16 důvodů, proč si (ne)pořizovat britskou kočku

Britská kočka je plemenem s duší princezny. Na své rodině není závislá, někdy vás až ignoruje. Je lenivým povalečem, který zvládne i víkend o samotě. Zaujme svou klidnou povahou, plyšovým kožíškem a nepřeberným množstvím barevných kombinací. Bude britská kočka to nejlepší plemeno pro vás? To si můžete přečíst v tomto článku.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT britskou kočku

 • Britská kočka je plemenem, které nebude vyžadovat příliš pozornosti, většinou si vystačí sama.
 • Toto plemeno můžete nechat doma přes víkend a bez obav trávit celé dny v práci.
 • Britská kočka je velmi nekonfliktní. Snese ostatní zvířata v domácnosti, obejde se však i bez nich.
 • Nepotřebuje příliš velkou péči – stačí ji občas vyčesat, případně umýt šamponem.
 • Jedná se o jedno ze zdravějších plemen, netrpí mnoha závažnými genetickými onemocněními.
 • Britská kočka s vámi bude opravdu dlouho – může se dožít i 20 let.
 • Chovatelská základna tohoto plemene je obrovská, můžete si tak koťátko vybírat z mnoha kvalitních chovatelských stanic.
 • Britská kočka byla vyšlechtěna v desítkách barevných variant a kreseb. Co třeba krásná modrá barva nebo kresba, označovaná jako whiskas?
 • Britská kočka si s vámi ráda občas pohraje, nepotřebuje ale žádné speciální vybavení do svého domova a hodí se klidně i do bytu.

SEDM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT britskou kočku

 • Britská kočka je flegmatik. Toleruje vás, ale nebude vás vítat u dveří jako pejsek.
 • Britská kočka je prostě královna. Celý den ráda pospává a nechá se obsluhovat.
 • Není příliš mazlivá. Pro pohlazení si přijde sama, ale potom se zase vrátí na své místečko. Většina britských koček nemá ráda zvedání a nošení v náručí.
 • Britská kočka se nic moc nenaučí. Nevyniká přehnanou inteligencí, takže aportování od ní rozhodně nečekejte.
 • Toto plemeno může mít při špatné výživě sklony k obezitě, kvůli které poté trpí klouby. Je potřeba hlídat správné dávkování krmiva.
 • Britská kočka má spíše kratší nohy a kulaté tělo s hustou srstí, nejedná se o příliš elegantně vypadajícího tygříka. Pokud chcete elegantní plemeno, zkuste se podívat například na bengálskou kočku.
 • V případě britské kočky můžete při špatném výběru kotěte snadno naletět podvodníkům. Jelikož je u nás toto plemeno tak rozšířené, spousta “chovatelů” jej nabízí bez PP. Mohli byste tak mít doma úplně jinou kočku, než jste si představovali.

Shrnutí

Britská kočka je klidné, flegmatické plemeno, které si od člověka příliš nenechá poroučet. Je samostatná a dobře se přizpůsobí životě v bytě i v domě. Pokud nebude mít možnost výběhu, nevadí jí to. Výhodou tohoto plemene je, že kočku můžete nechat samotnou třeba i přes víkend, nebude kvůli tomu strádat. Nepotřebuje ani žádnou zvířecí společnost, vystačí si sama.

Obecná charakteristika britské kočky

Britská kočka je plemeno, které se zabaví samo. Na své majitele není příliš silně vázaná. Nejraději celý den pospává na svém místečku, neoplývá přehnanou mírou energie. Má plyšový kožíšek a krásné oči, většinou zbarvené do oranžova. Díky své heboučké srsti je živým plyšáčkem.

Povaha

Britská kočka je velmi svéhlavá. Jako koťátko je velmi hravá, v dospělosti se výrazně zklidní. Povahou je britská kočka velký flegmatik. Nepatří mezi příliš kontaktní plemena. Rozhodně za vámi nebude chodit, vítat vás u dveří nebo se vám nějakým způsobem vnucovat. Má vás ráda, ale po svém. Když má náladu, přijde, nechá se pohladit a pak zase odejde. Chování ani vrnění na vaše klíně si s britskou kočkou příliš neužijete.

Britská kočka díky své samostatné povaze zvládá i samotu. Pokud často odjíždíte na víkendy, zvládne dvě i tři noci sama doma, stačí zajistit dostatek krmiva a vody a můžete klidně odjet. Toto plemeno je poměrně nevšímavé vůči cizím lidem, vaše návštěvy bude nejspíš ignorovat. Jelikož je britská kočka nekonfliktní a klidná, výborně se hodí i do bytu bez možnosti venkovního výběhu. Nepohrdne ale ani domem se zahradou, ze svých venkovních výprav vám občas i něco přinese. (zdroj)

Vzhled 

Britská kočka je středně velkého vzrůstu a váží přibližně 4-8 kg. Má zavalitější, dobře osvalené tělo s kratšími nožkami, širokým hrudníkem a s krátkým ocasem s kulatým koncem. Tlapky jsou zakulacené a velké. Hlava je také kulatá s velkýma očima, posazenýma trošku dál od sebe. 

Srst britské kočky je nádherně jemná, připomene vám plyšáčka. Britská kočka byla dosud vyšlechtěna v nepřeberném množství barevných variant. Asi nejznámější barvou je modrá (tj. světle šedá). Z dalších barev to může být například černá, bílá, krémová, modrokrémová, lila, čokoládová, červená, skořicová… Britská kočka může mít ale i zajímavou kresbu – například tygrovanou, mramorovanou nebo tzv. whiskas, což je stříbřitá černě mramorovaná kresba, kterou můžete znát třeba z televizní reklamy. Srst britské kočky je nenáročná na údržbu.

Oči koťat jsou na začátku modré, poté se barva změní většinou na oranžovou, měděnou nebo zlatou. Britská kočka může mít také různobarevné oči (odd-eyed). (zdroj)

https://www.youtube.com/watch?v=oVNvl4qdfj8

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Britská kočka je klidným, ne přehnaně společenským plemenem. Nemusíte jí pořizovat parťáky, s přehledem zvládne život o samotě. Pokud ale přece jen stojíte o dvě kočky, pořiďte rovnou koťátka ze stejného vrhu. Tak budete mít záruku, že se vaše britská kočka s kamarádem dobře snese. Většinou ale dobře zvládá i jiná zvířata, není vůči nim ani přehnaně přátelská. 

Britská kočka je trpělivá a není agresivní. Snese i občasné “horší” zacházení ze strany dětí, pokud jim vysvětlíte, jak se propříště ke kočce mají chovat. Ocení společné aktivity a hry na lov, protože potřebuje pohyb, do kterého se sama příliš nehrne. Při nedostatku pohybu by mohla přibírat.

Zdraví a péče

Britská kočka patří mezi nejzdravější kočičí plemena. Většinou se s vaším veterinářem potkáte jen na pravidelném očkování a občasné kontrole. I britská kočka ale může trpět některými chorobami, přenášenými z rodičů na potomky. Může mít například sklony k srdečnímu onemocnění zvanému HCM a také k hemofilii B. Druhé zmíněné chorobě lze ale bez problémů předcházet testováním rodičů a jejich případným vyloučením z chovů, což slušné chovatelské stanice dělají. Při vhodné péči se může britská kočka dožít až 20 let. 

Kvůli mohutnějšímu tělu může mít britská kočka sklony k nadváze. Proto musíte vhodně zvolit a dávkovat kvalitní krmivo s případnými doplňky stravy. Britská kočka také potřebuje dostatek pohybu – zapojte ji do společných her nebo jí umožněte přístup na zahradu.

Srst britské kočky je hustá, velmi jemná a obvykle jí stačí občasné vyčesání kartáčkem. V období výměny srsti na letní nebo na zimní můžete vyčesávat častěji, pokud chcete udržet vaši domácnost v čistotě; občasná koupel této kočce také neuškodí.

U britské kočky dávejte dobrý pozor na výběr kotěte. Různí množitelé často tvrdí, že jimi nabízené kotě je “po rodičích s PP”. Nic takového ale neexistuje – kotě i rodiče buďto papíry mají nebo nemají. Není důležité, zda pro vaši kočičku plánujete výstavní život – slušné chovatelské stanice s platnými povoleními k chovu totiž své kočičky testují na různá genetická onemocnění, která by mohli získat jejich potomci. (zdroj)

Výchova a výcvik

Britská kočka je flegmatik a je průměrně inteligentní. Není to plemeno, které by se nechalo nutit do cirkusových kousků a mělo by z nich radost. Ráda si dělá svoje, nejspíš vás nebude všude následovat jako pejsek. Občas si s vámi pohraje nebo se projde venku, avšak cvičit se od vás pravděpodobně nenechá. Pokud přece jen chcete něco zkusit, pořiďte kočičí vodítko a uvidíte, jak na něj bude vaše britská kočka reagovat. Možná jste natrefili na tu, která se s vámi vydá i na procházku!

Náročnost  

Britská kočka je v Evropě jedním z nejpopulárnějších plemen s obrovskou chovatelskou základnou. To platí i u nás – kotě na mazlíka pořídíte už okolo 5000 Kč. Výstavní šampion vás může vyjít na 13000 Kč i více, záleží na původu kočky. Kvůli obrovské popularitě tohoto plemene se může stát, že tyto kočky objevíte i v útulcích. Tam ale můžou být křížené s jinými plemeny.

Jelikož britská kočka není závislá na člověku ani na společnost jiných zvířat, stačí pořídit jen jednu. Pokud už ale doma máte jinou kočku nebo pejska, britská kočka je bude dobře snášet.

Britská kočka potřebuje pohyb, aby nepřibrala. Nakupte jí dostatek hraček, můžete zkusit i vodítko. Pokud má britská kočka možnost venkovního výběhu, chodit s ní ven určitě nemusíte. Nezapomeňte pro ni pořídit stabilní škrabadlo na broušení drápků a odpočinek. Kromě toho není potřeba kupovat žádnou speciální výbavu.

V jídle není toto plemeno vybíravé. Zvolte takové kvalitní krmivo, kvůli kterému kočka nebude zbytečně přibírat na váze. Vhodně této kočce krmivo dávkujte a můžete přidat další doplňky stravy podle potřeby. Britskou kočku stačí jednou za čas vyčesat, případně vykoupat. Kontrolujte uši, drápky a zoubky a za svým veterinářem se vydejte na pravidelné očkování a ve vyšším věku kočky také na kontrolu zdravotního stavu.

Historie 

Moderní historie britské krátkosrsté kočky je dobře zmapovaná, ale toto plemeno má pravděpodobně několikasetletou historii. Jedna z možných teorií o vznik tohoto plemene říká, že Římané při invazi dovezli do Británie kočky, které zde po jejich odchodu zůstaly a začaly se křížit s místními kočkami.

Ke konci 19. století se ve Velké Británii začaly cíleně vybírat kočky s požadovanými rysy a z nich se postupně vyvinulo toto plemeno až do dnešní podoby. Zajímavé u tohoto plemene je, že si velmi dlouho drží svůj vzhled a standard se příliš nemění. Původním určením těchto koček bylo držet hlodavce dále od domů a přitom dělat ozdobu svému majiteli. Během II. světové války toto plemeno stejně jako mnoho dalších téměř vymizelo. Naštěstí se po těchto událostech obnovila chovatelská základna a dnes je britská kočka jedním z nejrozšířenějších evropských plemen. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:4-8 kg
Typické znaky:mohutné tělo, kulatá hlava, hebká, plyšová srst
Barva očímodrá, zelená, měděná, zlatá, odd-eyed (oči různé barvy)
Energie: střední
Délka života:14-20 let
Potřeba pozornosti:nízká
Sklony k línání:střední
Délka srsti:krátká
Barva srsti: jedno-, dvou- i vícebarevná, bílá, modrá, černá, krémová, červená, stříbřitá a mnoho dalších
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, tečkovaná, tygrovaná
Péče o srst:střední náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká
Země původu:Velká Británie
Orientační cena:5000-13000 Kč

Kde koupit britskou kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro britskou kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata britské kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.4/5 - (50 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu