10 tipů, jak se zbavit much jednou pro vždy

Všichni známe ten nepříjemný bzučivý zvuk, který vám dává najevo, že máte v domě mouchu. Jedna moucha samozřejmě není až takový problém. Stačí vzít plácačku na mouchy a problém je vyřešen. Špatnou zprávou však je, že pokud se mouchy domácí nezbavíte, problém se exponenciálně rozroste. Nebojte se! Existuje snadné řešení a možná máte dokonce všechny potřeby po ruce. Podívejte se na 10 tipů, jak se zbavit much jednou provždy.

1) Jablečný ocet

Tato přírodní a snadno vyrobitelná past na mouchy se skvěle hodí pro použití v interiéru i exteriéru a je jednou z nejúčinnějších metod. Naplňte misku do tří čtvrtin jablečným octem a přidejte kapku prostředku na mytí nádobí. Díky mycímu prostředku bude mít tekutina v misce pevnější povrch, což mouchám dodá falešný pocit bezpečí, než nakonec spadnou do octa. Při tomto postupu se ujistěte, že jste misku umístili mimo jakákoli jiná pokušení na stole nebo desce. Nechcete přece, aby cokoliv jiného upoutalo jejich pozornost a odlákalo je od pečlivě připravené pasti!

2) Citronelové svíčky

Citronelové svíčky jsou známé svými skvělými vlastnostmi jako odpuzovač komárů, ale ukázalo se, že jsou stejně účinné i při zbavování se much. Mouchy absolutně nesnášejí kouř, přidejte k tomu citronelovou vůni svíčky a brzy se rozprchnou. Stejně dobře funguje i citronelový olej umístěný na hořáku a oba výrobky se vřele doporučují pro použití uvnitř i venku k odhánění much. Nechte jei hořet přibližně 30 minut, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

3) Olej z citronové trávy

Citronový olej je dalším velmi účinným přírodním prostředkem, který odstraní mouchy z vašeho domu a zahrady, protože nesnášejí jeho vůni. Stačí ohřát zhruba půl šálku vody a přidat asi 20 až 25 kapek čistého oleje z citronové trávy. Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem a postříkejte jím všechny pracovní plochy, okna a dveře. Bonusem k použití této techniky je krásná svěží citrusová vůně, která naplní váš domov.

4) Mince ve sklenici vody

Může se to zdát zvláštní, ale mouchy nesnášejí přítomnost mědi, která je v mincích. Jedná se o starý latinskoamerický nápad, který zaručuje, že se mouchy budou držet dál. Pokud jíte venku nebo se jen snažíte odpočívat na zahradě, rozmístěte kolem místa, které chcete před mouchami ochránit, sklenice s vodou a do každé z nich vložte čtyři nebo pět mincí. Dokud tam budou sklenice, mouchy se k nim nepřiblíží!

5) Okurky

Mouchy zkrátka nesnášejí vůni okurek. Pokud zjistíte, že mouchy přitahují vaše odpadkové koše nebo boxy na potraviny, jedním z nejlepších způsobů, jak jim zabránit v kladení vajíček, je položit na horní část koše plátky okurky. Pokud navíc zjistíte, že mouchy přitahují určitá místa ve vašem domě, pomůže vám umístit plátky okurky kolem těchto míst, aby se jim vyhnuly obloukem.

6) Voňavé bylinky

Pěstování zeleniny na zahradě může podněcovat mouchy, aby se zdržovaly v okolí a kladly vajíčka. Jednoduchým trikem, jak mouchy odradit, je vysadit aromatické a voňavé bylinky, jako je máta, bazalka, citronová tráva a levandule. Pokud nejste schopni pěstovat bylinky nebo na ně nemáte prostor, budou fungovat i sušené druhy. Jednoduše je vložte do plátěných pytlíčků, zavažte, a poté je zavěste na místa, která chcete mít bez much!

7) Citrony plněné hřebíčkem

Podle neoficiálních důkazů je to další účinná metoda, která dobře funguje v interiéru i exteriéru. Jednoduše vložte do dužiny poloviny citronu co nejvíce celých hřebíčků a citron umístěte do misky. Je to naprosto jednoduché. Pokud plánujete tento postup použít venku při grilování, ujistěte se, že jste citrony položili na stůl alespoň 30 minut před tím, než jste si tam sedli.

8) Lahve od sodovky 

Vezměte si čistou a prázdnou plastovou láhev. Ujistěte se, že je to alespoň 1,5 až dvoulitrová láhev. Nyní opatrně odřízněte horní třetinu láhve. Po rozříznutí lahve připravte sladkou tekutinu, pouze z cukru a vody. Tuto sladkou tekutinu přelijte na dno lahve (stačí naplnit třetinu). Poté otočte horní třetinu láhve dnem vzhůru (tu, kterou jste právě rozřízli) a umístěte ji do druhé části lahve. Ujistěte se, že je láhev umístěna tak, aby vypadala jako tvar kužele.  Umístěte ji doprostřed místnosti, aby mouchy přilákal sladký roztok a našly si cestu do láhve. Jakmile na láhvi přistanou, nebudou se moci dostat ven.

9) Zázvor

Smíchejte jednu polévkovou lžíci sušeného zázvoru v 1 šálku vody a dobře protřepejte. Vložte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkáním této tekutiny na místo, kde se vyskytují mouchy, jistě dosáhnete změny. Působí také proti komárům a jinému hmyzu.

10) Levandule

Levandule je jedním z nejjednodušších způsobů, jak se zbavit domácích mouch, protože je široce dostupná v mnoha formách. Pěstování levandule venku, kytice čerstvé levandule ve váze a pálení levandulového oleje v blízkosti vchodů a oken pomáhá udržet mouchy mimo váš dům.

Nejčastější dotazy

Jak se trvale zbavit domácích much?

Odstraňte všechny zdroje stojaté vody (nezapomeňte zkontrolovat okapy), výkaly po domácích mazlíčcích a hnijící dřevo nebo rostliny, poté vydezinfikujte venkovní odpadky a kbelíky na recyklaci.

Jaký je další skvělý přírodní způsob, jak se zbavit much?

Kajenský pepř je vynikající přírodní odpuzovač much a odpuzuje i mnoho dalších druhů hmyzu. Smíchejte jeden šálek vody a jednu čajovou lžičku kajenského pepře v lahvičce s mlhou a nastříkejte ji v blízkosti vchodů a všude tam, kde vidíte mouchy. Mezi další přírodní odpuzovače much patří citronová tráva, máta peprná, eukalyptus, kafr a skořice.

Jak dlouho žijí mouchy?

Délka života mouchy domácí je obvykle 15 až 30 dní a závisí na teplotě a životních podmínkách. Mouchy žijící v teplých domácnostech se vyvíjejí rychleji a žijí déle než jejich protějšky ve volné přírodě.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu