10 nejznámějších nemocí maliníku: jak se zbavit a prevence?

Nemusíte patřit mezi zaryté milovníky malin, abyste si na zahradě zasadili jeden či dva keříky maliníku, které doplní vaši již tak bohatou zásobu ovocných strojů a keřů. S jakoukoliv další rostlinou však přichází další starosti, jak se o ni starat, jak předcházet nemocem nebo jak je vyřešit, pokud již na rostlině vznikly.

Začneme prevencí. Jak se tedy starat o to, abyste žádné nemoci nemuseli řešit?

Prevence proti nemocem

První, co byste si měli rozmyslet, pokud chcete předcházet nemocím, je místo, kam maliník vysadit. Takové místo by mělo mít dobré půdní podmínky na plném slunci. Zapomínat byste také neměli na to, že ne všechny druhy, které jsou na trhu k dispozici, jsou ověřené. Znamená to tedy, že když si vyberete neosvědčený druh, může se stát, že vám snadno podlehne nemocem. Je potřeba také keř pravidelně prořezávat.

Při ochraně maliníku se můžete také spolehnout na přírodní metody. Zkusit můžete bylinné zákvasky, které hubí plevel a působí jako hnojivu. A jak zákvasku vlastně vyrobit? Je to snazší, než byste mysleli. Nejúčinnější jsou kopřivy, které natrháte (nebo nasekáte) a smícháte s běžnou dešťovou vodou. Po dvaceti dnech v otevřené nádobě, kdy je směs potřeba každodenně míchat, se vytvoří hmota rozložených kopřiv, které již nepění. Tu poté jednoduše nanesete na substrát a máte hotovo.

Pokud jste dodrželi všechny zásady prevence a přesto se vašemu maliníku nevede dobře, je potřeba zasáhnout. Jenomže jak rozeznat problém a jak ho řešit?

Choroby způsobené škůdci

1) Bejmorka ostružinová a bejmorka maliníková

První z řady známých škůdců je bejmorka. Napadený keř poznáte snadno, na prutech se začnou objevovat drobné nádorky. Drobné růžové larvy se totiž nacházejí uvnitř pletiva. Napadenou rostlinu zachráníte jen tehdy, pokud škůdce identifikujete brzy. Napadené větve musíte ostříhat nejlépe hned u země a nejlépe spálit nejpozději do jara následujícího roku (nejlepší je však nečekat a škůdce se zbavit co nejdříve), protože pak larvy ze svých úkrytů vylézají.

2) Malinovník plstnatý

Zatímco jiní škůdci napadají plody nebo větve, malinovník se zaměřuje na plody. Způsobuje, že maliny se rozpadají a jsou červavé a bez chuti. Tento drobný červ se objevuje nejčastěji koncem dubna a zbavit se ho můžete několika způsoby. Pokud máte jen několik prutů maliníku, můžete napadené plody posbírat ručně a hodit se je sklenky s vodou, která červy zahubí. Další možností jsou chemické postřiky, avšak nejlepší je prevence – dobře prokypřená půda zamezí vylíhnutí jedinců, kteří pak mohou naklást červy.

3) Květopas maliníkový a květopas jahodníkový

Oba druhy květopase napadají poupata květů, které se tak nepromění na chutné plody. Tento tmavě zbarvený brouk měřící pouze necelého půl centimetru naklade do poupat vejce, které tím pádem po pár dnech upadnou, a současně nahlodá stvoly. Řešení by mělo přijít velmi brzy – postřik (nejlépe insekticid) je nejlepší provádět v době, kdy dospělí jedinci napadli keř, tedy před tím, než dojde k velkému poškození. Pokud vám přece jen některá poupata začnou růst a keř tak bude v plném květu i za přítomnosti květopase, už insekticidy nepomohou a s rostlinou se můžete rozloučit. Další radou je také ručně posbírat napadená poupata a zkontrolovat keř, zda se zde už žádní škůdci nevyskytují, ale toto řešení je zdlouhavé a málokdy plně účinné.

Choroby způsobené viry, bakteriemi nebo nevhodnými podmínkami

4) Choroba houbovitá

Tuto chorobu poznáte podle toho, že je maliník příliš drobný s deformovanými částmi. Tyto části jsou neplodné, proto je nejlepší je odstranit a zlikvidovat – jedině tak maliníku opravdu pomůžete.

5) Rez maliníková

Rez se pozná jednoduše – na listech rostliny se objeví žluté skvrny, které se na podzim barví do tmavě hnědé barvy. Tyto listy pak opadávají mnohem dříve než jiné. Nejlepší proti rzi je správné vysazení maliníku – častěji se bude objevovat na keřích, které jsou vysazené na stinném místě. Když už se toto onemocnění vyskytne, není nic lepšího než se napadených listů zbavit a rostlinu natřít měďnatým přípravkem.

6) Mozaika pepina

Mozaika pepina je virové onemocnění napadající různé rostliny. Poznat jej můžete pomocí toho, že se na listech objeví světlé žilky a skvrny. Je přenášená mšicemi, proto na její odstranění můžete zkusit přípravek proti mšicím (ještě lepší je střídat různé typy takových přípravků). Pokud je však rostlina již silně napadena, je lepší ji zlikvidovat, aby se tento vir nepřenesl na další maliníky.

7) Příliš hustý keř

I zdánlivě neškodná věc, jako přehuštěný a neprořezaný keř, je důvodem pro vznik nemocí. Na keři, především na mladých prutech, se tak objeví modrošené skvrny, díky čemuž pak na těchto prutech nedozrávají žádné plody. Řešení je jednoduché – stačí napadené větve i listy otrhat a spálit. Na podzim pak přihnojte maliník páleným vápnem.

8) Mozaika huseníku

Tento virus nemusíte ani hned zpočátku zpozorovat. Napadené maliníky později raší, mají kratší přírůstky a velmi slabé letorosty, výjimečně můžete zpozorovat i žlutou mozaiku na listech. Nejúčinnější se celou rostlinu vykácet, než se tento vir rozmnoží na další keře.

9) Latentní kroužkovitost

Latentní kroužkovitost je stejně jako předcházející druh vir, který se přenáší nezdravou sadbou, mšicemi nebo jinými brouky a larvami. Abyste se tomuto viru vyhnuli, zajistěte zdravou sadbu a případně před jejím zahájením vystříkejte půdu chemikáliemi hubící viry nebo škůdce, které by je mohli přenést.

10) Žloutnutí listů

Žloutnutí listů je nejméně závažným problémem ze všech vyjmenovaných. Zelené listy se rychle změní na žluté ještě před příchodem podzimu. V takovém případě je problém v příliš zásaditém prostředí. Nejjednodušším způsobem, jak problém vyřešit, je zahrnutí maliníku kompostem a nastýlkou.

Nejčastější dotazy

Jak předcházet chorobám?

Abyste se vyhnuli problémům, je potřeba dodržovat zásady prevence již od začátku. Prvním krokem je výběr vhodného prostředí – mělo by být v nepříliš zásadité půdě na slunném stanovišti. Pokud již máte jiné druhy ovocných stromků, zajistěte, aby nebyli napadeni chorobami, které by se tak mohli přenést na nové kusy. Obrátit se také můžete na přírodní produkty, jako například zákvasek z kopřiv.

Jací škůdci jsou u maliníku nejčastější?

Nejčastěji se můžete setkat s bejmorkou (ostružinovou nebo maliníkovou), maliníkovníkem plstnatým či s květopasem (maliníkový nebo jahodníkový). Pokud některého z těchto škůdců na svém keři najdete, ihned jednejte a nenechte zajít problém příliš daleko.

Jak se rychle zbavit problému u napadeného maliníku?

Na tuto otázku není snadná odpověď. Nejprve je potřeba správně identifikovat problém. Někdy je řešení snadné (například u žloutnutí listů stačí nahrnout k maliníku kompost a nastýlku), jindy je potřeba drastické řešení, například v ořezání většiny listů či zničení celé rostliny, abyste zachránily další své keře.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu