Je dobrý nápad dávat sůl do akvária? Jak na to?

Akvárium je oblíbené napříč všemi chovateli – ryby jsou nenáročná zvířátka, velmi tichá a klidná. Podvodní život je navíc fascinující sledovat, a zabaví to nejen děti, ale i dospělé. Jenomže před samotnou koupí akvária přichází důležitá otázka, a to, zda si doma vybudovat sladkovodní nebo mořské akvárium. Pokud si nejste jisti, které je vhodné zrovna pro vás, nebo co slané akvárko obnáší, přečtěte si následující článek. Budete i vy po přečtení patřit k zastáncům akvária se slanou vodou? Uvidíte, že i vás uchvátí svou krásou.

Jak si vybrat mezi sladkovodním a mořským akváriem?

Než začnete zařizovat jakékoliv akvárium, musíte si položit několik otázek, které vám pomohou zhodnotit, jaké akvárko se hodí pro vás:

  • Jakou úroveň znalostí ohledně péče o akvárium a vodní živočichy mám? Jsem začátečník?
  • Kolik financí mohu akváriu věnovat do začátku?
  • Kolik času a financí můžu akvárku v následujícím čase věnovat?

Výhody a nevýhody slaného a sladkovodního akvária

Mezi všemi chovateli je jistě mnohem rozšířenější akvárium sladkovodní. Ale proč vlastně? Základní výhodou sladkovodního akvária je snadnější údržba. Slaná voda je agresivní kvůli velkému množství soli, proto jsou potřeba speciální měřící přístroje a živé horniny, které pomáhají udržovat vnitřní stabilitu života v akváriu. Také náklady na jejich pořízení nejsou zrovna malé.

Výhodou sladkovodního akvária je tedy jeho menší náročnost nejen vzhledem k údržbě, ale také po finanční stránce. Je vhodné pro začátečníky i díky tomu, že většina sladkovodních ryb lze pořídit ve většině zverimexů, a také vám tam se vším poradí. Tyto zvířátka jsou také výrazně levnější než ta mořská. Velkou nevýhodou je, že sladká voda se musí nějakým způsobem udržovat, a rybky jsou na jakékoliv chemikálie velmi náchylné. Zelenající voda tedy může být pro chovatele docela těžkou otázkou.

Není pravda, že začátečníci se musí obloukem vyhnout slaným akváriím. Pokud můžete věnovat trochu více času nastudování si detailů ohledně péče o slanou vodu, potom není žádná překážka, abyste si ho jako začátečník pořídili. Zkuste pro začátek však akvárko s rybkami a maximálně živými kameny, útesová nebo korálová akvária si raději nechte, až budete zkušenější. Korály jsou totiž extrémně chólostivé.

Výhodou slaného akvária je to, že mořské ryby a korály jsou často mnohem barevnější, tvarově zajímavější a pestřejší než ryby sladkovodní, díky tomu bude vaše akvárium vypadat zajímavě a dostatečně exoticky. Problémem však je, že jsou finančně náročnější a rozhodně je neseženete v každém zverimexu. Nevýhodou při čištění akvária je to, že musíte správně namíchat slanou vodu, což zabere dost času, protože sůl se ve vodě pomalu rozpouští, a navíc je potřeba měřit úroveň slanosti. Nemusíte se však zaobírat čističem vody, který je potřeba u sladkovodních akvárií. Za další nevýhodu se může považovat při prvotním nákupu osvětlení, protože mnohé korály potřebují speciální světla, která stojí spoustu peněz nejen při koupi, ale také při provozu. Odměnou jsou však mnohobarevné korály, díky kterým si můžete připadat jako na exotické dovolené.

Obrovskou (asi i největší) výhodou mořských akvárií, je jejich postupné rozvíjení. Pokud si vybavíte sladkovodní akvárium, nebude se vám dále samo rozvíjet, pokud na nových rostlinkách nepřinesete i některého z druhů šneků. Mořská akvária jsou však jiná – jejich život se vám rozvíjí přímo před očima a doslova každý den najdete něco nového. Nejčastěji se jedná o tzv. stopaře, tedy o drobné živočichy. Negativa s tím spojená jsou však taková, že ne každý stopař je nutně zvláštní, a jejich odstranění nemusí být úplně snadné.

Jak připravit slané akvárium?

1) Kreativní část založení

Jako první si musíte rozmyslet, jestli chcete mít slané nebo sladké akvárium. Pokud se rozhodnete pro mořské akvárko, rozmyslete si, jak má vypadat – například jaké druhy korálů či živých kamenů chcete pěstovat. Každý potřebuje jinou intenzitu světla a trochu jiný zdroj obživy, takže na to musíte před koupí myslet. Také zkuste popřemýšlet, jaké živočichy (a kolik) chcete pěstovat, protože tomu musíte přizpůsobit velikost akvária.

2) Koupě vybavení

Jako následný krok je samotná koupě toho, co budete potřebovat. Nemyslí se tím jen samotní živočichové, korály, řasy a jiné rostliny v akváriu, ale také veškeré vybavení, které vám pomůže s údržbou. Potřebovat budete:

  • akvárium (velikost zvolte podle toho, co budete dovnitř umisťovat a kolik živočichů plánujete chovat – každému půl kilogramu přidané hmoty, jako je dekorativní keramika, musíte přidat jeden litr vody, na jeden centimetr živočicha by mělo být taktéž jeden litr),
  • korálovou drť, jemný  nebo živý písek,
  • speciální sůl k vytvoření mořské vody,
  • čistící osádka pro udržení rovnováhy,
  • teploměr (a na léto chlazení) ke kontrole teploty okolo pětadvaceti stupňů Celsia,
  • hustoměr pro kontrolu slanosti vody,
  • osvětlovací systémy, případně i s časovačem.

Kromě nezbytných, výše vyjmenovaných částí akvária můžete pořídit i věci, které nutně nepotřebujete, ale určitě se vám mohou hodit. Patří sem například produkty na odstranění řas, které se v prvních týdnech mohou objevit. Pro krásnější vzhled můžete pořídit i zadní tapetu dle vašeho uvážení a podle toho, jak jste si namysleli základní zjev vašeho mořského akvária. Zapomenout nesmíte také na krmení pro vaše nové obyvatele akvárka, jako jsou granule, vločky nebo mořské řasy.

3) Umístění akvária a namontování nezbytných prvků

Už při představě myslete na velikost akvária a podle toho najděte místo. Protože akvárko není lehké, musíte se zamyslet i nad nosností nábytku, na kterém to budete mít položené. Platí, že zadní stěnou by mělo stát u zdi na místě, kde bude svítit co nejméně slunce, protože jinak by se mohlo akvárium přehřívat. K filtraci se nejčastěji používají vnější filtry, které se umisťují pod akvárko, na to při umisťování také myslete. Přidejte také teploměr pro kontrolu teploty, a hustoměr, který zase kontroluje slanost vody. K udržení teploty pomáhá i chlazení.

4) Vytvoření akvarijní krajiny

Platí zde jedno základní pravidlo – řiďte se tím, jak jste si namysleli, že to má vypadat. Je to vaše dekorace domova, tak si od ostatních nenechte radit, kam umístit jaký korál nebo kámen. Na dno vsypte drcený korál nebo písek, kterým pokryjete zhruba tři až pět centimetrů. Místo toho můžete použít i živý písek, který napomůže s vytvořením užitečných bakterií, které pomohou s čistěním vody. Poté můžete přidávat různé druhy živých kamenů, rifovou keraminku nebo kamenné dekorace. Dbejte na to, aby měly ryby dostatek prostoru na plavání, doporučuje se proto nahradit půl kilogramu přidané hmoty jedním litrem vody.

5) Příprava vody

Než začnete připravovat slanou vodu, ujistěte se, že používáte vodu bez chloru. Pokud nemáte vlastní studnu a nechcete kupovat litry destilovanou vodu, stačí nechat obyčejnou kohoutkovou vodu ustát nebo přidat dechlorinátor, který chlór odstraní. Dle návodu na obalu speciální soli ji smíchejte s vodou a pomocí hustoměru přidejte vodu či sůl na požadovanou úroveň.

6) Přidání osvětlení a ohřívačů

Těsně před tím, než můžete přidat samotné živočichy, musíte přidat osvětlení a ohřívače, které ohřejí vodu na požadovanou teplotu. Nejlepší je, abyste ohřívač nechali běžet pár dnů, protože tím zajistíte konstantní teplotu vody. Jakmile zajistíte, že je filtrace funkční, vyzkoušejte hladinu amoniaku, zda jsou na hodnotě nula. Poté můžete nastavit osvětlení nejlépe s časovačem, protože akvárium by mělo být osvětlené deset až dvanáct hodin denně. Během několika prvních týdnů může dojít k vytvoření řas, proto nezapomeňte koupit produkty na jejich zničení. Po zapojení osvětlení vyčkejte několik dnů a znovu vyzkoušejte hladinu amoniaku. Pokud bude opět na hodnotě nula, můžete přejít k vytouženému přidání živočichů.

7) Vysazení živočichů

Tato fáze přichází až po přibližně dvou až třech měsících, protože akvárium potřebuje ustálit biologickou rovnováhu. Poté začněte nejprve se šneky, kteří se živí řasami, teprve poté přidejte odolnější druhy ryb. Nechte je nějaký čas se aklimatizovat (klidně i několik týdnů), než k nim přidáte aktivnější, agresivnější nebo větší druhy. Nakonec přidejte korály. Vyplatí se, že trpělivý přístup a dostatek času na aklimatizaci živočichů přinese jen užitek.

Před koupí je nejlepší se vždy poradit s odborníkem, který rozumí tomu, co jaký živočich potřebuje. Zlatá rada zní, že byte měli volit ryby s podobnými nároky na život. Pro začátečníky se doporučuje chovat přibližně dva až tři druhy.

Není divu, že nejoblíbenější mořskou rybou je klaun očkatý, mnoho chovatelů se totiž inspiruje velmi známou a oblíbenou pohádkou Hledá se Nemo. Další oblíbené mořské ryby do akvária jsou například sekavka nádherná a ďas mořský, dále různé druhy bodloků, sapínů, komorníků nebo zástupci z čeledí hlaváčovitých nebo ostonoploutvých. Kromě ryb můžete zkusit také měkkýše, šneky, ježky, hvězdice, krevety nebo korýše.

8) Radost z akvária

Teď už nezbývá nic jiného, než se radovat z nově vzniklého mořského ekosystému. Sledujte, jak se díky živému písku či živým kamenům tento podmořský život rozrůstá. Věřte, že to bude fascinovat nejen vás, ale i všechny vaše hosty.

Nejčastější dotazy

Jaké ryby dát do mořského akvária?

Nejoblíbenější mořskou rybou chovanou v akváriích je klaun očkatý, dále můžete zkusit sekavku, ďase nebo různé druhy bodlohů, sapínů nebo komorníků.

Je slané akvárium na údržbu náročné?

Pravdou je, že slané akvárko je mnohem složitější než to sladkovodní. Nejenže je finančně náročnější, ale také potřebuje intenzivnější světlo, systémy zaručující kvalitu vody nebo třeba živé skály. Mořské ryby jsou krásnější, ale určitě je nesežene v úplně každém zverimexu. Když si ale mořské akvárium pořídíte a nevadí vám větší práce s údržbou, odmění se vám svou bohatostí a barevností, které mnohá sladkovodní akvária nemají.

Jak poznat velikost akvária, aby nebylo příliš malé?

Nejprve si namyslete, kolik ryb chcete v akváriu chovat nebo kolik ozdob sem umístíte. Platí pravidlo, že k pěti stům gramů ozdoby přidáte jeden litr vody. Podle velikostí jednotlivých ryb odměříte i předpokládané množství vody – dospělá ryba o velikosti jeden centimetr by měla mít taktéž jeden litr. Od toho můžete odhadnout, kolik vody budou jednotlivé druhy ryb potřebovat.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu