Bodlok pestrý: 11 tipů pro chov – charakteristika

Bodlok pestrý je větší ryba, která je vhodná i pro začátečníky. Je však nutné jí dopřát kvalitní a čistou vodu se stálým prouděním.

Tipy pro chov bodloka pestrého

 1. Bodloci pestří nepatří mezi nejspolečenštější ryby a mohou být mezi sebou bojovné. Riziko agrese můžete snížit, pokud jich do nádrže umístíte několik a poskytnete jim velmi velkou nádrž; jinak je nejlepší chovat vždy jen jednoho. 
 2. Bodlok pestrý je velmi aktivní a vyžaduje velkou nádrž, nejlépe alespoň 500 litrů nebo více. Potřebuje vysoce okysličenou vodu, což lze zajistit zvýšeným filtrováním hladiny.
 3. Ujistěte se, že tyto ryby mají dostatek úkrytů, kam se mohou uchýlit, když je ostatní bodloci napadnou. Bodlok pestrý si najde i ty nejpodivnější úkryty. Často strčí hlavu do škvíry v živé skále, přičemž jeho tělo vyčnívá ven, a bude se domnívat, že je zcela ukrytý. 
 4. Bodlok pestrý je hlavně býložravý. Živí se řasami, planktonem, ale i rybím masem. Při nedostatku řas v akváriu je nutné jej přikrmovat zelenou potravou.
 5. Samec a samice vypadají velmi podobně, ale samec je obvykle větší. Dva samci v jedné nádrži spolu mohou často bojovat a využívat k tomu své ostré ocasní ploutve.
 6. Chov této ryby je poměrně snadný, ale je třeba dodržet specifické vodní podmínky, které bodlok vyžaduje. Je vhodný i pro začínající mořské akvaristy.
 7. Bodlok pestrý potřebuje mít v akváriu stále proudící a čistou vodu, kvalitní filtraci a dostatek potravy.
 8. Ke tření těchto ryb dochází večer, ale v zajetí není známo co přesně dělat, aby se bodloci začali rozmnožovat. 
 9. Bodlok pestrý má raději teplejší vodu, proto ji udržujte v rozmezí 26-28 stupňů Celsia. Bez ohřívače se neobejdete.
 10. I když může bodlok zpočátku při přiblížení člověka utíkat, nakonec se ochočí natolik, že bude svého chovatele nadšeně vítat (samozřejmě v očekávání pamlsku). 
 11. Tyto rybky mají ostré ostny, proto nedoporučujeme se rybek dotýkat. Mohly by vám dokonce i pořezat ruku.

Základní informace

 • Český název: Bodlok pestrý
 • Latinský název: Acanthurus hepatus (Paracanthurus hepatus)
 • Typ: Mořská ryba
 • Čeleď:Acanthuridae (Bodlokovití)
 • Původ: východní Afrika – Indický a Tichý oceán
 • Maximální velikost: 25 cm
 • Vhodná teplota: 26 – 28 °C
 • Potrava: Převážně rostlinná
 • Doporučené PH: 8,1 – 8,3
 • Salinita: 1,021 – 1,024 g/cm3
 • Agresivita: Agresivní vůči vlastnímu druhu

Charakteristika

Bodlok pestrý se krmí převážně řasami, proto by jich v akváriu mělo být dostate. Při nedostatku je nutné rybu dokrmovat zelenou potravou. Léčiva by se měla používat jen velmi opatrně, hrozí zahubení bakterií v trávicím traktu. Po stranách těla u ocasní ploutve má bodlok dva výrazné bodce. Potřebuje mít čistou vodu. K poskytnutí úkrytu použijte jeskyňky z kamenů. Bodloci potřebují dobré osvětlení.

Pohlavní dimorfismus

Rozdíl mezi pohlavím je obtížně zjistitelný. Samec a samice bodloka pestrého vypadají velice podobně, ale samec bývá obvykle o něco větší. 

Rozmnožování

V době rozmnožování se bodloci sdružují do chovných skupin. Poté, co samice vypustí asi 40 000 jiker do vody nad korálovým útesem, proplouvají samci „mrakem“ jiker, vypouštějí spermie a oplodňují jikry. Jakmile je oplodnění dokončeno, samci i samice odplouvají pryč; potomci jsou ponecháni sami sobě. V akváriu není známo, jak tyto ryby motivovat k rozmnožování.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožívá bodlok pestrý?

Bodlok pestrý se při správné péči dožívá věku pěti let. Pokud se o rybu nebudete dostatečně starat, pak se může dožít výrazně nižšího věku.

❓Jak často bych měl krmit bodloky pestré?

Bodloci by měli být krmeni 2-3krát denně a v nádrži by měli mít dostatek řas, aby se mohli navíc pást. 

❓Může bodlok pestrý žít v akváriu sám?

Tyto ryby jsou do jisté míry společenské a obvykle se vyskytují v párech nebo v malých skupinách. Lze je však bez problému chovat i samostatně. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu