16 důvodů, proč si (ne)pořizovat Jack Russell teriéra

Jack Russell teriér je malý rarášek v těle typického teriéra. Je hodně aktivní, inteligentní, veselý a skvělý v psích sportech. Určitě si říkáte, že je dokonalý a už se nemůžete dočkat, až si ho pořídíte.

Jenže, co když to není úplně pravda a mohou se objevit důvody, proč si ho nepořizovat? Podívejte se, jestli pro vás bude opravdu tím pravým čtyřnohým kamarádem.

Upozornění: Každý pes je originál a má svoji osobnost, proto vše v článku neberte doslovně. I tak jsme se pokusili o co nejvěrnější charakteristiku Jack Russell Teriéra (s PP). U JRK bez PP je povaha i vzhled méně předvídatelná.

JEDENÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT Jack Russell teriéra

  • Jack Russell je malý, dobře stavěný a nepůsobí přešlechtěným dojmem.
  • Je ideální, když hledáte neuvěřitelně aktivního, živého a hravého společníka.
  • Je bystrý a ostražitý, takže dokáže upozornit na případné nebezpečí a klidně by v rámcích možností bránil svého pána.
  • Když si zvykne na nové lidi, stane se z něj příjemný a hodný pes.
  • Je ideální pro majitele, kteří se chtějí se svým psem věnovat agility, aportování a dalším sportovním disciplínám. Jack Russell v nich totiž díky své energičnosti, obratnosti, rychlosti a učenlivosti velmi vyniká.
  • Může být dobrým pracovním psem pro myslivce, kteří se potýkají s liškami a zvířaty žijícími v norách.
  • Je výborným společníkem do aktivní rodiny, kdy je přátelský i k dětem.
  • Pořiďte si ho v případě, kdy toužíte po chytrém psovi, kterému se chcete hodně věnovat a učit ho nejrůznější triky a povely.
  • Má úžasný a bystrý pohled, takže se do něj zamilujete na první pohled.
  • Většinu času je ochotný k trénování a baví ho nové výzvy.
  • Péče o krátkou srst je nenáročná a snadná.

PĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT Jack Russell teriéra

  • Jack Russell teriéra si nepořizujte, když se nechcete potýkat s jeho loveckými pudy a instinkty.
  • Není vhodným psem pro páníčky, kteří se příliš nechtějí věnovat tréninku a aktivnímu sportování.
  • Na zahradě má tendenci hrabat díry, takže není vhodným psem pro citlivé zahrádkáře, kteří si potrpí na své dokonalé záhony.
  • Mohou se útočně projevovat k ostatním a mnohem větším psům. Rozhodně si nepořizujte dva Jack Russell teriéry, protože se dokážou porvat i kvůli hračce.
  • Nemáte dostatečně zabezpečený pozemek, protože Jack Russell si dokáže najít cestu a zdrhnout, když se mu bude jen trochu chtít. Nižší plot dokáže přeskočit a rád se podhrabává.

Shrnutí

Jack Russell teriér je velmi živý a inteligentní psí společník, se kterým můžete vyhrát poháry v celé řadě sportovních soutěží. Svou rodinu si zamiluje a je přátelský i k dětem. Kvůli své povaze typického teriéra si žádá důslednou výchovu a správně vedený výcvik, který ho musí bavit. Když mu dokážete věnovat dostatek času, bude spokojeným parťákem, který vás rozveselí v každé situaci.

Obecná charakteristika Jack Russell teriéra

Je malý, ale šikovný. Jack Russell teriér se těší velké oblibě právě díky své veselé, inteligentní a někdy poměrně specifické povaze. Má rád pořádnou porci pohybu a velmi nerad se nudí. Jeho veselost a energičnost je silně nakažlivá a pro aktivního člověka, co se chce věnovat psím sportům a učit svého parťáka nejrůznější kousky, bude tím pravým.

I. Povaha

Je to opravdu malý pes, nebo se chová, jako kdyby byl třikrát tak velký? Tahle otázka vás možná napadne, když Jack Russell spustí štěkot na mnohem většího psa. Jeho povaha a potřeba pohybu je téměř srovnatelná s většími psy a je potřeba s tím počítat. Je typickým teriérem, takže je šikovný, živý, chytrý, ale na druhé straně impulzivní.

Jack Russell teriéři vyžadují akci, hodně pohybu a nové podněty. Když jsou ponechání o samotě a nudí se, začnou ničit všechno okolo. Patří i mezi zdatné uprchlíky, kdy nižší plot klidně přeskočí a pod větším se podhrabou. Hrabání je jejich oblíbenou zálibou i na zahrádkách a hlavně v upravených záhoncích.

II. Vzhled

Jack Russell teriér je malý, ale dostatečně osvalený pes. Má lehce prodloužené tělo obdélníkového rámce. Nohy jsou pevné a silné. Rovný hřbet je zakončen vysoko nasazeným ocasem, který je nošen ve vzpřímené veselé poloze. Hlava nesená na silném krku je spíše menší. Čelo je lehce klenuté a čenich má být černý. Mandlové oči tmavě hnědé barvy mají jasný živý výraz, který čeká na nové výzvy.

Jack Russell teriér se dle typu osrstění dělí na tři varianty: hladkou, lámanou a hrubou. Ve zbarvení u těchto psů převažuje bílý podklad, který pokrývá většinu těla, a dále jsou tu tříslové znaky nebo černé znaky po celém těle. Hlava plochá, středně široká, s dobře vyjádřeným stopem. (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

K dětem si Jack Russell vytváří přátelský vztah a je vhodným psem do rodiny. Děti však musí chápat, jak se mají ke psu chovat, aby ho nedostali do situace, kdy mu nezbude nic jiného, než se po nich ohnat zuby.

I přesto, že jako pracovní pes po boku myslivců sloužil ke štvaní lišek a norování, tak nemá problém žít ve společné domácnosti s ostatními zvířaty – kočkami, králíky, další psi,…

IV. Výchova a výcvik

Jack Russell teriér má specifickou povahu, takže je opravdu důležité věnovat důslednou pozornost včasné a správné socializaci. Zvládne tolerovat další psy, ale při kontaktu s kočkami a jinými domácími mazlíčky bývá odbourání loveckého pudu i při navykání od štěněte velmi složité.

Svéhlavou povahu Jack Russell teriéra je potřeba zkrotit dobře vedeným autoritativním výcvikem. Důležité je zvolit správnou motivaci, aby psa výcvik bavil a neztrácel zájem. Jack Russell teriér nemá rád přehnaný a neustále se opakující dril. Mnohem lépe fungují kratší výcvikové pasáže s použitím pozitivní motivace v podobě hračky a radostné pochvaly. Když je správně naladěn, dokáže se učit velmi rychle a naplno ukazuje svou inteligenci i při řešení složitějších problémů.[zdroj]

V. Zdraví a péče

Jack Russell teriér je obecně zdravý pes, ale i v tomto případě se bohužel vyskytují geneticky podmíněná onemocnění. Jde hlavně o luxaci pately a deformaci kyčelního kloubu, což výrazně znepříjemňuje pohyb. Dále se může vyskytnout hluchota, která plyne právě z převažujícího bílého zbarvení. Poměrně časté jsou také nejrůznější onemocnění očí, jako například bolestivý otok glaukom, šedý zákal a progresivní retinální atrofie. [zdroj]

Péče o krátkou srst je nenáročná a stačí jednou za čas lehce prokartáčovat. Když se bude Jack Russell teriér pohybovat v bytě, připravte se na to, že budete hodně nacházet chlupy, hlavně v případě krátkosrsté varianty. Pravidelně kontrolujte a zkracujte drápky. Občas se pejskovi podívejte také do ouška, jestli je čisté a bez výskytu infekce.

VI. Náročnost

Jack Russell teriér potřebuje hodně pozornosti a času věnovaného pro pohybovou aktivitu. Nedoporučuje se lidem, kteří jsou často mimo domov, a pes by trávil hodně času sám. V takovém případě je totiž nešťastný a ničí věci. Je náročnější na trénink a ocení časté zábavnější lekce.
Prvotní finanční náročnost ohledně pořízení štěněte Jack Russell teriéra s průkazem původu není příliš vysoká, protože je možné sehnat ho již od 10 tisíc korun.

Je však nutné zvolit kvalitní chovatelskou stanici, aby se předešlo geneticky podmíněným nemocem, které mohou znamenat vysoké výdaje za veterinární ošetření. Jinak jde o plemeno obecně zdravé a celkem odolné. I přesto se však nevyhnete pravidelným výdajům za očkování. Výdaje za krmení jsou průměrné, protože jde sice o malého, ale hodně aktivního psa.

VII. Historie

Na začátku 19. století se ve Velké Británii John Russell bezhlavě zamiloval do fenky teriéra se jménem Trump. Všímal si, že teriéři přestávají být pracovními a loveckými psy, ale spíše se stávají společenskými a výstavními plemeny. Zatoužil vyšlechtit nové pracovní plemeno teriéra a právě fenka Trump se stala jeho zakladatelkou. Pro šlechtění použil foxteriéry a další podobná plemena teriérů, která vynikají svou pracovitostí, inteligencí a učenlivostí. Výsledkem byl malý teriér s převládající bílou barvou a veselými hnědými nebo černými fleky.

Jack Russell teriér si poměrně rychle získat své příznivce i v USA, kde vznikl americký klub Jack Russell teriéra, který sloužil jako registr. K oficiálnímu uznání plemene totiž došlo až v 90. letech 20. století. Zároveň došlo i k oddělení plemene Parson Russell teriér, který vypadá téměř totožně, ale má větší kohoutkovou výšku a malinko rozdílnou stavbu těla.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

4.1/5 - (52 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu