Kolik stojí pes? Současné ceny konkrétních plemen.

To šílené dražování se na nás poslední dobou valí ze všech stran, viďte? Vše je stále dražší a bankovky nám z peněženek mizí, jako mávnutím kouzelného proutku. Situace bohužel není jiná ani u psů, jejichž cena se za pár posledních let tak trochu utrhla z vodítka. Poptávka po psích kamarádech však přesto stále stoupá a chovatelské stanice rozhodně nemají nouzi o nové páníčky pro svá štěňátka. Dnešní článek bude určitě zajímat ty z vás, kteří plánují pořízení nového psího kamaráda – připravili jsme totiž přehled aktuálních cen štěňátek oblíbených psích plemen. A nejen to, zaměříme se také na to, proč jsou ceny psů tak vysoké, nebo i na to, s jakými dalšími výdaji je třeba počítat při pořízení štěněte. 

Co a kdo určuje cenu 

Znáte to? Na inzerci prohlížíte fotky roztomilých, načančaných štěňátek, které vás prostě přinutí k úsměvu. Úsměv však většinou zmizí, hned po spatření kolonky s cenou. Člověku pak často probleskne hlavou něco o tom, že se chovatel úplně zbláznil, představí si jeho obrovský dům, na zdech fotografie z exotických dovolených a v garáži minimálně jeden luxusní vůz. Ale je to vážně tak? 

Výdaje chovatele nesou v ceně štěňat tu největší roli. Za založením chovatelské stanice a následným úspěšným odchovem psích drobečků, je celkem strastiplná cesta, a nutno říci, že také drahá. 

  • Výběr feny –  chovatelská stanice potřebuje základ v podobě feny, která nese kvalitní geny a je tedy pro chov vhodná. Pořizovací cena vyhovující feny s předpoklady do chovu, rozhodně není malá. Za psa samce zaplatíte ve většině případů méně. 
  • Bonitace – bonitace, tzv. uchovnění, se dá považovat za posouzení, zda je jedinec vhodný pro to, aby předával svoje geny dál. Různá plemena mají krom různých standardů, také různé podmínky uchovnění. Například povinná vyšetření, výstavy, či zkoušky. Za bonitaci se platí poplatek, stejně jako za založení chovatelské stanice. 
  • Povinná vyšetření – vyšetření, která musí pes pro bonitaci absolvovat, se různí dle jednotlivých plemen. U velkých psů se můžeme často setkat s nutností rentgenového vyšetření kloubů. U malých pejsků se můžeme setkat například s povinnou kontrolou zraku. Zdravotní testy se také provádí před krytím, pro zamezení přenosu některých chorob. No a znáte to.. Od veterináře vždy odcházíme o trochu chudší. 
  • Výstavy a zkoušky – v tomto případě platí, že úspěchy rodičů jednoduše zvedají cenu štěňat. Ať už jde o úspěchy ve sportu, nebo na výstavách, vždy jde o jakési utvrzení kvalitního spojení. Všechny tyto úspěchy stojí hromadu času, práce, pohonných hmot a peněz. Není se tedy čemu divit, když jsou tyto aspekty zohledněny v ceně štěňat, která mají velký potenciál jít ve stopách svých rodičů. 
  • Výběr krycího psa – velmi důležitá položka. Ačkoli v tomto článku většinou píšeme o zásluhách fenek, i psi hrají svou důležitou roli. A to jak v jejich reprodukčním údělu, tak i v konečné ceně štěňat. Každý majitel feny pečlivě vybírá psího ženicha podle mnoha aspektů tak, aby byla genetická výbava budoucích psích miminek co nejlepší. Mnohdy neváhají jet za kvalitním krycím psem až za hranice a za samotné krytí zaplatit tučnou sumu. V takovém případě je opravdu důležité dobře určit ideální dobu pro krytí, což se provádí měřením hladiny hormonů feny. Tyto testy se pochopitelně provádí u specializovaného veterináře. 
  • Péče o březí fenku + porod

 – péče o nastávající psí mámu obnáší určité znalosti páníčka, kvalitní krmení, spoustu příprav a rozhodně čas. Ten je potřeba hlavně ve dnech, kdy se dá předpokládat porod – právě v těchto dnech je tedy třeba vyhradit si kapacitu na to, aby měl majitel budoucí psí maminku pod kontrolou. 

  • Porod je samostatnou kapitolou a může se opravdu znatelně prodražit, pokud přijdou zdravotní komplikace feny, nebo štěňat. Veterinární prohlídka je však samozřejmě po porodu nezbytnou procedurou, kterou musí projít štěňátka i jejich máma. Ta se ostatně s každým porodem vystavuje riziku. 
  • Péče o štěňátka – péče o psí mimina je full time job. Obzvláště pokud se chovateli dostane pořádné štěněcí nadílky. Představa, že fena porodí a páníček druhý den odejde na osmihodinovou směnu do práce, není absolutně reálná. Obzvláště první dny je třeba být psí mámě na blízku a dohlédnout na to, že se vše vyvíjí tak, jak má. Kdo nemá možnost pracovat z domova, musí si určitě zařídit volno. Člověk se totiž na chvíli stane psí chůvou, která se stará o to, aby štěňata dobře prospívala, aby byla v čistém a později i na to, aby svou psí mámu nechala chvíli vydechnout. Občas se stane, že fenka péči o své potomky nezvládá, nebo je přímo odvrhne. V nejhorších scénářích nemusí porod dopadnout dobře a chovatel musí zastoupit roli maminky (krmení, masírování bříška…) , což je velmi náročné, obzvláště v početných vrzích. Je také nezbytné zařídit všechny formálnosti ohledně ohlášení štěňátek a následnému získání potřebných dokumentů, které si štěňátka odnáší do nových domovů. Někteří chovatelé dokonce začínají své odchovy před odchodem do nových domovů socializovat, nebo například trénovat hygienické návyky. A to je k nezaplacení! 
  • Chovatelský servis – pro mnoho chovatelů nekončí starost ani po tom, co štěňátka vyletí z hnízda. Kromě startovacího balíčku dostává majitel štěněte častokrát i záruku chovatelského servisu, který je v mnohdy k nezaplacení. Když si novopečený páníček neví s něčím rady, hned ví, kam může zavolat o pomoc. Což ale  znamená další čas, který chovatel pro své odchovance investuje. 

Další výdaje 

Je velmi důležité si uvědomit, že uhrazením kupní ceny za štěně vše jen začíná. S rostoucími cenami narůstají pochopitelně náklady majitelů psů – a to by měl vzít v potaz každý, kdo o pořízení chlupatého kamaráda uvažuje. Péče o psa je plná výdajů, počínaje nezbytnou základní výbavou, kvalitním krmením, nebo veterinárními náklady. Právě veterinární náklady umí udělat na páníčkovo kontě pořádný průvan a leckdy mohou dostat majitele psího maroda do pořádné finanční šlamastiky. Naštěstí je již k dispozici pojištění pro mazlíčky, které kryje páníčkům záda – o tom jsme vám už taky říkali tady. 

Další zlaťáky by si měli odkládat ti, kteří plánují s pejskem sportovat, běhat po výstavách, nebo obíhat zkoušky. Vybavení pro sport, příprava na výstavy i kurzy na cvičáku totiž také nejsou úplně levnou záležitostí. Nutno ale podotknout, že ti naši čtyřnozí miláčci za všechny ty peníze stojí a vrátí nám je stokrát prostřednictvím jejich lásky.

Malá plemena 

Plemeno Přibližná cena 
Jorkšírský teriér 15 – 30 tisíc 
Čivava 13 – 30 tisíc (v závislosti na typu) 
Pomeranian25 – 50 tisíc (s pp FCI) 
Jezevčík 13 – 25 tisíc 
Pražský krysaříkCca 20 tisíc 
Papillon 15-30 tisíc 
Bostonský teriér 15 – 20 tisíc 
Boloňský psík 15 – 25 tisíc 
Pudl 25 – 40 tisíc 
Jack Russel Teriér 17 – 20 tisíc 
Kavalír King Charles Španěl 30 – 50 tisíc 
Border teriér 10 – 15 tisíc 
Americký bezsrstý teriér 30 – 45 tisíc 
Mops25 – 30 tisíc 
Francouzský buldoček 30 – 45 tisíc 

Střední plemena 

Plemeno Přibližná cena 
Americký stafordšírský teriér 18 – 30 tisíc 
Border kolie 15 – 25 tisíc 
Staffbull 28 – 40 tisíc 
Shiba Inu 20 – 30 tisíc 
Sheltie25 – 30 tisíc 
Australský ovčák 20 – 35 tisíc 
Boxer 10 – 20 tisíc 
Anglický buldok 20 – 35 tisíc 
Kokršpaněl 15 – 25 tisíc 
BasetOd 20ti tisíc 
Foxteriér (hladkosrstý) Okolo 12cti tisíc 
Welsh Corgi Cardigan 30 – 45 tisíc 
Bullteriér 25-35 tisíc 
Whipet 15 – 25 tisíc 

Větší plemena 

Plemeno Přibližná cena 
Akita inu (Japonská) 25 – 50 tisíc 
Bernský salašnický pes 20 – 30 tisíc 
Belgický ovčák 12 – 15 tisíc 
Československý vlčák 15 – 30 tisíc 
Dalmatin 25 – 30 tisíc 
Dobrman Od 20ti tisíc 
Irský vlkodav 25 – 35 tisíc 
Cane Corso 15 – 30 tisíc 
Labrador 20 – 30 tisíc 
Německá doga 20 – 40 tisíc 
Německý ovčák 10 – 18 tisíc 
Rhodéský ridgeback 18 – 40 tisíc 
Rotvajler 15 – 28 tisíc 
Výmarský ohař 15 – 28 tisíc 
Zlatý retrívr 30 – 45tisíc

 Ceny jsou samozřejmě orientační a mohou se lišit. Někdy se může konečná suma vyšplhat ještě výš, například vlivem vzácnějšího zbarvení, nebo třeba díky exkluzivnímu původu. Obecně lze ale říct, že pokud máte zájem o fenku, cena bude vyšší, než za psa. Ušetřit se dá naopak koupí nestandardního štěňátka, které není vhodné do chovu. 

4.9/5 - (71 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu