Nejlepší fotopasti 2024 - recenze, zkušenosti & jak vybrat

Strávili jsme více než 100 hodin průzkumem fotopastí. Zde je náš výběr těch nejlepších v roce 2024.

Nejlepší fotopasti s GSM

s GSM - TOP 1

Bunaty FULL HD GSM

Jedna z nejprodávanějších fotopastí s GSM modulem na českém trhu. Odolný skladný přístroj se snadným ovládáním a inovativním 3D maskováním do terénu.

NumAxes PIE1023

Fotopast s GSM modulem je vhodná pro ty, kteří chtějí mít neustálý přehled o tom, co se děje před fotopastí.

Kde koupit?

s GSM -TOP 3

UOvision UM785 3G

Fotopast s GSM modulem, který umožňuje zasílání fotografií pomocí emailu nebo sms.

Kde koupit?

Nejlepší fotopasti bez GSM

bez GSM - TOP 1

Bunaty FULL HD

Oblíbená a spolehlivá fotopast české značky s dobrým poměrem cena/výkon.

bez GSM - TOP 2

ScoutGuard SG520 PRO

Jedna z nejmenších fotopastí, která se vejde do dlaně.

Kde koupit?

bez GSM - TOP 3

Ltl Acorn 6310 MC

Acorn 6310MC je dobře vybavená fotopast s řadou skvělých funkcí.

Kde koupit?

Jak vybrat fotopast – kompletní průvodce

Pomocího tohoto článku se vám pokusíme pomoci s výběrem správné fotopasti pro různé účely, ať už půjde o monitoring zvěře, nebo ostrahu majetku. V textu naleznete obecné principy výběru fotopasti i specifika jednotlivých modelů.

Základní informace k fotopastím.

Fotopasti se běžně využívají jako pomůcka pro myslivce při monitoringu zvěře a majitelům objektů  pro ostrahu. Hlavní výhodou oproti běžným kamerám je, že reaguje na pohyb před čidly, který zaznamená pomocí fotografie, videa nebo obojího současně. Pořízené záběry ukládá na paměťovou kartu nebo zasílá rovnou informace o pohybu SMS zprávou či emailem. 

Podle čeho vybírat vhodnou fotopast?

Hlavním kritériem by tedy při výběru fotopasti měl být účel použití. Vyplývá z toho tedy, že jiné požadavky na funkce bude mít majitel rodinného domu oproti outdoorovému nadšenci, který si přeje pozorovat volně žijící zvířata. 

 1. Monitoring zvěře – Pro fotopasti určené na monitoring zvířat považujeme nejdůležitější bytelnou konstrukci, minimum lesklých ploch na těle fotopasti a kvalitní záběry.
 2. Ostraha majetku – Naopak pro ostrahu si myslíme, že lépe využijete menší rozměry, dálkový přístup k fotopasti, úhel záběru a GSM modul.

Dnes již na trhu objevíme fotopasti s rozlišením fotografií 20Mpx a FullHD videem. I tento aspekt se odvíjí od účelu použití. Při pozorování přírody lépe využijeme co nejkvalitnější záběry, ale u ostrahy nám bohatě stačí nižší kvalita, například 12Mpx, pro rozpoznání lidské tváře.

V rychlosti spouště se výrobci velmi často předhání. Nejčastěji se rychlost spouště pohybuje mezi 0,5 a 1 sekundou. Tento rozsah je naprosto dostačující, ale čas přesahující 1 sekundu už by mohl být na obtíž a nezachycovat dostatečně rychle pohyb. 

Pozorovací úhel řešíme v okamžiku použití fotopasti pro venkovní účely. Běžně mívají fotopasti rozsah od 45 do 60 stupňů, což je naprosto standardní a dostačující rozmezí. Některé modely mohou disponovat až 100 stupňovým úhlem, který sice zabere větší prostranství, ale za cenu zhoršené ostrosti záběrů.

Displej je pouze komfortním pomocníkem fotopasti. Jeho pomocí probíhá nastavení fotopasti a některé modely i nabízí možnost prohlížení záznamů, či jejich mazání.

Externí napájení zužitkujeme tam, kde máme možnost propojení přímo s elektrickým vedením. A zároveň se nebudeme muset starat o výdrž baterií.

Valná většina fotopastí disponuje neviditelným přísvitem o vlnové délce 940nm, který je lidskému i zvířecímu oku zcela neviditelný. Druhou variantou je osvit 850nm, který se do fotopastí dává velmi zřídka a je kvalitnější, ale bohužel viditelný. Zvěř by mohl stresovat a narušitel ve střeženém objektu by mohl fotopast vidět a obejít.

Běžný a zároveň postačující dosvit bývá 10-20 metrů. Mnoho výrobců se snaží nalákat zákazníky i 30 metrovým dosahem, to je však zbytečností, protože na takovou vzdálenost už snímaný objekt nebude znatelný.

Jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru fotopasti a zároveň přítomnost GSM modulu odlišuje modely fotopastí mezi sebou. GSM modul umožňuje okamžité informování majitele fotopasti o pohybu před čidly pomocí SMS zprávy nebo emailem. Pravděpodobně tuto funkci nejlépe využije osoba, která využívá fotopast k ostraze majetku. Pokud zvažujete fotopast s GSM modulem, je třeba počítat s investicí do SIM karty se zaplaceným tarifem a možností přenosu dat.

Pro mnohé uživatele je přínosem možnost nastavení českého jazyka v menu fotopasti. Některé modely nabízí Wi-Fi nebo Bluetooth připojení, díky kterému můžete fotopast ovládat, nebo přesunovat záznamy, aniž byste museli vyndávat SD kartu či připojovat kabel.
Zajímavou vychytávkou je funkce časosběru, pomocí které bude fotopast snímat nepřetržitě vše, ve vámi zvoleném časovém úseku. I sériové snímání můžeme skvěle využít například při pozorování přírody, kde zachytíme více fotografií objektu v pohybu.

Při pořízení paměťové karty je třeba si uvědomit, kolik prostoru pořízené záběry zaberou (čím vyšší kvalita snímku, tím větší velikost). Fotopasti běžně podporují SD karty a výrobce většinou uvadí, jakou maximální velikost lze do modelu fotopasti vložit.

Pro kvalitní fotopast je důležitý i její vzhled, potažmo maskování. Doporučujeme vybírat takové, které mají minimum lesklých ploch a při nočním režimu na nich nic nebliká nebo nesvítí. Zbytečně by to mohlo například rušit zvěř.

Značky fotopastí dostupné na našem trhu:

 • BUNATY – Výrobce uvádí, že je používá Policie ČR. Jsou určené pro český trh.
 • ScoutGuard – Jsou cenově dostupné fotopasti se zajímavým výkonem.
 • Bentech – Na našem trhu je k dostání mnoho modelů s příjemnou cenovkou.
 • Ltl Acorn – Odolné fotopasti s dobrým poměrem cena/výkon.
 • NumAxes – Méně známé fotopasti, výrobce nabízí mnoho modelů.
 • KeepGuard – Výkonné fotopasti, které mají dobré hodnocení.
 • FoxCam – Fotopasti s kvalitními záběry a příjemnou cenovkou.
 • UOvision – Skvěle maskované fotopasti se širokým spektrem dovedností.
 • Denver – Ideální fotopasti k pozorování zvířat.
 • Solight – Multifunkční fotopast, účinná jak na zloděje, tak i k monitoringu zvěře.

Při výběru kvalitní fotopasti se nevyplatí koukat na cenu. Levnější modely bývají méně výkonnější s horšími záběry, což by se nemuselo v případě ostrahy objektu příliš vyplatit. Toto hlavně platí u fotopasti s GMS modulem, kdy ty levnější hůře chytají signál, případně mají chyby v odesílání upozornění.

Přinášíme však přibližný přehled toho, co můžete očekávat v rámci jednotlivých cenových rozmezí:

 • Fotopasti do 3 000 Kč – u nejlevnějších typů fotopastí počítejte s rozlišením okolo 8 megapixelů, dosvitem 10 – 12 metrů, základní výbavou a nepříliš propracovaným maskováním.
 • Fotopasti od 3 000 do 6 000 Kč – tento typ bude ve všech parametrech o chlup lepší než předchozí, ale i zde je počet doplňkových funkcí samozřejmě omezený. Najdete zde i některé GSM modely.
 • Fotopasti od 6 000 do 10 000 Kč – u těchto fotopastí můžete očekávat opravdu vysokou kvalitu pořízených snímků, a to i těch nočních. Jsou také schopny pořídit fotografie ve velmi rychlém časovém sledu za sebou a mají vysokou rychlost spouště. Tyto dražší varianty už umožňují okamžité odesílání pořízených snímků na váš mobilní telefon pomocí GSM. 

Často kladené dotazy

Obecně by se dalo říci, že je tento aspekt velmi individuální. Vše záleží na počasí, ročním období i kvalitě baterií. Výdrž startuje na 2 měsících a velmi kvalitní baterií vydrží i 8 měsíců.

Toto je závislé na nastavení citlivosti PIR čidla a na povětrnostních podmínkách, většinou jde o cca 20 metrů.

Průměrný dosah 940nm bývá 10-15 metrů, ale záleží na tom, jak je jasná noc a povětrnostních podmínkách.

Ne, infra přísvit o vlnové délce 940nm není viditelný.

Obecně lze říci, že všechny fotopasti jsou konstrukčně navrženy na teploty okolního prostředí od +60°C do -20°C i přes to není vhodné fotopasti vystavovat záměrně přímému slunci.

Například fotografií o kvalitě 12Mpx se vejde na 4GB paměťovou kartu 1000.

Aby vydržela fotopast co nejdéle, je dobré se o ní správně starat. Pro co nejlepší údržbu se podívejte do návodu k použití, kde najdete nejpřesnější instrukce k tomu, jak se starat o vaši fotopast. My přinášíme další tipy k zacházení s fotopatí:

 • Kupujte pouze kvalitní baterie. Ty méně výkonné se musejí častěji měnit. Při výměně vždy vyndejte všechny baterie, to platí i při delší nečinnosti fotopasti.
 • Vždy stahujte fotografie z paměťové karty průběžně, nestane se vám, že pak přijdete o všechny záběry, pokud se objeví chyba. 
 • Fotopast nikdy nenoste v tašce spolu s ostrými nástroji, aby se ne nepoškodila její čidla.
 • Používejte pouze suché příslušenství.
 • Dbejte na čistotu čočky fotopasti, je to velmi důležité pro kvalitní a ostré záběry.
 • Pravidelně aktualizujte fimware fotopasti, abyste předešli chybám.

Další užitečné tipy při nákupu fotopasti

 • Nejrychlejší spoušť není vždy výhodou. S rychlostí pod 0,5 sekundy se může stávat, že fotopast zachytí pouze nohu, která vkráčí do zorného pole. Což je zbytečné. Doporučujeme se poohlížet po fotopastech s rychlostí spouště od 0,5 do 1 vteřiny. 
 • GSM fotopast kupujte pouze u prověřených specialistů, její nastavení je složitější a odborníci zajistí optimální chod GSM brány.
 • Fotopasti s velmi širokým úhlem záběru nedoporučujeme používat pro monitoring zvěře a myslivost. Z důvodu zmenšení budete hůře rozeznávat zvěř na záznamech.
 • Při výběru fotopasti, především té s GSM modulem se nevyplatí příliš šetřit. Fotopast za 4 000 korun nebude stejně kvalitní a spolehlivá, jako za 8 tisíc korun. V případě, že jste omezeni financemi, je lepší koupit kvalitnější a dražší fotopast bez GSM modulu, než levnou s GSM modulem.

Shrnutí

Prvotním a nejdůležitějším rozhodnutím při výběru fotopasti je účel jejího použití. Pokud volíme fotopast pro ostrahu majetku, bude model potřebovat GSM modul, lépe upotřebíme menší rozměry. Naopak pokud chceme používat fotopast k monitoringu zvěře doporučuje vybírat modely s bytelnou konstrukcí a minimem lesklých ploch. 

Při nákupu se nevyplatí se orientovat pouze podle ceny, fotopast za 3 000 Kč nebude stejně kvalitní jako za 8 tisíc. Naopak drobné niance bývají ve kvalitě nahrávek a fotografií, kdy mnoho fotopastí běžně nahrává ve Full HD a záběry jsou ve 12 a více Mpx. Doporučujeme dbát na rychlost spouště, aby čidlům fotopasti neuniklo nic. Optimální rychlostí se uvádí čas do 1 sekundy. Dosah fotopastí bývá většinou dost podobný a pohybuje je mezi 12-25 metry. Pro použití fotopasti na venkovní účely vyžadujeme i dostatečný zorný úhel, který by měl začínat na hodnotě alespoň 50 stupňů. V sekci doplňkových funkcí se výrobci předhání. Velmi časté a užitečné funkce bývají časosběr a časovač, naopak raritní je možnost nastavení expozice. V neposlední řadě je u fotopastí důležitý vzhled, potažmo maskování, kdy se nám bude lépe fotopast skrývat.

Nejlepší fotopasti s GSM v poměru ceny k výkonu

V tomto výběru naleznete fotopasti s GSM, jež nabízejí dobrý kompromis mezi cenou a kvalitním provedením.

s GSM - cena/výkon č.1

Bentech 3.0CG

Nadupaná fotopast s dobrým poměrem ceny k výkonu.

Kde koupit?

Ltl Acorn 5310 MG

Fotopast značky Acorn s GSM modulem a přijatelnou cenovkou.

Kde koupit?

s GSM - cena/výkon č.3

Bentech 2.6CM

Fotopast s GSM modulem pro monitoring zvěře či objektů.

Kde koupit?

Nejlepší fotopasti bez GSM v poměru ceny k výkonu

V tomto výběru naleznete fotopasti bez GSM, jež nabízejí dobrý kompromis mezi cenou a kvalitním provedením.

bez GSM - cena/výkon č.1

Bunaty Mini Full HD

Malá, ale šikovná, tak by se dala ve zkratce velmi příhodně popsat tato fotopast. Bunaty mini Full HD kombinuje moderní technologii se skladností, elegantním provedením a zároveň jednoduchostí ovládání.

bez GSM - cena/výkon č.2

Bentech TC03

Fotopast Bentech TC03 spolehlivě zachytí jakýkoliv pohyb.

Kde koupit?

bez GSM - cena/výkon č.3

FoxCam FORESTER

Fotopast Foxcam Forester je svou odolností vhodná i do extrémních podmínek.

Kde koupit?

Nejlepší fotopast na ochranu majetku

Vybrali jsme dle nás nejlepší fotopast, jež se výborně hodí na ochranu majetku / na zloděje. 

Fotopast na zloděje

Bunaty Wide Full HD GSM

Jeden z nejnovějších modelů kvalitních a spolehlivých fotopastí od české značky řadící se k nejprodávanějším produktům na českém trhu.

Další oblíbené fotopasti

Následující sekci jsme věnovali fotopastem, jež patří mezi ty nejoblíbenější a nevešly se do našeho výběru.

Bunaty Wide Full HD

Jedna z nejprodávanějších fotopastí na českém trhu, spolehlivé zařízení poskytující kvalitní zvukový i obrazový záznam se schopností pokrýt co největší možnou plochu v jeho dosahu.

Kde koupit?

Bunaty Wide Angle Extreme

Skladná spolehlivá a nenápadná fotopast s extrémně širokým záběrem za rozumnou cenu. Jednoduše ovladatelné a uživatelsky velmi přívětivé zařízení.

Bunaty Full HD GSM 4G

Jedna z nejprodávanějších českých fotopastí s dobrými ohlasy se 4G připojením.

Kde koupit?

Bunaty Wide Full HD GSM 4G

Na dálku ovládaný “hlídač” s úhlem záběru až 80 stupňů.

Kde koupit?

Bunaty One

Hodně muziky, za málo peněz. Tímto se vyznačuje Bunaty One Full HD.

Ltl Acorn 6210 MC

Fotopast od prověřené značky Acorn, jež má dobrý poměr cena/výkon.

Kde koupit?

Ltl Acorn 5310 MC

Acorn 5310 MC je dobrým pomocníkem na monitoring objektu i zvěře.

Kde koupit?

s GSM -TOP 2

ScoutGuard MG983G-30mHD

Perfektně vyspělá hybridní fotopast na ochranu majetku.

Kde koupit?

Ltl Acorn 3310 A

Fotopast značky Acorn, která je schopná fungovat v extrémních teplotách.

Kde koupit?

NumAxes PIE1035

Pomocník na monitoring zvěře či hlídání pozemku.

Kde koupit?

NumAxes PIE1009

Méně známá fotopast s intuitivním ovládáním.

Kde koupit?

s GSM - cena/výkon č.2

ScoutGuard SG880MK-18m

Fotopast se zabudovanou GSM bránou.

Kde koupit?

KeepGuard KG762NV

Fotopast pro pozorování přírody či myslivost.

Kde koupit?

KeepGuard KG691NV

Fotopast odolná proti nepřízni počasí, ale bez GSM modulu.

Kde koupit?

KeepGuard KG770

Robustní konstrukce zajistí extrémní výdrž fotopasti proti okolním vlivům.

Kde koupit?

ForestCam TINY

Jedna z nejmenších fotopastí na trhu.

Kde koupit?

Bentech TC05

Fotopast určená pro monitoring zvěře nebo zaznamenání jakéhokoli narušitele.

Kde koupit?

Bentech 3.0C

Odolná fotopast na monitoring zvěře či majetku.

Kde koupit?

Bentech 4.0CG LTE

Nadupaná fotopast ze stáje Bentech s GSM modulem.

Kde koupit?

UOvision UM595 2G

Fotopast s mimořádnou výdrží baterií.

Kde koupit?

UOvision UV 557

Malá nenápadná fotopast s širokému využití.

Kde koupit?

UOvision UV595 HD

Výkonné zařízení pořizující fotografie a videa při monitoringu zvěře nebo ostraze majetku.

Kde koupit?

UOvision UV 785 HD

Fotopast s možností nastavení expozice.

Kde koupit?

FoxCam Ranger

Malá fotopast s českým menu.

Kde koupit?

FoxCam SG880MK-18MHD

Výkonná fotopast s GSM modulem a skvělým maskováním.

Kde koupit?

Záběry pomocí fotopastíi

Máte s fotopastmi zkušenost? S jakými máte dobré zkušenosti. Napište do komentářů 🙂 

4.6/5 - (18 votes)