Tetra královská: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra královská je hejnová rybička, kterou se doporučuje chovat v převaze samiček. Rybičky jsou malé a vhodné do společenské nádrže.

Tipy pro chov tetry královské

 1. Tetra královská je hejnová rybička, chovejte ji tedy minimálně po šesti rybičkách. Akvárium by mělo mít objem alespoň 60 litrů a stejně tak i délku 60 cm.
 2. Odchov tetry královské není příliš snadný. Je nutné zvýšit rybkám teplotu vody a zajistit tlumené světlo v nádrži.
 3. Pro tetru královskou je velmi vhodné nastavení dna s robustní rostlinou a tmavým substrátem. Tato tetra může prospívat i ve středně tvrdé vodě, pokud se pravidelně provádí částečná výměna vody.
 4. Tyto rybičky mají rády hustě osázená akvária, proto kromě rostlin zasazených v substrátu zvažte i pořízení plovoucích rostlin. Nezapomeňte však na volný prostor, které rybky vyžadují k volnému plavání.
 5. Přidejte do nádrže také kameny, naplavené dřevo a umělé ozdoby k obohacení výzdoby nádrže. Můžete přidávat různorodé prvky, ale zachovejte jejich přiměřenost.
 6. Vyhněte se agresivním a příliš aktivním rybkám ve společenském akváriu, protože by se mohly tetry královské nechat zastrašit. Tetry nechovejte ani společně s většími rybkami.
 7. Tetry královské jsou všežravé a nejsou vybíravé v potravě. Ve svém původním prostředí se tato tetra živí larvami, červy a drobnými korýši. Bez problémů však přijímají i rybí vločky nebo pelety.
 8. Jelikož se jedná o polygamní druh, mělo by v hejnu tetry připadat několik samic na jednoho samce. Vyvážený počet obou pohlaví může vytvářet konkurenci, která končí agresí. 
 9. Rybky jsou v období tření napjaté, zejména samečci se stávají agresivnějšími.
 10. Rodiče své vlastní jikry obvykle sežerou, takže je po ukončení tření z chovné nádrže odlovte.
 11. Na dno chovné nádrže nenastavujte žádný substrát, přidejte plovoucí rostliny a použijte tlumené osvětlení. Vodu upravte tak, aby byla měkčí než v původní společné nádrži.

Základní informace

 • Český název: Tetra královská
 • Latinský název: Inpaichthys kerri
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Amazonie, Brazílie
 • Maximální velikost: 4 cm
 • Vhodná teplota: 23-27°C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 6,6-7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 5-10 °dGH
 • Agresivita: Mírumilovná a společenská rybka

Charakteristika

Je typická výrazně modrým pruhem. Nejlépe vypadají v hejnech, ve kterých jsou samci i samice, protože se mezi sebou budou předvádět. Jsou to velmi čilé rybky a tak potřebují místo pro plavání.

Pohlavní dimorfismus

Samečci mají tukovou ploutvičku modrou, samičky červenou.

Rozmnožování: Vytírají se do jemnolistých rostlin,nebo vytírací nádržky do které vložíme vytírací rošt,už ve věku 7 měsíců. Po tření se doporučuje rodiče odlovit, aby jikry nesežrali. Třecí nádržku je lépe zastínit a dbát na to, aby nebyla vystavena náhlým změnám intenzity světla. Potěr krmte drobnou živou potravou a chovejte při teplotě asi 27°C.

Často kladené dotazy

❓Jak velké jsou tetry královské v dospělosti?

Tetry královské v dospělosti měří maximálně 4 cm. Díky své malé velikosti se skvěle hodí do menších i společenských akvárií.

❓Co mám dělat, když tetry královské požírají své jikry?

Tření rybek by mělo probíhat v samostatné nádrži a rodiče by se poté měli odlovit, aby jikry nesežrali.

❓Může tetra královská přijímat i živou potravu?

Ano, může. Živá potrava je nejoblíbenější potrava tetry královské. Měla by však být úměrná jejich malé velikosti, aby byly rybičky schopné ji ulovit.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu