17 důvodů, proč si (ne)pořizovat norskou lesní kočku

Kočičí obr ze severských legend, který snese extrémní zimu i velké teplo. Zaujme vás svou vřelou povahou a vzhledem, připomínajícím malého rysa. Má robustní tělo s dlouhou, voděodolnou srstí. Oblíbí si svou rodinu, vetřelce doma ale vidí jen nerada. Bude norská lesní kočka tím nejlepším plemenem pro vás? To se dozvíte v tomto článku.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT norskou lesní kočku

 • Jestliže hledáte akčního kočičího obra, norská lesní kočka bude to pravé plemeno. Velikostně je velmi podobná druhému obrovi – mainské mývalí kočce.
 • Ačkoliv na první pohled se to nezdá, norská lesní kočka je velmi hodné a přátelské plemeno a ke své rodině je velmi pozorná.
 • Norská lesní kočka má silné lovecké pudy a je velmi hravá, takže hra na kořist a lovce bude její oblíbenou!
 • Norská lesní kočka nemá problém se změnami prostředí. Umí se přizpůsobit různým situacím bez většího stresu. Můžete s ní klidně i cestovat.
 • Toto plemeno je klidné a poměrně tiché. Ozve se jen v případě opravdu závažného problému – například prázdné misky.
 • Norská lesní kočka nevyžaduje žádnou nadměrnou péči, zvládá se o sebe postarat téměř sama.
 • Jestliže máte doma další zvířátka včetně psů, norská lesní kočka do smečky zapadne. Ráda se kamarádí s ostatními.
 • Norská lesní kočka je vhodná i pro život uvnitř, pokud jí nabídnete bezpečný výběh.
 • Toto plemeno se skvěle hodí i pro společné procházky na vodítku.

OSM důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT norskou lesní kočku

 • Pokud chcete klidného, domácího povaleče, pořiďte si například perskou kočku. Norská lesní kočka je aktivní lovec.
 • Norská lesní kočka není plemeno, které bude skvěle vycházet s cizími kočkami a pouštět je do svého domova. Své teritorium si urputně chrání.
 • Pokud vaší norské lesní kočce neumožníte chodit ven, bude se trápit a neustálý pobyt v teple bude mít také špatný vliv na kvalitu její srsti.
 • Norská lesní kočka je sice vázaná na svou rodinu, ale je docela solitér. Nestojí o vaši neustálou pozornost. Řekne si o ni, když má chuť.
 • V obdobích výměny srsti na letní či na zimní potřebuje norská lesní kočka každodenní vyčesávání.
 • Norská lesní kočka je VELKÁ. A hodně toho sní!
 • Jestliže máte doma rybičky nebo malé hlodavce, norskou lesní kočku si rozhodně nepořizujte, jinak vám nakonec doma zůstane jen ona. Je vynikající lovec a miluje také lov ryb.
 • Pokud se vám nelíbí přírodní barvy a chcete mít kočku s “extra” nápaditým zbarvením, norská lesní kočka vás nejspíš nezaujme.

Shrnutí

Norská lesní kočka je přátelský kočičí obr, který na vás zapůsobí svou něžností, obratností a hravostí. Ke svým majitelům přilne a nudit se s ní rozhodně nebudete. Je také výborný lovec a na péči není příliš náročná. Pokud ale hledáte domácího povaleče nebo máte doma akvárium s rybičkami, pořízení tohoto plemene si dobře rozmyslete. Není to ani kočka, která vám bude každý den příst na klíně.

Obecná charakteristika norské lesní kočky

Norská lesní kočka je norské národní plemeno se staletou, možná i tisíciletou historií. Objevuje se v mnoha norských legendách a pohádkách. Jedná se o velkou kočku s dlouhou srstí, která nepropustí ani hustý déšť. Svým vzhledem připomíná také mainskou mývalí kočku. Je mírumilovná, vázaná na svou rodinu, ale má ráda i svoji svobodu. Pojďme se podívat na všechny vlastnosti tohoto krásného plemene.

Povaha

Norská lesní kočka je velmi hravá. Atletická stavba těla a divoký původ z ní dělají dokonalého lovce. Miluje šplhání na vysoké stromy, ze kterých se může rozhlížet po okolí. Norská lesní kočka nepotřebuje vaši neustálou pozornost, stačí jí vaše přítomnost. Je ale společenská a bude s vámi ráda ve stejné místnosti. Zabavit se umí i sama, stačí jí dostatek hraček a podnětů. 

Norská lesní kočka není plemeno, vhodné k chovu v bytě. Překypuje energií a musí mít možnost venkovního výběhu. Dům se zahradou pro ni bude tím nejlepším domovem. Počítejte s tím, že vám bude z venkovních výprav nosit svou kořist. Doma se zase stane lovcem drobného hmyzu, což jistě oceníte. Pokud se ale norská lesní kočka začne nudit, bude si hledat vlastní objekty k lovu. 

Norská lesní kočka je pověstná svým velmi hlasitým předením. Kromě toho není příliš upovídaná; pokud se jí ale něco nelíbí, dá vám to hlasitě najevo. (zdroj)

Vzhled 

Norská lesní kočka není žádný drobek – kocour může vážit až 9 kg. Tělo norské lesní kočky je dlouhé s mohutnou stavbou. Někteří lidé věří, že norská lesní kočka a mainská mývalí kočka mají společné předky. Není to ale příliš pravděpodobné – pokud se ale na obě kočky podíváte, najdete nápadné rozdíly v jejich obličejích, stavbě těla i v povahách. 

Srst norské lesní kočky je středně dlouhá, ocas velmi huňatý. Horní vrstva srsti je na dotyk mastná – odpuzuje vodu. Díky tomu toto plemeno vydrží extrémní severské počasí. Se zimní srstí jí narůstá na krku také hustý límec, který je charakteristickým znakem tohoto plemene. 

Standard povoluje u norské lesní kočky mnoho různých barev, jedná se ale výhradně o přírodní odstíny. Patří mezi ně například černá, modrá, červená či krémová barva. Speciální barvou je u norské lesní kočky jantarová.

Tlapky norské lesní kočky jsou velké a kulaté a zadní nohy má delší než přední, proto je výborný lezec a skokan. Výrazné uši na trojúhelníkové hlavě mají na koncích štětinky. (zdroj)

Vztah k dětem a domácím mazlíčkům

Norská lesní kočka je i přes svou odměřenost k cizím lidem výborným parťákem do rodiny. Ocení společné hry s vašimi dětmi, pokud jim vysvětlíte, jak se ke kočce mají správně chovat. Bude si s nimi trpělivě hrát a nechá se od nich i hladit.

Norská lesní kočka se ráda účastní veškerého dění, je zvídavá a hravá. Ocení také společnost psů, kteří mají rádi kočky. Často s nimi vychází lépe jak s kočkami. K cizím kočkám se chová velmi odměřeně a rázně je vyžene ze svého území. Nevadí jí ale například sourozenec ze stejného chovu. Při seznamování vaší norské lesní kočky musíte dávat dobrý pozor, jak přijme zbytek vaší smečky.

Zdraví a péče

Norská lesní kočka patří mezi zdravější plemena. Musíte pouze dávat pozor na srdeční problémy (HCM), kterými trpí i mnoho jiných plemen. Nemocní jedinci musí být včas vyloučeni z chovu. Kromě toho je u norské lesní kočky velmi důležitá vyvážená strava se správnými doplňky a dostatečná pohybová aktivita. Jinak hrozí, že bude přibírat na váze a především její klouby tím budou trpět.

Srst norské lesní kočky nevyžaduje přílišnou pozornost. Stačí ji vyčesat jednou za týden. Jelikož má norská lesní kočka ráda mazlení se svou rodinou, péči o srst většinou snáší velmi dobře. V období výměny srsti na letní či na zimní je nutná častější péče, někdy i každodenní. Norská lesní kočka také potřebuje možnost venkovního výběhu, aby její srst neztratila své specifické vlastnosti – nesvědčí jí pouze pobyt v teplém bytě a čas od času potřebuje být vystavena chladu. (zdroj)

Výchova a výcvik

Norská lesní kočka je sice velmi inteligentní, ale nenechá se do ničeho nutit. Je to samostatné plemeno, aktivit a her se bude ráda účastnit, avšak učit vaše povely se nejspíš nebude. Nemá strach z cizího prostředí a není také nervózní ze změn ve svém domově. Můžete s ní bez obav i cestovat.

U vaší norské lesní kočky můžete zkusit pořídit kočičí vodítko – ráda s vámi bude podnikat dobrodružné výpravy. Tato kočka potřebuje dostatek pohybu, i proto ocení vaše společné procházky, na kterých vás bude doprovázet jako pejsek. Doma si také vyhraje s různými hračkami. Vaše děti se s touto kočkou výborně zabaví.

Náročnost  

Norská lesní kočka se u nás dá pořídit celkem snadno. Nepatří k nejčastějším plemenům, jejímu chovu se ale už věnuje dost našich chovatelských stanic. Cena kotěte začíná asi okolo 8000 Kč na mazlíka, předpisoví výstavní jedinci vás mohou vyjít na 15000 Kč i více. 

Norská lesní kočka je velmi aktivní. Z toho důvodu potřebuje mít dostatek možností svoji energii vybít. Nezbytností je alespoň zasíťovaná voliéra, ideální je dům se zahradou. Zkuste také společné procházky na vodítku.

Bydlení této kočce vybavte dostatkem vysokých, dobře upevněných škrabadel – je výborný lezec a potřebuje mít možnost šplhat. Ocení také různé poličky na zdech, po kterých může skákat. Pořiďte jí dostatek zábavných hraček, jinak si bude hrát s tím, s čím nemá.

U norské lesní kočky klaďte důraz na kvalitní stravu a dostatek pohybu. Její klouby by kvůli příliš těžkému tělu velmi trpěly. Norská lesní kočka většinou netrpí žádnými závažnými genetickými onemocněními. Stačí proto pravidelné kontroly a očkování u vašeho veterináře.

Historie 

Norská lesní kočka má dlouhou, tajemnou historii. Do Norska se pravděpodobně dostala okolo roku 1000 před naším letopočtem společně s Vikingy. Její geny ale mohou pocházet snad i z Turecka, Španělska nebo jiné země.

Díky drsnému norskému klimatu je toto plemeno výborně adaptované na tuhé zimy. Kožich norskou lesní kočku velmi dobře chrání před různými povětrnostními vlivy. V těžkých podmínkách totiž přežili jen ti nejodolnější jedinci, z kterých se postupně plemeno vyvinulo.

Cílené šlechtění norské lesní kočky začalo ve 30. letech 20. století. Zájem o tuto kočku stejně jako o mnoho jiných plemen začal klesat během II. světové války a v 70. letech norská lesní kočka téměř vymizela. Naštěstí se její chov podařilo obnovit a plemeno se začalo dostávat do centra pozornosti i v USA i Británii, kam se rozšířilo v letech 1979-1980. (zdroj)

Dodnes má norská lesní kočka největší chovatelskou základnu ve skandinávských zemích, ale je velmi rozšířeným a oblíbeným plemenem po celém světě. I u nás jeho popularita mezi chovateli neustále stoupá a objevuje se čím dál častěji také na výstavách. (zdroj)

Přečtěte si také: 28 důvodů, proč si (ne)pořizovat kočku a náš atlas kočičích plemen

Důležité informace

Hmotnost:4-9 kg
Typické znaky:velké, silné tělo, dlouhé nohy a chlupatý ocas
Barva očí:modrá, zelená, zlatá, oči různé barvy
Energie: vysoká
Délka života:15-20 let
Potřeba pozornosti:vysoká
Sklony k línání:vysoké
Délka srsti:dlouhá
Barva srsti: bílá, čokoládová, modrá, červená, krémová, lila a jiné
Charakteristická kresba srsti:jedno-, dvou- i vícebarevná, s odznaky různých barev, kouřová a jiné
Původní využití: přírodní plemeno, norské národní plemeno
Péče o srst:střední až vysoká náročnost
Vhodnost pro alergiky:nízká
Hlučnost:nízká
Země původu:Norsko
Orientační cena:8000-15000 Kč 

Kde koupit norskou lesní kočku?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro norskou lesní kočku dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají koťata norské lesní kočky na prodej.

Chovné stanice v Česku

Chovné stanice na Slovensku 

4.9/5 - (17 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu