11 nejkrásnějších vysokých trvalek, které zaručeně vyniknou

Vysoké trvalky mohou rychle vytvořit živou zástěnu soukromí, zakrýt nevzhledný plot nebo vytvořit krásné pozadí pro menší rostliny. Všechny tyto druhy mohou dorůst výšky dvou metrů a více, a když rozkvetou, povznesou vaši zahradu do nových výšin. Jste zvědaví? Podívejte se na 11 nejkrásnějších vysokých trvalek, které zaručeně vyniknou.

1) Orientální lilie

Orientální lilie se pyšní svou bohatou barvou a vůní. Tyto odolné krásky dosahují výšky 1,2-1,8 metru (i více) a vytvářejí obrovské květy v červené, růžové a bílé barvě. Řezané květy díky svým obrovským, složitým květům dodají kyticím na dramatičnosti a poutavosti. Orientální lilie mají rády plné slunce až polostín a vlhkou, dobře propustnou půdu bohatou na organické látky.

2) Sadec nachový

Přilákejte dnes už téměř vzácné motýly do své zahrady pomocí sadce. Je to houževnatá domácí trvalka, která se na vaší zahradě rychle ujme. Koncem léta rostlina vytváří vlny růžových květů bohatých na nektar, které motýli zbožňují. Sadec vyžaduje plné slunce až polostín a vlhkou, dobře propustnou půdu. Za to se vám odmění a poroste až do výšky 2,5 metru.

3) Topolovka

Dodejte svému trvalkovému záhonu trochu chalupářského kouzla s topolovkou. Topolovka je známá svými vysokými věžičkami barevných květů a je ideální rostlinou na okraj zahrady. Jen pozor: pokud žijete ve větrné oblasti, možná budete muset tyto rostliny přikotvit, aby stály vzpřímeně. Topolovky dokážou totiž vyrůst až do výšky dvou a půl metru. Pro optimální růst jim stačí plné slunce a vlhká, dobře propustná půda.

4) Udatna dvoudomá

Vytvořte barvu a zajímavost na těžko přístupných stinných místech pomocí udatny dvoudomé. Tato zábavná rostlina vypadá jako obří čechrava s jemně členěnými listy a časně letními chocholy krémově bílých květů. Dosahuje výšky zhruba 1,8 metru. Udatna má ráda, stejně jako ostatní vysoké trvalky, plný stín až polostín a vlhkou, dobře propustnou půdu.

5) Česnek okrasný Millenium

Okrasný česnek Millenium, trvalka roku 2018, je nápadná odrůda s travnatými listy a kulatými úbory květů o průměru pěti centimetrů ve veselém levandulově fialovém odstínu. Květy kvetou každé léto přibližně šest týdnů a lákají všechny včely, motýly a užitečný hmyz na kilometry daleko. 30 cm vysoké a široké trsy se skvěle hodí do přední části trvalkového záhonu nebo do skalky, kde oceníte jejich kulovité květy. Tato rostlina, která je technicky vzato cibulovinou, se obvykle prodává jako trvalka v květináči a lze ji vysazovat na jaře nebo na podzim. Na rozdíl od mnoha jiných trvalek se řezem nezvýší počet květů.

6) Třapatkovka nachová

Třapatky jsou základem letní trvalkové zahrady, kvetou celé měsíce i v suchých a horkých podmínkách a poskytují potravu motýlům, včelám a dalším opylovačům. Třapatku můžete pořídit v jemně růžové ale i v bílé barvě a může dorůst až do výšky jednoho metru! Třapatka se tedy v žádné zahradě určitě neztratí. 

7) Srdcovka nízká Luxuriant

Dlouho kvetoucí trvalky pro stinná místa se shánějí těžko, a proto by srdcovka těžko hledala konkurenci. Tato odolná odrůda dorůstá výšky po kolena a po celé pozdní jaro a léto vytváří trsy červenorůžových květů ve tvaru srdce. Atraktivní jsou i listy, které tvoří pěknou protiváhu staromódním květům. Tuto trvalku, která snáší stín, můžete vysadit do lesní zahrady, na stinný okraj nebo podél cesty lemované stromy. Odstřihávání odkvetlých květů jí zajistí několik měsíců kvetení.

8) Šanta hroznovitá

Díky svému uvolněnému, bezproblémovému růstu se šanta hodí  trvalkového záhonu či do růžové zahrady. Rostliny navíc od pozdního jara do poloviny podzimu kvetou bohatou přehlídkou fialovomodrých květních úborů, které jsou mimořádně atraktivní pro opylovače a užitečný hmyz. Jakmile začne počáteční příliv květů slábnout, rostlinu ostříhejte a zastřihněte ji přibližně na polovinu. Bez zastřižení bude rostlina i nadále mírně kvést, ale dobré zastřižení podpoří úhledné olistění a spoustu květů, které vydrží až do mrazů.

9) Stračka

Vytvářejte úžasná aranžmá z řezaných květin s delfiniemi. Tato klasika letních zahrad nese trsy intenzivně zbarvených květů v odstínech modré, fialové, bílé a růžové. Největší odrůdy dosahují výšky až 1,8 metru, ale pokud máte malou zahradu, můžete najít i zakrslé odrůdy. Stříhejte odkvetlé květy, abyste vyvolali další příliv květů. Stračka potřebuje dobře propustnou půdu a plné slunce.

10) Dosna

Udělejte na své zahradě dojem s dosnami. Jejich velké listy a zářivě barevné květy v odstínech žluté, oranžové, červené a růžové okamžitě dodají vaší zahradě tropickou atmosféru. Určitě seženete i odrůdy s pestrými listy, které udělají ještě větší dojem. Zakrslé dosny mohou dorůstat výšky pouhých 90 cm, zatímco jiné se mohou vyšplhat až ke 2 m. Dosny potřebují k životu trvale vlhkou půdu a plné slunce.

11) Mužák prorostlý

Rostlina s vtipným názvem mužák prorostlý vytváří od poloviny léta do začátku podzimu zlaté sedmikrásky na pevných stoncích vysokých 2,5 metru. Tato rostlinka pochází ze Severní Ameriky a pro optimální růst ocení plné slunce a vlhkou půdu, která je dobře propustná.

Nejčastější dotazy

Jaká je nejvyšší trvalka?

Vysoká a zářivá obří himalájská lilie může vyrůst až do výšky devíti metrů. Během léta vytváří nádherné bílé trubkovité květy s kaštanovými pruhy. Tato trvalka je voňavou květinou zdobící zahrady výjimečnou květinovou vůní a rozhodně patří mezi ty nejvyšší trvalky.

Je třeba podpořit vysoké trvalky?

Ano. Pravidelně zajišťujte rostoucí stonky nebo přidejte další vrstvu provázku či pletiva, abyste zabránili přerůstání rostlin přes oporu a jejich následnému poškození. Ujistěte se, že opory pro vysoké rostliny a velké trsy jsou dobře ukotveny v zemi, aby nedošlo k vyvrácení opory s rostlinami. (Zdroj)

Která trvalka kvete nejdéle?

Mezi nejdéle kvetoucími trvalkami vyniká čechrava. Kromě toho, že se velmi snadno pěstují, daří se jim na slunných i zastíněných zahradách a mají opeřené květy, které nabízejí dlouhé měsíce půvabných barev. 

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu