10 nejkrásnějších keřů s bílými květy: bíle kvetoucí krása!

Zahrady a předzahrádky jsou částí našeho pozemku, proto se každý snaží co nejvíce zapůsobit. Vymýšlíme složité kompozice, měníme různé varianty a hledáme ta nejkrásnější řešení. Elegantní a přesto nádhernou parádou jsou keře s bílými květy. Vybrat si můžete z mnoha různých druhů s odlišnými vlastnostmi – s pěstováním na slunci nebo ve stínu, se změnou barvy listů na podzim atd. A my vám přineseme 10 nejkrásnějších zástupců keřů s bílými květy!

1) Dřín japonský

Dřín je velmi krásným opadavým keřem původem z Japonska. Zaujme především jako neformální součást živého plotu, v popředí vysokých okrasných dřevin nebo jako solitér na udržovaném trávníku. Dorůstá se průměrně tří až pěti metrů. Vykvétá během dubna a května bílými, případně světle růžovými, čtyřlistými květy. Ty se po odkvětu změní na dlouho trvající plody připomínající jahody. Na podzim se jindy tmavě zelené listy zbarví do purpurových odstínů. Pěstuje se především na slunných stanovištích, kde roste nejlépe a má kompaktní tvar, ale problém nebude ani polostín. Keř má rád kyselejší, mírně vlhkou půdu, ale dlouhodobé přemokření mu nesvědčí.

2) Kalina obecná

Tento keř dorůstající zhruba tří až čtyř metrů a vytváří kompaktní kulovitý keř. Kvete bílými květy, které se sdružují do květenství připomínající květy hortenzie, a objevují se během května a června. Poté se objeví měkké červené plody. Kalina bude dělat parádu i na podzim, kdy se její listy podobné javoru zbarví do oranžové a červené barvy. Pěstuje se především na slunném či polostinném místě ve vlhčí, propustné půdě. Řez není nutný, ale pokud se pro něj rozhodnete, měli byste tak učinit po odkvětu.

3) Tavolník niponský

Tento keř dorůstající zhruba tří až čtyř metrů a vytváří kompaktní kulovitý keř. Kvete bílými květy, které se sdružují do květenství připomínající květy hortenzie, a objevují se během května a června. Poté se objeví měkké červené plody. Kalina bude dělat parádu i na podzim, kdy se její listy podobné javoru zbarví do oranžové a červené barvy. Pěstuje se především na slunném či polostinném místě ve vlhčí, propustné půdě. Řez není nutný, ale pokud se pro něj rozhodnete, měli byste tak učinit po odkvětu.

4) Pustoryl

Pustoryl se někdy nazývá jako nepravý jasmín. Bílé květy se objevují v létě ve velkém množství a jsou složeny ze čtyř okvětních lístků. Zvláště během večerů voní velmi intenzivně a omamně. Podle odrůdy může dorůstat od jednoho do tří metrů. Ideální je pěstování na slunném stanoviště, ale poroste kdekoliv a v jakékoliv půdě.

5) Sturač okrouhlolistý

Sturač je vyšší keř dorůstající se tří až osmi metrů a tvaruje se do atraktivního pyramidového tvaru. Nenápadné květy se objevují během června, mají zvonkovitý tvar a jsou uspořádané v lehce převislém hroznu. Listy jsou velké, široce vejčité a na podzim žloutnou. Pro dobrý růst potřebuje vlhkou, kyselou půdu, která je bohatá na živiny, a netrpí na choroby ani škůdce.

6) Komule Davidova ‘White Ball’

Komule je opadavý, nepravidelný keř, který se nazývá motýlí keř nebo letní šeřík. Dorůstá se zhruba jednoho a půl metru a má stříbrně zelené listy. Kvete od července do příchodu mrazů. Střapce jsou dlouhé až třicet centimetrů a má čistě bílé drobné květy. Ty lákají velké množství motýlů i včel, takže vaše zahrada bude žít už od samého rána. Tomuto keři bude vyhovovat slunné místo a dobře propustná půda. Pokud nezajistíte dobře odvodněnou půdu, může v noci zahynout.  

7) Hortenzie latnatá

Hortenzie je opadavý keř dorůstající se jednoho a půl až dvou metrů. Celá rostlina je hustě pokrytá sytě zelenými, lesklými listy. Květy se objevují od července do září a rostou v až třiceticentimetrových latách. Objevují se na výhoncích z téhož roku, takže není problém je různě tvarovat dle libosti. Tento keř není náročný ani na půdu, ani na stanoviště – nejlépe se mu však podaří ve vlhké a výživné půdě na slunném stanovišti.

8) Hroznovec

Tento vysoký a bujně rostoucí keř se dorůstá až tří metrů. Na začátku léta se zde objeví záplava bílých květů, které jsou velmi podobné květům jabloně jen s tím rozdílem, že se nachází v převislých hroznech – odtud ten název. Keř je velmi rozložitý, proto kolem sebe potřebuje dostatek volného místa. Pokud chcete bujné kvetení, je potřeba vysadit ho na slunné místo a do propustné půdy.

9) Jasmínovník vonný

Jasmínovník je popínavý keř s lesklými listy, které v zimách mírného pásma neopadávají. Není potřeba jej zazimovávat, pokud nejsou mrazy více než minus deset stupňů Celsia. Dorůstá se až osmi metrů. Velmi atraktivní jsou bílé květy, které mají hvězdicový tvar podobný jasmínu a voní po celé léto. Vysazuje se na slunné nebo polostinné místo do dobře propustné, výživné půdy. Pro dosažení kompaktního tvaru je potřeba keř radikálně prořezávat.

10) Mochna křovitá ‘Abbotswood’

Tento druh mochny se často vyskytuje i ve vyšších nadmořských výškách, protože mu vyhovuje i chladnější počasí a je velmi mrazuvzdorný. Tento druh je bohatě rozvětvený, mírně rozložitý, má hustý a kompaktní tvar. Dorůstá se přibližně osmdesáti centimetrů. Od května do října se na keři objevují bílé pštičetné květy miskovitého tvaru. Vhodná je nejen do malých zahrad, ale také do předzahrádek, do skalek a svahů nebo jako podrost pod vyšší stromy. Nejlépe kvete na slunném místě v propustné, mírně vlhké půdě. Ve vápnitých půdách trpí na žloutnutí listů.

Nejčastější dotazy

Kde tyto keře pěstovat?

Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. Platí však, že na slunci se většině keřům z našeho výčtu lépe otevírají květy a je jich mnohem více. Vždy byste však měli zkontrolovat návod na pěstování, než keř vysadíte.

Které keře potěší nejen svými květy?

Existuje mnoho rostlin, které dokáží překvapit nejen svými zajímavými květy. Mezi ty patří například dřín japonský, kalina obecná a sturač okrouhlolistý mění svou barvu na podzim, jasmínovník vonný zase okouzlí svou vůní.

Proč zvolit místo keřů s barevnými květy keře s bílými?

Pokud keř umisťujete mezi další byliny nebo kvetoucí keře a stromy, barevné květy by mohly celý vzhled rušit, pokud zde bude už moc barev. Bílé květy jsou elegantním doplněním a nerušícím krásným prvkem.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu