Nejlepší plašiče kun, myší a jiných hlodavců 2024 & Jak je vybrat? (zkušenosti)

S nejrůznějšími druhy škůdců se čas od času setká téměř každý. Může se jednat o kuny, které vám chodí na slepice, myši hodující si na vašich zásobách nebo třeba hlodavce překusující kabely ve vašem autě.

Možností, jak si s těmito škůdci poradit, je více, ale ne všechny jsou účinné a zároveň bezpečné. Elektronické plašiče se však těmito vlastnostmi pyšnit mohou.

Nejlepší plašiče

Na trhu je nespočet plašičů a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší plašiče dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat plašič kun, myší a jiných hlodavců?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.

Nejlepší plašič

Deramax Profi ultrazvukový plašič

Napájení: Napájecí zdroj do zásuvky
Orientační cena: 900 Kč
2. nejlepší plašič

Deramax-Klasik

Napájení: Baterie
Orientační cena: 600 Kč
3. nejlepší plašič

Kemo M180

Napájení: Napájecí zdroj do zásuvky
Orientační cena: 750 Kč
4. nejlepší plašič

Tipa MR19

Napájení: Napájecí zdroj do zásuvky
Orientační cena: 250 Kč
5. nejlepší plašič

Deramax CN01

Napájení: Napájecí zdroj do zásuvky
Orientační cena: 200 Kč

Jak vybrat plašič kun, myší a jiných hlodavců?

Plašiče kun a dalších škůdců jsou přístroje, které svými zvuky tato zvířata odpuzují z prostor, kde jsou umístěny. Vydávaný zvuk je totiž pro tato zvířata natolik nepříjemný, že zkrátka nemohou vydržet v daném místě zůstat. Nejen podle typu vydávaného zvuku je však třeba ideální plašič vybírat. V tomto článku vám poradíme, na co dalšího se zaměřit.

1. Podle typu

Na trhu jsou k dostání dva základní typy plašičů, které se liší tím, zda je zvuk slyšitelný i lidským uchem či nikoliv. Vyplatí se tedy přihlédnout k umístění plašiče.

  • Ultrazvukové

Ultrazvukové plašiče vydávají zvuk o tak vysoké frekvenci (zhruba 22,5 kHz), že jej lidské ucho nezaznamená a tudíž nás při provozu nijak neruší. Stejně tak ji neslyší ani domácí zvířata jako kočky či psi a neubližuje ani jim. Jejich hlavní výhoda tedy spočívá v tom, že je možné tyto plašiče umístit kamkoliv, i do míst, kde se běžně pohybujeme. Další pozitiva spočívají ve vysoké efektivitě a dobrém pokrytí prostoru.

  • Zvukové

Druhý typ plašičů vydává zvuk, který je slyšitelný jak pro lidi, tak i pro domácí zvířata. Dá se tedy umístit pouze tam, kde nikoho neruší, nejčastěji do venkovního prostoru. S těmito typy plašičů se už nesetkáváme příliš často, avšak jistou výhodu mají. Ve venkovním prostředí, kde se ultrazvukové signály nemohou odrážet od stěn a nábytku a vyplňovat tak celý prostor, mohou být zvukové plašiče účinnější.

2. Podle umístění odpuzovače

Typ plašiče je nutné přizpůsobit především místu, kam jej chcete umístit. Jedině tak zajistíte co největší účinnost přístroje.

  • Umístění v domě

Pokud se chcete zbavit škůdců přímo v domě, je téměř nezbytné pořízení ultrazvukového plašiče, který nebude nikoho obtěžovat hlukem.

  • Umístění venku

Ve venkovních prostorech můžete použít jak zvukový, tak ultrazvukový odpuzovač. Ten ultrazvukový však musí být uzpůsoben právě pro venkovní užití, aby byla zaručena jeho efektivita. Při použití zvukového se ujistěte, zda nebude nikoho v okolí hlukem rušit.

  • Umístění v autě

Pro umístění do aut jsou určené speciální plašiče. Fungují tak, že sledují napětí v akumulátoru a na základě toho se zapínají a vypínají podle toho, zda je vozidlo v provozu či nikoli.

3. Podle způsobu napájení

Umístění plašiče je nutné přizpůsobit napájení přístroje, neboť zvláště při umístění venku často není možné zapojení do zásuvky.

  • Plug-in

Plašiče, které v sobě mají přímo vidlici pro zasunutí do zásuvky, patří do kategorie levných přístrojů, jejichž účinnost však není valná, a proto je spíše nedoporučujeme.

  • Na baterie

Odpuzovače fungující na základě baterií se hodí všude tam, kde není možné přístroj zapojit do zásuvky. Mají sice menší výkon, ale na pokrytí menších prostor je dostačující a i jejich výdrž je poměrně slušná.

  • S adaptérem

Plašiče s externím zdrojem, který se zapojuje do zásuvky, jsou nejlepší volbou, neboť nabízí vysoký výkon a také mohou zahrnovat další funkce pro lepší efektivitu. (zdroj)

4. Podle dosahu

Vzhledem k umístění plašiče pak přihlédněte k jeho dosahu, který by měl odpovídat velikosti místa, které chcete od škůdců ochránit.

Při umístění v autě dosah prakticky nehraje roli, jelikož chráníte velmi malý prostor.

Při umístění plašiče v místnosti se dívejte po dosahu uvedeném v metrech čtverečných. Ultrazvukové odpuzovače totiž fungují tak, že se jejich signály odráží od stěn či předmětů a mohou tak působit v celém prostoru. Nejlepší plašiče mohou mít dosah až 500 m2.

Při umístění plašiče ve venkovních prostorech je pro vás důležitější dosah v klasických metrech, neboť zde se signál nemá od čeho odrážet.

5. Podle rozměrů

Plašiče kun nejsou velká zařízení, a proto jejich rozměr hraje roli především při umístění do aut. Jelikož je odpuzovač ukládán do motoru, měl by být co nejmenší.

Často kladené otázky

1. Nejsou plašiče pro lidi nebezpečné?

Pokud jste slyšeli, že ačkoliv vysílané signály nejsou pro lidi slyšitelné, stále škodí zdraví, není to pravda. Lidské ucho zvuky vůbec nedokáže zpracovat, a tudíž nemají na zdraví žádný vliv. Bát se nemusíte ani v případě, že máte děti. Ačkoliv ty jsou schopny vnímat zvuky o vyšší frekvenci než dospělí, hranice je u plašičů nastavená tak, aby ji ani ony nemohly zaznamenat. (zdroj)

2. Neruší plašiče další elektroniku v domě?

Naprostá většina dnešních plašičů může být umístěna v blízkosti běžné domácí elektroniky, aniž by ji jakkoliv rušila. Pokud však máte doma méně běžný, například zdravotní přístroj, je dobré se o možném vlivu plašiče přesvědčit. (zdroj)

3. Jaká je spotřeba energie při použití plašičů?

Spotřeba plašičů je velmi nízká, a tak se nemusíte bát, že by vám v důsledku jejich používání dramaticky vzrostly účty za elektřinu. Průměrná spotřeba těchto přístrojů je asi 2 W, což dělá okolo 10 Kč měsíčně. (zdroj)

4. Projde ultrazvukový signál zdí?

Pokud chcete plašič umístit do malé místnosti a doufali jste, že by mohl zároveň chránit i místnost sousední, musíme vás zklamat. Ultrazvukový signál se od zdí naopak odráží a pro více místností je nutné použít více odpuzovačů. (zdroj)

5. Kam plašič umístit?

Odpuzovač umístěte do místnosti tak, aby byl v otevřeném prostoru. Kusy nábytku by mohly blokovat vysílané signály a rušit tím účinnost přístroje. Ideální je pro umístění místo v blízkosti vchodu, kudy se škůdci do místnosti dostávají. (zdroj)

Shrnutí

Plašiče škůdců jsou pro odehnání nechtěných návštěvníků jednou z nejoblíbenějších variant. Na rozdíl od používání jedů či chemikálií nehrozí nebezpečí například domácím zvířatům a ve srovnání s pastičkami jsou daleko účinnější. Výběr plašiče kun, myší a hlodavců přizpůsobte především místu, kde se škůdci nacházejí. Podle něj vyberte preferovaný typ – ultrazvukový či zvukový, dosah a také formu napájení. V dnešní době jsou nejpoužívanější variantou ultrazvukové odpuzovače, neboť neruší hlukem jak lidi, tak ani většinu domácích zvířat. Speciální typ plašiče pak můžete umístit i do svého auta a zabránit tak škůdcům v překusování nejrůznějších kabelů.

1.7/5 - (134 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu