14 nejhezčích růžových květin: význam a tipy na pěstování

Růžová je jednou z nejoblíbenějších barev ve světě květin, a to jistě není překvapením. Každý z různých odstínů této barvy dokáže krásně oživit kytice a vázy s řezanými květinami. Proč si ale neudělat radost trvalou a zasadit si růžovou květinu na zahradě, skalce nebo třeba do květináče domů na stůl? Udělejte si radost a vyberte si z 14 nejhezčích růžových květin tu svou.

Význam růžových květin

Růžové květiny představují půvab, jemnost, ženskost a štěstí. Věří se také, že vyjadřují pocit mládí, nevinnosti a radosti.

1) Pivoňky

Pivoňky jsou velmi romantické květiny a běžně se používají k dekorativním účelům na svatbách po celém světě. Tyto květy se liší odstínem růžové barvy, od velmi světlé až po tmavší, sytější odstíny. Nejlépe kvetou v jarních a letních měsících, ale po celý rok mají svěží zelené listy.

2) Hledík 

Květy hledíků jsou proslulé tím, že jsou neuvěřitelně zářivé a jsou k dispozici téměř ve všech barvách pod sluncem, včetně sytě růžových. Tyto květy začínají kvést až na spodní části stonků a postupují vzhůru. Díky tomu je doba jejich kvetení poměrně dlouhá.

V horkých letních měsících obvykle přestávají kvést, ale pokud jsou dobře zavlažovány, mohou kvést i během podzimu. 

3) Hortenzie

Hortenzie jsou nenáročné na údržbu a přinášejí neuvěřitelné květy. Tyto rostliny vytvářejí velké květy, které se skládají z menších květů v nádherných odstínech výrazných barev, včetně krásných, svěžích růžových. Při správné péči budou kvést ještě dlouho, a dokonce můžete měnit jejich barvy přidáním pH půdy!

4) Hrachor vonný

Hrachor vonný je neuvěřitelně voňavý a je vynikajícím doplňkem zahrad (i květinových kytic). Rostou v různých barvách, včetně světle až tmavě růžové. Tyto květiny jsou velmi vhodné pro obruby, lesní zahrady a oblouky. 

5) Chryzantémy

Chryzantémy jsou jednou z nejoblíbenějších podzimních květin. Jsou také oficiální květinou listopadu. Tyto růžové rostliny rostou snadno, pokud jsou splněny jejich čtyři základní požadavky: plné slunce, bohatá půda, dobrá cirkulace vzduchu a výborná drenáž. K dispozici jsou stovky různých odrůd chryzantém, které se liší tvarem a velikostí.

6) Růže

Růže jsou nejoblíbenějšími květinami na světě a slouží jako vynikající dárky k narozeninám, ke Dni matek, k Valentýnu a další. Přirozeně rostou v různých odstínech růžové, včetně velmi světlé až fuchsiové. V posledních několika desetiletích bylo vyšlechtěno množství hybridů růží, které vytvářejí květy v dokonale růžových odstínech.

7) Tulipány

Tulipány jsou spolu s dalšími květinami v některých částech Evropy, včetně Česka,  oslavovány jako květiny, které znamenají konec zimních mrazů. Jejich historie se táhne od Nizozemska, ale jejich původ lze vysledovat až do Turecka. Jsou sice známé tím, že snášejí chladnější podnebí, ale jakmile začnou kvést, věří se, že oficiálně začalo jaro. Tulipány jsou symbolem hlubokého pocitu lásky a úcty a jsou k dispozici v různých odstínech, včetně světle a tmavě růžové. 

8) Stračka

Stračky jsou trvalky, které se pěstují pro své nápadné trsy pestrých letních květů v nádherných, zářivých odstínech modré, bílé, fialové a samozřejmě růžové. Tyto květiny jsou oblíbené zejména v chalupářských zahradách. I když jsou stračky mezi zahrádkáři velmi oblíbené, jejich údržba může být někdy náročná. Nejlépe se jim daří ve vlhkém a chladném létě, ale v horkém a suchém podnebí se jim obvykle nedaří.

9)  Ibišek

Ibišky jsou užitečné nejen pro tvorbu květů různých odstínů, ale používají se také k léčebným účelům. Růžové květy ibišku dodají každé zahradě tropický nádech a často se používají jako živý plot. Lze je pěstovat v květináčích nebo v nádobách, kde se jim obvykle daří.

10) Krásenka

Krásenky jsou volně kvetoucí jednoleté rostliny, které se poměrně snadno pěstují a plné zralosti dosahují během dvou měsíců. Tyto květiny jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí zahradničit, ale nemají na to mnoho času. Růžové květy sedí na dlouhých štíhlých stoncích a vytvářejí barevný oblak, který je nejen krásným doplňkem každé zahrady, ale také přitahuje na zahradu včely, motýly a ptáky. 

11) Petúnie

Petúnie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny, protože se poměrně snadno pěstují a přinášejí radost amatérským i zkušeným zahradníkům. Nejenže rostou v celé škále zářivých barev, ale některé z nich jsou hybridy, které se vyznačují i nádherným vzorováním. Kvetou obvykle od počátku jara až do zimních měsíců.

Při terénních úpravách mohou petúnie dodat trávníku před domem zářivou barvu, protože rostou velmi blízko u země. Lze je také použít jako okrajové květiny nebo je pěstovat v závěsných koších či nádobách.

12) Lilie

Lilie existují v mnoha typech a barvách, ale ať už si vyberete jakoukoliv, vždy bude dechberoucím doplňkem vaší zahrady. Lilie se pěstují poměrně snadno, jsou úžasně krásné a kvetou nepřetržitě od začátku do poloviny léta. Obvykle dorůstají výšky až 90 cm a lépe rostou, pokud jsou vysazeny na místě s dostatkem slunečního svitu během dne. Dávají přednost pravidelné zálivce, ale i dobře propustné půdě, aby kvetly nepřetržitě a déle – a to chceme!  Nejjednodušší metodou pěstování lilií je použití cibulovin. Tyto nádherné růžové květy se snadno pěstují a při správné péči kvetou každý rok.

13) Šeřík

Šeříkové keře jsou opadavé rostliny, které kvetou koncem jara. Jsou charakteristické svou silnou vůní květů a sytými barvami, z nichž nejčastější jsou bílá, fialová a odstíny růžové. Vůně šeříků se často používá v parfumerii a kosmetickém průmyslu. Šeříky kvetou více a déle, pokud jsou vystaveny plnému slunci a vysazeny do neutrální a dobře propustné půdy. Keře dosahují výšky až 5 metrů a šířky 3,5 metru. 

14) Fuchsie

Přestože se jedná o jednoletou květinu, fuchsie je v zahradním prostředí vždy hvězdou díky svým úžasně krásným převislým květům připomínajícím lucerny, které se obvykle vyskytují ve dvou barvách. Fuchsie se obvykle vysazují do závěsných květináčů pro větší barevný a kvetoucí efekt. Rostlina může dorůst až do výšky a šířky 75 cm. Může se dobře vyvíjet v různých světelných podmínkách od plného slunce až po plný stín a má ráda dobře propustnou půdu a pravidelnou zálivku.

Nejčastější dotazy

Co vypadá dobře s růžovými květy?

Teplá modrá je doplňkovou barvou růžové, takže rostliny s modrozelenými listy, jako je levandule, jalovec a eukalyptus, jsou vždy dobrými společníky. K teplým růžovým barvám se skvěle hodí také šedomodré barvy.

Jak dlouho vydrží květiny bez slunečního světla?

Doba, po kterou může rostlina vydržet bez světla, se může pohybovat od 4 do 20 dnů v závislosti na množství světla, kterému je rostlina běžně vystavena. Rostliny, které vyžadují málo světla mohou vydržet 12 až 20 dní, zatímco světlomilné rostliny vydrží pouze 4 až 10 dní, než uhynou.

Může květina žít ve vodě?

Ano! Mezi nejlepší vodní květiny, které lze pěstovat z řízků a zakořenit ve vodě, patří například begonie, muškáty, netýkavka. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu