11 nejoblíbenějších druhů dýní

Dýně jsou jednou z nejoblíbenějších věcí na podzim, ať už stojí na verandě nebo jsou zapečené do oblíbeného dýňového koláče! Existuje spousta různých druhů dýní všech tvarů, velikostí a barev. Podívejte se na 11 nejoblíbenějších druhů dýní, které můžete použít k dekorování i k vaření a pečení.

1) Dýně máslová

Máslová dýně tvarem připomíná spíše hrušku a díky své jemné chuti je velmi oblíbená na vaření a pečení. Má nejčastěji světle žlutou barvu a její slupku je nutné vždy oloupat, ale to vůbec nevadí, jelikož samotná dýně má minimum semínek. Kvůli svému tvaru není tolik oblíbená na dekorování, ale o to lépe chutná. 

2) Dýně bílá 

Bílé dýně vás možná nenapadnou, když přemýšlíte, co použít v kuchyni, ale ukazuje se, že tyto krásné dýně se slonovinovou slupkou mají hustou, lahodnou oranžovou dužinu, která je skvělá k jídlu. Hodí se do koláčů nebo pečiva, ale stejně dobře poslouží i na dekorování, ať už celé, nebo vyřezané. Je třeba dodat, že ne všechny dýně bílé jsou jedlé.

3) Dýně Hokaido

Jak už název napovídá, dýně hokaido nepochází z Evropy, ale ze stejnojmenného ostrova v severním Japonsku. Díky podobným klimatickým podmínkám se od konce 90. let 20. století pěstuje také v Evropě a od té doby se stala jedním z nejoblíbenějších druhů podzimního ovoce. Ano, je to tak: dýně hokkaidó je ve skutečnosti bobule, nikoli zelenina. To proto, že botanici definují bobule jako ovoce, jehož semena jsou uložena přímo v dužině. A to je případ dýní. Protože se však dýně Hokkaido používá podobně jako botanická zelenina, bývá někdy označována jako plodová zelenina. Dýně hokkaido je jedna z nejdostupnějších a nejoblíbenějších dýní u nás v Česku. Její slupka se nemusí loupat a navíc má výbornou chuť, která je podobná batátům. 

4) Miniaturní dýně

Tyto jedlé miniaturní plody velikosti dlaně, jak už jejich název napovídá, mají zajímavé vzory, ale při dozrávání jsou rovnoměrně oranžové. Jsou ideální volbou pro individuální výzdobu stolů nebo malých prostor. Pokud si zdobíte na podzim domov, pak s největší pravděpodobností použijete i miniaturní dýně.

5) Dýně Rouge Vif D'Etampes

Tuto klasickou odrůdu uvádí slavný francouzský semenářský dům Vilmorin jako nejoblíbenější dýni na pařížských trzích v 80. letech 19. století. Její název v překladu znamená „zářivě červená z Etampes“, což je narážka na středověké město jižně od Paříže, kde se pěstovala pro trh. Jako první představil dýni Rouge Vif D'Etampes americkým zahradníkům v roce 1883 W. Atlee Burpee. Atraktivní tvar a barva z ní činí fenomenální ozdobu podzimních expozic. Tato odrůda je více než jen krásná dýně standardem pro francouzské polévkové zásoby.

6) Tykev okrasná

Tyto strašidelně bílé dýně jsou známé svými dlouhými a výraznými rukojeťmi, obvykle v teplém odstínu zelené, spolu s jasně bílým odstínem a vynikajícím tvarem. Tato dýně je ideální pro vytvoření dekorativní sezónní expozice se spoustou kontrastních barev, které se vlivem slunce nebo mrazu jen tak nezmění. 

7) Dýně muškátová Dickinson

Dýně Dickinson jsou podlouhlé se světle oranžovou vnější stranou a krásnou jemně sladkou oranžovou dužinou, která se skvěle hodí na konzervování a pečení koláčů. Jsou středně velké, dosahují hmotnosti od 5,5 do 8 kg. Pocházejí z Kentucky, odkud pochází osadník jménem Elijah Dickinson, který se zde usadil v roce 1835. 

8) Dýně Hijinks

Dýně hijinks plní klasický tvar dýně, který je vhodný pro vyřezávání nebo malování. Má velmi hladkou oranžovou slupku, výrazné rýhy a mimořádně pevné stonky na tří až čtyř kilových plodech, které jsou perfektními držadly při vyřezávání lucerniček. Je také odolná vůči plísni, což je běžná choroba dýní.

9) Dýně Lumina

Lumina a její přízračný vzhled zvládnou vše. Jejich hladká kůže je předurčuje k vyřezávání nebo malování, ale jsou krásné i jako součást podzimní trávníkové expozice. (A skvěle se hodí i na pečení.) Patří k oblíbeným odrůdám, které v dospělosti váží v průměru 4,5 až 5,5 kilogramů.

10) Dýně Crown Prince

Tato nádherná dýně má mírně zploštělý tvar a krásnou světle šedomodrou slupku s jasně oranžovým vnitřkem. Její liány dosahují výšky kolem metru a půl, takže na zahradě zabírá méně místa než mnoho jiných druhů. Obvykle dosahují hmotnosti kolem tří až čtyř kilogramů a jsou nádherné na vystavení. Také dužina je krémová (nikoliv vláknitá) a sladká, hodí se na vaření a pečení.

11) Tykev obecná Baby Bear

Čím menší dýně, tím více jich lze na zahradě vypěstovat! Ještě lepší než jejich kompaktní velikost je jejich odolnost vůči mrazu a jemnozrnná dužina, která skvěle chutná v pečivu. Dorůstají pouze do výšky deseti centimetrů a váhy kolem necelého kilogramu, takže jich klidně zasaďte tolik, kolik se vám jich na zahradu vejde.

Často kladené dotazy

Jaká je nejchutnější dýně?

Dýně máslová. Tato dýně hruškovitého tvaru má hustou, suchou a sladce chutnající dužinu, což z ní činí nejuniverzálnější druh pro vaření.

Mají dýně nějakou zvláštní zajímavost?

Určitě ano. Ačkoli dýně často považujeme za zeleninu, ve skutečnosti jsou to plody ovoce, a to spousta lidí neví. Další zajímavostí je, že každá dýně obsahuje asi 500 semen.

Chci pěstovat dýně. Jakou půdu mají rády?

Dýně a tykve lze úspěšně pěstovat na téměř každé dobré půdě, kde mají po celý den plný přísun slunečního světla. Nejlepší jsou písčité půdy s vysokým obsahem organické hmoty, protože se duše rychle zahřívá a rychle odtéká. Pokud je půda těžká (jílovitá), může pomoci přidání písku a organické hmoty.

Jaký je zdravotní přínos dýní?

Dýně je bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty a je neuvěřitelně zdravá. Navíc je díky nízkému obsahu kalorií vhodnou potravinou pro hubnutí. Její živiny a antioxidanty mohou posilovat imunitní systém, chránit zrak, snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny a podporovat zdraví srdce a kůže.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu