15 důvodů, proč si (ne)pořizovat německou dogu

Obří pes s obřím srdce a horou oddanosti. Německá doga je pes, který působí důstojně a vznešeně. Někomu by mohla i nahánět strach, ve většině lidí budí minimálně respekt. Tento pes velikosti poníka je však dobromyslný oddaný mazel! Pojďte zjistit více o největším plemeni světa. Třeba zjistíte, že je to ten pravý parťák pro vás!  

SEDM důvodů, proč si POŘIZOVAT německou dogu!

 • Je nepřehlédnutelná. Tohle plemeno zkrátka přitáhne pozornost. 
 • Jsou to laskaví obři. Kdokoliv je ochoten je hladit, je pro ně kámoš. 
 • Ač by se mohlo zdát, že nejsou příliš inteligentní, ve skutečnosti se doga celkem lehce vycvičí. Pokud k tomu navíc přidáte nějakou tu odměnu, půjde vám výcvik jako po másle. 
 • Nejsou to velcí sportovci. Sice nějaký ten pohyb potřebují, ale s ohledem na jejich velikost a klouby to není nic závratného. 
 • Skvěle si rozumí i s dětmi. Pouze u malých dětí buďte obezřetní. Pes, který má bezmála metrák, by totiž mohl nechtěně dítěti ublížit.
 • Ač je to k nevíře, německá doga bude spokojená i v bytě. Jsou nejšťastnější v přítomnosti své rodiny a nezáleží jim, zda je to v domě nebo v městském bytě. 
 • Jejich srst je krátká a nevyžaduje prakticky žádnou péči. Pouze jednou za čas je dobré psa vyčesat gumovou rukavicí nebo jemným kartáčem.  

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT nepořizovat německou dogu!

 • Jsou to opravdu obříci a jen krmení pro ně se celkem prodraží. Pokud si nejste jistí, že se o ni dokážat postarat i po finanční stránce, raději od pořízení upusťte.  
 • Bohužel je to plemeno, které se netěší dlouhověkosti. Průměrně se doga dožívá pouze 6-8 let.
 • Mají silný lovecký pud. Nepropásnou jedinou příležitost prohnat nějaké zvíře. Ať už toulavou kočku nebo zvěř.
 • Zejména samci jsou často agresivní vůči jiným psům. Včasná socializace je nezbytná. 
 • Není to pes pro horské túry ani jiné fyzicky náročné aktivity. Jsou sice vcelku aktivní, ale přetížení jim zatěžuje klouby. Vše je tedy potřeba dělat s mírou. 
 • Ač jsou to vcelku mírumilovná stvoření, vzhledem k velikosti to není pes pro začátečníky. Nevycválaná mladá doga totiž dokáže nadělat hodně škody.
 • Někdy zapomínají, že nejsou kapesní pejsci. Shozené hrníčky s kávou nebo skleničky s vínem holt patří k životu s německou dogou.
 • Nehodí se pro celoroční pobyt venku. Mají krátkou srst a jsou velmi společenské. Ač je to opravdu velký pes, nejspokojenější bude s vámi v domě.  

Shrnutí

Německá doga je obří plemeno, které je velice kontaktní a lidskou pozornost si opravdu užívá. Milují svoji rodinu a do rodiny k větším dětem jsou naprosto ideální. Nejspokojenější jsou v přítomnosti své rodiny, proto se nedoporučuje je chovat pouze venku na zahradě. Není to plemeno náročné na pohyb, ale rády loví menší zvířata. Jejich chov je náročný i z hlediska peněz a také jsou bohužel krátkověké. 

Obecná charakteristika německé dogy

Německá doga je obří plemeno s obřím srdce. Jsou laskavé a citlivé. Pořízením dogy si domů přinesete i horu lásky a oddanosti. Pokud o tomto plemeni přemýšlíte, nebo se chcete dozvědět víc, čtěte dál! 

Povaha

Německá doga je přátelská. Lidi miluje a kamarádí se s kýmkoli. Pokud ovšem nabude dojmu, že je ohrožena její rodina, je připravená ji bránit za jakoukoliv cenu. Často nechápou, že váží pomalu stejně jako poník a rády se mazlí a snaží se sedět svému páníčkovi na klíně. Ač jsou to velcí psy, není nejšťastnější volbou je chovat pouze venku. Mají krátkou srst a chtějí být ve středu dění. Samota jim nesvědčí. Často se jim přezdívá něžný obr, což naprosto jejich povahu vystihuje. 

Vzhled

Německá doga je velký pes ušlechtilého vzhledu s harmonickou stavbou těla. Hlava je protáhlá. Středně velké oči mandlového tvaru bývají nejčastěji tmavé. Dlouhý krk je nesen vzpřímeně. Tělo je mohutné a rovnoměrně pokryté vyvinutým svalstvem. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Přiměřeně dlouhý ocas se ke konci zužuje a bývá nesen v přirozeném oblouku. Končetiny německé dogy mají silné kosti, které jsou hodně osvalené. Kůže hladce přiléhá po celém těle a je pokrytá hustou, krátkou, lesklou srstí. Německé dogy můžeme vidět v několika barevných varietách. Přípustné zbarvení je žluté, žíhané, černobílé harlekýn, černé a modré. Plemeno má kohoutkovou výšku 72-90 cm a v dospělosti dosahuje váhy 55-90 kg.

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Máte pocit, že kombinace tohodle obra a dětí je při nejmenším nešťastná volba? Naopak! Německá doga je přátelská a děti miluje. Navíc díky své velikosti jí jen tak něco nerozhází a hravě zvládne i menší neohrabané děti. I přes její milou povahu však nikdy nenechávejte děti se psem o samotě. I ten nejhodnější pes je pořád zvíře a proto se ujistěte, že přítomnost dětí není pro psa nepříjemná a dopřejte mu místo, kde bude mít svůj klid. 

Tolerance jiných zvířat je u německé dogy individuální, někteří jedinci nemají problém s ničím, jiní jsou vůči ostatním zvířatům agresivní. Pokud ovšem bude zvyklá od štěněte, zvládne žít v jedné domácnosti s ostatními zvířaty. 

Zdraví a péče

Německá doga je obří plemeno. S tím souvisí i některá onemocnění pro tyto psí velikány typická. Nejobvyklejší jsou problémy s pohybovým aparátem a torze žaludku. Občas může také docházet k vývojovým vadám, zvláště pokud není v období růstu zvolené správné krmivo, nebo pokud je nevhodně zatěžován pohybový aparát psa. Obří plemena potřebují delší čas na správný vývin kloubů a kostí. V období růstu by neměl být pes vůbec zatěžován a nemělo by mu být umožněno běhat po tvrdém povrchu. Měli by mít kvalitní krmivo, ale vysokoproteinová krmiva nejsou vhodná z důvodu příliš rychlého vývoje kostry. 

Výchova a výcvik

U německé dogy je socializace ještě důležitější než u jiných plemen. Štěně berte na různá místa, seznamujte jej se psy i lidmi, s autem, autobusy, vlaky,… Štěně je jako houba a čím víc toho nasaje, tím vyrovnanější bude v dospělosti. A netřeba zdůrazňovat, že u tohoto obříka je opravdu důležité, aby byl vychovaný. 

Výcvik německé dogy by se mohl zdát náročný. Pravdou ale je, že dogy jsou velmi učenlivé a rády s pánem spolupracují. Pokud k tomu přidáte pozitivní přístup a pamlsky, zvládne doga základní výcvik levou zadní.  

Náročnost

Zástupce tohoto plemene je největším žijícím psem na světě a jeho předchůdce byl také německá doga. Můžeme tedy s klidem prohlásit, že německá doga je největší plemeno na světě. A velký pes znamená i velké výdaje. První investicí je cena štěněte. U německých dog se často ceny liší podle zbarvení, nejdražší jsou jedinci modří a černí, naopak například žíhané dogy jsou levnější. Průměrně se však cena pohybuje od 16 do 25 tisíc korun. Ovšem pokud se pro dogu rozhodnete, rozhodně investujte do štěňátka s PP. Investice se vám vrátí v podobě vyrovnaného jedince bez dědičných chorob. 

Dále je potřeba myslet i na běžné výdaje. Krmivo pro dogu vás vyjde na poměrně dost peněz. Přeci jen nakrmit 80 kilové telátko něco stojí. Také veterina bude u takového plemene dražší než u čivavy. A v neposlední řadě je potřeba zvážit, zda na dogu stačíte fyzicky a dokážete ji vycvičit. Protože když se tenhle pejsek rozhodne, že někam půjde, silou mu to nerozmluvíte. 

Historie

Za předchůdce německých dog jsou považováni staří býkohryzové, stejně jako psi používaní ke štvaní zvěře a k lovu divočáků. Svým vzrůstem patří mezi mastify a chrty. Doga byla původně lovecké a bojové plemeno. Označení doga patřilo velkým, silným psům, kteří zpočátku nemuseli patřit k žádnému určitému plemeni. Názvy jako ulmská doga, anglická doga, dánská doga, pes na štvaní, pes na divočáky a velká doga později označovaly podle barvy a velikosti různé typy těchto psů. V roce 1878 se v Berlíně dohodlo, že takovýmto psům se bude souhrnně říkat německá doga. V roce 1880 byl v Berlíně sestaven první standard dogy. Známým majitelem a obdivovatelem dog 19. století byl kníže Otto von Bismarck. V dnešní době je německá doga převážně dobrým společníkem.

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:55-90 kg
Výška v kohoutku:71-90 cm
Požadavky na trénink:20-40 minut denně
Energie:vysoká
Délka života:6-8 let
Sklony ke slintání:vysoké
Sklony k hrabání:nízké
Sklony ke štěkání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Potřeba pozornosti:průměrná
Původní využití:lov divočáků, strážný pes
Délka srsti:krátká
Typ srsti:rovná 
Barva srsti:černá, harlekýn, žlutohnědá, žíhaná, modrá, plášťové zbarvení
Potřebná péče o srst:nízká
Typický znak:přirozeně sklopené uši

Kde koupit německou dogu?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro německou dogu dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata německých dog na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.7/5 - (22 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu