15 důvodů, proč si (ne)pořizovat habešskou kočku

Habešská kočka je dalším z tak zajímavých kočičích plemen. Pochází až z daleké Etiopie, má “králičí” srst (jak si později vysvětlíme), bystrý výraz a miluje společnost a pohyb. Hodí se do rodin s dětmi, k aktivním lidem, k pejskařům či k lidem se smyslem pro humor. Hodí se také k vám?

OSM důvodů, proč si POŘIZOVAT habešskou kočku

 • Habešská kočka je silně kontaktní a společenská. Má ráda svou rodinu a miluje být v centru dění. Za každé pohlazení bude ráda. 
 • Miluje hru, dokáže se naučit spoustu kousků a triků, chodit na vodítku nebo aportovat. 
 • Je atletická a pohyb je pro ni základ. A na její ladné pohyby, šplhání, skákání a objevování je radost pohledět – lepší jak televize!
 • Její krátká a hladká srst je nenáročná a víceméně bezúdržbová, pokud tedy nemáte trpělivost s každodenním vyčesáváním, toto je dobrá volba.
 • Hravá povaha a pozitivní přístup k životu vydrží této kočce v podstatě do konce života – i jako kočičí důchodce bude stále tak veselá, jako když byla kotětem.
 • Habešská kočka je osobnost s velkým temperamentem. Bude s vámi nenuceně a nevtíravě komunikovat a budete-li poslouchat její náznaky, lehce pochopíte, co potřebuje.
 • Díky své společenské nátuře se hodí nejen k dětem, ale i dalším kočkám či dokonce psům. Stačí, pokud jí zajistíte alespoň nějaký prostor, kde si bude moct nerušeně odpočinout.
 • Nelze opomenout fyzickou stránku habešské kočky a její exteriér – uhrančivé jantarové nebo zelené oči a přírodně vypadající srst uchvátí nejednoho majitele.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT habešskou kočku

 • Aktivní kočka s velkou potřebou pohybu není pro každého a pokud jí tuto stránku života nedopřejete, vybije si ji na vašem nábytku, na záclonách a na pohovkách. 
 • Stejně tak by habešská kočka trpěla, pokud by zůstávala příliš dlouho o samotě. Býváte-li dlouho mimo dům, raději si najděte jiné plemeno. 
 • Habešské kočky jsou vynalézavé a dobrodružné. Často se tedy dostanou do různých skříněk, naučí se otvírat dveře, pokličky, vylezou na místa nevylezitelná. Nebuďte poté překvapení, najdete-li zcela prázdný hrnec, který byl uložen v zavřené kuchyni pod pokličkou na pultu.
 • Nutná je dostatečná ostražitost při hrách této kočky z důvodu jejího vlastního bezpečí. Může se totiž do své hry tak zabrat, že si při své výpravě z neopatrnosti ublíží. Předvídejte a připravte na to svou domácnost. 
 • I když je to plemeno obecně zdravé, může trpět na různé záněty. Kontrola, prevence a návštěvy veterináře jsou proto velmi důležité.
 • Habešská kočka je sice inteligentní, ale také osobitá a svérázná, nedělejte z ní tedy cvičenou opičku. Ostatně, ani by se vám to nepodařilo. 
 • Prostor pro šplhání a velké kočičí stromy a škrabadla mohou zabrat spoustu místa a ne každá domácnost ho má. 

Shrnutí

Jestliže hledáte hravou a aktivní kočku, se kterou zažijete spoustu zábavy a máte dostatek času i energie se jí a jejím hrám věnovat, pak může být právě habešská kočka ta pravá. Spokojená bude v domácnosti s dostatkem her a pohybu, lidského kontaktu a rušného života. Věřte, že její dobrodružná povaha plná elánu vám do života vnese spoustu nových podnětů. Habešská kočka toho v sobě zkrátka skrývá víc než jen uhrančivý pohled a zajímavou srst. 

Obecná charakteristika habešské kočky

Atletické tělo, zvláštní charakter srsti a exotická osobnost dělají z habešské kočky to, kým je – aktivním společníkem do každé domácnosti, která se nerada nudí a chce si se svým kočičím společníkem užít trochu zábavy. 

Povaha

Tahle rasa není žádný lenivý povaleč, ba naopak! Habešské kočky bývají aktivní, zvědavé, kontaktní a hravé. Zkrátka takoví poctiví kočičí extroverti. Mají rády pohyb, s hračkami si vydrží hrát celé hodiny a využijí kočičí výbavu, která jim v domě umožní šplhat, skákat a prozkoumávat neznámé. Nemusíte se bát, že by soužití s nimi bylo komplikované. Nejen, že jsou takto hravé, navíc jsou totiž také velmi společenské a vaši pozornost budou vyhledávat. S habešskou kočkou se nebudete nudit. Můžete ji brát na výlety i učit různým trikům, můžete si společně hrát i mazlit se na gauči. 

Vzhled 

Habešská kočka je plemenem střední velikosti, na kterém jsou na první pohled patrné její atletické vlohy. Dobře vyvinutá kostra a svaly jí umožňují žít aktivním životem plným skákání, šplhání, běhání, lovu a her. 

Jistě zaujme nejen svým štíhlým a dlouhým tělem, ale i výraznýma očima zlaté, jantarové či zelené barvy a dlouhýma ušima tvaru trojúhelníků. Ten nejdůležitější rys, pro který si získala habešská kočka oblibu již v počátcích svého šlechtění, je speciální kresba její srsti. Ta se objevuje v několika barevných kombinacích jako červená, plavá, hnědá, modrá či stříbřitá, krémová, nebo třeba žlutohnědá. To podstatné je ale tzv. ticking, což je zvláštní kresba připomínající králičí či zaječí srst – na jednom chloupku se vystřídají dva až tři různě zbarvené proužky. To dodává habešské kočce přírodní, až divoký vzhled.

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Jak již bylo řečeno, habešská kočka je hodně společenský a extrovertní tvor, mají rády kontakt a mazlení. Do rodin se proto hodí, a to i s dětmi. Nejlépe jí bude v takové domácnosti, kde je alespoň trochu ruchu a dění, kde bude mít neustále nové podněty a kde se nikdo nenudí. Právě jejich láska k dovádění a hrám může dělat dětem radost a mohou se tak zabavit navzájem. 

Co se týče ostatních zvířat, mohou být habešské kočky mírně dominantní, ostatně mají v sobě velký temperament a osobnost. Pokud však mají trochu svého vlastního prostoru, tak jsou rády i ve společnosti dalších zvířat – a to jak koček tak psů. 

Zdraví a péče

Co se týče zdraví, jedná se o poměrně odolné plemeno, které se může dožít až kolem 13 let. Pozor však dejte na zuby a dásně, jelikož právě n azáněty dásní můžete s habešskou kočkou občas narazit. Se srstí pak žádnou starost mít nemusíte, občas ji můžete vykartáčovat, ale vzhledem ke svému přírodnímu původu je hodně praktická a nenáročná.

Největší úkol na vás čeká v podobě dostatku kontaktu a her. Habešské kočce musíte věnovat dostatek svého času a pozornosti, který je pro toto společenské plemeno nezbytný. Osamocení taktéž moc dobře nezvládá, pokud jste tedy dlouho pryč, poohlédněte se po jiném plemeni, nebo alespoň pořiďte ještě další kočičí kamarádku.
A k tomu pohybu – habešská kočka nejenže miluje šplhání, skákání a lezení, ona ho přímo potřebuje. Zajistěte tedy ve vaší domácnosti dostatek prostoru a příležitostí k tomu, aby se vaše kočičí společnice vyřádila, unavila a aby uspokojila nejen své sportovní nároky, ale také zvědavost a průzkumnické tendence. 

Výchova a výcvik

Plemeno, o kterém se dnes bavíme, je velmi inteligentní a navíc hravé. není tedy problém naučit ho řadě kousků, aportování, či venčení na vodítku. Samozřejmě nejen výcvik, i běžná každodenní výchova a stanovování pravidel je v tomto případě poměrně jednoduché, protože vás velmi rychle pochopí. Pořád ale mluvíme o zvídavém a mírně paličatém zvířeti, takže trochu svobodomyslnosti jim zkrátka dopřát musíte. 

Kromě dostatku pohybu u habešské kočky uspějete taky zásobou hraček. Pokud jí budete věnovat dostatek času, kontaktu a pohybu, bude vaše soužití bezproblémové.
V opačném případě si bude habešská kočka vybírat kompenzaci v podobě závěsů, záclon a dalšího vybavení domácnosti. 

Náročnost  

Pořídit si habešskou kočku vás přijde na nějakých 10 až 20 000 Kč. Další náklady jsou pak poměrně standardní, krmivo je dobré vybrat spíše pro aktivní kočky, nezapomeňte na vybavení domácnosti v podobě kočičího stromu a dalších podobných vychytávek k lezení a hlavně dostatek hraček. 

Následná péče již náročná není, habešská kočka má však ráda svou rodinu a její společnost, počítejte tedy s dostatkem času, kdy se jí budete moci věnovat a společně si hrát či jen tak lenošit.

Historie 

Původ habešské kočky bychom mohli vysledovat už v divoké africké kočce žijící na území dnešní Etiopie (dříve Habeše, odtud tedy název). Jako standardizované plemeno se však objevuje až v druhé polovině 19. století ve Velké Británii, kam si ji z exotické afriky přivezli britští vojáci. První kočka tohoto plemene, Zulu, pomohla vyšlechtit rasu, která zaujala hlavně zvláštní strukturou srsti, tzv. ticking, které připomínalo srst zajíce.
Velkou ránu zažila populace habešských koček hlavně v období obou světových válek, během nichž bylo plemeno víceméně zdecimováno – ostatně jako řada dalších plemen. 

Další problémy pak přišly v pozdních 60. letech ve Velké Británii kvůli kočičímu leukemickému viru a v 70. letech v USA, kde kvůli příliš malému počtu chovných zvířat trpěly habešské kočky řadou genetických nemocí.
Ani jedna z těchto drsných situací však plemeno naštěstí nezničila, habešská kočka si díky své popularitě našla své záchranné ostrůvky a dnes je velmi oblíbeným a široce rozšířeným plemenem.

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace  

Hmotnost:3 – 5 kg
Typické znaky:kresba srsti, tzv. ticking
Barva očízelená, zlatá
Energie: vysoká
Délka života:9 – 13 let
Potřeba pozornosti:vysoká
Sklony k línání:nízké
Délka srsti:krátká, střední
Barva srsti: červená, hnědá, krémová, modrá, plavá, stříbrná lila
Charakteristická kresba srsti:ticking
Původní využití: divoká kočka
Péče o srst:nízká
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká
Země původu:Habeš, dnešní Etiopie
Orientační cena:10 – 20 000 Kč

Kde koupit habešskou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro habešskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata habešské kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu