a zároveň hlídače cenností. Projevem velké úcty bylo poskytnutí zvířete jako drahocenného daru.

Druhý typ psa byl větší, hrubě stavěný. Tento pes byl využíván na lodích k chytání hlodavců zamořených blechami, ale zároveň byl živou a stále čerstvou zásobárnou jídla.

Je téměř jisté, že čínští námořníci plavící se po širých mořích měli na palubě psy a že s jejich štěňaty obchodovali s místními obchodníky v jednotlivých přístavech. I dnes je stále možné toto plemeno najít ve starých přístavních městech po celém světě. Na začátku 16. století španělští cestovatelé nalezli čínské chocholaté psy i v Mexiku a dalších částech Střední a Jižní Ameriky. Během 18. a 19. století potkávali britští a portugalští průzkumníci tyto psy v Africe a Asii.

V letech 1850 až 1860 bylo několik psů předvedeno na zoologické výstavě v Anglii a jejich fotografie vyšly posléze v tisku.

Vstup tohoto plemene na americké výstavy psů je datován do roku 1885, kdy byli bezsrstí psi poprvé vystavováni na Westminsterské výstavě. Další jedinec byl předveden v roce 1926 ve Filadelfii. Z USA se do Evropy dostali první naháči v roce 1965. Spojené státy americké a Anglie se pak podílely na prvotní záchraně a znovuvzkříšení plemene.

Do České republiky byli první jedinci importováni roku 1991 ze Slovenska. Jednalo se o nahého psa Aryana z Vlozu, majitelka Ing. Libuše Brychtová, CHS Z Haliparku, a holou fenku Baby Shan z Vlozu, majitel pan Veselý (zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny 2,5 – 5,5 kg
Výška v kohoutku:Psi: 28 – 33 cmFeny: 23 – 30 cm
Typický znak:přirozeně vzpřímené velké uši
Požadavky na výcvik:nízké
Energie:střední
Délka života:13 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:společenský pes
Délka srsti:naháč – dlouhá srst na hlavě, nohou a ocaselabutěnka – dlouhá srst po celém těle
Typ srsti:rovná
Barva srsti:všechny barvy jsou přípustné
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit čínského chocholatého psa?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čínského chocholatého psa dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata čínských chocholatých psů na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamy chovatelských stanic naleznete odkaz na sdružení zabývající se pomoci čínským chocholatým psům.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné péče a depozity

4.9/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu