Plata korálová: 11 tipů pro chov – charakteristika

Plata korálová je klidná rybka vhodná do společenských nádrží. Samci často obtěžují samice, proto se doporučuje chovat samců co nejméně.

Tipy pro chov platy korálové

 1. Ačkoli tyto rybky nejsou považovány za hejnové druhy, platy se stávají sebejistějšími ve skupinách po šesti. Tyto ryby jsou aktivní a zdržují se ve středních a horních patrech nádrže. 
 2. Samci často obtěžují samice a během rozmnožování mohou projevovat agresi vůči jiným samcům. Agresivitě předejdete tím, že zajistíte, aby samice v nádrži převažovaly nad samci. 
 3. Péče o platy je snadná, protože tyto ryby jsou odolné a snášejí většinu podmínek v nádrži. Nejlépe se jim daří ve společnosti svého druhu a vyžadují nádrž, která simuluje jejich přirozené prostředí.
 4. Platy jsou všežravci a měly by být krmeny pestrou stravou složenou z mražených a živých krmiv, pelet, vloček a zeleniny.
 5. Platy by měly mít akvárium o minimálním objemu 30 litrů (pro dvě samice a jednoho samce), ideálně však větší.
 6. Vytvořte platám ideální prostředí pomocí rostlin, šetrného filtračního systému a čisté vody s mírnou tvrdostí.
 7. Vodu je třeba vždy udržovat stabilní a v ideálních parametrech. Výměnu vody provádějte pravidelněji, každý týden částečně vyměňte 25 % vody.
 8. Platy jsou odolné a nejsou náchylné k žádným zvláštním chorobám. Mezi běžné sladkovodní choroby, které postihují platy v zajetí, však patří hniloba ploutví nebo ichtyofauny.
 9. Podávejte platám i zeleninu. Mezi ideální zeleninu patří špenát, okurka a hlávkový salát. 
 10. Platám dávejte pouze takové množství, které jsou schopni sníst během tří minut. Dospělé platy krmte jednou až dvakrát denně. Mladé platy je třeba krmit několikrát denně.
 11. Platy jsou živorodky a v ideálních podmínkách nádrže se tyto ryby snadno rozmnožují. Tyto ryby se mohou rozmnožovat i ve velké společné nádrži, pokud je v ní hustá vegetace nebo chovná past na ochranu plůdku.

Základní informace

 • Český název: Plata korálová
 • Latinský název: Xiphophorus maculatus coral
 • Čeleď: Živorodkovité – Poeciliidae
 • Původ: vyšlechtěná forma platy skvrnité
 • Maximální velikost: 3-6 cm
 • Vhodná teplota: 22-27 °C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 7-8
 • Doporučená tvrdost vody: 9-19 °dGH
 • Agresivita: Mírumilovná

Charakteristika

Tyto ryby mají zploštělá, krátká těla s vějířovitým ocasem a trojúhelníkovou hlavou. Plata je celá červená a má ráda proud vody. Dobře se rozmnožuje, ale v akváriu se doporučuje vysadit rostliny, aby se rybky mohly schovat. Samice mají být vždy alespoň dvě na jednoho samce.

Pohlavní dimorfismus

Samci jsou menší než samice a mají gonopodium. Samec samici často nahání.

Rozmnožování

Po oplození samice porodí asi po 4-6 týdnech. Porodí vyvinuté rybky a ty ihned protrhnou blánu a plavají. Přijímají potravu jako všechny ryby, například sypanou nebo tabletovou stravu. 

Často kladené dotazy

❓Potřebují platy vzduchové čerpadlo?

U těchto rybiček není nutné používat vzduchové čerpadlo, ale může pomoci, když je v provozu filtr, který ho využívá. Pomáhá to udržovat nádrž čistou a zajišťuje rybám dostatek kyslíku pro jejich zdraví (Zdroj).

❓Mají platy rády studenou vodu?

Platy mohou přežít při různých teplotách, ale nepatří vyloženě mezi studenovodní ryby. Mohou přežít v prostředí, které nazýváme mírné, neboli v akváriích s pokojovou teplotou, a daří se jim i v akváriích s teplotou nad 20 °C (Zdroj).

❓Jak poznám, že je plata ve stresu?

Pokud je plata ve stresu, pak se v akváriu dlouhodobě schovává nebo naopak zmateně plave. Může dokonce i narážet na sklo, škrábat se o substrát nebo lapat po vzduchu u hladiny. V neposlední řadě ztrácí stresované rybky chuť k jídlu (Zdroj).

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu