10 konkrétních tipů, jaké bylinky pěstovat spolu: a které nikoli?

Zasazené bylinky jsou skvělým doplňkem každé domácnosti. Ve správných podmínkách se o ně snadno pečuje, jsou chutným doplňkem pokrmů a je na ně příjemný pohled. Pokud však máte omezený prostor, můžete zvážit pěstování bylinek v jednom květináči nebo na zahradním záhoně. Buďte však opatrní, ne všechny bylinky mohou při společném pěstování prospívat. Některé bylinky společně rostou mnohem lépe než jiné, a některé si vzájemně mohou dokonce i škodit. Podívejte se na 10 konkrétních tipů, jaké bylinky pěstovat společně a které od sebe zasadit raději dál.

1) Petržel

Petržel je všestranná a opravdu snadno se pěstuje. Může se jí dařit vedle většiny rostlin, výborným společníkem jsou zejména rajčata. Také vlhkomilné bylinky, jako je estragon, koriandr a bazalka, by měly být seskupeny dohromady. Petržel by mezi ně měla být také zařazena, ale mějte na paměti, že petržel je dvouletá rostlina a po dvou letech odumírá. Taková máta by se však s petrželí vysazovat neměla. Petržel má ráda plné nebo částečné slunce a vlhkou půdu, snese však i sušší podmínky. 

2) Šalvěj 

Ačkoli šalvěj snáší stinné prostředí, nejlépe chutná, když je vystavena velkému množství slunečního světla. Má ráda písčitou půdu a snáší suché podmínky. Proto by neměla být vysazována s bylinami, které dávají přednost bohaté, úrodné půdě. Šalvěj může dobře růst vedle tymiánu, ale také rajčat, mrkve, nebo rozmarýnu. Nevysazujte ji vedle ruty obecné.

3) Koriandr

Koriandr je podobně jako petržel poměrně přizpůsobivý a snadno se pěstuje. Koriandr je známý tím, že přitahuje užitečný hmyz a je skvělým společníkem kopru, anýzu nebo petržele. Koriandr má rád vlhké a dobře osvětlené prostředí, avšak může mít problémy, pokud je vystaven příliš velkému množství přímého slunečního světla. Rostliny koriandru potřebují dostatek vody, dbejte však na to, aby měl záhon nebo květináč dostatečnou drenáž. Koriandr nepěstujte vedle fenyklu.

4) Pelyněk 

Pokud je pelyněk vysazen kolem okraje zahrady, může prospět a ochránit celou zahradu. Pelyněk odrazuje a odpuzuje zvířata od vstupu do zahrady a poškození bylin, rostlin a zeleniny. Pelyněk je špatným společníkem kolem jedlých rostlin v zeleninových a bylinkových zahradách. Přírodní chemická látka obsažená v listech je navíc rozpustná ve vodě a při silných deštích se vyplavuje do půdy. Tato chemická látka potlačuje růst zahradních rostlin, zejména fenyklu, šalvěje, kmínu a anýzu.

5) Tymián 

Tymián a rozmarýn mají stejné světelné a vodní podmínky a jsou skvělými zahradními společníky. Tymián se však nedoporučuje vysazovat společně s majoránkou. Má rád slunné prostředí a je poměrně odolný vůči suchu. Zalévat by se měl až po úplném vyschnutí půdy. 

6) Oregano

Oregano je poměrně nenáročná rostlina na údržbu. Může se jí dařit vedle téměř všech ostatních bylin, pokud mají podobné podmínky. Oreganu údajně prospívá, když je vysazeno v blízkosti bazalky, která pomáhá odpuzovat škodlivý hmyz. Má ráda částečné až plné slunce a měla by se zalévat pouze tehdy, když je půda suchá.

7) Rozmarýn

Podobně jako se rozmarýn, šalvěj a tymián spojují v lahodném guláši, mohou na zahradě dobře růst společně. Rozmarýn a máta by se však měli držet daleko od sebe. Máta může být příliš silná bylina a zabírat na zahradě hodně místa. Vzhledem k tomu, že rozmarýn dorůstá až do výšky metru a čtvrt, mohou si tyto bylinky při společném pěstování konkurovat o místo. Rozmarýn je poměrně odolný vůči špatným půdním podmínkám, a proto se poměrně snadno udržuje. Po každé zálivce je třeba jeho půdu nechat vyschnout.

8) Máta

Mátové bylinky jsou ošemetné. Nehodí se dobře k jiným mátovým bylinkám a jsou dobrými společníky pouze vybrané skupiny bylinek. Mátu můžete pěstovat pouze s bazalkou, oreganem, koriandrem a koprem. Máta dobře roste s rajčaty a zelím, ale je známo, že je nepřítelem petržele a neměla by se vysazovat v její blízkosti. Ačkoli se máta ze semen pěstuje obtížně, při výsadbě ve správných podmínkách může vzkvétat a dokonce se šířit jako plevel. Máta má ráda částečně osvětlené prostředí a zalévat by se měla až po vyschnutí půdy. Pokud nechcete, aby se máta šířila jako požár, raději ji místo na zahradu zasaďte do květináče.

9) Bazalka

Bazalka údajně odpuzuje některé druhy škodlivého hmyzu a komárů, a proto může být pro některé bylinky velmi prospěšné, když jsou vysazeny v těsné blízkosti. Bazalka je skvělým společníkem chilli, rajčat, petrželky a oregana, ale neměla by být vysazována se šalvějí. Heřmánek může podpořit zdraví a růst bazalky, pokud je vysazen ve stejné nádobě nebo na stejném záhonu.

10) Heřmánek

Heřmánek nemá další nepřátelské bylinky, se kterými by neměl být vysazován, lze však vysazovat jako doprovod zelí a cibule a pomáhá zlepšovat jejich růst i chuť. Bez potíží je můžete vysadit společně s bylinkami jako je kopr, máta, rozmarýn a šalvěj. Vedle nich vysaďte brokolici, růžičkovou kapustu, květák, kedlubny nebo tuřín. Všichni budou společně prospívat.

Nejčastější dotazy

Které další bylinky rostou nejlépe společně?

Koriandr, estragon a bazalka milují plné slunce a všechny potřebují více vláhy, aby byly spokojené. Rostou dobře společně, protože je můžete zalévat stejnou rychlostí. U bylinek, které mají raději písčitější a sušší půdu, zvažte vysazení šalvěje, tymiánu, rozmarýnu, majoránky, oregana a levandule vedle sebe.

Jsou další bylinky, které by se neměly pěstovat společně?

Fenykl a koriandr: Tyto bylinky spolu nepěstujte. Šalvěj a bazalka: Mohou se navzájem poškodit tím, že si budou bránit v růstu. Kopr a levandule: Nebudou spolu dobře růst, protože kopr dává přednost kyselé půdě, zatímco levandule dává přednost zásadité půdě.

Jsou bylinky náročné na péči?

Ani trochu. Bylinky ocení dostatek slunce a pravidelnou zálivku – poté vám budou růst jako z vody. Jestliže jim dopřejete něco navíc (hnojivo, zastřihávání), pak budete mít bylinky ještě krásnější.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu