Tetra ohnivá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tetra ohnivá je malá, ale nádherná hejnová rybička, která je u chovatelů oblíbená zejména pro svůj vzhled. Jsou mírumilovné a hodí se i do společného akvária.

Tipy pro chov tetry ohnivé

 1. Maximalizace délky života teter ohnivých je do značné míry závislá na kvalitě péče, které se jim dostává, a na prostředí, ve kterém žijí. Kromě zřejmého vlivu na kvalitu vody má největší vliv na jejich zdraví a délku života zpravidla přítomnost rostlin. Tetry ohnivé, které žijí v akváriích s hustě osázenými rostlinami, mají tendenci žít mnohem déle než ty, které žijí bez nich.
 2. Vzhled tetry ohnivé je hlavním důvodem, proč jsou mezi akvaristy tak oblíbené. Tyto ryby jsou nesmírně hezké a díky jejich jasnému zbarvení je fascinující sledovat, jak si plavou v nádrži.
 3. Péče o tetry ohnivé je tak snadná, jak jen to jde. Chov těchto rybek je snem a doporučuje se akvaristům všech úrovní zkušeností. Pokud se postaráte o základy jejich prostředí a kvalitu vody, není třeba se o nic dalšího starat. Proto je doporučujeme všem, kteří chtějí do své nádrže přidat drobnou barevnou smršť!
 4. Ideální velikost nádrže pro tetry ohnivé 40 litrů. To vám umožní chovat jejich skupinu pohromadě a také zahrnout potřebné množství rostlin. Mějte na paměti, že se jedná o hejnové rybičky.
 5. Přestože jsou tetry ohnivé odolné a snadno se o ně stará, pokud jde o stav vody, nejzkušenější akvaristé mají tendenci hrát na jistotu a pravidelně testovat. Tím zabráníte tomu, aby případné posuny způsobily vašim rybám újmu.
 6. To hlavní, co budete muset do jejich nádrže zařadit, jsou rostliny. Ve svém přirozeném prostředí jsou tetry ohnivé obklopeny hustou vegetací, takže jim to vyhovuje. Nejenže to pomáhá udržovat nízkou hladinu jejich stresu, ale má to také velký přínos pro kvalitu vody. 
 7. Nezapomeňte tetrám ohnivým v akváriu mezi rostlinami zajistit také dostatek volného prostoru na plavání.
 8. Tetra ohnivá je odolná a není náchylná k nemocem. To ovšem neznamená, že nemohou mít zdravotní problémy. Špatná strava a nevyhovující kvalita vody mohou zvýšit riziko infekce a onemocnění obecně.
 9. Stejně jako každé jiné rybě, i tetře tetře ohnivé budete muset poskytnout vyváženou stravu, která jí pomůže prospívat a žít dlouhý život. Různorodost je důležitá, pokud chcete zajistit, aby dostávaly potřebné vitamíny a živiny pro bezproblémové fungování jejich systému. Pro začátek je vhodné podávat smíšenou stravu složenou z vloček a mraženého nebo lyofilizovaného krmiva. Z živé potravy doporučujeme dafnie a solné krevety jako skvělý zdroj bílkovin a živin.
 10. Čas od času je také můžete vidět, jak si pochutnávají na nějaké rostlině. To je naprosto v pořádku a nemusíte si s tím dělat starosti. Nebudou jíst tolik, aby rostlinu poškodily, a je to součást jejich normálního chování.
 11. Jsou to hejnové ryby, což znamená, že je téměř vždy uvidíte ve skupině. Díky jejich pestrým barvám je tak docela příjemné sledovat, jak si plavou. Vypadají jako skupina oranžových kulek. Tetry ohnivé jsou poměrně zvědavé ryby, které se budou přesouvat z jedné části nádrže do druhé (jako skupina). 

Základní informace

 • Český název: Tetra ohnivá
 • Latinský název: Hyphessobrycon amandae
 • Čeleď: Trnobřichovité – Characidae (Tetrovití)
 • Původ: Jižní Amerika
 • Maximální velikost: 2,5 cm
 • Vhodná teplota: 22 – 28°C
 • Potrava: Perloočky, buchanky, larvy komárů a pakomárů, suché krmivo
 • Doporučené PH: Mírně kyselá, je vhodná přísada rašelinového výluhu
 • Doporučená tvrdost vody: Až 10°dGH
 • Agresivita: Mírumilovná rybička

Charakteristika

Tetra ohnivá je téměř celá oranžovo červená a jasnost jejich barvy platí všude, kde se na jejich těle vyskytuje. Díky tomu mají velmi výrazný vzhled, který nelze přehlédnout. Jejich hřbetní ploutve jsou vysoké a tenké s gradientem, který přechází z jejich základní barvy do mírně tmavšího tónu v zadní části.

Tato tmavší oblast přechází v mírně průhlednou část na samém okraji ploutve. Jejich ocasní ploutve jsou vidlicovité a mají drastičtější barevný přechod než hřbetní ploutve. Samotný základ ploutve má stejnou barvu jako zbytek jejich těla (někdy je dokonce světlejší).

Odtud rychle přechází do tmavší oranžové, než se stane téměř úplně průhlednou. Tato průhledná část ocasní ploutve tvoří její zadní polovinu. Břišní a prsní ploutve tetry emberské jsou také téměř zcela průhledné. Je hezké je pozorovat, protože se při plavání trochu třepotají.

Pohlavní dimorfismus

Sameček tetry ohnivé je o něco menší než samička, a také má výraznější barvy.

Rozmnožování

Chov tetry emberské je velmi jednoduchý a nevyžaduje z vaší strany mnoho příprav. Jediné, co opravdu potřebujete, je nádrž, ve které jsou přítomni samci a samice, abyste mohli začít. Snažte se upravit vodu tak, aby dosahovala pH kolem 7, a udržujte teplotu na vyšší straně jejich běžného rozmezí.

To pomůže podpořit proces tření. Jakmile dojde ke tření, rodiče nechají plůdek, aby se o sebe postaral sám. Měli byste využít této příležitosti a přesunout je do nádrže s mláďaty, kde jim můžete pomoci s růstem, než je přesunete do vlastní nádrže normální velikosti.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožívá tetra ohnivá?

Typická délka života tetry ohnivé se pohybuje mezi 2 a 4 roky. Některé zdroje sice uvádějí délku života až deset let, to je však všeobecně považováno za nepřesné.

❓Kolikrát denně by se měla tetra ohnivá krmit?

Akvaristé úspěšně krmí tetry ohnivé 2-4krát denně. Pokud to váš rozvrh umožňuje, doporučujeme tři krmení. U těchto ryb je velmi důležité vyhnout se překrmování. 

❓Jsou tetry ohnivé vhodné do společenského akvária?

Ano. Tetry ohnivé nejsou vůbec agresivní, což je skvělé, když začnete zvažovat partnery do nádrže. Celkově bychom je opravdu považovali za vzorné obyvatele nádrže.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu