Nejrozšířenější listnaté stromy v ČR

V Česku máme spoustu lesů a krásných stromů, kterých bohužel postupně stále víc a víc ubývá. Stromy, které se vyskytují na našem území, jsou však skutečně zajímavé. Nevěříte? Přesvědčte se sami! Podívejte se na nejrozšířenější listnaté stromy, které u nás máme.

1) Buk lesní

Buk je okouzlující druh, který je u nás snad úplně nejrozšířenější ze všech listnatých stromů. Procházet se pod jeho listnatou korunou, jejíž větve se jako katedrála rozprostírají vzhůru, je úchvatný zážitek. Monumentální, majestátní, domov vzácných živočichů. Ještě, že je to jeden z nejrozšířenějších stromů u nás! Dospělé stromy dorůstají výšky přes 40 m a vytvářejí mohutnou klenutou korunu. Kůra je hladká, tenká a šedá, často s mírnými vodorovnými rýhami. Buk je zajímavý také kvůli svým hedvábně chlupatým listům. Trojúhelníkovité bukové ořechy se tvoří v pichlavých čtyřlaločných semenících.

2) Dub

Duby mohou dorůstat obřích rozměrů. Některé dosahují výšky 20 metrů. Kvůli své velikosti jsou to žíznivé stromy, které denně spotřebují až 50 litrů vody. Díky tomu jsou to skvělé městské stromy, které vsakují odtékající dešťovou vodu a zabraňují erozním škodám. Duby začínají produkovat žaludy až ve věku kolem 20 let. Jeden strom může každý rok vyprodukovat až 2 000 žaludů, ale pouze z jednoho z 10 000 se stane nový strom. Dub je potravou pro volně žijící živočichy a vyrábí se z něj alkohol a nábytek. Věděli jste, že žaludy nejsou semena, ale ovoce?

3) Bříza bělokorá

Bříza bělokorá je listnatý strom, který dostal své jméno podle charakteristické bílé kůry, která se odlupuje v pruzích. Jedná se o krátkověký strom, který se dožívá přibližně 60-70 let, jen málo stromů se dožívá více než 140 let. Bříza bělokorá je strom střední velikosti. Mohou dorůstat výšky 15 až 20 metrů. Bříza má léčebné účinky, často se užívá ve formě čaje na uvolnění a rozpouštění ledvinových kamenů.

4) Javor

Javory jsou jedním z nejznámějších stromů, které se vyskytují na celé severní polokouli. List javoru je dokonce vyobrazen na kanadské vlajce, ale ve skutečnosti se poměrně dost vyskytují i u nás v Česku. Javory patří do čeledi javorovitých a existuje jich více než 128 druhů, což z ní činí neuvěřitelně rozmanitou a fascinující čeleď stromů. Podle fosilních nálezů jsou javory skutečně velmi staré. Pocházejí z doby před nejméně 100 miliony let, ne-li ještě starší. Tyto stromy rostly už v době, kdy se po Zemi pohybovali dinosauři. Když se řekne javor, vybaví se vám pravděpodobně jeho listy. Ale javory také kvetou. Květy mohou být červené, žluté, oranžové, a dokonce i zelené. Květy opyluje hmyz, například mouchy a včely medonosné. Z těchto semen vznikají ikonická „vrtulníková“ semena, která pomalu padají z větví stromů.

5) Jasan

Jasan je rod rostlin z čeledi olivovníkovité. Roste v různých půdách, ale dává přednost nekyslým a dobře odvodněným stanovištím. Jeho semena vypadají jako trsy křídlatých klíčů a samotné stromy mohou dorůstat výšky až 40 metrů. Jeho listy se dělí na devět až patnáct zubatých, dlouhých a úzkých lístků. Dřevo jasanu má využití v mnoha průmyslových odvětvích. Bohužel jsou jasany často terčem útoku mikroskopické houby Chalara fraxinea, která ničí cévní systém rostliny a způsobuje rychlý úhyn stromu. Pak není jiná možnost, než strom vykácet. Například Česká republika tak přišla o téměř 90 tisíc kubíků jasanového dřeva!

6) Jilm

Také Jilm se vyskytuje na celé severní polokouli. Tyto stromy se u nás vyskytují méně, ale stále patří mezi ty nejrozšířenější. Jilmy jsou často vysoké asi 15 až 21 metrů. Některé druhy však mohou dorůstat výšky i přes 30 metrů. Listy jilmů mají zubaté okraje a jejich květy nemají okvětní lístky. 

7) Habr

Habr je zajímavý svými plody, zploštělým srdčitým oříškem, který vždy podporuje list. Habr je mohutný a chrupavčitý, ale také velmi odolný. Je krásný, užitečný a jeho celoroční listí z něj dělá zimní útočiště pro divokou zvěř. Je to opadavý listnatý strom, který má světle šedou kůru se svislými znaky a někdy krátký, pokroucený kmen, na němž se s věkem vytvářejí hřebeny. Jeho větvičky jsou hnědošedé a mírně chlupaté a listové pupeny jsou podobné buku, jen kratší a na koncích mírně zahnuté. Dospělé stromy dosahují výšky až 30 m a dožívají se více než 300 let.

8) Lípa srdčitá

Lípa, náš národní strom, v seznamu nejrozšířenějších stromů v ČR nesmí chybět. Její listy jsou v srdčitém tvaru, což vysvětluje její název. Z květů lípy se dělají výborné čaje, které se užívají zejména při nachlazení, ale mají mnoho dalších příznivých účinků. Lípa dorůstá až do výšky 30 metrů a většinou má zaoblenou korunu. Její dřevo se pro svou měkkost  používá zejména v řezbářství. 

9) Kaštan jedlý

Právě na podzim, když dozrávají a padají na zem, si můžeme všimnout, kolik kaštanů v Česku máme. Kaštan dorůstá do výšky 30 metrů a má tlustý kmen a hustou korunu. Kaštany jsou nesmírně oblíbené jak u dětí, tak i pro svou chuť. Kaštany jsou totiž jedlé a často je můžete zakoupit třeba pražené, prodávající se na podzimních a vánočních trzích. Má léčivé a protizánětlivé účinky jak při vnitřním, tak i při vnějším užití, třeba ve formě mastí. 

10) Jeřáb

Název jeřáb vám možná až tolik neříká, ale podle jejich malých lístků a oranžových plodů už je pozná snad každý. Tyto malvice dozrávají v průběhu září a jsou důležitou formou stravy pro lesní zvěř. Pro člověka jsou v čerstvém stavu mírně jedovaté. Jeřáb má rád slunná místa, jinak je to nenáročný strom, dorůstající do zhruba 15 metrů. Často na něj můžete narazit třeba v parku, jsou totiž oblíbeným okrasným stromem.

Často kladené dotazy

Který strom je nejrozšířenější?

Buk je nejrozšířenějším listnatým stromem u nás v Česku.

Jaké jsou 3 vlastnosti listnatých stromů?

Většina listnatých stromů je širokolistá, s širokými, plochými listy. Stromy mají často zaoblený tvar a jejich větve se při růstu rozšiřují. Květy se mění v semena a plody. 

Proč jsou stromy opadavé?

Opadávání listů pomáhá stromům šetřit vodu a energii. S blížícím se nepříznivým počasím spouštějí hormony ve stromech proces abscise, při kterém jsou listy aktivně odřezávány specializovanými buňkami.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu