17 důvodů, proč si (ne)pořizovat tibetského teriéra

Na střeše světa, v Tibetu, vzniklo několik neobyčejných plemen. Ač, chybně, zařazený mezi teriéry, je tento pes ve své vlasti především skvělým hlídačem a ochráncem stád. Řeč je o tibetském teriérovi. I když není právě rozšířený a známý, je to velká škoda. Rádi Vám tohoto sympatického psa ,“do koča i do voza“ představíme. Třeba to bude ideální kamarád právě pro vás.

TŘINÁCT důvodů, proč si POŘIZOVAT tibetského teriéra

  • Věrný svému původnímu poslání je tibetský teriér skvělý hlídač, který upozorní na každého vetřelce.
  • Tento pejsek je, jak se říká, živé stříbro. Do aktivní rodiny, k čilým seniorům nebo sportovnímu či kynologickému nadšenci bude ideálním partnerem.
  • Přirozená inteligence a neobyčejná hbitost ho přímo předurčují k všestrannému výcviku nebo psím sportům.
  • Dogtrekking nebo canicross si toto plemeno bude užívat. Je to rozený vytrvalec.
  • Nemáte-li zkušenosti j jinými plemeny, váš tibetský teriér vám to odpustí. Hodí se velmi dobře i pro začínající pejskaře.
  • Tibetský teriér je díky své povaze i dokonalým společenským psem.
  • Jímá-li vás panika, že byste se museli se svým mazlíčkem brzo loučit, nebojte se. Tenhle chlapík se celkem běžně dožívá patnácti let.
  • Díky struktuře své srsti postrádá téměř typický psí pach. Takže parfemace bytu exkluzivní ,,eau de mokrý pes´´, se nekoná.
  • Tibetský teriér je přirozeně velmi zdravé plemeno.
  • Střední velikost je tak akorát do bytu, domu nebo i ubytovacích zařízení v čase dovolených.
  • Se správným přístupem bude báječným kamarádem dětí a nebude mít problém vycházet ani s jinými domácími zvířaty.
  • Toto plemeno je velmi navázáno na svou rodinu. 
  • Pakliže je dobře socializovaný, díky své citlivé a vyrovnané povaze se může uplatnit i v canisterapii.

ČTYŘI důvody, proč si NEPOŘIZOVAT tibetského teriéra

  • Pokud chcete pejska, který bude s každým hned kamarád, u tibetského teriéra nepochodíte. Desetiletí jeho šlechtění na ochranu stád a majetku majitele, v něm vypěstovala nedůvěru a ostražitost vůči cizím lidem.
  • Inteligence tibetského teriéra má nejen pozitiva. Při nedůsledném vedení má tendence k přílišné samostatnosti.
  • Dlouhá srst a vzhled plyšáka budí zcela mylný dojem, že tento psík se hodí zejména na gauč a do postele. Tibetský teriér rozhodně není pes pro lenochy.
  • I když jeho chlupy skvěle odpuzují déšť i nečistoty a přímo se nabízí myšlenka, že  by byl ideálním zahradním psem, tibetský teriér by bez kontaktu s rodinou velmi trpěl. K celoročnímu pobytu venku bez svých lidí se toto plemeno vůbec nehodí.

Shrnutí

Hledáte-li hlídače, výletníka, parťáka pro děti, sportovce nebo empatického kamaráda a společníka, mohl by být tibetský teriér ta správná volba. Pro milovníky exotiky nebo naopak ,“obyčejného voříškovského“ vzhledu je také vhodný. Zaujme jak širokou škálou barev své krásné splývavé srsti, tak akurátní velikostí i vzhledem venkovského chasníka.

Obecná charakteristika tibetského teriéra

Každý, kdo by podle jeho bohatého osrstění hádal, že si vybral ideálního povaleče k televizi nebo luxusního psíka jen na parádu, by se velmi spletl. V těle tibetského teriéra bije srdce sportovce a vytrvalce, kterému každá práce nebo aktivita s milovaným pánem udělá ohromnou radost. Najdou se jistě i výjimky, ale primárně se jedná o zvířátko značné činorodé a poměrně neúnavné. A s tím je třeba počítat. Tady se opravdu více než nevyplatí vybírat pouze očima, podle vzhledu pejska, a nepřihlédnout k přirozené povaze plemene.

I. Povaha

Standard ho definuje jako živého psa s milou povahou. Je pozorný, inteligentní a hravý. U cizím lidem šetří náklonností.

Tibetský teriér je ke své rodině milý, přátelský, empatický a velmi otevřený pes. Je velmi dobrý hlídač,  i když není vyloženě obranář, svou rodinu je ochoten chránit do posledního dechu. Díky vysoké inteligenci, kterou je občas schopen i využít pro svůj prospěch, se s ním výborně pracuje a hodí se na všestranný výcvik i na množství různých psích sportů. Na svého pána mívá velmi silnou vazbu. Vzhledem k této vlastnosti je vyloženě nevhodný pro držení venku mimo kontakt se svou rodinou. Avšak výběh na zahradě s trvalým přístupem do domu jistě uvítá. Jeho rezervovanost k cizím není přehnaná a s kým se za přítomnosti pána seznámí, s tím bez problémů vychází (zdroj).

II. Vzhled

Jedná se o robustního dlouhosrstého psa s kvadratickou postavou. Výška psů je 36 – 41 cm, feny jsou o něco menší. Váha se pohybuje v rozmezí 8 – 14 kg.

Hlava je dobře osrstěná, avšak srst nespadá přímo přes oči. Srst na spodní čelisti vytváří bradku, která mu dodává odhodlaný výraz. Oči jsou velké, kulaté , ideálně tmavě hnědé. Okraje víček, stejně jako nos, jsou vždy černé. Skus je nůžkový. Ne příliš velké uši ve tvaru V, jsou silně osrstěné.

Silný, svalnatý krk střední délky přechází do dobře uložených plecí. Trup je dobře osvalený, kompaktní a silný. Rovný hřbet přechází v krátká, mírně klenutá bedra a rovnou záď. Hrudník má dobře klenutý a žebra sahají dosti dozadu. Středně dlouhý, bohatě osrstěný aa  vysoko nasazený ocas je nesen ve veselé spirále nad hřbetem. Háček, který se vyskytuje na špičce často, je povolen.

Hrudní i pánevní končetiny jsou velmi dobře osrstěny, paralelní, s dobrým úhlením. Tlapy jsou velké, oblé, s chlupy mezi prsty i polštářky, bez klenutí, postavené zcela na zemi na polštářcích.

Pohyb je hladký, lehký, s dobrým rozsahem, silný odrazem. Srst s bohatou vlněnou podsadou je dlouhá, jemná, rovná nebo zvlněná.

Uznané zbarvení je bílé, zlaté, krémové, šedé nebo kouřové, černé, dvou i tříbarevné. Nepovolené barvy jsou čokoládová, játrová nebo merle.  (zdroj)

III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Tibetský teriér miluje svoji rodinu. S dětmi tvoří nerozlučnou dvojku a pokud jeho malí kamarádi zrovna nevymyslí nějakou lumpárnu, rád přiloží tlapku k dílu, a nějaká alotria vymyslí za ně. Díky jeho veselé, milé, a do vysokého věku hravé povaze, ho milují všechny děti. Avšak jako u každého jiného psa by měly tyto legrácky vždy probíhat pod dohledem dospělého.

Ani s domácími zvířaty, je-li na ně od štěněte zvyklý, nemívá tibetský teriér zásadní neshody. Vychází dobře i s jinými psy, takže chovat více tibetských teriérů nebo jiných pejsků pohromadě, nebývá problém.

IV. Výchova a výcvik

Přirozená inteligence a vysoká ochota spolupracovat, činí z tibetského teriéra skvělého psa jak pro začátečníka, tak pro zkušeného kynologa, který si brousí zuby na nějakou tu soutěž nebo závod v poslušnosti či psích sportech.  Jeho samostatnost může být trošku oříšek, ale při laskavé, spravedlivé, ale důsledné výchově, nebývají s tibetským teriérem obvykle problémy. Zdůraznili bychom, zejména pokud se s tímto plemenem budete chtít věnovat canisterapii, včasnou a důkladnou socializaci na cizí lidi. S výběrem vhodného jedince na tuto bohulibou činnost zajisté poradí zkušený chovatel. Zmínit musíme i tibeťákovu extrémní hbitost a excelentní koordinaci pohybu, spojenou s rychlostí a vytrvalostí. To ho přímo předurčuje k agility a jiným psím sportům. Nemyslíte-li na pomyslné vavříny slávy, váš tibetský teriér bude i ,,jen´´ vášnivě rád aportovat tenisák. zdroj

V. Zdraví a péče

Péče o tibetského teriéra je díky jeho srsti celkem náročná. Samozřejmě je velký rozdíl mezi pejskem výstavním a ,“jen mazlíkem“. Co však musíte dělat vždy, je pravidelné kartáčování, v případě znečištění po vycházce opláchnout nejlépe čistou vodou. Tibetští teriéři poměrně trpí na záněty zvukovodu, proto je, zejména v teplém období roku, pravidelně kontrolovat uši, popřípadě i vytrhávat zevnitř chloupky. Preventivní kontrola chrupu, očí a drápů je samozřejmostí. 

Tibeťák je plemeno obecně velmi zdravé a v ČR se, spíše preventivně, povinně testují jen  DKK (dysplazie kyčelních kloubů ) a některá geneticky přenosná onemocnění očí. Naopak, díky usilovné chovatelské práci se některá onemocnění v našem chovu podařila zcela vymýtit (zdroj).

VI. Náročnost

Pakliže budete mít tibetského teriéra jen jako skvělého kamaráda a nebudete se věnovat výstavám ani závodům či soutěžím, bude jeho držení vcelku nenáročná záležitost. U výstavních a sportovně vedených jedinců je třeba počítat s vyššími náklady za potravinové doplňky a kosmetiku. Díky jeho pevnému zdraví obvykle navštěvuje tibetský teriér veterináře jen preventivně. Ani v případě závažnějších problémů se částky v ordinaci, vzhledem k jeho velikosti, nevyšplhají do závratných výšek. Více času vám spolkne výchova a výcvik v kombinaci s dostatečnou fyzickou aktivitou vašeho mazlíka.

Pořizovací cena tibetského teriéra s PP se pohybuje okolo 16.000,-.(zdroj). Rozhodně doporučujeme zaopatřit si štěňátko z prověřené chovatelské stanice.  Nežli si zaopatřit tibeťáčka od překupníka nebo z takzvaného domácího chovu, zvažte prosím adopci. Tento způsob obstarání pejska může mít i mnoho výhod. Z adopce můžete získat pejska již naučeného hygieně, samostatnosti a se základním výcvikem. U starších zvířat můžete vybírat i podle povahy. Zkušený personál útulku nebo dobrovolník z dočasné péče může doporučit pejska na míru přímo do vaší domácnosti. Většina pejsků a fenek už bývá i kastrována, aby se předešlo nežádoucím nehodám, a všichni mají platné očkování, čip a jsou pod pravidelnou veterinární kontrolou.

VII. Historie

Z názvu plemene bychom mohli vyrozumět, že se jedná o teriéra pocházejícího z Tibetu. Avšak je to jen polovina pravdy. Toto plemeno skutečně má kořeny ve vysokých Himalájích, avšak s teriéry nemá pranic společného. Mezi teriéry byl mylně zařazen Angličany, kteří toto starobylé plemeno počátkem 20. století importovali do Evropy.

Původní využití tibetského teriéra byla ochrana a doprovod stád ovcí, koz, jaků a kočujících karavan nomádů v neschůdném horském terénu. 

Díky některým anatomickým zvláštnostem – utváření tlapek, úhlení končetin, a neobyčejné hbitosti a mrštnosti, byli neocenitelnými pomocníky horských pastevců. Také jeho bystré smysly a hlášení štěkotem bylo vysoce ceněnou vlastností.

Menší jedinci, zejména bíle zbarvení, byli v tibetských klášterech po staletí chováni jako posvátní psi a nebylo možno je od mnichůů získat jinak, než darem. Byli považováni za živý talisman a nositele štěstí. (zdroj). 

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

VIII. Důležité informace

Hmotnost:Psi i feny: 8 – 14 kg
Výška v kohoutku:Psi i feny: 36 – 41 cm
Typický znak:dlouhá srst i v obličeji, spirálovitě stočený ocas
Požadavky na výcvik:střední
Energie:vysoká
Délka života:12 – 15 let
Sklony k slintání:nízké
Sklony k chrápání:nízké
Sklony ke štěkání:střední
Sklony k hrabání:nízké
Potřeba pozornosti: vysoká
Původní využití:ovčácký a hlídací pes
Délka srsti:dlouhá
Typ srsti: rovná nebo zvlněná s podsadou
Barva srsti:bílá, zlatá, krémová, šedá nebo kouřová, černá, dvou i tříbarevná
Potřebná péče o srst:vysoká

Kde koupit tibetského teriéra?

Všechno jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro tibetského teriéra dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemene a pravidelně mívají štěňata tibetských teriérů na prodej.

Pokud máte zájem o adopci tohoto plemene, pod seznamem chovatelských stanic uvádíme kontakty na organizace zabývající se záchranou tibetských teriérů.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

Útulky a depozita

4.8/5 - (19 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu