10 léčivých rostlin se žlutými květy: žlutá bylinka!

Zahrada je pro mnohé nejen okrasou pozemku, ale také zdrojem užitečných plodin. Můžeme zde pěstovat ovoce a zeleninu nebo užitečné bylinky, které můžeme použít nejen jako koření, ale také jako léčivky. Zvolit si můžeme z mnoha druhů, tvarů i barev, takže si léčivé byliny můžeme zvolit podle jejich užitečných schopností i toho, jak se hodí do vaší zahrady.

Hodí se vám do zahrady léčivé rostliny se žlutými květy? Pak pozorně čte a určitě si vyberete svého favorita!

1) Štírovník růžkatý

Náš výčet léčivek se žlutými květy začneme velmi zajímavou bylinkou. Je to vytrvalá bylinka s velmi dlouhým kořenem, ten může měřit až jeden metr a tudíž velmi dobře odolává suchu. Z něj vyrůstají poléhavé a hustě rozvětvené lodyhy se světle zelenými až šedými, chlupatými listy. Květy se objevují od května do září a mají tvar lusku ukončené zobákem či růžkem.

Rostlinka je vhodná pro ty, kteří trpí bolestmi v křížích, bolestí kloubů způsobené revmatismem, depresí nebo nespavostí. Bylina navíc obsahuje velké množství bílkovin. Z kvetoucích natí se vaří nálev, ze sušených poté čaj.

2) Kotvičník zemní

Jak již název napovídá, kotvičník je poléhavá, jednoletá, rychle se rozrůstající bylina. Často se považuje za plevel, protože jej můžete najít i v kolejišti, na okrajích cest nebo mezi dlaždicemi. Pětičetné žluté květy se objevují v červnu a červenci a mění se poté na tříhranné plody připomínající kotvu, které jsou velmi ostré, proto se jejich pěstování nedoporučuje v domácnosti s malými dětmi.

Z kotvičníku se sbírají plody, nať i kořen. Přispívá k normální funkci pohlavních orgánů a močového ústrojí (už od pradávna se používal jako močopudný prostředek), ke zlepšení kardiovaskulárního systému nebo přispívá ke zdravým dásním a ústní dutiny. Nejčastěji se připravuje kotvičníkový čaj nebo extrakt.

3) Smetánka lékařská

Smetánka lékařská je mnohdy známá pod rozšířeným názvem pampeliška. Rostlinu tvoří přízemní růžice, ze které vyrůstají duté stvoly se zářivě žlutými květy. Mnoho zahradníků ji vnímá spíše jako nechtěný plevel, avšak pro nemocné je to studna vitamínů.

Smetánka se použitá především k léčení chorob žlučníku a jater, dále proti únavě, na citlivou a podrážděnou kůži, čistí žaludek a léčí nechutenství, má vliv na premestruační syndrom nebo podporuje tvorbu semene u mužů. Z byliny se sbírají listy, kořeny, stvoly i květy – je tedy léčivá od kořene až po květ.

4) Řepík lékařský

Řepík roste především na slunných a suchých místech, najdete jej především na okrajích cest nebo na mezích. Jeho žluté drobné květy tvoří dlouhé hrozny, které jsou podobné divizně, ale na rozdíl od ní má velké chlupaté listy. Může se dorůstat až osmdesáti centimetrů.

Z řepíka se sbírá kvetoucí nať během června až srpna a používá se na léčbu zánětů krku, dutiny ústní a hrtanu, na chudokrevnost, k léčbě nemoci jater, sleziny, na těžké trávení nebo proti křečovým žilám.

5) Divizna velkokvětá

Tato bylina roste téměř v celé oblasti mírného pásma a může dosahovat i dvou a půl metru. Kvete až ve druhém roce během července a září, v prvním roce vytváří jen přízemní růžici listů. Dařit se jí bude i na skalkách.

Divizna má protizánětlivé účinky a použitá se především na léčbu kašle, působí močopudně a příznivě účinku na játra, slezinu nebo průdušky. Využívá se květ a případně i listy, z usušených částí se vaří čaj.

6) Boryt barvířský

Boryt se pěstuje již od starověku a je rozšířen ve většině světa a dříve se používal jako hlavní zdroj modrého barviva. Je to jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě na slunném stanovišti.

Z této byliny se sbírají listy (před kvetením) a semena, které se používají výhradně zevně! Přikládají se na poranění, zastavení krvácení rány nebo jako prevence i léčba proti infekcím kůže.

7) Fenykl obecný

Tato dvouletá bylina se dorůstá zhruba jednoho a půl až dvou metrů. Květy se objevují během léta a jsou sdružené na jedné lodyze. Vzhledem se velmi podobá kopru.

Z fenyklu se sbírá hodně částí na mnoho účelů. Jako koření se fenykl používá v především francouzské a italské kuchyni na dochucení rybích polévek, sýrových jídel, omáček nebo salátů. Vyrobit z něj můžete i likér. Má i blahodárný účinek na zdraví, působí proti nadýmá, podporuje tvorbu mateřského mléka, ulehčuje odkašlávání a má močopudný účinek.

8) Benedikt lékařský

Benedikt se dorůstá zhruba sedmdesáti centimetrů, bohatě se rozvětvuje a její listy jsou chlupaté a pichlavé. Má žluté bodlákovité květy objevující se od května do září. Preferuje vlhkou půdu na slunném, chráněném stanovišti.

Z benediktu se sbírají květy, listy i nať, které se suší na čaj. Pomáhá k normální činnosti žlučníku, posiluje imunitu a podporuje metabolismus. Má desinfekční účinky, takže se může použít také k hojení hnisajících ran.

9) Prha chlumní

Prha, jiným názvem arnika horská se objevuje především na horských loukách nebo mýtinách. Je potřeba však dát pozor, protože v České republice je chráněná zákonem a pěstovat ji můžete jen ze semen, které si koupíte. Daří se jí jen v polostínu, tak na slunci a dorůstat se může i půl metra. Květy se objevují v průběhu května až srpna.

Prha se může používat jen zevně na naraženiny, výrony, zhmožděniny, bodnutí hmyzem nebo i jako výplach úst a krku při zánětech. Má i protizánětlivý účinek.

10) Třezalka bobulovitá

Třezalka je nízký keř o výšce do jednoho metru. Vytváří husté houštiny nejen na vašich zahradách, ale také na okrajích lesů nebo na loukách. Kvete žlutými, velmi aromatickými květy od července do září, poté se objevují červené plody.

Tato bylina obsahuje přibližně 150 prospěšných látek. Používá se k hojení ran nebo při léčení nemocných plic a hemeroidů. Z třezalky se může udělat mast na pohmožděniny, z čerstvé nati se může vyluhovat šťávy nebo olej.

Otázky a odpovědi

Které bylinky se používají zevně?

Ne všechny byliny se mohou používat vnitřně, protože by mohly přinést víc škody než užitku. Mezi takové patří například boryt barvířský nebo prha chlumní.

Ze kterých bylinek se sbírají květy?

Z bylinek se často sbírají právě květy, které se mohou například sušit na čaj. Mezi ty, ze kterých se sbírají právě květy, patří například štírovník růžkatý, smetánka lékařská, řepík lékařský a divizna velkokvětá a další.

Co dalšího se mimo květy ještě sbírá?

Je potřeba upozornit, že ne všechno může být z rostliny vhodné ke sběru a požívání. Vždy si tedy pozorně přečtěte, co můžete sbírat a co vám neublíží. Některé byliny jsou ale léčivé celé, od kořene až po květy. Mezi takové patří například smetánka lékařská.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu