18 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku birma

Nádhěrně zbarvená kočka s tajemným původem a zvláštním chováním. Posvátné plemeno, které téměř vymizelo, ale po druhé světové válce zažilo svůj velký comeback. To je birma, termperamentní a hravý tygřík, milující svoji rodinu a zajímající se o všechno kolem sebe. Birma je klidná kočka, která se vyhýbá konfliktům a není problematická. Bude se hodit právě do vašeho domova? Zjistěte to v článku níže.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT kočku birma

 • Kočka plemene birma je klidná, vyrovnaná a zamiluje s vaši rodinu i ostatní mazlíčky v domácnosti.
 • Birma je plemeno, kterému nemusíte věnovat neustálou pozornost – stačí mu pořídit zvířecí parťáky.
 • Birma vás zaujme svým nádherným bílým kožíškem s tmavými znaky na některých částech těla. 
 • Kočky tohoto plemene milují hry a zábavu. Ocení inteligentní hračky. Při hrách navíc nevytahují drápky, jsou ke své rodině velmi jemné!
 • Narozdíl od siamské kočky je birma klidná a tichá, ale i přesto vás bude všude následovat.
 • Kočky plemene birma jsou polodlouhosrsté. Jejich elegantní srst ale není příliš náročná na péči – stačí jemně vyčesat jednou týdně.
 • Birma je královna s osobností. Ocas nosí hrdě vztyčený a když přjide do místnosti, dá o sobě vědět.
 • Birma vás zaujme svýma nádherně modrýma očima a bílým límcem kolem krku, který jí dodává vzhled šelmy.
 • Pokud chcete chovat originální, nepříliš obvyklé plemeno, zvolte si právě birmu. V českých chovech stále není příliš rozšířená a svými vlastnostmi nápadně připomíná siamskou i perskou kočku.

DEVĚT důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT kočku birma

 • Birma je plemeno, které za sebou bude nechávat chlupy. Pokud se tomuto chcete vyhnout, co třeba kočka plemene Sphynx?
 • Pokud se bude nudit, pochutná si vaše birma třeba na provázku, dětských hračkách a dalších předmětech, které nejsou k jídlu. Pokud ji nebudete dobře hlídat, můžete také skončit na veterině…
 • Kočka plemene birma se nehodí do domácnosti jako jediný mazlíček. Zvířecí kamarád je pro ni nutností!
 • Birma musí mít dostatek pohybu a správnou dávku krmiva, jinak může trpět nadváhou.
 • Pokud nechcete do kotěte investovat příliš velkou částku, zbystřete: cena koťat plemene birma s průkazem původu začíná okolo 10000 Kč.
 • Birma je inteligentní, hravé plemeno. Jestliže jí neposkytnete dostatek chytrých hraček a hlavolamů, bude vymýšlet hlouposti a řádit ve vašem bytě.
 • Jestliže hledáte venkovní plemeno, nebude birma tím pravým. Přizpůsobí se mnoha různým prostředím, ale více se hodí dovnitř.
 • Kočky plemene birma patří k těm dlouhověkým. Mohou se dožít třeba i 20 let. Pokud si tedy nejste jisti takto dlouhým závazkem, co třeba plemena jako mainská mývalí kočka, bengálská kočka či Ragdoll?
 • Pokud byste chtěli plemeno do chovu, je birma velmi náročná. V chovatelských standardech je u tohoto plemene kladen obrovský důraz (nejen) na stoprocentní souměrnost a tu správnou velikost jejích bílých ponožek.

Shrnutí

Majestátní kočka plemene birma si vás podmaní svou hebkou srstí s bílými ponožkami i svojí inteligencí a láskou, kterou zahrne své majitele. Není to ale plemeno, které by bylo vhodné úplně pro každého. Musí mít dostatek zábavy, jinak se začne nudit a vymýšlet hlouposti. Pokud s birmou nejste neustále doma, pořiďte jí zvířecí kamarády.

Obecná charakteristika kočky plemene birma

Plemeno birma nemá úplně jasný původ. Ačkoliv svým vzhledem připomíná siamskou kočku s delší srstí, má trošku jiný charakter. Oproti siamské kočce je birma méně upovídaná a nemá příliš silné lovecké pudy. Kočka plemene birma je vznešená kočičí dáma se silnou osobností a s kožíškem, hebkým na dotyk. Ráda se nechá hladit a svojí rodiny se drží.

Povaha

Birma je chytrá, zvídavá kočka. Je inteligentní a ráda zkoumá své prostředí. Pozor ale na možné pasti při vašem odchodu z bytu (pootevřená okna či špatně zavřené dveře) – birma je jistě objeví. Ocení společnost ostatních zvířat, protože nesnáší příliš dobře dlouhou samotu.

Birma je velký mazel – nechá se od vás nosit a opečovávat jako malé dítě. Bude vás následovat z pokoje do pokoje, ráda je součástí dění. Když ale nebude mít na vaši přítomnost chuť, v klidu se vytratí na své místečko. (zdroj

Birma nemá problém s návštěvami u vás doma. Většinou je přijímá velmi dobře a nechá se hladit také od nich. Pořízením kočky plemene birma získáte nádherného mazlíčka s osobností, která vás okouzlí.

Vzhled 

Birma vás zaujme svým fascinujícím vzhledem. Jedná se o středně velké, polodlouhorsté plemeno s typickým límcem delších chlupů na krku. Límec je nejvíce viditelný, když má birma zimní srst. Tlapky s bílými ponožkami jsou v poměru k tělu spíše kratší, ocas nosí birma hrdě vztyčený. Oči na kulaté hlavě jsou středně velké a pronikavě modré. 

Její koťata se podobně jako u siamské kočky rodí celá bílá. Plného zbarvení dosáhnou některé birmy až kolem čtyř let věku. Znaky se u nich vyvíjí postupem času, tmavší barvu mívá špička ocasu, tlapky, hlava a uši. I s přibývajícím věkem birma postupně tmavne.

Srst tohoto plemene je delší. Není příliš náročná na péči, protože nemá tendence k zacuchávání díky velmi krátké podsadě. Srst má bílou či krémovou barvu, odznaky mohou být například červenohnědé, čokoládové, červené, lila, ale i želvovinové či s kresbou. (zdroj)

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Birma je kočka, která se spřátelí nejen s celou vaší rodinou, ale i s jinými zvířaty ve společné domácnosti. Na své majitele se citově váže a nedá na ně dopustit. Zamiluje si vaše děti a snese od nich i kdejakou nepříjemnost, pokud svým dětem vysvětlíte, jak se mají propříště správně chovat.

Jelikož birma potřebuje každý den dostatek pohybu, aby nepřibírala na váze, mohou si s ní děti opravdu vyhrát. Tato kočka není za žádných okolností agresivní a její hry jsou velmi jemné, protože při nich většinou nepoužívá drápky. Pokud se ale bude birma nudit, mohou se u ní vyvinout některé zlozvyky – může vám ničit věci nebo jíst provázky a další drobné předměty. 

Birma je plemenem, které se dobře snese s jakoukoliv jinou kočkou i s pejskem. Společně se nebudou nudit. Není vhodná k samotářskému životu. Návštěvníky doma birma snáší poměrně dobře. Někdy se s nimi přijde i seznámit, jindy se schová pod gauč. Záleží na každé kočce a na její momentální náladě. Není to ale žádné vystrašené plemeno. (zdroj)

Zdraví a péče

Plemeno birma patří mezi ta s delším životem, většinou se také těší dobrému zdraví. Birma není příliš náročná na speciální péči, nesnáší ale dobře samotu a proto by jí neměla být vystavována příliš často.

Toto plemeno mohutnějšího vzrůstu mívá často tendence k nadváze. Je nutné vhodně dávkovat krmivo a doplňky stravy tak, aby vaše birma nepřibírala na váze. Samozřejmostí je neustále dostupná čerstvá voda. S krmením birmy souvisí i dostatek pohybové aktivity.

Srst birmy i přes její délku nevyžaduje přílišnou péči. Stačí ji jednou za týden vyčesat jemným kartáčem. Čas od času zkontrolujte uši a zuby vaší birmy, případně jí zastřihněte drápky podle potřeby. Pravidelné očkování u vašeho veterináře je samozřejmostí; při té příležitosti požádejte o kontrolu zdravotního stavu vaší kočičky. Můžete se tak do budoucna vyhnout mnoha nepříjemnostem.

Birmy si v genech nenesou predispozice k mnoha onemocněním, jelikož je jejich chov dobře hlídaný a věnuje se mu mnoho kvalitních chovatelských stanic po celém světě. Narozdíl třeba od britské krátkosrsté kočky není tak snadné toto plemeno sehnat tzv. “bez papírů”. I tak ale dávejte pozor, kde si vaši birmu pořídíte, kvalita různých chovů se může lišit. I přes většinou dobré zdraví je toto plemeno náchylné například k častému onemocnění srdce u koček jménem HCM.

Výchova a výcvik

Kočky plemene birma jsou inteligentní, hravé a zvídavé. Milují různé interaktivní kočičí hračky a hlavolamy – například ty, ze kterých musí svými šikovnými tlapičkami vysvobodit pamlsky. Vaše každodenní zapojení do her s tímto plemenem je nutností.

Birmy jsou velmi učenlivé a snaží se vyhovět svému majiteli. Často také napodobují vaše činnosti – mohou se například naučit otevírat dveře. Potom se vám a vašim návštěvám budou předvádět s novými kousky, kterými vás pobaví. Dávejte ale pozor – při odchodu z domu raději zamykejte.

Náročnost  

Jelikož u nás plemeno birma není příliš rozšířené, sehnat koťátko může být o něco složitější než u běžných plemen, jako jsou například britská krátkosrstá nebo perská kočka. Cena kotěte birmy na mazlíčka začíná okolo 10000 Kč. Birma s výstavními předpoklady nebo s potenciálem do chovu vás může stát 20000 Kč i více. Výhodou tohoto plemene ale je, že není zatíženo příliš mnoha genetickými problémy a tak s vámi bude pravděpodobně dost dlouhou dobu.

Kočka plemene birma potřebuje byt vybavit nejen škrabadly, ale hlavně dostatkem hraček. Ocení i zasíťovaný balkon s možností výhledu. Bude ráda za společné aktivity s vámi a ráda se naučí různým kouskům.

Birma není příliš náročná v péči o srst – stačí ji jednou týdně vyčesat jemným kartáčem. Pozornost věnujte jejím uším, zubům a drápkům, v případě potřeby navštivte veterináře. Jelikož může mít birma sklony k nadváze, je důležité jí krmivo vhodně dávkovat tak, aby zbytečně nepřibírala. Birma má také ráda čistý záchůdek, je to taková kočičí princezna.

Historie 

Plemeno birma má velmi nejasný původ. Ve svých genech má možná siamské, angorské či perské předky. Legendy říkají, že toto plemeno pochází z Barmy; jako pravděpodobnější země původu se ale jeví spíše Francie. Tam se birma zcela jistě objevuje ve 20. letech 20. století.

Během 2. světové války birma jako plemeno téměř vymizela. Po ní se ale její chov začal obnovovat, zabývalo se jím více a více chovatelských stanic a v některých (například Skandinávských) zemích se birma stala velmi populárním kočičím plemenem, kterým je dodnes.

Ve Velké Británii je birma uznaným plemenem od poloviny 60. let 20. století, poté se zájem o ni přesouvá i do USA a i tam je toto plemeno uznáno. Od těchto let se jako plemeno účastní světových kočičích výstav. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:2,5-6 kg
Typické znaky:límec na krku, bílé ponožky, modré oči
Barva očí:modrá
Energie: střední
Délka života:12-16 let
Potřeba pozornosti:střední
Sklony k línání:střední
Délka srsti:středně dlouhá
Barva srsti: bílá či krémová
Charakteristická kresba srsti:odznaky různých barev (lilová, červená, červenohnědá, čokoládová, želvovinová, s kresbou a další)
Péče o srst:střední náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká až střední
Země původu:Barma či Francie, nejisté
Orientační cena:10000-20000 Kč

Kde koupit kočku plemene birma?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro kočku plemene birma dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata kočky plemene birma na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.8/5 - (20 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu