Tetra červená: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra červená je snadno chovatelná hejnová rybička, která má ráda tlumené světlo. Její barvy nejvíce vyniknou v nádrži s tmavým substrátem.

Tipy pro chov tetry červené

 1. Tetry červené jsou obvykle mírumilovným, nenáročným doplňkem akvária. Zvažte jejich spojení s rybami podobných velikostí, aby se se cítili dobře.
 2. Tetra červená je hejnová ryba a nejlépe se chová ve skupině šesti až deseti ryb. Směs samců a samic umožní zdravé vzájemné vztahy a chování.
 3. Tetrám červeným se daří v širokém rozmezí teplot vody, od 22 °C až po 28 °C.  Udržujte i pH mezi 5,5 a 7,5 a tvrdost vody mezi 3 a 15 dGH.
 4. Nainstalujte tetrám červeným filtr s průtokem vody, který čtyřikrát až pětkrát převyšuje objem vody v akváriu.
 5. Pro hejno šesti až sedmi teter si pořiďte akvárium o objemu minimálně 55 a více litrů.
 6. Udržujte nízké osvětlení nádrže a každý druhý týden rybičkám vyměňte 25 % až 50 % vody.
 7. Dno vyložte substrátem a umístěte na něj nějaké dekorace, například naplavené dřevo, jeskyně, které vytvoří stín a úkryt.
 8. Do akvária přidejte také listnaté akvarijní rostliny, které rybkám poskytnou úkryt. Několik sušených listů nasypaných do nádrže lehce obarví vodu a při rozkladu poskytnou přírodní mikroby.
 9. Tetry červené jsou všežravé a přijímají různé druhy vloček, čerstvé i živé potravy. Čerstvé nebo mražené solné krevety nebo krevní červi, larvy komárů nebo dafnie jsou skvělými pochoutkami.
 10. Tetry červené se třou a roznášejí jikry. Chcete-li tetry úspěšně rozmnožovat, zřiďte jim samostatnou nádrž na tření s upravenou vodou a tlumeným osvětlením.
 11. Tetry jsou sice odolný druh, ale mohou chytit parazity nebo bakteriální infekce. Abyste rybky ochránili, udržujte vodu upravenou a čistou.

Základní informace

 • Český název: Tetra červená
 • Latinský název: Hyphessobrycon flammeus
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Okolí Rio de Janeira v Brazílii
 • Maximální velikost: 4 cm
 • Vhodná teplota: 22-28°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6-7
 • Doporučená tvrdost vody: 8-22° dGH
 • Agresivita: Nenáročná, mírumilovná, hejnová rybka

Charakteristika

Tetra červená je vhodná i pro začátečníky, protože je docela odolná. Někdy je ale málo doceněná – až při téměř dokonalých podmínkách totiž vynikne její skutečné jemné červené zbarvení se stříbrným leskem. Plně vybarvené rybky mají za žábrami dva svislé proužky. Zadní polovina těla je červenější než přední. Řitní a břišní ploutve jsou růžovo červené s tmavým lemováním.

Pohlavní dimorfismus

Sameček je menší, štíhlejší a jeho řitní ploutev je černě lemovaná. Samička je větší a méně vybarvená.

Rozmnožování

Rybky se celkem snadno vytírají do spleti jemnolistých rostlin. Nakladou až 200 jiker, potěr se vylíhne asi za šest dnů a další měsíc se drží spíše u dna. Po osmi měsících rybky pohlavně dospívají. Po vytření se rybky doporučuje odlovit.

Často kladené dotazy

❓Je tetra červená vhodná pro začínající akvaristy?

Ano, lze říci, že tetra červená je vynikající volbou pro začátečníky. Můžete je bez potíží přidat do společné nádrže s podobně temperovanými a velkými rybami.

❓Potřebují tetry červené ohřívač vody?

Pokud nejste schopni tetrám červeným dopřát teplotu vody o alespoň 22 stupních Celsia, pak ano, ohřívač vody bude nutný.

❓Jak dlouho žijí tetry červené?

Délka života teter červených se v zajetí v závislosti na péči pohybuje od tří do pěti let. (Zdroj)

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu