10 tipů, jak vypudit krtka ze zahrady jednou pro vždy

Krtci sice vypadají roztomile, ale mohou způsobit velké škody na vašem trávníku a zahradě. Budují v zemi složité sítě tunelů a kopců a rychle ničí nebo poškozují rostliny, trávu a stromy ve vašem venkovním prostoru. Pokud chcete svůj pozemek zkultivovat, jediným řešením je naučit se, jak se krtků zbavit. Podívejte se na 10 tipů, jak vypudit krtka ze zahrady jednou provždy.

1) Odstraňte zdroje jejich potravy

Krtci milují housenky. Když na zahradě zlikvidujete housenky a další hmyz, krtci se přestěhují a budou hledat lepší zdroje potravy. Doporučujeme kontrolovat populaci housenek pomocí užitečných hlístic, které je hubí. Pokud chcete dosáhnout rychlejších výsledků, použijte místo toho insekticid.

2) Použijte rostliny jako bariéru

Krtci nemají rádi rostliny s výraznou vůní, jako jsou narcisy, měsíčky a všechny rostliny z čeledi allium. Vysaďte tyto druhy na okrajích zahrady, abyste vytvořili přirozenou bariéru, nebo je zasaďte do vyvýšených záhonů, abyste ochránili kořenový systém. Pokud chcete, můžete si v místním zahradnictví zakoupit hotové zábrany proti krtkům.

3) Vykopejte příkop

Chcete-li kolem trávníku a zahrady vytvořit hranici vytvořenou člověkem, vykopejte kolem místa, které chcete chránit, příkop hluboký zhruba 60 cm a široký 15 cm. Vyplňte příkop kameny nebo jej vyložte drátěným pletivem či železářskou tkaninou s otvory širokými ¾ nebo menšími. Jedná se o časově náročné, ale účinné a dlouhodobé řešení, jak krtkům zabránit v pronikání na vaši zahradu.

4) Vytvořte krtkům nepřátelské prostředí

Krtci neradi žijí v rušivých oblastech. To je pro vás dobrá zpráva, protože to znamená, že zbavit se jich může být stejně snadné jako vytvořit jim nepříjemné prostředí. Za tímto účelem si v místním obchodě s potřebami pro dům a zahradu zakupte zvukový hrot a zapíchněte jej do země na zahradě. Tento hrot bude pomocí elektronických pulzů vytvářet dráždivé zvuky, které krtky přimějí, aby odešli jinam. Nemějte však obavy – elektronické impulzy nebudete slyšet ani cítit.

5) Udržujte svůj trávník v čistotě

Krtci se cítí nejbezpečněji v úkrytu. Z tohoto důvodu je odstranění jejich úkrytu skvělým způsobem, jak je přimět, aby šli jinam. Udržujte trávu posekanou a zahradní záhony upravené. Nepoužívejte silné vrstvy mulče k zakrytí záhonů a odstraňte všechny hromady dřeva nebo organického odpadu. Možná byste také měli omezit zalévání, protože nadměrná vlhkost přitahuje hmyz a vytváří ideální prostředí pro krtky.

6) Vyvolejte zápach

Krtci jsou známí svým krátkozrakým zrakem, ale mají velmi ostrý čich a sluch. 

Jedním z nejlepších způsobů, jak krtky poslat pryč ze své zahrady, je položit do jejich tunelů něco, co silně zapáchá. Doporučujeme zvolit něco biologicky rozložitelného, abyste nepoškodili zahradu nebo nezabili zahradní živočichy. Dobrými kandidáty jsou starý páchnoucí sýr, zkvašený jogurt nebo zkažené mléko. Někteří lidé také přísahají na posypání práškovou červenou paprikou nebo kávovou sedlinou, takže se vyplatí trochu experimentovat a zjistit, co je nejúčinnější.

7) Rozložte sítě proti krtkům

Tato možnost je možná pouze v případě, že pokládáte nový trávník, ale pokud se do toho pouštíte, je to skvělá a ekologická metoda, jak zabránit krtkům ve vstupu na vaši zahradu. Sítě proti krtkům lze zakoupit v zahradních centrech a na internetu a jsou spolehlivé a mají dlouhou životnost. Síť byste měli umístit do hloubky asi 10 cm před výsevem trávy, nebo pokud používáte rozválený trávník, můžete síť umístit přímo pod něj. Pokud se pak krtek pokusí zahradu neúspěšně prokopat, měl by teoreticky zahradu trvale opustit.

8) Zvažte pasti na krtky

Někdy bohužel pouhé odpuzování krtků nestačí, a pokud jste vyzkoušeli všechny předchozí možnosti, je možná na čase zvážit umístění pastí. K dispozici jsou různé pasti, které jsou při správném použití považovány za humánní způsob hubení krtků. Pasti na krtky by měly být umístěny asi 10-20 cm pod úrovní terénu, ale ne přímo pod krtinci. Hlínu z kopečku můžete odhrnout a pomocí klacíku zjistit, kde se tunel nachází. Poté byste měli tunel opatrně otevřít a zároveň co nejméně narušit a umístit čelisti pasti tak, aby se uvnitř pevně vyrovnaly. Past nastražte a poté ji pečlivě zakryjte, buď kbelíkem, nebo kusem trávníku či čímkoli, co zabrání slunečnímu světlu pronikat dovnitř. Tyto pasti nevyžadují žádnou návnadu a měli byste je kontrolovat alespoň jednou denně. Běžně se stává, že krtek do pasti nevědomky nastrká zeminu, a pokud se tak stane, bude třeba past znovu nastražit. Je důležité zmínit, že ačkoli se tím vyřeší váš současný problém s krtky, uvolněné tunely pravděpodobně přilákají další krtky a možná budete muset proces opakovat. K dispozici jsou také živé pasti, a pokud se pro ně rozhodnete, musíte je kontrolovat dvakrát denně; jinak může krtek vyhladovět nebo dokonce uhynout stresem dříve, než ho budete moci bezpečně vypustit do jeho nového domova. Krtci chycení do pasti by měli být vypuštěni nejméně 1,5 km od místa, kde byli odchyceni, a musíte se také ujistit, že máte povolení od majitele pozemku, abyste je tam mohli vypustit.

9) Připravte si repelenty proti krtkům

Existují různé přípravky na odpuzování krtků, které mají především stejný účel. V podstatě uvolňují kouř a výpary ricinového oleje, které údajně pronikají do tunelů a odhánějí červy a další chutné krtčí pochoutky. Doufá se, že to hladové krtky pošle dál do míst, kde najdou potravu, ale je třeba zmínit, že je to opravdu jen dočasné řešení. Navíc krtek může vaši zahradu opustit, ale pak může zamířit přímo na pozemek vašeho souseda, což může vést k potenciálním neshodám a sousedským sporům.

10) Najměte si profesionála

Pravděpodobně nejjistějším způsobem, jak se zbavit krtků na zahradě, je přizvat si profesionála. Jedná se však o poměrně nákladnou variantu, která by měla být zvažována pouze v případě, že vše ostatní selže. Navíc stejně jako v případě kladení vlastních pastí neposkytuje žádnou záruku, že se na vaší zahradě neusídlí nový krtek.

Nejčastější dotazy

V kterou denní dobu jsou krtci nejaktivnější?

Krtci dávají přednost vlhké, hlinité půdě a nejaktivnější jsou na jaře nebo na podzim brzy ráno nebo večer; vylézají také po teplém dešti. Krtci mají charakteristický znak – bezsrstý, špičatý čenich. (Zdroj)

Jak dlouho žijí krtci na zahradě?

Krtci žijí v průměru tři roky (ale mohou se dožít i šesti let). Za předpokladu, že mají dostatek potravy a jsou nerušeni, není důvod, proč by nemohli zůstat na jednom místě po většinu svého života. To znamená, že délka života krtka na vaší zahradě závisí pouze na vás.

Co dělají krtci v noci?

Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou krtci noční tvorové. Nejvíce aktivní jsou však v klidných hodinách, aby se vyhnuli lidem a predátorům. Počkají, dokud neuslyší nic, co by se pohybovalo mimo jejich nory, aby mohli proběhnout svými tunely, což znamená, že mohou být nejaktivnější v noci a v časných ranních hodinách. (Zdroj)

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu