Nejrozšířenější jehličnaté stromy v ČR

Ať už si s oblibou chodíte odpočinout do lesa a nebo jste jen zvědaví, jaké jehličnaté stromy se u nás nejčastěji vyskytují, pak čtěte dál. Připravili jsme seznam nejrozšířenějších jehličnatých stromů v ČR. 

1) Smrk ztepilý

Smrk ztepilý je rychle rostoucí stálezelená dřevina s tmavě zelenými jehlicemi, která za příznivého počasí může vyrůst až o 1,5 metru ročně! Jehlice nikdy neshazuje, ale udržuje si je až 10 let. Její větve sahají až k zemi a poskytují vynikající ochranu proti větru. Pochází z Evropy, kde roste v celé oblasti a je nejběžnější stálezelenou rostlinou v oblasti Alp v Evropě, v německém Černém lese a v karpatských horách v Rumunsku, Srbsku a na Ukrajině. A samozřejmě i u nás v Česku je nejrozšířenějším jehličnatým stromem.

2) Borovice lesní

Borovice lesní, která se ráda tyčí v roklině, je skutečně ohromující strom. Jedná se o stálezelený jehličnan pocházející ze severní Evropy. Dospělé stromy dorůstají výšky až 35 m a mohou se dožít až 700 let. Jejich kůra je šupinatá, oranžovo hnědá, s věkem se na ní vytvářejí plošky a trhliny.

3) Modřín opadavý

Modřín je zvláštní tím, že je náš jediný jehličnatý strom, který na zimu zcela opadává. Tyto jehličnaté stromy vypadají na jaře a v létě jako stálezelené, ale na podzim se jehličí zbarví do zlatožluta a spadne na zem. Jejich jehlice jsou dlouhé asi jen 2,5 cm a vyrůstají v malých shlucích po celé délce kmene. Každý trs má 30 až 40 jehlic! Mezi jehlicemi jsou zastrčené růžové květy, které se nakonec promění v šišky. Ty se začínají barvit červeně nebo žlutě a v průběhu zrání se mění na hnědé. 

4) Jedle

Jedle jsou symetrické, stálezelené jehličnaté stromy, jejichž výška se v dospělosti pohybuje od 10 do 80 metrů. Jejich větve rostou každoročně dokola, takže je snadné určit stáří stromu. Zajímavostí na jedlích je to, že mají vzpřímené šišky, které směřují vzhůru, nikoli dolů jako je tomu u mnoha jiných stálezelených druhů. 

5) Cedr

Cedr je stálezelený strom, který pochází z Himálaje a Středomoří, ale dnes se vyskytuje v oblastech s mírným podnebím po celém světě – a hlavně u nás! Může se dožít až obdivuhodných 300 let. Cedr má trvanlivé dřevo, které odpuzuje hmyz a má uplatnění ve stavebnictví a nábytkářství. Dřevo cedru se používá také k výrobě botníků, protože pohlcuje vlhkost a neutralizuje nepříjemný zápach. Má jehlicovité listy, které jsou na větvích hustě uspořádány ve spirálovitých shlucích a listy cedru jsou pokryty silnou vrstvou bílého vosku, který zabraňuje ztrátám vody. Zajímavé je, že cedr nevytváří žádné květy – místo toho se rozmnožuje pomocí šišek. Přestože je lze na stromech vidět během léta, uvolňují pyl až na podzim.

6) Cypřiš

Cypřiše rostou již tisíce let a obvykle se dožívají stovek let. Mezi stromy vynikají svou velikostí, dlouhověkostí, krásou a odolností vůči vodní hnilobě. Mnohé exempláře dosahují výšky 30 metrů a za jediný rok vyrostou o 60 centimetrů! Cypřišky mají jen málo problémů s hmyzem nebo chorobami a jsou odolné vůči silným větrům a ledovým bouřím.

7) Jalovec

Jalovce jsou u nás také velmi rozšířené. Rostou na severní polokouli a existuje jich až 67 druhů! Jalovce jsou stálezelené a mají různou velikost, od nízkých keřů až po vysoké stromy, které dorůstají dvaceti až čtyřiceti metrů. Samičí stromy mají semenné šišky, které tvoří jalovcové bobule. Po opylení rostou šest až osmnáct měsíců, jsou často aromatické a mohou se používat jako koření. Jalovec je zdrojem šíření alergií kvůli vylučování pylu samčími částmi stromu, které působí na naši pokožku a plíce, ale na druhou stranu se z jalovce se vyrábí olej na těžké rány nebo infekce. V oblastech, které jsou náchylné k lesním požárům, se jalovce nesmí vysazovat. Jejich vnější pryskyřice je totiž vysoce hořlavá. 

8) Túje

Túje pochází ze Severní Ameriky a patří mezi jehličnaté stromy, které se u nás v Česku nejčastěji vysazují. Nejspíš je to proto, že jsou zcela nenáročné na péči a jsou ideální také jako živý plot, který zajistí dostatek soukromí na pozemku. Nevadí jim mráz ani horko a dobře snáší stříhání i nedostatek světla. Túje jsou však jedovaté, a tak je potřeba si na ně dávat pozor a držet od nich dál jak zvířata, tak i děti.

9) Tis

Tis patří k nejstarším žijícím druhům v Evropě a stáří některých stromů se odhaduje na více než 2000 let. Tisy mají hluboce zakořeněnou historii a posvátné vazby, což je důvod, proč často najdete tyto nádherné starobylé stromy růst na hřbitovech.

10) Douglaska

Douglaska je významná pro své silné dřevo, které se používá v lodích, letadlech a ve stavebnictví. Douglasky mají dlouhé, ploché, spirálovitě uspořádané jehlice, které vyrůstají přímo z větve a zcela ji obklopují. Pěstují se také jako okrasné dřeviny. Název douglaska je odvozen od jména botanika Davida Douglase. 

Často kladené dotazy

Jak rychle rostou jehličnany?

Jehličnany rostou pomalu, ale pokud se zastřihují, tak mohou vyrůst o 10 až 30 cm ročně.

Co jehličnany potřebují k přežití?

Pěstování a péče o jehličnany a ostatní dřeviny je obecně stejná (a nenáročná). Dřeviny potřebují vodu, živiny a sluneční světlo.

Jak dlouho mohou jehličnany žít?

Jehličnany se mohou dožít od 30 let až do tisíce let!

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu