20 nejdéle kvetoucích trvalek: dlouhověké trvalé rostliny

Přemýšlíte, čím vyzdobit vaši zahradu? Stovky domácností si vysazuje květiny do květináčů a záhonů, aby se mohly těšit jejich květy a vůní, a mnozí se uchylují k trvalkám. Jsou oblíbené pro svou dlouhověkost a nenáročné zazimování. Máte na výběr z mnoha druhů, kdy se můžete zaměřit nejen na výhody, které některé trvalky nabízejí, ale i na jejich květy.

Následující výčet vám umožní vyznat se v těch neoblíbenějších a nejdéle kvetoucích trvalkách, a třeba už dnes odpoledne zajedete do zahradnictví vybrat si svého favorita, který bude zdobit i Vaši zahradu.

1) Šalvěj hajní

Koupit v online zahradnictví →

Tato trvalka je velice oblíbenou pro svou aromatickou vůni a bujaré květenství. Květy šalvěje mohou dorůstat až padesáti centimetrů a kvetou od května až do srpna. Mají rády písčitohlinitou, ne příliš mokrou půdu, a jestliže ji umístíte na slunné místo, bude se jí u vás dařit. Pokud po prvním odkvětu rostlinku zastřihnete, vykvete podruhé, a pokud ji ostříháte zjara před kvetením, zajistíte jí vydatný růst.

2) Mateřídouška obecná

Koupit v online zahradnictví →

Mateřídouška, královna z bylinek proti nespavosti, se velmi rychle stala oblíbenou rostlinou pro naše zahrady nejen pro její léčivé účinky, ale i díky opojné vůni. Použít ji můžete proti nespavosti a k uklidnění, na hůře se hojící rány nebo jako dezinfekci při zánětech ústní dutiny. Kvete světle fialovými květy od června do září. Pokud ji budete pěstovat v mírném svahu, na teplém a slunném místě a nebudete ji přelévat, bude se jí u Vás velmi dařit a z jejího kvetení se můžete těšit roky.

3) Třapatka západní

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka s nevšedními květy dorůstá až výšky až sto třiceti centimetrů. Kvete od července do října, často však může kvést až do prvních mrazíků. Její květy mají tmavý střed a nevyvinuté korunní lístky. Na rozdíl od předchozích trvalek, tato nepotřebuje speciální míchanou zeminu, vystačí si s obyčejnou zahradní půdou. K prodloužení kvetení je třeba třapatku zastřihávat.

4) Hortenzie

Koupit v online zahradnictví →

Při názvu ‘hortenzie’ si pravděpodobně každý představí ten nejvýraznější rys této květiny, a sice její nádherné květy, které se objevují od března do července, některé druhy až do září. Vybrat si můžete i z mnoha barev, například zelené, modré s bílými konci, bronzově hnědé, bílé… Aby se trvalce dařilo, potřebuje ke svému růstu polostín, protože ostré slunce by ji mohlo spálit, a nutností je pravidelné zalévání i dostatečné živiny. Na zimu je třeba je přestěhovat do světlého interiéru, kde je teplota do 10°C, proto se doporučuje vysazovat je přímo do květináčů.

5) Juka vláknitá

Koupit v online zahradnictví →

Ačkoliv má juka více druhů, juka vláknitá je nejen trvalkou, ale bez problémů přežije i krutou zimu, nevadí jí totiž mrazíky až do -25°C. Tvořená je především tuhými listy zbarvených do zelenomodré. Několik desítek krémově bílých květů vyrůstá zhruba od poloviny června. Nejvíce se jí daří na plném slunci v propustné, písčitohlinité půdě, kde se nedrží voda, protože juka vyžaduje sušší prostředí.

6) Denivka

Koupit v online zahradnictví →

Denivka má tisíce druhů, takže pokud chcete mít posázenou zahradu jen jednou květinou a zároveň se pyšnit rozmanitostí, tahle trvalka je přímo pro vás. Kvete od května do září v dobře propustné půdě, kam ovšem před výsadbou musíme přidat odležený kompost. Dařit se jí bude na slunném, případně polostinném místě. Některé druhy zůstávají i přes zimu zelené, jiné se zatahují. Pokud však nejsou hrubé mrazy, není třeba trvalky chránit listy.

7) Plamenka latnatá

Koupit v online zahradnictví →

Tato trvalka se do srdcí pěstitelů zapsala především svou nenáročností, takže její pěstování zvládnou i úplní začátečníci. Dorůstá až osmdesáti centimetrů a nárokuje si vlhkou půdu na slunci, snese i polostín. Květy plamenek mají mnoho barev, od bílé přes purpurovou, červenou až po fialové, a vyráží od července do září. Zvláště oblíbené jsou především pro to, že jejich sladká vůně láká motýly.

8) Krásnoočko přeslenité

Koupit v online zahradnictví →

Keříkovitě vypadající trvalka, krásnoočko přeslenité, upoutává pohled především díky rozvětveným listům a zajímavým květům s rudým středem a žlutými konci lístků. Kvetou od července do listopadu, dlouho vydrží hlavně proto, že její poupata vykvétají postupně. Vyžaduje slunné místo a písčitohlinitou půdu.

9) Rozchodník nachový

Koupit v online zahradnictví →

Světle fialový polštář nízkých květin rostoucí od jara do podzimu si najde uplatnění nejen jako krásný porost skalek, ale také jako domácí léčivý pomocník. Stejně jako z aloe vera, i z gelu listů rozchodníku se může připravit lék k hojení popálenin a některých kožních onemocnění. Díky tomu, že jsou příbuznými kaktusů, nepotřebují příliš vody, protože ji do sebe dokáží nasáknout, a milují slunná místa.

10) Třapatkovka nachová

Koupit v online zahradnictví →

Další nejen krásnou, ale i léčivou trvalkou, je třepatkovka, jejíž výtažek bývá součástí léků ke zvýšení imunity. Květy nachové barvy se středem připomínající drobného ježka kvetou po celé léto v nejlépe slabě zásadité půdě a na slunci. Stejně jako předchozí druh, i tato trvalka dobře snáší dlouhodobé sucho a nařezané ve váze vydrží svěží až dva týdny!

11) Levandule lékařská

Koupit v online zahradnictví

Tato vysoce aromatická trvalka je známá pro svou jednak nenáročnost, jednak pro léčivé účinky. Pokud se pravidelně zastřihuje, může se stát, že vám vykvete během jednoho roku i dvakrát. Miluje slunná místa a nejlépe roste v propustné vápenité půdě. Díky své vysoké mrazuvzdornosti dokáže přežít zimu bez potíží.

12) Boubelka velkokvětá

Koupit v online zahradnictví →

Trvalka s velkými květy navzdory svému jménu připomíná vzhledem zvony. Nepotřebuje téměř žádnou péči, vystačí si s přímým slunečním svitem a stále vlhkou půdou. Z květů modré nebo purpurové barvy se můžete těšit od června do srpna, některé druhy rostou i do září.

13) Řebříček

Koupit v online zahradnictví

Řebříček je k dostání v mnoha podobách, proto si každý pěstitel může najít svou nejoblíbenější podobu této nenáročné trvalky. Všem druhům vyhovuje slunce nebo výjimečně polostín, a vlhko. Některé odrůdy jsou vláhomilnější než jiné, ale všechny druhy přivítají organické hnojivo. Na podzim se řebříček neseřezává, protože suchý květ bude zdobit i zimní zahradu, a seřezává se až na jaře.

14) Netřesk střešní

Koupit v online zahradnictví →

Další zcela snadnou trvalkou pro pěstování je netřesk. Její název má svůj původ minulosti, kdy se vysazoval na střechy a věřilo se, že domy ochrání před blesky. Nyní se netřesku nejvíce daří v propustné hlíně nebo ve štěrku, kde se může rychle rozrůstat. Je oblíbená díky tomu, že není náchylná na běžné choroby či škůdce a pokud nedopřejete trvalce příliš mnoho vody, můžete se těšit z širokých otevřených růžic.

15) Šanta kočičí

Koupit v online zahradnictví →

Tyrkysová trvalka, šanta kočičí, připomíná vůní mátu, ale pro kočky je tato vůně neodolatelná a nutí je otírat se o ni. Majitelé koček na hračky se šantou však nedají dopustit, protože jejich čtyřnohé mazlíčky zabaví na hodně dlouho. Její květy mají bílou až narůžovělou barvu a objevují se od července do září.

16) Dračík

Koupit v online zahradnictví →

Dračík, vítězná trvalka roku 2021, je rostlina poměrně málo známá, nicméně s velice krásnými květy. Ty se tvoří na stonku v hroznovitých květenství ve tvaru trubek a barev od bílé přes krémovou až k červené. Kvete od dubna do září a pokud včas zastřihnete, podpoříte tím druhou vlnu kvetení. Na zimu je třeba se více snažit, zvláště vytvořit jim kryt.

17) Čemeřice černá

Koupit v online zahradnictví →

Stejně jako sněženky, i čemeřice jsou posly jara. Kvete od prosince do března, takže pokud ji vysadíte, bude se to u vás zjara hýřit životem. Po odkvetení zůstává na stonku kalich, který zahradu zdobí celé léto. Své jméno získala podle černých skvrn na řapíkatých listech.

18) Chrpa velkohlavá žlutá

Koupit v online zahradnictví →

Tyto až více než jeden metr vysoké trvalky přitahují pozornost sytě žlutými, zajímavě vypadajícími květy, které se často používají i do sušených kytic. Pěstovat chrpy je potřeba v propustné hlíně s dostatkem vápníku na slunném místě nebo v polostínu.

19) Kakost krvavý

Koupit v online zahradnictví →

Trvalka kakost přitahuje veškerou pozornost ke svým karmínově růžovým květům. Z kvetení se pěstitelé mohou těšit od května do září. I po odkvetení je však květina stále zajímavá, protože na podzim se její listy barví dočervena. Pokud chcete, aby se jí dařilo, zasaďte ji do vápenité půdy a držte zeminu vlhkou.

20) Pivoňka lékařská

Koupit v online zahradnictví →

Z našeho výčtu největší trvalka může dorůstat až dvou metrů na výšku a stejně tolik na šířku, proto si každý pěstitel musí předem dobře rozmyslet, kam ji vysadí. Pivoňky totiž nemají rády přesazování a do své nejlepší podoby dorostou za zhruba tři roky od vysazení. Tento druh pivoňky není třeba zazimovávat, pouze v prvním roce výsadby, kdy nejsou kořeny ještě tak silné.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Proč vybrat trvalku?

Mezi letničkami nebo dvouletkami si můžeme vybrat mezi různými druhy s nádhernými květy, v tomto směru ale nezahálí ani trvalky. Nesmírnou výhodou však je, že jakmile je zasadíte a budete se o ně správně starat, můžete se z jejich květů těšit roky, kdežto letničky musíte každý rok vysazovat nebo kupovat znovu a znovu.

Hodí se trvalky kamkoliv?

Stejně jako všechny květiny, i tyto mají speciální potřeby a nehodí se kamkoliv. Některé preferují polostín, jiným vyhovuje přímé sluníčko. Je proto důležité před koupí promyslet, kam můžeme rostlinu umístit a poté se poradit se zaměstnanci zahradnictví. Stejně tak jsou některé trvalky náročnější na hlínu, což je další věc, kterou si musíme zjistit.

Jak se o trvalky postarat na zimu?

Samozřejmě, platí, že každý druh se chová jinak a má jiné potřeby, ale existuje několik rad, které platí vždy. Protože trvalky vyrostou každý rok, musíme se o ně tedy postarat během chladného období a správně je zazimovat. Většina druhů na podzim seschne a rostliny se stáhnout pod zeminu, takže nepotřebují žádnou speciální péči. Výjimku tvoří trvalky se zdužnatělými kořeny, jako je například boubelka nebo dvojostice, tyto rostliny chráníme vrstvou listí nebo ořezanými větvičkami jehličnanů.

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu