Tetra červenoústá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra červenoústá je odolná hejnová rybička, která má ráda hustě osázená akvária. Je všežravec a upřednostňuje živou potravu.

Tipy pro chov tetry červenoústé

 1. Tyto ryby jsou hejnové, takže většinu času tráví ve skupinách. To vytváří působivé výjevy. Jejich barvy jsou nápadnější a jejich chování působivější, když plavou pohromadě. Čím větší hejno budete mít, tím budou rybičky hezčí. 
 2. Pokud tetru červenoústou stresují ostatní rybky nebo příliš silné světlo, tak se schovávají mezi rostlinami. Zajistěte jim tedy rostlin dostatek.
 3. Na dno nádrže dejte jemnozrnný substrát. Ten se bude nejvíce podobat přirozenému prostředí těchto druhů. Pokud chcete, můžete použít štěrk, protože tetry červenoústé netráví mnoho času ve spodních patrech nádrže.
 4. Dekorace nejsou pro tyto rybičky příliš důležité, ale pokud chcete, můžete nějaké přidat. Dbejte jen na to, abyste ponechali dostatek prostoru pro plavání.
 5. K udržení teplé vody je zapotřebí ohřívač. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22-28°C, aby odpovídala tropickým vodám Amazonie.
 6. Doporučuje se externí filtr, protože tetry rumělkové mohou být citlivé na amoniak a dusičnany ve vodě a externí filtry bývají účinnější.
 7. Tetry červenoústé potřebují alespoň 75 litrovou nádrž. Ačkoli jsou malé, mají rády dostatek prostoru pro plavání.
 8. Vločky nebo granule používejte jako základní složku jejich stravy a jednou nebo dvakrát týdně jim dopřejte další pamlsky (živá i mražená krmiva, zelenina).
 9. Snadný způsob, jak zjistit, zda nejsou rybky nemocné, je podívat se na jejich červené nosy, které jsou ve špatných podmínkách vody často mnohem bledší.
 10. Pro podporu rozmnožování musí být v nádrži ideální podmínky. Nádrž zahřejte na teplotu kolem 28 °C, což by mělo vyvolat tření. Důležitá je silná filtrace; tyto ryby jsou citlivé a ve znečištěné vodě se nebudou třit.
 11. Proces rozmnožování probíhá v okolí rostlin, proto se ujistěte, že jste jich do nádrže přidali dostatek. Samice připlave k listu, převrátí se a nechá samce oplodnit jikry.

Základní informace

 • Český název: Tetra červenoústá
 • Latinský název: Hemigrammus rhodostomus
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 5 cm
 • Vhodná teplota: 22 – 28 °C
 • Potrava: všežravec
 • Doporučené PH: 6-8
 • Doporučená tvrdost vody: 6-15°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Typickým znakem hejnové tetry červenoústé je ohnivěčervená hlava a černo-bílé pásky na ocase. Ocasní ploutev je ozdobená třemi černými a čtyřmi bílými pásky, konce ocasní ploutve jsou bezbarvé. Od základny ocasní ploutve vybíhá podél boční čáry krátký tmavý pásek. Rybka je citlivá na změny kvality vody. Je to plachá rybka.

Pohlavní dimorfismus

Neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak je rozlišit od sebe pouhým okem, ale samice mají údajně o něco větší tělo.

Rozmnožování

Tření se vyvolává zvýšenou teplotou v akváriu. Samice vypustí několik velkých jiker. Jakmile se tak stane, oddělte dospělé jedince od vajíček, aby je nesežrali. Mláďata se vylíhnou po 24 hodinách, ale plavat začnou až za 6 dní. Budou o něco větší než plůdek podobného stáří jiných druhů. Krmte je specializovaným krmivem pro mláďata, dokud nebudou dostatečně velká, aby přijímala stejnou stravu jako dospělí jedinci. Jakmile je plůdek téměř stejně velký jako dospělí jedinci, mohou být opět chováni společně.

Často kladené dotazy

❓Jak dlouho žijí tetry červenoústé?

Délka života tetry červenoústé v akváriu je při pečlivé péči obvykle 5 až 6 let. Výjimečné exempláře se mohou dožít i více než 8 let. 

❓Mají tetry rády světlo nebo tmu?

Stejně jako ostatní tropické ryby vyžadují tetry ve svých nádržích 12 až 14 hodin denně rozsvícené světlo. To jim pomůže udržet správný cirkadiánní rytmus. Nejlepší je dát světla na časovač, aby si ryby mohly zvyknout na rutinu (Zdroj).

❓Je tetra červenoústá odolná?

Tetry červenoústé jsou odolné ryby, které vyžadují jen minimální péči, pokud jsou umístěny v hustě osázené 75 litrové nádrži s dostatečně šetrnou filtrací vody.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu