10 nejlepších psů do bytu: dokonalý psí kámoš

Kterým psům se bude nejlépe dařit v bytě? Ačkoli má dnes psa v bytě kdekdo, některá plemena jsou do bytu zkrátka vhodnější. Smyslem tohoto článku je pomoci vám zjistit, podle čeho takového pejska vybírat a především odkrýt deset nejlepších psů do bytu.

Čtěte zde: Průvodce výběrem nejlepších dietních granulí s nadváhou

Jestliže žijete v bytě a uvažujete o pořízení psího mazlíčka, je třeba se ze všeho nejdříve ujistit, že je to v souladu s nařízeními vlastníka či sdružení vlastníků nemovitosti. Potom si musíte zjistit, zda existují nějaké poplatky, které bude nutné odvádět. Také je dobré vědět, jestli vlastník nestanovil na pořízení domácích mazlíčků nějaké limity, například maximální hmotnost nebo povolená plemena.

Budete muset přehodnotit i svůj životní styl a prostředí, ve kterém žijete. Jste připraveni na sebe vzít zodpovědnost za dalšího živého tvora? Vašeho psa budete muset venčit alespoň 2-3x denně. Je ve vašem okolí prostor, kde může svou potřebu vykonat? Váš pes bude také potřebovat pohyb. Je někde v okolí park, kam si může chodit hrát? Nehrozí mu ve vaší čtvrti nebezpečí v podobě velkého provozu? Jste ochotni poskytnout vašemu psovi tolik pohybu, kolik je třeba?

Jakmile si všechny tyto otázky zodpovíte, nastává čas se rozhodnout, která psí rasa je pro váš život v bytě nejvhodnější. Při výběru se zaměřte na tyto tři parametry.

I. Velikost

O velikosti psa lidé uvažují ze všeho nejdříve. I když většinou předpokládají, že do bytu se hodí pouze malí psi, pravdou je, že v menších bytových prostorech bude dobře psům téměř jakékoli velikosti. Možná vás dokonce překvapí, že pro některé malé psy může být život v bytě i velmi nevhodný. Samozřejmě mít obrovského psa v mini-bytečku by také působilo dost zvláštně. Minimálně se vám tedy do bytu musí vejít dostatečně velký psí pelíšek a klec k přepravě. Váš pes bude také potřebovat dostatek prostoru, aby se mohl volně pohybovat bez neustálého shazování věcí, kdykoli zavrtí ocasem.

II. Stupeň aktivity

Je třeba přemýšlet i o tom, jak aktivní má váš pes být, neboli o jeho stupni aktivity. Psi, kteří mají hodně energie, budou v malém bytě bez zahrady velmi nešťastní, pokud ovšem nejste schopni mu každý den zajistit spoustu pohybu a vyžití mimo čtyři stěny bytu. Pokud jsou takto aktivní psi ponecháni sami doma celý den, často se uchylují k ničení různých věcí v domácnosti. To ale neznamená, že když si pořídíte méně aktivního psa, máte vyhráno. Naprosto každý pes vyžaduje pohyb. A samozřejmě, že všichni psi si užívají hry a další společné aktivity, které utužují jejich vztah s páníčkem.

III. Hlasové projevy psa

Hlasové projevy psa jsou často přehlíženým faktorem při rozhodování. Pes, který bez přestání štěká, vyje nebo kňučí vás může dostat do potíží se sousedy, správou budovy nebo dokonce policií. V bytových komplexech, kde neustále přichází a odchází velké množství lidí, bude většina psů pokaždé instinktivně štěkat. Proto je důležité, aby si pes na normální zvuky v budově zvykl a naučil se na ně nereagovat. Toho lze dosáhnout správným výcvikem.

Závěrem se dá říct, že velmi hlasití psi nejsou pro bytový život vhodní. Rasy, o kterých je známo, že hodně štěkají, kňučí a vyjí nejsou pro obyvatele bytů správnou volbou. Nicméně, pokud jste ochotni výcviku a změně chování věnovat spoustu extra času, mohlo by to fungovat. Samozřejmě každý pes je individuální a je také možné, že nebude vykazovat typické vlastnosti svého plemene.

Nejlepší psi do bytu

Obecně jsou u psů chovaných v bytě preferovány tyto vlastnosti:

  • Malá až střední velikost
  • Obvykle tichý, neštěká
  • Nízké až střední množství energie

Je důležité, abyste rozuměli tomu, že pouhá příslušnost k psí rase ještě nezaručuje, že bude v bytě spokojený. Přesto může být celkem spolehlivým ukazatelem toho, co lze očekávat. Navíc, smíšená plemena psů mohou být pro bytové prostředí velmi vhodná, pokud ovšem narazíte na ten správný mix vlastností.

K některým psím plemenům se často vážou určité povahové rysy, které je k životu v bytě tak trochu předurčují. Přestože následující seznam rozhodně není kompletní, najdete v něm ty nejoblíbenější psí rasy, které jsou zároveň velmi vhodné pro menší prostory bytů.

10) Baset

Tento střední až velký pes je obvykle velmi mírný a nenáročný. Přestože většina těchto loveckých psů je známá svým hlasitým vytím, baseti obvykle vyjí méně než je průměr (a pouze v odpovědi na vytí jiného psa nebo podobný zvuk, například sirénu).

Baset je středně energický, ale jak stárne, bývá méně aktivní. Užije si příjemnou každodenní procházku, ale o moc víc pohybu nepotřebuje. Váš baset se bude nejspíš nejraději povalovat v bytě společně s vámi, obzvlášť s přibývajícím věkem.

9) Bišonek

Tento přátelský, hravý pejsek je mezi milovníky menších plemen velmi oblíbený. Bišonek je věrný, šťastný pes s průměrným množstvím energie. I když je mezi malými psy běžný nepříjemný pisklavý štěkot, bišonek spadá spíš do hlubší hlasové škály.

Budete milovat, jak vás vesele vítá, když přijdete domů. Každodenní chvilka hraní a procházka by měla dostatečně pokrýt jeho potřebu pohybu.

8) Buldok

Možná vás překvapilo, že se v tomto seznamu objevil i buldok, ale tito psi jsou naprosto ideální pro bydlení v bytě. Středně velký buldok je oběcně tichý pes s průměrným množstvím energie. Pravidelný pohyb je nezbytný a prospěšný, ale tato rasa nemívá velkou výdrž. Každodenní procházka nebo dvě a trocha hraní mu bude naprosto stačit.

Váš buldok bude věrný a veselý společník, který s vámi bude chtít spát v posteli. Snad vám nevadí trocha chrápání! Nemělo by být tak hlasité, aby naštvalo sousedy, ale pokud máte lehké spaní, může vás to dost rušit.

7) Kavalír King Charles španěl

Tito psi jsou přítulní, roztomilí a v bytě budou naprosto spokojení. Kavalíři jsou neustále dobře naladění a veselí, a přitom klidní a krotcí. Plemeno dosahuje malé až střední velikosti a je známé svou tichou, ale veselou povahou. Energie mají průměrné množství, a tak jim prospěje každodenní procházka a hraní. Dále ale nebudou potřebovat nic víc než vaši společnost.

Lidé na kavalírech nejvíce milují jejich štěněcí vzhled, který přetrvává i v dospělosti. S vaším věrným kavalírem si vytvoříte velmi pevné pouto. Můžete se těšit na tulení na gauči s nejlepším přítelem na světě.

6) Čivava

Čivava je snad nejoblíbenější malý pes na světě. Její drobná postava většinou skrývá velkou osobnost. Tato rasa oplývá středním až vysokým množstvím energie, ale protože jsou tak malí, je pro ně i menší bytový prostor dostatečný. Každodenní procházky a hraní udržují čivavu ve zdravém a spokojeném stavu.

Měli byste vědět, že čivavy se dokáží pořádně rozštěkat, pokud uslyší cokoli, co považují za vetřelce. S tím může opět pomoci důsledný výcvik, který se hodí i při typickém “čivavím temperamentu”. Jakmile si ale se svou čivavou vytvoříte vztah, budete mít věrného přítele na celý život.

5) Čínský chocholatý pes

Přestože se proslavil hlavně jako účastník nechvalně známé soutěže o “nejošklivějšího psa”, je ve skutečnosti velmi krásný (a to hlavně uvnitř). Psi této rasy jsou pozorní, přítulní a nejradějí tráví čas se svou rodinou. Jsou malí, tiší a středně aktivní, což je výborně vybavuje k životu v bytě.

Při procházkách kolem bytového domu nebo sídliště se budete pyšnit jeho jedinečným vzhledem. Váš čínský chocholáč si bude všechnu tu pozornost okolí náležitě užívat!

4) Chrt

Možná vás překvapí, že se na náš seznam dostali i chrti. Koneckonců jsou to velcí závodní psi. Chrti jsou ale v srdci lenoši a rádi se válí na gauči. Jedinci tohoto plemene si občas s chutí zaběhají, ale nemají příliš velkou výdrž, a tak jim většinou stačí každodenní procházky.

Pokud adoptujete chrta závodního, musíte počítat s tím, že si nějaký čas bude zvykat na normální život. Závodníci nejsou životu doma zvyklí, někteří mohou mít strach ze schodů nebo mít tendenci vrážet do skleněných dveří, protože si myslí, že je otevřeno. Chrti z útulku jsou většinou na život v bytě nebo malém domě připraveni. Tak či onak, jakmile se s vámi chrt seznámí a začne vám důvěřovat, máte skutečného přítele do nepohody.

3) Maltézský psík

Stejně jako bišonek, i maltézáček patří mezi malá plemena, která jsou jako stvořená do bytu. Díky své hravé, ale mírné povaze přináší majiteli radost a vyžaduje pouze základní každodenní pohyb. Navíc je u tohoto psa v porovnání s jinými malými plemeny mnohem méně pravděpodobné, že se bude hlasitě projevovat.

Váš maltézáček je stvořen k pohodlnému životu na gauči, nebo ještě lépe na vašem klíně za současného drbání na hlavě. Vy zase oceníte s jakou láskou a věrností se u tohoto roztomilého psíka setkáte.

2) Pudl

Nikoho asi nepřekvapí, že trpasličí pudl nebo toy pudl je jako stvořený pro život v bytě. Věděli jste ale, že dokonce i pudlům standardní velikosti můžou prostory v bytě naprosto vyhovovat? Bez ohledu na velikost, pudlové jsou velice přizpůsobiví psi. Jsou velmi inteligentní, věrní a ušlechtilí. Obvykle mívají průměrné množství energie, pouze někteří jedinci mohou být o něco aktivnější.

Naštěstí se správným výcvikem jsou pudlové poslušní a disciplinovaní. Možná ke své spokojenosti budou potřebovat o trochu více pohybu, ale časem zjistíte, že jsou velmi přizpůsobiví a snaživí. Jakmile se naučí vaše zvyky, snadno se vašemu životnímu rytmu přizpůsobí.

1) Ši-tzu

Tady máme vítěze mezi všemi psy vhodnými do bytu. Částečně proto, že je to jeden z nejpopulárnějších malých plemen široko daleko. Je to ale také kvůli jeho chování. Je to veselý, přítulný a hravý pejsek, který nepotřebuje víc než základní každodenní pohyb a rámcový trénink.

S vaším ši-tzu budete nerozluční, bude to váš nejlepší přítel, kterého budete brát všude s sebou. Pokud ho s sebou vzít nemůžete, pravděpodobně bude doma šťastně odpočívat a čekat na váš návrat. Potom vás nadšeně přivítá a stočí se vám v klíně do klubíčka, šťastný, že jste opět spolu.

Shrnutí

Do seznamu jsem zařadil ty nejoblíbenější psy do bytu. Nenechte se však zmást. Existuje řada dobrých bytových psů, které v našem seznamu nenajdete. Článek slouží primárně jako zdroj inspirace, nechceme vám vnucovat, abyste se omezovali na pouze tyto plemena. Další inspiraci ohledně výběru psa do bytu najdete v další sekci.

Užitečné odkazy

Pokud vás vzdělávání o psech ještě neomrzelo a nebo jste si ještě nevybrali svého ideálního psího společníka, pak oceníte tuto sekci. Zde doporučujeme ty nejlepší články, které byly napsány o tématice psů do bytu.

  1. Obecný článek o životě se psem v bytě – Muj-pes.cz
  2. Článek s názvem “Jaký pes se hodí do bytu?” – Hellosandy.cz
  3. Článek o psech do bytu z dílny webu Spektrumzdravi.cz
  4. Nejlepší psi do bytu podle magazínu Chovatelahospodar.sk
  5. [eng] Článek sdružující nejoblíbenější psi do bytu podle magazínu Thespruce.com
  6. [eng] Článek se seznamem nejlepších psů do bytu dle názoru redakce webu Readersdigest.ca
4.6/5 - (134 votes)

Podobné články

Nejnovější články na webu