Tlamovec Moorův: 11 tipů pro chov – charakteristika

Tlamovec Moorův je dravá ryba, která může žít pouze s rybkami větší nebo stejné velikosti. Jeho chov je poměrně obtížný.

Tipy pro chov Tlamovce Moorového

 1. Tlamovec Moorův je větší ryba, která ke svému životu potřebuje velkou nádrž o objemu alespoň 350 litrů. Je poměrně nenáročná na péči a ke svému růstu potřebuje teplotu vody 24-28°C. Tyto ryby také potřebují velké proudění a neustálou filtraci v nádrži.
 2. Úkryty v akváriu jsou pro tyto ryby nutné, ale mělo by v nich být dostatek prostoru pro plavání. Ryby rády žijí ve středních a spodních vrstvách vody.
 3. Pro tyto ryby je vhodnější písečné dno, protože tlamovci se rádi zahrabávají. Kromě toho nevyžadují vegetaci, protože ji požírají nebo trhají.
 4. V nádrži je vhodnější mít více samic než samců: například jednoho samce a dvě samice nebo dvě samice a tři samce.
 5. V akváriu je zásadní je dobrá filtrační infrastruktura nádrže a pravidelná, alespoň 15% výměna vody.
 6. Ideální úroveň pH vody pro tuto rybu je v rozmezí 7,5 až 8,5. Tlamovci upřednostňují zásadité podmínky ve vodě.
 7. Pro zlepšení uhličitanové tvrdosti vody se občas používá sůl jako stabilizační činidlo. Vzhledem k tomu, že tato ryba snáší určité množství soli, lze ji označit za rybu žijící v mírně slané vodě. Není bohužel vhodná do plné nádrže se slanou vodou. Snáší slanost zhruba 10 %.
 8. Tlamovci můžete do nádrže umístit menší keře nebo mechy. Jiné rostliny bude ničit.
 9. V akváriu tato ryba konzumuje syntetická, přírodní, živá a mražená krmiva a krmiva rostlinného původu. Krmivo by však mělo představovat nějaký druh stravy s vysokým obsahem bílkovin, například krevní červy, korýše nebo červy.
 10. Tento poloagresivní masožravec se může stát poněkud majetnickým, pokud je umístěn v uzavřené nádrži s několika úkryty. Vzhledem k tomu, že se tlamovec v případě, že vycítí nebezpečí, schovává v písku, je nejlepší používat jako úkryt písek.
 11. Jelikož je tlamovec dravec, zdržuje se bez problému pouze s rybami většími nebo stejně velkými, nikoliv s malými rybkami. Menší ryby se nakonec stanou kořistí.

Základní informace

 • Český název: Tlamovec Moorův
 • Latinský název: Cyrtocara moorii
 • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
 • Původ: Jezero Malawi
 • Maximální velikost: 20 cm
 • Vhodná teplota: 24-27 °C
 • Potrava: Všežravec
 • Doporučené PH: 7,5-8,5
 • Doporučená tvrdost vody: 8-24°dGH
 • Agresivita: Vnitrodruhová agresivita

Charakteristika

Tlamovec je dravá ryba, která má ráda písčité dno a prostor k plavání. Kamenné úkryty jim nesmí v akváriu chybět. Lze ji chovat s jinými cichlidami z Jezera Malawi. Na těle má černé či vícebarevné příčné pásy. Chov je obtížný a v dospělosti silně útočný hlavně při hlídání svého území. Krmení pro tlamovce by mělo být hlavně živé, především přijímá korýše, nitěnky ale i hlávkový salát. Lokalitou v nádrži je celý prostor, ale hlavně v blízkosti skal či úkrytů.

Pohlavní dimorfismus

U mladých ryb nelze pohlaví rozlišit. Starší samec má čelní hrbol. Vzhledem k tomu, že určení pohlavní příslušnosti ryby je náročné, je ideální sestavit hejno deseti mladých jedinců a vychovávat je společně.

Rozmnožování

Rozmnožování tohoto druhu je snadné. Samice svůj potěr ochraňuje v tlamě. Samec se při obraně svého teritoria stává agresivním, zatímco samice bývají vyplašené (a při strachu mohou jikry spolknout), proto je třeba je chránit před neklidem. Občas je nelze považovat za mírumilovné ryby.

Často kladené dotazy

❓Kolika let se dožije Tlamovec Moorův?

Typická délka života Tlamovce je až dlouhých 10 let, ale závisí to na péči, kterou mu poskytnete.

❓Kolik tlamovců můžu umístit do 400 litrové nádrže?

Do nádrže o objemu 200 litrů můžete umístit až 13 tlamovců. Ideální je však menší počet. 

❓Jak často by se měl Tlamovec krmit?

Tlamovci by měli být obvykle krmeni každých 12 hodin, tudíž ráno a večer.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu