Skalára amazonská čtyřpruhá: 11 tipů pro chov – charakteristika

Skalára amazonská čtyřpruhá (Platinum Silver) je krásná rybka, kterou se doporučuje chovat v páru. Tyto rybky jsou nenáročné na chov, ale jsou citlivé na změny a obsah chemikálií ve vodě.

Tipy pro chov Skaláry amazonské čtyřpruhé

 1. Skaláry amazonské jsou aktivní, nápadné ryby, které plavou ve středních částech nádrže a proplétají se mezi akvarijními rostlinami. Jsou to ryby denní, což znamená, že jsou aktivnější ve dne než v noci.
 2. Pokud mají dostatek prostoru, aby si vydobyly vlastní teritorium, pak jsou skaláry mírumilovné ryby, ale pokud jsou v akváriu s příliš velkým počtem ryb svého druhu, bojují, aby uhájily svůj prostor nebo si vydobyly partnera.
 3. Tato rybka potřebuje hodně prostoru pro plavání. Ideální nádrž pro dvě skaláry amazonské by měla mít objem 300 litrů, ale stačit bude i 150 litrů. Výška vodního sloupce by měla mít alespoň 50 cm. 
 4. Skaláry jsou odolné ryby, o které se poměrně snadno stará. Vyžadují tropickou sladkou vodu s pomalu tekoucím proudem, která kopíruje jejich přirozené prostředí. 
 5. Krmte skaláry amazonské pestrou stravou. Jsou to všežravci, kteří preferují živou potravu, mražené krmivo, případně i vločkové krmivo.
 6. V nádrži se skalárami používejte měkký substrát, například písek nebo bahno. Skaláry rády hrabou v substrátu, proto nepoužívejte drsný štěrk nebo materiály, které by mohly rybu poškrábat a poranit na těle.
 7. Sladkovodní skaláry jsou zvyklé na pomalu tekoucí proudy, kterých lze dosáhnout pomocí nízkoprůtokového provzdušňovače. Zajistěte akvarijní světlo, které napodobuje slunce, například akvarijní LED světlo, a zajistěte, aby bylo zapnuté 8 až 12 hodin denně.
 8. Vyvarujte se v nádrži použití plovoucích rostlin, které blokují světlo a přeplňují nádrž. Zajistěte rybkám jeskyně, kameny a další duté dekorace, které mohou využívat jako úkryty v akváriu.
 9. Skaláry vyžadují alespoň dvě krmení denně. Vždy podávejte pouze špetku krmiva a zajistěte, aby ryby jedly celé dvě minuty. Nesnědené krmivo odstraňujte, aby nádrž zůstala čistá.
 10. Skalára amazonská není vhodná do společenského akvária. Zejména v době tření je velice agresivní a teritoriální, a může napadat jiné, hlavně menší ryby.
 11. Teplota vody v akváriu se skalárami amazonskými by se měla pohybovat od 24 do 28 stupňů Celsia. Při nižších teplotách mohou trpět nemocemi.

Základní informace

 • Český název: Skalára amazonská Platinum silver
 • Latinský název: Pterophyllum scalare
 • Čeleď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
 • Původ: Povodie Amazonky
 • Maximální velikost: 10 – 14 cm (délka), 16 – 20 cm (výška)
 • Vhodná teplota: 24 – 28 °C
 • Potrava: Všežravec – vločkové, granule, mražené krmiva, živé
 • Doporučené PH: 6 – 7,5
 • Doporučená tvrdost vody: 4 – 14 °dGH
 • Agresivita: Mírumilovná ryba, ale v období tření je agresivní

Charakteristika

Ačkoli jsou skaláry obvykle mírumilovné, jsou známé tím, že loví malé ryby a bojují mezi rybami svého druhu, zejména v období rozmnožování. Tato chovatelská forma skaláry zaujme každého akvaristu specializujícího se na chov skalár amazonských. Stříbřitě bílé zbarvení těla při dobrém osvětlení s modrým nádechem se nedá přehlédnout. Toto zbarvení ji odlišuje od skaláry zlaté, se kterou bývá často zaměňována.

Pohlavní dimorfismus

Pohlavně dospívají v 6-12 měsících života. Samice má pohlavní papilu hrubší (rourkovitého tvaru), samec má papilu tenčí (špičatou). 

Rozmnožování

Potěr se z jiker líhne po 30-50 hodinách v závislosti na teplotě vody. Potěr se rozplave 5 až 6 den. Voda by měla být měkčí a kyselejší (4 – 6 °dGH, ph 6 – 6,8). Ode dne rozplavání musíme dávat zvýšený pozor na kvalitu vody. Potěr totiž velmi citlivě reaguje na odpadní látky. Nejlepší je každodenní výměna třetiny vody za čerstvou, alespoň 24 hodin odstátou vodu. Také je důležité, aby se potěr při přemisťování potěru (cca měsíc a méně starého) neodlovoval síťkou, ale přeléval s vodou. Při odlovu síťkou totiž může docházet k ulamování ploutviček, které už rybám nedorostou.

Často kladené dotazy

❓Mají skaláry zuby?

Ano. Skaláry mají malá ústa a mnoho ohebných hřebenovitých zubů, kterými si vyškrabují nebo seškrabují potravu z kamenů.

❓V jakém věku se skaláry rozmnožují?

Skaláry amazonské zpravidla dosáhnou pohlavní dospělosti ve věku 6 až 12 měsíců a mohou se třít každých sedm až deset dní, pokud jsou jim odebrány jikry. 

❓Jsou skaláry amazonské citlivé?

Ano. Jsou citlivé na změny, na obsah chemikálií ve vodě, a také jsou poměrně dost lekavé.

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu