3 způsoby, jak najít psa k adopci – instituce, portály a tipy

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player…

Mít psa je radost. Máte doma tichého společníka, který vždy naslouchá, připraví vám spoustu překvapení a život s ním není nuda. Jenomže cest, jak si psa pořídit, je mnoho, a nejeden se v tom může ztratit. Jednou z možností je adopce.

Ať už však berete pejska odkudkoliv, vždy dbejte na to, aby byl pejsek v dobrém zdravotním stavu. Pokud si najdete inzerát a pejsek vypadá zdravě, stejně se majitele či pracovníků zeptejte, zda není pes nemocný, nemá zdravotní vady nebo jiné problémy. Věřte, tímto předejdete mnoha problémům.

Ale jak na to? Kterými cestami se adopce dá zvládnout? A čemu se vyhnout? Pojďme se na to podívat…

1) Množírny

Prvním typem jsou množírny, na které byste měli dávat velký pozor. Ty se totiž mnohdy mohou tvářit jako útulky. Psi v těchto množírnách jsou drženi v nevhodných podmínkách, která jim působí utrpení. A jak tedy poznat, že se jedná o množírnu? Tyto organizace se specializují na malá plemena, nikdy vám nenabídne psa s průkazem původu nebo vám nabídne předání štěněte na veřejném prostranství, mimo dosavadní domov mazlíčka. Psa byste tedy měli vybírat nanejvýš zodpovědně, protože pokud si přece jen pořídíte psa z množírny, nemusí odpovídat standardům plemene, velmi často má genetické vady, nemoci a parazity nebo jsou vystresovaní z nevhodného prostředí, ve kterém vyrůstali. Následná veterinární péče o takové psa je pak mnohdy zdlouhavá a někdy se nemusí podařit psa dokonale vyléčit. Proto když narazíte na množírnu, neváhejte ji nahlásit Státní veterinární správě.

2) Útulky

První, co vás ohledně adopce nejspíš napadne, jsou útulky. V každém kraji je jich hned několik, které můžete navštívit, ale není to pro každého. Na internetu koluje mnoho fotografií smutných očí psů, kteří jsou uvězněny ve špinavé kleci. Ve skutečnosti to takhle není, klece jsou čisté a o psy je dobře postaráno, ale v povědomí obyčejných lidí stále straší příšerné podmínky. Mnoho lidí si proto v dnešní moderní době předem vyhlídnou psa na internetu. Přestože je útulků v České republice nespočet, vybrali jsme pro vás ty zásadní nebo pro oblast typické:

 1. Psí útulek ve Slezských Pavlovicích
  Tento psí útulek působící na Bruntálsku je jeden z největších v České republice. Mají až tři sta míst pro toulavé psi především z okolí, ale zájemci o adopci sem jezdí z celé České republiky, Polska i Slovenska. Psi nabízí především pomocí webových stránek.
 2. Útulek Tibet
  Útulek Tibet sídlí navzdory svému jménu na jižní Moravě. Adoptovat si zde můžete zhruba stovku zvířat – mimo psů také kočky, prasátka, krávy, ovce nebo slepice. Část dočasných obyvatel útulku je handicapovaných nebo nemocných, proto je zde adopce složitější, ale pokud dáte těmto pejskům dáte šanci, odmění vám výjimečnou láskou.
 3. Útulek pro opuštěná zvířata Praha
  Za naše hlavní město Prahu můžeme vybrat například útulek pod správou městské policie. Najdete zde spoustu psů, jejich databázi a popis.

Útulků je mnoho, proto jsme vybrali jen několik zástupců. Nebojte se proto vyhledat si, jaký útulek je vám nejbližší nebo nejpříjemnější.

3) Webové stránky

V dnešní době existuje spousta webových stránek, které nabízejí adopci psa. Pozor byste si ale měli dávat na stránky, které vypadají podezřele, o nabízeném psovi k adopci je tam jen minimum informací a i po kontaktu s majiteli stránek se nedokážete o mazlíčkovi dozvědět víc. Takové stránky jsou podezřelé a měli byste si rozmyslet, zda sem posílat nějaké peníze. A jaké jsou ty nejoblíbenější a prověřené stránky, na kterých rozhodně nenaletíte?

 1. www.pesweb.cz
  Asi nejrozšířenější a nejpřehlednější internetovou stránkou pro adopci psů je www.pesweb.cz. Najdete tu mnoho věcí, které se samotnou adopcí souvisí:
 • katalog firem, ve kterém můžete najít vše, co k chovu psa budete potřebovat. Jsou zde seznamy psích hotelů a školek, veterinárních ordinací, útulků,  psích eshopů nebo například neziskových organizací. Vše můžete třídit podle regionu, ve kterém bydlíte, nebo kde chcete dané věci nakoupit. Všechny služby můžete hodnotit nebo sledovat hodnocení ostatních.
 • sdružení mazlíků a jejich majitelů, kde můžete sledovat a hledat psy s podobnými vlastnostmi, stejným pohlavím, rasou nebo věkem a sdružovat se do komunit. Je to skvělý způsob, jak zjistit, zda máte v kraji majitele psů s podobným životním stylem. Pokud sem nahrajete fotku svého psa, můžete i vy podpořit tuto komunitu.
 • atlas psů, ve kterém najdete základní informace o plemenu, jeho povahu, původ nebo psi k adopci v dané, vybrané rase.
 • v sekci články se můžete dočíst o tipech a tricích na chov. Dočtete se tu například to, jak nacvičit u psa samotu, jak ulehčit adoptovanému společníkovi příchod do nového domova nebo jaké plemeno si vůbec vybrat.
 • ztracení a nalezení je část, které byste měli věnovat pozornost, pokud se vám zatoulá pes, nebo naopak nějakého najdete. Je zde totiž centrální databáze České republiky ztracených a nalezených psů.
 • poslední a hlavní částí tohoto webu jsou záložky psi a kočky k adopci. Filtrovat můžete podle pohlaví psa, věku, barvy, velikosti, plemena nebo i podle útulku. Databáze je přehledná, takže na první pohled jde poznat základní charakteristiky. Po rozkliknutí se vám objeví několik fotografií a důležité informace.
 1. www.webfordog.cz
  Další stránkou, kde můžete hledat psa k adopci, je www.webfordog.cz. Na rozdíl od předchozí stránky, najdete zde navíc psí kalendář, takže se zde můžete snadno nechat inspirovat při výběru jména, a také videa, která vás pobaví nebo se díky nim i něco nového naučíte. Kromě toho, že zde najdete psy k adopci, jsou zde i nabídky na krytí a spousty inzercí na prodej a darování z nejen České, ale i Slovenské republiky. Opět zde můžete třídit podle plemena, lokality, původu, pohlaví nebo například věku.
 2. www.docaskydede.cz
  Třetí, často navštěvovaný web, je www.docaskydede.cz. Rozdíl oproti ostatním je například v tom, že zde máte i záložku, co dělat, když narazíte na týraného psa. Další je, že je zde část s názvem ‚Víte že…‘, která se zabývá nejen těmi pěknými věcmi adopce (jako je záchrana psa…), ale také odkrývá ty negativní, avšak realistické informace. Můžete zde také finančně přispět, protože tuto stránku spravuje zisková organizace Dočasky De De, která je tvořena dobrovolníky. Vzhled samotné ‚nabídky‘ psů k adopci je hodně podobný jako u webu www.pesweb.cz.
 3. www.vernypes.cz
  Poslední web sdružuje všechny organizace, které byste mohli na své cestě od rohodnutí, že chcete psa, až po jeho následný výcvik. Můžete zde najít výčet psích cvičáků, útulků, salónů nebo i hotelů.
 4. www.azyldejpaczs.cz
  Na této adrese najdete výčet psů i koček k adopci. Navíc zde můžete adoptovat pejska na dálku. Znamená to, že finančně podpoříte vybraného pejska, kterého je díky stáří, nemoci nebo své povaze těžké umístit do rodiny. Přispějete tak na nákup granulí. Dalšími možnostmi je vybraného pejska zásobovat balíčky nebo ho navštěvovat a brát na procházky. Naoplátku dostanete certifikát o adopci a pravidelné fotografie takto ‚adoptovaného‘ pejska.
 5. www.annonce.cz
  Poslední webovou stránkou a desátým naším tipem, který zde ukážeme (ale rozhodně se nejedná o poslední existující stránku) je www.annonce.cz. Můžete si zde vyfiltrovat, že chcete pejska z útulku, a dle inzerátu si najít toho, který vás chytí za srdce.
   

Otázky a odpovědi

Jaké mám možnosti ohledně adopce?

Vlastně máte dvě možnosti – osobně navštívit útulek, nebo si psa vyhlídnout na prověřených webových stránkách zabývající se adopcí (zvláště pokud chcete určité plemeno). Záleží jen na vašich preferencích, kterou cestu si zvolíte.

Co bych měl/a o psovi vědět, než si ho adoptuji?

Každý pes je jiný, takže i když máte s těmito společníky zkušenost, vždy byste se měli doptávat na základní informace. Patří sem například:

 • Jak je starý? Jak odhadem vyroste (v případě štěněte křížence)?
 • Jaká je jeho minulost? Odchytli jste ho na ulici, byl odebraný z množírny…?
 • Jak se obvykle chová? Nemá problémy s jinými zvířaty, hlukem, malými prostory…?
 • Jak reaguje na samotu nebo naopak na přítomnost dětí?

V čem jsou internetové stránky lepší než osobní návštěva útulku?

Někteří si raději psa hned prohlédnou a raději „vybírají očima“, jiní chtějí z domu projít internet a najít si vhodného mazlíčka zde. Internet má tu výhodu, že zde máte mnohdy všechno pohromadě – všechny tři výše zmíněné internetové stránky doplňují výčet k adopci vhodných psů o rady a tipy, které si můžete přečíst, atlasy psů včetně charakteristik, sdružení majitelů psů apod.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu