Jak vypočítat věk kočky? Výpočet – kočičí/lidské roky

Stejně jako u psů i u koček je rozšířený stejný omyl, že jeden rok života kočky se rovná sedmi rokům člověka. Ve skutečnosti je výpočet kočičích let poněkud složitější. Dokud jsou koťata mladá, rostou rychle, ale čím jsou starší, tím je proces stárnutí pomalejší. To znamená, že obecně by se dalo říct, že po jednom roce dosáhne kočka věku odpovídajícímu patnácti letům člověka. Ve druhém roce života je kočka ve věku 24 let. Každý další rok u starších koček odpovídá 4 letům lidským.

Tabulka výpočtu kočičích let na lidské roky: (Zdroj)

Kočičí rokyLidské roky
1 měsíc1 rok
2 měsíce2 roky
3 měsíce4 roky
4 měsíce6 let
5 měsíců8 let
6 měsíců10 let
7 měsíců12 let
12 měsíců15 let
18 měsíců 21 let
2 roky24 let
3 roky28 let
4 roky32 let
5 let36 let
6 let40 let
7 let44 let
8 let48 let
9 let52 let
10 let56 let
11 let60 let
12 let64 let
13 let68 let
14 let72 let
15 let76 let
16 let80 let
17 let84 let
18 let88 let
19 let92 let
20 let96 let
21 let100 let

Alternativní vzorec pro výpočet lidských let: (Zdroj)

Tracie Hotchner, autorka knihy The Cat Bible, nabízí trochu jinou variantu výše uvedeného výpočtu:

1měsíční kotě = 6měsíční dítě

3měsíční kotě = 4leté dítě

6měsíční kotě = 10 lidských let

8měsíční kotě = 15 let člověka

Jednoroční kočka dosáhla dospělosti, což odpovídá 18 lidských let

2 lidské roky = 24 kočičích let

4 lidské roky = 35 kočičích let

6 lidských let = 42 kočičích let

8 lidských let = 50 kočičích let

10 lidských let = 60 kočičích let

12 lidských let = 70 kočičích let

14 lidských let = 80 kočičích let

16 lidských let = 84 kočičích let

Jaká je průměrná délka života kočky?

Vždy záleží na tom jakou má kočka péči, kde žije a o jaké plemeno se jedná. Obvykle kočky žijící uvnitř se dožívají delšího věku než kočky žijící venku. Průměrná délka života kočky žijící uvnitř je 16 až 18 let a některé se dožívají i úctyhodného věku 20 let. Průměrná délka života koček se v posledních několika desetiletích výrazně prodloužila. I když toho není nikdy dost, trávíme s našimi kočičími kamarády stále více času.

Věděli jste že? (zdroj)

Podle některých zdrojů se nejstarší kočka na světě dožila 38 let? To je 168 v lidských letech! 

Nejstarší kočce, která kdy žila, bylo podle Guinnessovy knihy rekordů z roku 2010, 38 let a 3 dny, když zemřela. Creme Puff, narozený 3. srpna 1967, se dožil 6. srpna 2005 a jednalo se o domácí kočku, kterou vlastnil Jake Perry z Austinu v Texasu, USA. Stejný majitel vlastnil i předchozího nejstaršího kočičího rekordmana Rexe Allena, který zemřel v úctyhodném věku 34 let. Ať už Jake Perry dělá cokoli, dělá to dobře!

Rozdíl mezi kočkou žijící uvnitř a venku

Stejně jako pravěký člověk žil venku a měl průměrnou délku života 20-30 let, tak i kočky volně se pohybující venku čelí různým nástrahám v podobě dopravních nehod, úrazu, predátorů, otravě, kočičích rvaček, infekce, nemocí, atd. 

Při veterinární prohlídce byste vždy měli informovat veterinárního lékaře, o tom, že má vaše kočka přístup ven, i když tam tráví jen minimální čas. Může to ovlivnit péči, diagnostiku léčby či podání vakcíny. Je nesmírně důležité, aby byla kočka pravidelně očkovaná proti FeLV a vzteklině a ošetřena proti blechám, klíšťatům a srdečním červům.

Venkovní kočky žijí v průměru pouhých 2-5 let, což mnohé majitele vede k oprávněným obavám a chtějí je chránit před riziky prostředí a proto je ven nepouští. Na druhou stranu je potřeba také myslet na přirozené potřeby koček, na to, že jejich domestikace není stejná jako u psa. A před případným pořízením kočičky či zvažováním změn jejich navyklého prostředí mít na paměti to, že kočka, která již má zkušenosti s pobytem venku, může být velmi pravděpodobně vystresovaná, pokud je náhle držena zcela doma. V těchto případech se u koček mohou začít projevovat problémy s chováním způsobené stresem z uzavřenosti či nudy a může být ohroženo jejich zdraví a pohoda.

Jak poznat věk kočičky, pokud je adoptovaná?

  1. Zuby: Koťata mají první stálé zuby ve věku přibližně čtyř měsíců. Pokud má kočka bílé zuby, můžete předpokládat, že je jí do 1 roku. Nažloutlejší barva napovídá stáří jednoho až dvou let, zatímco nahromaděný zubní kámen nebo chybějící zuby ukazují na ještě starší kočku.
  2. Oči: Mladé kočky mají obvykle jasné, jiskřivé oči. Určité zakalení může naznačovat, že je vaší kočce již 10 a více let. Navíc se zdá, že duhovka oka starší kočky je poněkud zubatá.
  3. Srst: Koťátko má měkkou a jemnou srst, zatímco starší kočky mají obvykle srst hrubší. Starší kočičky mohou zešedivět stejně jako lidé.

Stárnutí koček

Zatímco většina psů je považována za „seniory“ ve věku kolem sedmi let, American Association of Feline Practitioners (AAFP) označuje kočky ve věku od sedmi do deseti let jako „středního věku“, kočky ve věku 11 až 14 let za „seniory“ a od věku 15 let za „geriatrické“. “ (Zdroj

Vždy platí, že pokud své kočce dopřejete kvalitní péči, zdravou stravu, optimální váhu, aktivitu a budete ji nechávat pravidelně kontrolovat u veterináře, dáte jí tu největší šanci na dlouhý a zdravý život. Kromě toho můžete zvážit investici do pojištění domácích mazlíčků, které pokryje případné neočekávané nehody nebo nemoci. Koneckonců, vaše kočka si zaslouží tu nejlepší možnou péči bez ohledu na to, jak je stará. 

Časté otázky:

V jakém věku může kočka zabřeznout?

Kočky dosahují pohlavní dospělosti ve věku čtyř měsíců. To znamená, že kočky mohou zabřeznout již v tomto věku. Brzká březost se však u koťat rozhodně nedoporučuje. Zvažte sterilizaci své kočky, abyste se vyhnuli zbytečné březosti a dalším toulavým koťatům.

Jaká plemena koček se dožívají nejdelšího věku?

Siamská a mainská plemena se údajně dožívají nejdelšího věku. Oficiální záznam o nejstarší žijící plemenné kočce je 35let a jedná se o Barmskou kočku. Barmské kočky mají také siamské předky, což může vysvětlovat jejich tendenci dožívat se 20 až 25 let. (Zdroj)

Jaká plemena koček se dožívají nejnižšího věku?

Průměrného věku 8-14 let se dožívá bezsrsté plemeno Sphynx.

Jaká je nejstarší žijící kočka současnosti?

Zdá se, že 34letá siamská kočka z Chanthaburi je v tuto chvíli nejstarší žijící kočkou na světě. (Zdroj)

Videa:

Zdroj:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu