Každý chce, aby jeho zahrada zůstala i přes zimu zelená a nezbyly po ní jen smutné holé větve. Jednou z možností je vypěstovat si jehličnany, které z většiny neopadávají. Pokud ale chcete obalit svou pergolu, přístěnek nebo stranu domu, můžete zkusit stálezelené popínavé rostliny.
I stálezelené rostliny se dají rozdělit na dva druhy – neopadavé a poloopadavé. Zatímco první druh má celoročně živé listy, polopadavé své listy částečně během zimy ztrácejí, avšak pořád vaši zahradu nebudou ‚zdobit‘ jen holé větve. A mnohdy jsou polopadavé rostliny stejně krásné, jako ty stálezelené. Pojďme se podívat na ty nejkrásnější druhy, které vám ozdobí zahradu celý rok!
Neopadavé popínavé rostliny:
1) Lilek jasmínokvětý
Lilek jasmínokvětý, jinak nazýván také převislý, je klasická balkonová rostlina pocházející z Brazílie. Vytváří velmi dlouhé popínavé či převislé výhony, které kvetou celou sezonu bílými květy. Vysazuje se do běžného zahradního substrátu na místo, které je na slunném či polostinném místě. Růst květů lze podpořit přihnojením a vydatnou zálivkou – z důvodu možného přelití je vhodné jej pěstovat v samozavlažovacích truhlících.
2) Brslen Fotuneův
Brslen je stálezený keř, který je velmi dekorativní a okrasný. Má silné, lesklé listy, které naomak mohou působit kožovitě. Dorůstat se může od půl metra (v případě, že jej necháte růst jako půdopokryvnou rostlinu nebo nižší keř) až do výšky čtyř metrů (pokud brslen budete chtít jako popínavou rostlinu vedenou po pergole nebo plotu). Pro dobrý růst potřebuje místo na plném slunci se středně vlhkou, kyselou půdou.
3) Mučenka modrá
Mučenka je nepříliš známá tropická až subtropická rostlina, jejíž pěstování je v našich podmínkách velmi obtížné, avšak ne nemožné – chce to jen trochu praxe a vytrvalost. Vsazuje se do rašeliny smíchané s pískem na slunné stanoviště s vyšší teplotou, hodí se tedy do údolních míst, kde se může pěstovat celoročně (jinak je potřeba na zimu přemístit). Její šlahouny mohou měřit i několik metrů a mohou se proplétat ploty nebo vést po pergole. Kvete od května do září zajímavými, bílomodrými květy, které se poté změní na žlutooranžové jedlé bobule.
4) Zimolez stálezelený
Zimolez stálezelený je rychle a bujně rostoucí popínavá rostlina, která je původem ze Severní Ameriky. Kvete od května do srpna sytě rudou barvou s výrazným oranžovým středem a mají protáhlý trubcovitý tvar. Na podzim dozrávají v červené bobule. Pokud má oporu a mírně vlhkou půdou, může se dorůst až čtyř metrů.
5) Zimolez Henryův
Tento druh zimolezu je stálezenou popínavou rostlinou, jejíž ovíjivá liána může dorůstat až pěti metrů. Kvete během června a července šarlatovými květy se žlutým ústím, plodem jsou tmavé bobule. Na pěstování je nejlepší chráněné stinné místo s vlhčí půdou.
6) Zimolez zašpičatělý
Další druh stálezelého zimolezu se dorůstá zhruba čtyř metrů. Má podlouhlé kožovité listy, které jsou z obou stran ochlupené. Kvete od června do října zářivě žlutými květy, plody mají černomodrou barvu. Dobře se jí daří na slunných místech s dobře odvodněnou, mírně vlhkou půdou. Aby zimolez dobře rostl i další sezony, je potřeba jej každý podzim zhruba o třetinu zkrátit.
7) Břečťan kavkazský
Břečťan je nejvyšším zástupcem z našeho výčtu stálezelených popínavek– dorůstat se může i výšky sedmi metrů. Roste poměrně rychle, za rok přibude jeden až dva metry. Listy měří necelých dvacet centimetrů, mají srdčitý tvar a zpočátku světle zelenou barvu, postupem sezony tmavnou. Tento druh břečťanu snese jak slunné, tak stinné místo a upřednostňuje vlhkou, dobře propustnou půdu. V našich podmínkách je zcela mrazuvzdorný.
8) Břečťan popínavý
Další druh břečťanu, břečťan popínavý, je oblíbená popínavá rostlina, zvláště protože je samopnoucí. Popíná se pomocí kořenů, ze kterých vyrůstají tmavě zelené, zubaté listy, které jsou troj nebo pětilaločné. Drobné nenápadné květy se objevují v září. Vynikají velkými zásoby nektaru, které umožňují včelám nabrat před zimou sílu. Je vhodný i pro začátečníky, protože je velmi nenáročná. Nejvhodnější je stinné místo, poroste však i na slunci, a je velmi vlhkomilný.
Poloopadavé popínavé rostliny:
9) Zimolez japonský
Tento druh zimolezu pocházející z východní Asie je u nás velmi oblíbený pro svou dobrou odolnost vůči mrazu. Dorůstá se dvou až pěti metrů a pne se po jakékoliv opoře. Má poloopadavé listy s vejčitým tvarem a světlezenou barvou. Jeho květy, které se objevují během června a července, mají krémovou až zlatou barvu a omamnou, silnou vůni. Dobře se jí bude dařit v kyselé, vlhké půdě na plném slunci.
10) Akébie pětičetná
Akébie je dřevnatá liána, které se může dostat až deseti metrů na výšku a tří metrů na šířku. Její listy dle názvu pětičetné a drobné, dorůstají se maximálně deseti centimetrů. Mají svrchu tmavě zelenou barvu, vespod jsou světlejší. Květy vyrůstají v dubnu a květnu a mají hnědofialovou barvu, výjimečně i růžovou nebo bílou. Samčí květenství jsou robustnější, samičí drobnější a světlejší. Její plody jsou růžové až světle fialové a mají exotickou chuť. Pěstovat se dá na slunném stanovišti ve vlhkých půdách.
Nejčastější dotazy
❓Jaký je rozdíl mezi opadavou, poopadavou a neopadavou rostlinou?
Zatímco opadavá rostlina se na podzim a zimu zbaví všech svých listů a na jaře jí vyraší nové, neopadavá rostlina je i přes zimu stálezelená. Poopadavá rostlina si nechává část listí i přes zimu, část jí opadá.
❓Jaké rostliny jsou samopnoucí?
Jediným samopnoucím druhem v našich podmínkách je břečťan popínavý. Ostatní druhy jsou potřeba ručně omotat kolem pergol nebo plotů.
❓Které popínavé rostliny se nesmí pěstovat na slunci?
Spousta druhů popínavých rostlin se už kvůli svému účelu dají pěstovat na slunci, maximálně na polostinném místě. Existují však druhy, které by plné slunce spálilo. Mezi ty z našeho výčtu patří zimolez Henryův a břečťan popínavý. Na jejich pěstování si proto dávejte pozor!
Video
Zdroj