Piraňa Nattererova: 11 tipů pro chov – charakteristika

Piraňa Nattererova je agresivní a dravá ryba, která silně znečišťuje nádrž. Je to hejnová rybka a potřebuje prostornou nádrž.

Tipy pro chov piraně naterrerovy

 1.  Tyto rybky jsou plaché a tiché a většinu času se schovávají mezi dekoracemi akvária. Jsou také poměrně nervózní, když se lidé přiblíží ke sklu akvária, proto se snažte být opatrní a nedělat rychlé pohyby.
 2. Při manipulaci s těmito rybami byste měli být velmi opatrní, protože jejich zuby ostré jako břitva mohou být zdrojem vážných zranění pro jejich kolegy v nádrži nebo dokonce pro nešťastné akvaristy. 
 3. Tyto rybky jsou masožravé a velmi nepořádné, takže je nutné nádrž často čistit. Neměl by chybět ani výkonný filtr.
 4. Každý druhý týden je také nutné provádět výměnu vody v rozsahu 30 až 50 %.
 5. Snažte se udržovat teplotu 23 až 28 stupňů Celsia. Přímé sluneční světlo nebo teplo navíc může vést k rychlému množení bakterií, což může poškodit zdraví vaší piraně. 
 6. Snažte se piraně z nádrže nevyndávat. Pamatujte, že piraně obvykle útočí, když jsou vyděšené nebo hladové. Při čištění nádrže používejte silné rukavice. Pokud je nutné vyjmout piraně z vody, použijte kbelík nebo velkou síť.
 7. Akvárium pro piraně musí být prostorné. Jednu jedinou pirani můžete chovat v akváriu o objemu 150 litrů, ale pro celou skupinu budete muset zvážit koupi velmi velké nádrže o objemu alespoň 400 litrů.
 8.  Tyto ryby budou méně plaché, pokud je budete chovat ve skupině čtyř a více ryb. Nejšťastnější jsou v akváriu se spoustou úkrytů a dostatkem prostoru k plavání.
 9. Do nádrže přidejte naplavené dřevo, bahenní dřevo nebo ponořené kořeny dřeva a bujných rostlin, které poskytnou úkryt a rozptýlí osvětlení.
 10. Vhodným substrátem na dno nádrže je písek, ale vhodná je i silná vrstva velmi jemného štěrku. 
 11. Ponechte dostatek volných ploch pro plavání. Akvárium by mělo mít bezpečné víko, aby tyto ryby nemohly vyskočit, pokud se cítí ohroženy nebo vyplašeny.

Základní informace

 • Český název: Piraňa Nattererova
 • Latinský název: Serrasalmus nattereri
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika (Guyana)
 • Maximální velikost: 35 cm
 • Vhodná teplota: 24-27°C
 • Potrava: Masožravec (nitěnky, larvy komárů a pakomárů, žížaly, maso, ryby)
 • Doporučené PH: 5.5-7.5
 • Doporučená tvrdost vody: až 10°dGH
 • Agresivita: Agresivní ryba

Charakteristika

Piraňa Nattererova je útočná, hejnová ryba, která napadá i menší jedince vlastního druhu. Pokud je chceme chovat ve větším počtu, musíme začít s hejnem mladých ryb. Je dlouhověká. Chováme je samostatně v dostatečně velké nádrži. Tělo této ryby je vysoké, oválné a velmi robustní. Zbarvení je z větší části ocelovo-šedé, přecházející přes stříbřité odstíny do ostře oranžovo-červené na hrudi a břichu. Mláďata mají na bocích nevýrazné tmavé tečky, které s přibývajícím věkem mizí.

Pohlavní dimorfismus

Samci mají v dospělosti sytější červenou barvou na hrdle, tělo je stříbřitě zlatavé, samice jsou více zbarvené do žluta.

Rozmnožování

Samice naklade kolem 1000 jiker. Po vytření se o snůšku starají oba rodiče, později už jen samec. Při dobrém krmení se tře i v akváriu a je důležitá pravidelná částečná výměna vody. Mláďata mají základní zbarvení světlé s tmavými velkými tečkami.

Často kladené dotazy

❓Kolik piraní by se mělo chovat pohromadě?

Doporučuje se chovat 5 a více kusů, ale je nutné rybkám zajistit pravidelné krmení a čistotu vody, jinak by mohli být agresivnější (Zdroj).

❓Je těžké se o piraně starat?

Ano, chov těchto rybek je poměrně náročný, a navíc je nutné rybce zajistit spoustu místa, což si každý chovatel nemůže dovolit (Zdroj).

❓Co potřebují piraně k přežití?

Ke kvalitnímu životu potřebují optimální podmínky v akváriu – hlavně tedy pravidelnou výměnu vody, filtraci. Další velice důležitou věcí je pestrá strava.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu